Jump to content

ULEIURI - totul despre uleiuri: teste, recomandari, etc.


Recommended Posts

Am vazut azi in BauMax ARAL 5w-40 . E prima oara cand vad pe un bidon de ulei un fel de holograma,scria in germana pe el si era "made in germany" .

Am mai vazut si Castrol EDGE care arata obosit rau si era "manufacturer in eu" . Chiar o sa`mi pun Aral acum,era fabricat in 28.04.2010 ...

 

 

eu am auzit o groaza de povesti despre uleiurile de la noi...

Link to comment
Share on other sites

Povesti a auzit toata lumea.

Produsul original are eticheta "originala" = Eticheta produsului În limba tarii de origine/sau engleza + Traducere În limba româna, folia R.A.R., holograma. De asemenea, pe eticheta se gaseste codul de bare, de pe care se mai poate "ghici" câte ceva - prima cifra din stânga indica originea - si va sugerez sa urmariti un 3 (Franta) sau un 4 (Germania); mai exista (la lubrifianti) si 5, 8 sau 9.

Eu prefer ARAL, are mereu 4 ĂŽnscris.

Mobil1 poate avea 3 sau 5, e "mai sigur" 3.

Castrol poate avea 4 sau 8 (9), e foarte bun cel cu 4 ĂŽnscris pe codul de bare.

De aici apar si diferentele de pret, fie la magazine, fie la service-uri. Un 4 "Made in Germany" costa mai scump decât un 9 ambalat la Ploiesti.

In România importatorul oficial de Aral-Castrol (Grupul BP) este Premium Lubricants S.R.L. din Bucuresti. Aceasta mentiune trebuie sa fie Înscrisa pe eticheta. Daca lipseste e o problema grava (atât legala, cât mai ales În ce priveste produsul, iar asta cred ca ne intereseaza cel mai tare pe noi toti).

De asemenea, pentru service-uri (si cei interesati), de la produsele oficiale/originale se poate obtine Fisa Tehnica si de Securitate; existenta documentelor e o garantie ĂŽn plus asupra calitatii si originii produsului, iar continutul lor ofera multe detalii pasionatilor.

La Multi Kilometri!

 

P.S. 5W - 30 ESTE bun si la -36 de grade Celsius (catalogul tehnic), este util sa fim bine informati.

Link to comment
Share on other sites

salut...pana la urma ce ulei sa bag si eu la un e46 fl din 2003/11 diesel 150 cp??

castrol edge sau ulei bmw? si ce indice?

5w30

0w30

5w40

0w40

vreau un ulei bun care sa mearga pt motorul meu indiferent de anotimp

mss

 

Salut,pe site-ul castrol.com ,pentru motorul tau se recomanda castrol edge 0w30 sau in alternativa 0w40

Link to comment
Share on other sites

excelent, zic eu.

 

poate este doar in capul meu, desi nu cred, dar motorul e mai linistit, vibratii mai putine, inauntru nici nu simti ca merge motorul in ralanti, nu mai face zgomotul ala in sarcina(nu stiu cum sa-l explic)... sa nu mai zic ca ti-e mai mare dragul sa desfaci busonul de la ulei... totul parca e aur acolo :twoup:

 

MOTUL, Specific LL04, 5W40

 

BMW 5W30 aveam si eu inainte... n-o sa mai revin niciodata la uleiul ala

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

care ar fi mai bun pt motorul meu CASTROL magnatec diesel 5w40 si castrol EDGE turbo diesel 5w40 ???

320 d, 150 cp, 2003,common rail

din ce am citit despre am2 mi s-ar parea ca ultimul este facut pt motoarele diesel cu injectie common rail

 

Vezi ca EDGE 5W-30 este premium la castrol deoarece este FULL SINTETIC iar EDGE turbo diesel 5W-40 este SEMI SINTETIC

 

http://img269.imageshack.us/img269/3905/40517870.jpg

Edited by edy1092
Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa ramai pe Castrol in continuare, foloseste EDGE, Magnatec este gama low-entry de la Castrol si este f f slab calitativ desi dupa pret nu ai spune asta...

