Jump to content

ajutor bmw e39 520/16v


joker

Recommended Posts

Sint posesorul unui bmw e39 520/16v.

De o saptamina mi-au murit indicatoarele: vitezometru, benzina, si sta aprins ASC si ABS. Mai precis decuplate!

In rest masina merge, super ok!

O parere a fost ca ar putea fi un senzor de ABS....nu indraznesc sa intru la Bavaria....

Ce parere aveti? s-a mai auzit pe aici asa ceva?

Link to comment
Share on other sites

Sint posesorul unui bmw e39 520/16v.

De o saptamina mi-au murit indicatoarele: vitezometru, benzina, si sta aprins ASC si ABS. Mai precis decuplate!

In rest masina merge, super ok!

O parere a fost ca ar putea fi un senzor de ABS....nu indraznesc sa intru la Bavaria....

Ce parere aveti? s-a mai auzit pe aici asa ceva?

76306[/snapback]

Eu am un 525 DA si prin lipsa unui senzor de abs iti pot spune ca toate sistemele de pe masina sunt moarte (ABS, DSC, ASR, tot ce ai legat de controlul tractiunii si de controlul franarii). Eu am avut senzor lipsa si aveam toate becurile aprinse. Legat de bord iti recomand sa duci masina la un tester unde iti verifica instrumentele de bord, sau daca tii apasat pe butonul de resetare al km intri in testul 2 de bord si iti face singur testele la ceasuri (cel putin asa e la modelul meu din 11.2000)

Link to comment
Share on other sites

CAm astea sint simptomele....testul l-am facut si pare ok, in masura in care l-am interpretat corect...masina este din 12.2000.

dar si la tine tot asa nu indicau nimic celelalte indicatoare sau doau ABS ASC s.am.d?

76408[/snapback]

deci la mine am gasit masina "manarita" din bord (aveam lipita banza neagra sa nu vad becurile aprinse) dupa ce am pus senzorul totul e ok!! Dute cu ea pe un tester si iti poate verifica ce senzor e nashpa! Mai mult daca suspenda masina sau daca testerul e pe un laptop si te poti misca cu masina iti arata ce senzor nu functioneaza. Dupa ce verifici senzorii treci mai departe cu cautarile. La ceasuri mai mult de ce ti-am scris mai sus nu stiu ....

Link to comment
Share on other sites

cat despre 520 16valve n-am auzit sa existe asa ceva..tu ai 2,66 supape pe cilindru? cum vine asta?

76701[/snapback]

 

Cred ca stie ca are 4 valve pe cilindru, dar a uitat ca 520i are 6 cilindri si nu 4.

 

O fi diesel si atunci e in 4 cilindri. De fapt nu specifica ce fel de 520 are, i sau d.

Link to comment
Share on other sites

Senzor ABS spate stanga defect,sau computer de ABS defect.

 

Asta daca nu este ceva defect pe la bord :blink:

76389[/snapback]

 

Ce ar fi sa verifici daca ABS-ul e chiar inactiv? Dute shi baga o frana serioasa pe nisip, ceva alunecos... Poate beleaua e doar in bord.

Link to comment
Share on other sites

motor de bmw diesel nu cred ca s-a inventat( in 4 pistoane vreau sa zic : edit)..poate ceva prin 1900 toamna..a gresit el..cred ca a vrut sa spuna 24v, dar de la cate 16v vezi pe strada..te ia flama

 

deci: uita-te inainte la sigurante..verifica si tu firele..da jos rotile si uita-te la senzori..astea sunt chestii usor de facut, si cel mai important, fara bani

Edited by bytzu
Link to comment
Share on other sites

ok, bine, me bad, dar asta e motor nou? adica de generatie noua? imi vine greu sa cred...parca nu suna a motor de BMW unul de 4 pistoane..e un fel de n-ar fi

76714[/snapback]

 

Motorul de pe 320d si 520d este in 4 cilindri si 16v. Incepand din 1999 cred.

Link to comment
Share on other sites

serios?..ok, te cred, si-mi cer scuze...te cred pt ca in ultima vreme am vazut o gramada rahaturi..si la case mai mari...sa vezi la un s600 brabus cutia smulsa cu ranga ca s-o scoti din parktronic...nu ma mai mira ca au facut motoare de 4 ..mai ieftin la set :blink:
Link to comment
Share on other sites

serios?..ok, te cred, si-mi cer scuze...te cred pt ca in ultima vreme am vazut o gramada rahaturi..si la case mai mari...sa vezi la un s600 brabus cutia smulsa cu ranga ca s-o scoti din parktronic...nu ma mai mira ca au facut motoare de 4 ..mai ieftin la set :blink:

76732[/snapback]

 

Pai si pe benzina, 320i din 2006 are 4 cilindri si 150 de cai.

Link to comment
Share on other sites

motor de bmw diesel nu cred ca s-a inventat( in 4 pistoane vreau sa zic : edit)..poate ceva prin 1900 toamna..a gresit el..cred ca a vrut sa spuna 24v, dar de la cate 16v vezi pe strada..te ia flama

 

deci: uita-te inainte la sigurante..verifica si tu firele..da jos rotile si uita-te la senzori..astea sunt chestii usor de facut, si cel mai important, fara bani

76708[/snapback]

 

520 d, in 4 cil 16 valve 100 kw sau 136 CP, model 2000, face lift !!!

sunt fericit posesor !!!

Link to comment
Share on other sites

Singura problema pe care o ai ete senzorul de ABS dr spate.

am avut exact aceeasi problema in sept 2005, m-am dus la Contempo Bv , mi-au schimbat senzorul si mi-au resetat calc si totul e Ok de atunci ! nu a costat decat 3mil lei !!!:blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.