Jump to content

ULEIURI - totul despre uleiuri: teste, recomandari, etc.


Recommended Posts

La vechiul BMW am pus ulei Castrol 5w-40 adus de cineva din afara. La e36 fostul proprietar a pus Valvoline nu stiu de care si a zis ca el in toate bmw-urile lui pune Valvoline. Acum nu stiu urmatorul schimb trebuie sa il fac dupa vre-o 6-7 mii si sincer nu stiu ce ulei am sa aleg. Edited by Cosm1n
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce ulei ar fi mai bine sa folosesc la un 316 E46 din 2000. Daca stie careva cat costa placutele si cam ce consum aveti. ...multam mult !

Merci mult pt informatii.....si mai am o intrebare : la cat se schimba uleiul si daca distributia este pe lant si trenuie schimbata ...

Link to comment
Share on other sites

Pentru cei care vor sa-si bage Mobil 1, atentie de unde il cumparati!!!!! Nu tot ce se comercializeaza la noi e fabricat in Belgia. Am fost aseara la cumparaturi in Selgros si, de curiozitate, m-am uitat la uleiul Mobil 1 de pe raft. Dupa ce am indepartat putin prima eticheta am descoperit-o pe cea originala pe care scria Made in Turkey.... Uitati-va bine cand va luati uleiul ( orice ulei), verificati bine etichetele.

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Mi-am achizitionat recent din Germania un 520i E60,din '04.Ce ulei ar fi recomandat pentru acest motor?

Ultimul schimb,adica la 100.000 KM,a fost facut cu ulei Mobil1,nu mai stiu exact ce tip.Acum am 115.000 KM si nu am probleme,am verificat nivelul de ulei,si se mentine foarte bine.

Multzam fain!

Adica tu ai schimbat de atatea ori tipul de ulei?

Cred..adica mai mult ca sigur am sa aleg Castrol ca mai toata lumea il foloseste.

Si inca ceva acelasi tip de ulei pe orice  fel de vreme??

 

Pana acum nu am schimbat uleiul la acelasi motor.La primul 520i am mers mult cu Penzoil,apoi am schimbat motorul,am bagat Mobil1 pentru primii 500km ca sa se curete,iar apoi Esso.Acuma in 535 am bagat numai Castrol.

Link to comment
Share on other sites

azi am observat ca nu mai am ulei deloc pe joja...

am facu maxim 4500 km de la ultimul schimb de ulei

n am pete de ulei sub masina

nu este murdar motorul

nu imi arata in bord nici o eroare...

asa repede se duce uleiul?

ce ulei sa cumpar?

E34 520i 1993 motor M50 vanos

mersi anticipat

P.S. am nevoie in cel maiscurt timp de recomandari(tip ulei), vreau sa il cumpar in maxim 2 ore, cand ies de la serviciu.

Link to comment
Share on other sites

perfect

10w-40 am cumparat

a intrat 2,5 litri

este normal, ca dupa doar 4500 km sa dispara asa mult ulei?

nu scoate gram de fum, nu suna urat motorul, totul merge ok

azi cand am completat cu ulei, am observat pe langa filtrul de aer, cateva furtune imbacsite in ulei proaspat, unele duceau catre grila radiator, altele duceau spre un recipient de langa filtru de aer, recipient care este plin cu ulei

pentru ce este acest recipient si cat de mult influenteaza furtunele acelea pline de ulei?

chiar si asa, tot nu curge ulei pe sub motor....

Link to comment
Share on other sites

perfect

10w-40 am cumparat

a intrat 2,5 litri

este normal, ca dupa doar 4500 km sa dispara asa mult ulei?

nu scoate gram de fum, nu suna urat motorul, totul merge ok

azi cand am completat cu ulei, am observat pe langa filtrul de aer, cateva furtune imbacsite in ulei proaspat, unele duceau catre grila radiator, altele duceau spre un recipient de langa filtru de aer, recipient care este plin cu ulei

pentru ce este acest recipient si cat de mult influenteaza furtunele acelea pline de ulei?

chiar si asa, tot nu curge ulei pe sub motor....

 

Scuza-ma dar poate nu inteleg eu: ai adaugat un ulei de un tip (10w40) peste un ulei de alt tip !? Trebuia sa il schimbi tot daca nu stiai ce ulei ai inauntru.

 

@ b50xxl: La e39 am adaugat si eu 2 litri, nici nu mai atingea joja uleiul dar becul de ulei nici macar nu s-a aprins. Nu inteleg care-i ideea cu senzorul de ulei la BMW. Ciupanezu, il punem pe lista de chestii care ne enerveaza la BMW ?

Link to comment
Share on other sites

Oricat am cautat pe net despre Mobil1 0w30 SuperSyn (am o sursa la pret de importator), tot nu m-am lamurit :)

 

Aici nu scrie ca e aprobat LL 01 sau LL 02 >>> http://www.mobil.com/USA-English/Lubes/PDS...uel_Economy.asp

 

Tot pe site-ul lor, daca introduc datele masinii imi da rezultat 0w40 >>> http://www.mobiloil.com/usa-english/motoro...s.aspx?option=2

 

Daca bine am inteles, ar trebui sa fie cel putin aprobat ACEA A3, sau ca ACEA 3 ar fi similar LL 01 de la BMW. A incercat sa ma convinga ieri tipul sa imi pun 0w30 in loc de 5w30 cat am acum.

 

Daca stie cineva unde gasesc daca e ok sau nu Mobil 1 pt BMW ?

Edited by andrei27
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.