 

 

Am si eu o intrebare de ce zici ca este gama Low entry(magnatec) de la Castrol, acum 2-3 ani ce ulei bagai in bmw-ul tau?

Link to comment
Share on other sites

care ar fi mai bun pt motorul meu CASTROL magnatec diesel 5w40 si castrol EDGE turbo diesel 5w40 ???

320 d, 150 cp, 2003,common rail

 

din ce am citit despre am2 mi s-ar parea ca ultimul este facut pt motoarele diesel cu injectie common rail

 

 

pentru motorul tau e mai indicat un ulei 5W30

 

de ce crezi ca este mai indicat 5w30?

uite ce am gasit despre fiecare indice de ulei, 5w30 tine pana la 10 grade temp

post-25872-1279552479_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

In România importatorul oficial de Aral-Castrol (Grupul BP) este Premium Lubricants S.R.L. din Bucuresti. Aceasta mentiune trebuie sa fie Înscrisa pe eticheta. Daca lipseste e o problema grava (atât legala, cât mai ales În ce priveste produsul, iar asta cred ca ne intereseaza cel mai tare pe noi toti).

De asemenea, pentru service-uri (si cei interesati), de la produsele oficiale/originale se poate obtine Fisa Tehnica si de Securitate; existenta documentelor e o garantie ĂŽn plus asupra calitatii si originii produsului, iar continutul lor ofera multe detalii pasionatilor.

La Multi Kilometri!

 

P.S. 5W - 30 ESTE bun si la -36 de grade Celsius (catalogul tehnic), este util sa fim bine informati.

nu e tocmai corect,nu e singurul importator,de exemplu si eu import :twoup: ; si uleiul de floarea sorelui e bun la -36 grade dar nu e la fel de bun ca un ulei conform normelor-pt motor de autoturism evident,uita-te ce scrie in TIS

Edited by grozadan
Link to comment
Share on other sites

In România importatorul oficial de Aral-Castrol (Grupul BP) este Premium Lubricants S.R.L. din Bucuresti. Aceasta mentiune trebuie sa fie Înscrisa pe eticheta. Daca lipseste e o problema grava (atât legala, cât mai ales În ce priveste produsul, iar asta cred ca ne intereseaza cel mai tare pe noi toti).

De asemenea, pentru service-uri (si cei interesati), de la produsele oficiale/originale se poate obtine Fisa Tehnica si de Securitate; existenta documentelor e o garantie ĂŽn plus asupra calitatii si originii produsului, iar continutul lor ofera multe detalii pasionatilor.

La Multi Kilometri!

 

P.S. 5W - 30 ESTE bun si la -36 de grade Celsius (catalogul tehnic), este util sa fim bine informati.

nu e tocmai corect,nu e singurul importator,de exemplu si eu import :twoup: ; si uleiul de floarea sorelui e bun la -36 grade dar nu e la fel de bun ca un ulei conform normelor-pt motor de autoturism evident,uita-te ce scrie in TIS

 

+1

poate colegul nu stie ca nu mai exista exclusivitate de import de cand am intrat in UE :)

Link to comment
Share on other sites

care ar fi mai bun pt motorul meu CASTROL magnatec diesel 5w40 si castrol EDGE turbo diesel 5w40 ???

320 d, 150 cp, 2003,common rail

 

din ce am citit despre am2 mi s-ar parea ca ultimul este facut pt motoarele diesel cu injectie common rail

 

 

pentru motorul tau e mai indicat un ulei 5W30

 

de ce crezi ca este mai indicat 5w30?

uite ce am gasit despre fiecare indice de ulei, 5w30 tine pana la 10 grade temp

nu stiu unde ai gasit schema aia dar e proasta; cauta una din TIS

Link to comment
Share on other sites

Timp de doi ani jumate la fostul 320i e46 2,2 am folosit numai ulei BMW 5W40 longlife 98 adus din Germania si mi s-a parut excelent.Actualul 325i e46 recent achizitionat avea pana astazi ulei Shell Helix.Asa a venit din Germania.Astazi am pus acelasi ulei 5w 40 adus de la Munchen si parca urca mai usor in ture.Si nu cred ca e doar o iluzie. Edited by crtir
Link to comment
Share on other sites

care ar fi mai bun pt motorul meu CASTROL magnatec diesel 5w40 si castrol EDGE turbo diesel 5w40 ???

