Jump to content

BMW Submotorizate


MMarkus

BMW Submotorizate?  

151 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Mie unul mi se pare ca, pentru o masina BMW, care este best-of-sporty in segmentul sporty pentru toate categoriile, ofera niste masini submotorizate. Voua ?

 

I mean, mi se pare OK ca entry-level pt BMW sa fie astea de la 2000 cmc +

 

Ma simt asa penal pt posesorii de .16/.18 care si-au luat-o numa` sa fie BMW... Dar poate asta e scopul, comertul! Hai sa vindem, nu sa ne pastram imaginea.

 

Recunosc, un motor de oricat ar fi el de BMW e incomparabil cu orice alt motor, chiar de 1.4

 

Si abia astept sa vad alternativa BMW la VW 1.4 TFSI ( care ajungea anul trecut la 170 CP ).

Edited by MMarkus
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 179
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

in ziua de azi trebuie sa ai motoare care sa acopere toate cerintele. lu' bunica nu ii trebuie mai mult de 100 de cai cand merge cu seria 1 la biserica. eu copilului meu vreau sa ii iau bmw, dar nu-l las din prima cu 300 de cai. un an, doi dupa ce si-a luat permisul il pun sa se dea cu 318.
Link to comment
Share on other sites

318d e46 - nu pot sa spun ca este submotorizata, dar lipsa puterii isi spune cuvantul in afara orasului, in special in depasiri ... (daca mai prinzi un Schumacher la volanul unui Logan 16v, iti cam da batai de cap) ....
Link to comment
Share on other sites

in ziua de azi trebuie sa ai motoare care sa acopere toate cerintele. lu' bunica nu ii trebuie mai mult de 100 de cai cand merge cu seria 1 la biserica. eu copilului meu vreau sa ii iau bmw, dar nu-l las din prima cu 300 de cai. un an, doi dupa ce si-a luat permisul il pun sa se dea cu 318.

 

Da-i VW Polo.

 

318d e46 - nu pot sa spun ca este submotorizata, dar lipsa puterii isi spune cuvantul in afara orasului, in special in depasiri ... (daca mai prinzi un Schumacher la volanul unui Logan 16v, iti cam da batai de cap) ....

 

Yeap, that's the point!

Link to comment
Share on other sites

Submotorizat in raport cu ce? Daca este sa ne comparam masina cu alte masini, fiecare nas isi are nasul, deci, despre ce vorbim?

 

In raport cu ceea ce ar trebui sa simti, macar intr-o mica masura, la volanul unui BMW.

Referitor la intrebare... Exista si BMW-uri submotorizate. Cel putin, 316i, oricare ar fi el, este moartea pasiunii... <_<

 

Mai rau, pe un E36, 316i, care mai e si compact, si mai vezi si franele cu tamburi pe spate, cred ca sigla alb-albastra nu are ce cauta...

Link to comment
Share on other sites

E relativa rau chestia. 316i oricum e submotorizat. Mie dupa citeva luni mi se pare si ca 320i e submotorizat, ma cam caiesc ca nu mi-am luat 323i (2500 cmc), dar la fel sint aproape sigur ca si daca as fi avut 323i, dupa citeva luni la fel as fi vrut mai multi CP, chiar daca merg mai mult in oras decit in afara, iar in pentru mersul prin oras mi se par destui chiar si 115 CP. De aia zic ca e relativa chestia si e greu de votat in poll-ul asta.

Da, BMW are si masini submotorizate, dar si supra-motorizate, ca sa zic asa, nu poti spune ca are doar unele sau doar altele. Si la fel depinde cum privesti variantele submotorizate, poate unora le e suficient 316i si nu il vad slab, dar marea majoritate nu si-ar cumpara 316i. Si daca 316i e slab, atunci cred ca E34 518i e si mai slab.

