Jump to content

ULEIURI - totul despre uleiuri: teste, recomandari, etc.


Recommended Posts

Nu stiu ce va place la acest Top Tec 4200 5w30, dar mie mi se pare cel putin deplorabil, avand un TBN de doar 6.2 (wtf ?!)

N-as baga asa ceva in masina, mai ales acum ca vine iarna -> umezeala si condens in motor cat incape..

 

Viscosity class : 5W-30

Viscosity at +40 °C : 72 mm²/s DIN 51562

Viscosity at +100 °C : 11.8 mm²/s DIN 51562

Density at +15 °C : 0.850 g/cm³ DIN 51757

Viscosity index : 160 DIN ISO 2909

Pour point : - 45 °C DIN ISO 3016

Ash, sulfate : 0.6 g/100 g DIN 51575

Base number : 6.2 mg KOH/g DIN ISO 3771

 

Pe langa asta, nu se specifica nicaieri in fisa tehnica valoarea HTHS, care de fapt este cel mai important parametru al uleiurilor de calitate superioara.

Edited by attila318i
Link to comment
Share on other sites

Atila, zici ca din cauza uleiului se face umezeala si condens in motor :D

Castrol sau altele ce fac, inhiba umezeala?

 

LM a fost cea mai buna marca de lubrifianti in 2011 in Germania. Pe cine sa cred...

Si apoi mai e un lucru.

Poate pe hartie LM o fi mai slab decat altele dar ai vreo garantie ca alea, altele, sunt in motorul tau aceleasi cu ce scrie pe hartie?

 

Mie imi place LM ca e mai silentios motorul, nu s-a inegrit instant, e gras la palpare... stiu, o sa razi dar astea sunt lucruri care functioneaza de ani de zile. Batranesti, ca sa le zic asa.

Link to comment
Share on other sites

Am gasit "In the average engine oil, the starting TBN is usually around 6 to 9"

 

deci nu e nimic iesit din comun acest 6.2. Liqui Moly, ca si altii de fapt, recomanda schimbarea uleiului la 1 an, am gasit mai demult pe alt forum. Pai daca se doreste tinerea uleiului mai mult de 1 an, 3 sau mai multi atunci intr-adevar trebuie un TBN de 15. Dar nu prea cred ca alti producatori de uleiuri de automobile, trec de pragul de 9.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc. (da,masina are filtru de particule)

 

 

Care dintre acestea 3?

 

Top Tec 4200 5W-30 (dupa specificatii cred ca acesta ar fii)

Top Tec 4600 5W-30

Longtime High Tech 5W-30

 

P.S este accelasi ulei si pentru diesel si pentru benzina?

Cauta pe internet pe fiecare , si ai sa vezi ca la unul dintre ele scrie ceva despre BMW .

Link to comment
Share on other sites

Am gasit "In the average engine oil, the starting TBN is usually around 6 to 9"

 

deci nu e nimic iesit din comun acest 6.2. Liqui Moly, ca si altii de fapt, recomanda schimbarea uleiului la 1 an, am gasit mai demult pe alt forum. Pai daca se doreste tinerea uleiului mai mult de 1 an, 3 sau mai multi atunci intr-adevar trebuie un TBN de 15. Dar nu prea cred ca alti producatori de uleiuri de automobile, trec de pragul de 9.

 

Nu e bine sa ai nici prea putin dar nici prea mult aditiv in ulei.

 

Un TBN de 15 e deja exagerat de mult si poate provoca altfel de probleme in motor, dar valoarea de 6.2 este foarte aproape de la limita inferioara (3), ceea ce eu personal consider un factor de risc ridicat in ceea ce priveste protectia motorului in sezonul rece.

Un alt lucru dubios e si faptul ca nu se specifica valoarea exacta a HTHS-ului la uleiul respectiv. In general o valoare sub 3.5 nu ofera destula protectie la temperaturi si sarcini ridicate in zonele critice ale motorului.

 

Am observat ca de cele mai multe ori HTHS-ul se specifica doar la uleiurile care au cel putin aceasta valoare 3.5 sau chiar peste, la cele care au sub valoarea respectiva se specifica doar in cazuri speciale, de exemplu cand uleiul respectiv indeplineste norma LL01 FE (fuel economy), adica un ulei cu vascozitate foarte redusa care se poate folosi doar la anumite motoare de generatii noi, de regula cele cu valvetronic in 4 cilindri.

 

Sunt n-spe mii de explicatii si descrieri pe net, nu cred ca are rost sa lungesc vorba, cine este interesat oricum cauta si se documenteaza direct de la sursa. :)

 

HTHS

 

TBN

Capacitatea unui ulei de a neutraliza acizii este exprimata de TBN (Total Base Number). Cu cat numarul este mai mare ineamna ca uleiul poate neutraliza o cantitate mai mare de acid. Un TBN mare este important pentru marirea intervalului de schimb a uleiului deoarece neutralizeaza mai multi acizi pentru o perioada de timp mai mare. La uleiurile uzuale TBN este intre 8-12.

