Jump to content

ULEIURI - totul despre uleiuri: teste, recomandari, etc.


Recommended Posts

Eu as pune Castrol 10W-40.

 

 

pt ca nu am gasit un astfel de topic si pt 316i am sa pun aici intrebarile: ce tip de ulei e recomandat pt motorul meu, 316 din '94 cu 260.000km, cat lichid de racire trebuie sa pun la schimb si lantul de distributie la cati km se schimba/verifica? multumesc mult.

 

 

Fane_05 mie asta mi s-a recomandat, 318i '92.

Link to comment
Share on other sites

diferente de culoare la fum :twoup: joke !

 

pe piata sunt o gramada de recipienti foarte frumos imbracate cu etichete de orice fel... Castrol, Mobil1, Aral, etc...

ideea e sa ai control pe sursa de provenienta a uleiului, pentru ca sunt deja prea multe fake-uri pe piata.

 

personal folosesc numai ulei 5W40 BMW Castrol, cumparat din reprezentanta din Germania... macar acolo stiu ca ar trebui sa fie original ! cand imi iau uleiul, imi iau si toate filtrele...

 

mi se pare cel mai sigur pt masina mea...

Link to comment
Share on other sites

La toti dealerii din tara si strainatate e cam 19.90 euro / L . Am fost eu personal.....chiar si de la dealer-ul de unde cumpar eu cand am fost acolo in Germania si am cerut ulei mi-au zis 19.90 , cu toate ca pe ebay aveau listat cu 6.90. Le-am explicat ca am mai cumparat de pe ebay de la ei si ca acolo e listat cu 6.90 si pana la urma cu atat m-i l-au dat....ciudat.Momentan nu au nimic listat pe ebay, insa pot sa va dau e-mail-ul lor si cereti orice pret pentru orice piesa oem. accept paypal si transportul e 20 euro / pachet prin curier rapid. Edited by user008
Link to comment
Share on other sites

Au inceput in magazinele de piese auto sa aduca ulei original BMW...am cerut un bidon sa citesc pe el....la codul de bare nu apare 4 (codul germaniei) ci incepe direct sub barele ale cu 83... O fi original sau made in turkey??
Link to comment
Share on other sites

Au inceput in magazinele de piese auto sa aduca ulei original BMW...am cerut un bidon sa citesc pe el....la codul de bare nu apare 4 (codul germaniei) ci incepe direct sub barele ale cu 83... O fi original sau made in turkey??

Nu , ala e codul oem pentru ulei : 83210398507 pentru LL04 5w-30

Link to comment
Share on other sites

aha...da ce cauta codul oem unde este codul de bare pt pret??

Pai cred ca nu e destinat pentru vanzari comerciale ci doar pentru reteaua interna BMW ( dealeri + reprezentante ) ,acolo e nevoie de codul oem pentru identificarea pieselor, consumabilelor .....de ce sa complice situatia cu un alt cod...

Link to comment
Share on other sites

am si eu o nelamurire in legatura cu uleiul mai bn zis cu calitatea sa.am un 320d touring 11.02 de 150 de cai cu 166k km.l-am adus recent si nu am facut nimic la el.uleiul este schimbat de fostul proprietar cu vreo 22k km in urma.curios, cu toate ca in bord imi mai arata ca mai am vre-o 2 mii pana la schimb vreau neaparat sa-l fac.el a folosit inainte BMW SuperPower Oil SAE 5W-40.as vrea sa pun castrol cu aceleasi caracteristici.am fost in iasi la cateva magazine si mi s-a parut parca prea mic pretul 30 ron/l.sunt eu paranoic sau nu o fi uleiul ala original?:)

 

si inca ceva, e buna alegerea mea castrol 5w-30 sau tinand cont de uzura masinii ar trebui sa pun altceva?cei de la magazin mi-au spus ca ar fi bine sa folosesc acelasi tip pt ca motorul isi face unele tolerante...:-?

Link to comment
Share on other sites

bun..majoritatea folosesc ulei original bmw 0W-...si 5w...care se pun la mototoarele aste noi mai performante si care is singurele uleiuri Bmw ..intrebarea mea ii urmatoarea la pisicutza mea din 1900toamna adika din 93 cu motor M50 ce ulei puneau aia original bmw :) dak la a mea se recomanda 10w40 sau chiar 15w40 (scris in autodata chiar si in cartea tehnica depinde de anotimp) cand singurul ulei bmw original ii 0w- si 5w- sau numai de astea 2 stiu eu ? si apropo de castrol asta vara cand am adus`o mergea motorul silentios cand am facut schimbul si am bagat castrol Gtx 15w40 Made in EU a inceput sa bata un tachet si ii mai galagios motorul acuma ....tare ash fii vrut sa stiu ce ulei era in ea inainte ;)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.