Link to comment
Share on other sites

Cel putin, 316i, oricare ar fi el, este moartea pasiunii... <_<

 

MuadDib, in 90, cand a aparut E36/316i, de ce sa nu recunoastem, era MASINA ! Astazi, la aproape 20 de ani, este usor sa aruncam cu noroi dupa ea sau sa ii dam fum in nas. Asa cum am scris mai sus,

fiecare nas isi are nasul
Link to comment
Share on other sites

Mai rau, pe un E36, 316i, care mai e si compact, si mai vezi si franele cu tamburi pe spate, cred ca sigla alb-albastra nu are ce cauta...

 

si cand a fost produs e36 - 316 ?

nu crezi ca pentru vremea lui ( fiind aspirat - motorul ) era decent

 

 

 

 

simte cumva romanul nevoia de motoare de 200 cp ?

daca nu are 200 cp masina e varza ?????

Link to comment
Share on other sites

Mie unul mi se pare ca, pentru o masina BMW, care este best-of-sporty in segmentul sporty pentru toate categoriile, ofera niste masini submotorizate. Voua ?

 

I mean, mi se pare OK ca entry-level pt BMW sa fie astea de la 2000 cmc +

 

Ma simt asa penal pt posesorii de .16/.18 care si-au luat-o numa` sa fie BMW... Dar poate asta e scopul, comertul! Hai sa vindem, nu sa ne pastram imaginea.

 

Recunosc, un motor de oricat ar fi el de BMW e incomparabil cu orice alt motor, chiar de 1.4

 

Si abia astept sa vad alternativa BMW la VW 1.4 TFSI ( care ajungea anul trecut la 170 CP ).

 

Nu sunt de acord.

 

Orice producĂŁtor modern trebuie sĂŁ satisfacĂŁ cerinĂžele pieĂžii.

 

Nu ĂŽnĂželeg de ce intereseazĂŁ de alĂžii.

 

Tu de ce nu Ăži-ai luat 135i?

BĂŁnuiesc cĂŁ 123d se potriveÂşte mai bine nevoilor tale Âşi venitului tĂŁu.

La fel fac Âşi cei cu motoare mai mici.

Link to comment
Share on other sites

si cand a fost produs e36 - 316 ?

nu crezi ca pentru vremea lui ( fiind aspirat - motorul ) era decent

 

 

 

 

simte cumva romanul nevoia de motoare de 200 cp ?

daca nu are 200 cp masina e varza ?????

 

 

motor m43....., E36- 316- daca i se pune o turbina unde ajunge ?????

de la 102 cp unde ar putea ajunge ?????

Edited by wind-3er
Link to comment
Share on other sites

Pentru ideea topicului am votat da. insa nu conteaza marimea motorului, ci puterea lui.

Bineinteles ca mai conteaza si toate celelalte in afara de motor: eu simt diferenta intre confortul 316-ului meu si orice alta masina de clasa medie , fie ea noua.

Link to comment
Share on other sites

Oricum la noi media de viteza , ma refer in afara orasului e undeva la max 60-70km/h asa ca la ce foloseste un motor de 200 cp .

in alte tari civilizate care au infrastructura ,merita clar, da la noi, n-avem nici drumuri nationale ce sa mai zic de autostrazi pline de gropi, de tot felul de animale care circula asa la misto

Nu zic ca nu mi-as dori , dar daca ma gandesc mai bine <_<

Edited by Alex_E46 318
Link to comment
Share on other sites

@wind-3er se ajunge undeva la 160-170 de cai fara mari modificari la motor(interior)

 

@MuadDib "Mai rau, pe un E36, 316i,...cred ca sigla alb-albastra nu are ce cauta..." - eu cred ca masina ta nu isi merita emblema de bmw daca ai o asemenea gandire

Link to comment
Share on other sites

probabil ca e36 316 e la limita de jos putere/greutate, dar sa nu exageram cu submotorizarea, daca e bmw si are elicea pe capota ar trebui sa aiba si aripi?...sa raportezi marca bmw doar la puterea motorului mi se pare total gresit...e super sa ai peste 200 de cai (frumosi) dar, unde dracu sa-i folosesti??? la depasirile la limita care se transforma in stirile de la ora 17?...la cei 300 de km de autostrada unde limita e 130 si unde oricum nu ai probleme cu depasirea?...la liniute?...bineinteles ca senzatia e total diferita la 150 cai fata de 300 de cai...dar sa ramanem cu picioarele pe pamant.
Link to comment
Share on other sites