 

Mie personal imi plac foarte mult uleiurile de la Motul caci acolo de cele mai multe ori se specifica clar atat HTHS-ul cat si TBN-ul la fiecare produs in parte, ceea ce imi confera o incredere mai mare in brand-ul respectiv.

 

Voie buna. :)

Edited by attila318i
Link to comment
Share on other sites

Exista Motul contrafacut. Eu iau de la importator si fiind o cunostinta veche cu socra-miu, iau la un pret preferential. Am intrat intr-un magazin de piese auto sa intreb ceva si m-au intrebat daca nu am nevoie de ulei ca au ei o promotie si imi ofera schimbul gratis. Le-am spus ca nu am nevoie dar sa-mi spuna, de curiozitate, pretul la Motul. Am ramas surpins sa-mi zica un pret cu 15 lei mai mic pe litru fata de pretul la care-l iau eu de la importator cu reducere substantiala. Nu poate sa fie original ala de-l vindeau aia acolo. I-am intrebat daca-l cumpara de la importatorul din Romania si mi-au spus ca nu, ca-l iau direct din afara. Am ras si cu zambetul pe buze am intrebat "Din Turcia, nu ?". Evident, raspunsul lor a fost "DA".

 

 

Acum, parca m-a facut , mister @d-rive, curios sa incerc si un LM. :rolleyes:

Edited by KIP
Link to comment
Share on other sites

toate sunt bune si frumoase, dar ce te faci cand nu e ce scrie pe cutie.. asta e problema.de fapt. . :)

Evident.

 

In prima faza decizi ce este mai bun pentru motorul tau, iar pe urma verifici si sursa de unde cumperi uleiul respectiv. Daca astea doua sunt indeplinite cu succes inseamna ca poti dormi linistit => your car will be in love with the oil, simple as that ! :)

 

Dar daca omul nu stie nici macar la ce trebuie sa se uite mai intai, e cam nasol.. cred ca esti de acord.

Edited by attila318i
Link to comment
Share on other sites

Astazi m-am uitat din nou la ulei. Ce-i drept, are doar vreo 200km la activ dar arata foarte bine si nu e innegrit complet asa cum pateam cu Castrol la mai toate masinile care le-am avut.

Faptul ca se innegreste uleiul imediat (la diesel) nu inseamna decat ca acel ulei isi face treaba in a-ti tine motorul curat si ulterior "murdaria" in suspensie. Faptul ca un ulei nu se innegreste nu inseamna ca este superior altora, ci inseamna faptul ca nu are calitati "detergente" foarte bune. Asa ca mare atentie!

Link to comment
Share on other sites

oricum de vreme ce LM sunt pe lista aprobate BMW nu au cum sa fie niste pocnitori.

Eu pun LM si Motul de cativa ani bunisori in masina.

 

 

In plus daca vrei dinala extra long long life exista si LM top tec 4600...

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Pentru cei cu murdaritul uleiului. E vorba de o masina care e la al doilea schimb de ulei ;) Motorul e impecabil de curat in interior.

 

Imi pare rau ca ati confundat actiunea detersiva a uleiului cu, probabil, oxidarea lui sau alt fenomen fizic, ce-o fi p-acolo.

 

Cand aveam un motor vechi care nu vazuse ulei de calitate, m-am speriat cand am pus Castrol. Dar am observat si ca motorul s-a curatat la interior. Dar aia se intampla acum vreo 20 de ani la o amarata de Dacie.

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce va place la acest Top Tec 4200 5w30, dar mie mi se pare cel putin deplorabil, avand un TBN de doar 6.2 (wtf ?!)

N-as baga asa ceva in masina, mai ales acum ca vine iarna -> umezeala si condens in motor cat incape..

 

 

Base number : 6.2 mg KOH/g DIN ISO 3771

 

 

 

uite ce valoare are TBN-ul pentru uleiul MOTUL echivalent: " TBN ASTM D2896 6.0 mg KOH/g", deci si mai slab.

deci ce sa aleg pentru 320d-ul meu ( din 2009)? Motul, Lm, Bmw original ? Sincer, am optat pentru Lm dar nu gasesc in bucuresti nici un distribuitor care sa lucreze cu importatorul oficial (iar cei din sibiu nu se obosesc sa raspunad la mailuri si telefoane). Aveti idee unde pot gasi o sursa de increderea in BUCURESTI pentru a cumpara unul din cele 3 uleiuri de mai sus ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.