320 d, 150 cp, 2003,common rail

 

din ce am citit despre am2 mi s-ar parea ca ultimul este facut pt motoarele diesel cu injectie common rail

 

 

pentru motorul tau e mai indicat un ulei 5W30

 

de ce crezi ca este mai indicat 5w30?

uite ce am gasit despre fiecare indice de ulei, 5w30 tine pana la 10 grade temp

nu stiu unde ai gasit schema aia dar e proasta; cauta una din TIS

 

http://www.uleiauto.ro/phpeuri/tehnice.php

Link to comment
Share on other sites

ia uitati-va ce am gasit pe net.

aa si apropo intre castrol edge 5w30 si ulei oem bmw ll04 5w30 exista vreo diferenta? e vreunu mai bun si altu mai putin bun?

 

ia ziceti????

 

probabil pretul, luand in calcul faptul ca se zice ca in bidoanele BMW ar fi tot Castrol...

Link to comment
Share on other sites

ia uitati-va ce am gasit pe net.

aa si apropo intre castrol edge 5w30 si ulei oem bmw ll04 5w30 exista vreo diferenta? e vreunu mai bun si altu mai putin bun?

 

ia ziceti????

 

probabil pretul, luand in calcul faptul ca se zice ca in bidoanele BMW ar fi tot Castrol...

 

cik asa dar ce fel de castrol? edge? magnatec? sau altceva special pt bmw? pe undeva am citit ca bmw impreuna cu Castrol au conceput acest ulei special pt motoarele BMW

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Acum vin eu cu o intrebare tare :twoup:  de ce se recomanda ca la schimbul de ulei sa folosesti tipul de ulei anterior

Spre exemplu cand am luat masina fostul mi-a spus ca a mers cu aral iar eu am continuat traditia

Pot sa trec spre exemplu la Castrol??

 

 

Uleiurile contin diversi aditivi.De multe ori , de la firma la firma ,acesti aditivi sunt incompatibili.Daca schimbi foarte des tipul de ulei nu este bine.Daca vrei sa treci la Castrol nu cred ca o sa ai nici o problema.

Poti sa folosesti o solutie de curatat motorul inainte de a schimba uleiul(daca vrei neaparat).

Eu personal nu as utiliza asa ceva.Aceasta solutie este daunatoare pentru simeringurile de supape.

 

 

Salut.

Referitor la spalarea/flush de motor inaintea schimbarii uleiului: ok, nu e recomandabil folosirea unei solutii de curatat motorul; si eu aveam dubii; care ar fi alternativa? am cumparat masina de curand si trebuie sa-i schimb si uleiul motorului, pe langa celelalte consumabile (auto: 07/2002 E39 525d Sedan M57 Europe Left hand drive Automatic) ; nu stiu ce ulei, ce calitate, ce interval de schimb a "suferit" masina pana acum; eu i-am luat 7L de Motul Specific BMW LongLife-04 5W-40 direct de la Pol Distribution. Unii spun ca un "plin" de ulei ieftin, cu acelasi filtru + mers la relanti 15-20 min face spalare ok, apoi se pune uleiul bun + filtru nou; altii recomanda ca "uleiul ieftin" sa fie amestecat cu 1-2L de ulei de cutie automata (ATF), pt ca e f detergent, apoi golire + umplere ulei bun + schimbare filtru. Pe de alta parte textele de pe cutiile produselor de spalat motorul sunt ff convingatoare (marketing, de...). Voi ce ziceti?

 

Multumiri

Link to comment
Share on other sites

Buna . Intr-un e36 din 93 cu 190.000 klm motor m40 merge pus ulei BMW Super Power Longlife - 98 SAE 5W40 sau BMW High Power Special SAE 10W40 care merge cel mai bine ? producatoru zice ca 10w40 merge pe orice anotimp . Care sa le aleg ?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.