@MuadDib "Mai rau, pe un E36, 316i,...cred ca sigla alb-albastra nu are ce cauta..." - eu cred ca masina ta nu isi merita emblema de bmw daca ai o asemenea gandire

 

Mestere, masina mea actuala NU are sigla BMW, ci alta. E un 2 litri turbo stage 2 de 210Cp, pe o masina cat un serie 3. Si BMW-ul meu anterior era un 525i, deci nu vorbesc sa ma aflu in treaba.

316 are un motor prea slab pt. caroseria aia, care nu e usoara. Daca o calci nu face decat mai mult zgomot. Iar compactul de la E36 e chiar oribil in ochii mei, iar franele cu tamburi sunt clar o idiotenie de marketing facuta sa scada costurile. Numai si pentru acest singur aspect, sigla BMW nu are ce cauta acolo.

 

Si, pana la urma e parerea mea, nu trebui sa fii de acord cu ea. Te rog abtine-te sa ataci persoane. Ataca idei. Ca altfel ne suparam.

 

Revenind la putere: Nu spune nimeni ca trebuie sa mergi cu 200km/h pe ulitile tarii. Insa placerea unei reprize bune, a unei depasiri rapide si fara griji, a unei urcari sportive pe un traseu virajat de munte tin - dupa mine - de placerea de a avea BMW.

Link to comment
Share on other sites

Oricum la noi media de viteza , ma refer in afara orasului e undeva la max 60-70km/h asa ca la ce foloseste un motor de 200 cp .

 

Ce legatura are? daca ai 200 de cai trebuie sa mergi numai cu 200+?

Eu de cand am luat masina nu i-am dat decat o data 200, desi poate ceva mai mult. <_<

In schimb, in afara, pe reprize ii folosesc toti caii :)

Link to comment
Share on other sites

nu toÞi se gândesc la spiritul bmw, nici mãcar compania, dacã ar fi aºa, ar fi fost falimentarã... 80 la sutã din cei ce au bmw (mã refer la cei din Þãrile vestice) vor doar o maºinã din clasa premium, cu finisãri de calitate, ºi un motor decent, pt taxe decente. dacã nouã, o mânã de oameni, nici 10% din posesorii de bmw, nu ne plac motoarele mici, asta nu Înseamnã cã nu au ce cãuta pe maºina asta. ºi În fond ºi la urma urmei e doar.....bmw, nu e vreun supercar. tot ce e posibil, ca pe viitorul seria 1 sã aparã ºi motoare de 1.4 <_<
Link to comment
Share on other sites

Stai mai ca nu spune nimeni ca nu trebuie sa existe... Doar ca sunt submotorizate (dupa unii, ca sondajul zice ca nu e adevarat <_< ).

E foarte bine daca apare un turbat de 1.4 pe serie 1, ca 116i e cam depasit de concurenta, si consuma si foarte mult.

Link to comment
Share on other sites

Corect, @blue, sa revenim putin cu picioarele pe pamant si sa ne trezim din nebunia asta a pasiunii pentru BMW si sa acceptam ca e doar o masina pana la urma, nu vreun supercar. Si ca orice masina, are motorizari care sa acopere o nisa cat mai mare din piata !

 

Cine a spus mai sus ca e36 316i e submotorizat ar trebuie sa se gandeasca cum ar fi fost masina asta daca o conducea pe la inceputul anilor 90 !!! Sunt convins ca atunci i s-ar fi parut racheta !!!

 

Eu am votat NU. Cand am luat permisul, am avut in primul an o Dacia 1310 Break. Cum naiba sa mi se para vreun model BMW submotorizat dupa vreo 50.000 km cu Dacia ? <_<

Edited by T_o_r_q_u_e
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.