Jump to content

lucrari de vara


baubau

Recommended Posts

am dat cu "carbusol" 2010 in egr si nu mai scoate fum. am constatat totusi ulei flegmat de turbina

 

am scos tot capitonajul portbagajului la un e34 tourning sa constat ca am facut un drum de 300km cu amortizorul spate dreapta sprijinit in unitatea de centura de siguranta (scot unitatea => lowrider)

 

umreaza sambata o curatare in baie de benzina a admisiei, schimbarea garniturilor de la admisie si poate si intercooleru'. de asemenea niste filtre, ulei, furtune servo si lichid servo.

Edited by CRM
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 485
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

am scos tot capitonajul portbagajului la un e34 tourning sa constat ca am facut un drum de 300km cu amortizorul spate dreapta sprijinit in unitatea de centura de siguranta (scot unitatea => lowrider)

Ti s-a rupt acolo la oala???

Link to comment
Share on other sites

da. s-a rupt in partea de sus, unde sta ancorat amortizorul de oala (cu suruburile prinse din interiorul masinii). LĂŁcaÂşele de prindere erau ruginite. Rugina se vede cel mai bine si in ansamblu dand roata jos si contraaripa
Link to comment
Share on other sites

Eu tot timpul tin unsa zona aia de la oala din spate.

Am dat acolo cu niste WD-40 si vaselina ......ah, si o chestie de la Nigrin, un fel de conservant pt underbody.

In general ma bag pe sub ea sa vad pe unde mai are cate un punct...la cate sare arunca astia iarna.....

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ieri m-am suparat rau de tot si mi-am luat discuri noi, ventilate, am pregatit etrierii (i-am vopsit), urmeaza sa le schimb cat de curand :)

Speram ca nu i-ai vopsit rosii :)

Nu nu :(

Argintii, exact culoarea jantelor :(

La fel ca pe spate, doar ca acolo am sigurante rosii la placute, le-am luat de la cineva si nu am apucat inca sa le vopsesc :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Banuiesc ca necesita vopsea rezistenta la temperaturi mari.

Vopseaua cu care am dat eu rezista la 150 grade. Pe spate etrierii au cam o luna de cand i-am vopsit, si nu a sarit inca :twoup:

Link to comment
Share on other sites

prin bunavointa, amabilitate si timp s-au facut urmatoarele :) :

dat jos intercooler

dat jos tubulatura de la intercooler

urmeaza baie in benzina :twoup: am luat o baiţă de copii mici =))

 

turbina am dat-o jos. e dusa la reconditionare.

 

radiatorul l-am dat jos, l-am curatat cu jet mare de apa (a iesit mega-jeg)

furtune servo noi de la ab + lichid

ulei schimbat

filtre schimbate

 

Urmeaza flansele pe spate. Nemernica e pe capre acum .

 

l.e. azi "ploo" :)

l.l.e aşa zic ăstia

Edited by CRM
Link to comment
Share on other sites

Quote ,,am reusit sa scot doar 3, a mai ramas 1 pe fata, care s-a olarit de tot...naspa. cum a reusit sa scoata nenea la care am fost, vreau sa va zic ca 3 ore a lucrat, si nu a mers decat cu fer-beton de 16 PC52 (ptr cine stie otelul cel mai bun pret-calitate care se gaseste pe piata) pe care cu lampa de autogen la incalzit si a facut 2 chei . materialul din care e facut se pare ca e inox; ala dupa fata a zis ca incearca sa il sudeze cu inox, sper sa iasa, altfel am pus-o."

 

 

 

SFAT !Dupa ce ai reusit sa scoti prezoanele se unge partea filetata cu putina vaselina apoi de sterg usor cu o carpa . Se strang bine cele 4 prezoane normale iar la urma antifurtul . Cand desfaci , scoti prima data antifurtul , apoi prezoanele . Eu asa am procedat si am antifurt exact la fel . Succes ! :twoup:

Edited by dangelu1
Link to comment
Share on other sites

Am dat toate chederele cu - Gummi pflege (Nigrin) cumaparat din Praktiker cu 11lei. Recipientul arata ca o crema de pantofi cu burete. Scrie ca e pe baza de ulei de rapita.

 

In 20 de minute cred cam am dat tot ce inseamna cheder de cauciuc pe masina.

 

Am aplicat traramentul pentru prima data, chederele parca absorb asemeni pielii solutia aplicata, cred ca le revigoreaza intr-o anumita masura.

Edited by ionatan
Link to comment
Share on other sites

Am facut si eu aceasi treaba azi, dat chederele cu gummi pflege, desi normal ar fi trrebuit sa dau inainte sa intru in iarna.. in sfarsit sa vedem ce iese ..NU am mai putu face nimic ca e o vreme scarboasa.

Ieri am schimbat bujii si filtre. Bujiile erau vai de mama lor...

Am descoperit furtunul de la debitmetru la admisie cu un crepeu. Nu al are nimeni pe stoc, il aduce BMW intr-o zi, 19 euro, maine e deschis, il ridic si il pun.

Urmatorul schimb de ulei il fac acasa, ca vreau sa dau jos baia de ulei sa vad ce dracu o fi si pe acolo, pun pariu ca nu a fost data jos in viata ei. ..

DSC_0527.JPG

Link to comment
Share on other sites

Am facut si eu mici modificari...

Discurile pe fata erau praf (6-7 mm, din 12 cat aveau cand erau noi),

http://i41.tinypic.com/somq1c.jpg

si le-am schimbat cu unele de 22mm.

 

http://i39.tinypic.com/5ofci1.jpg

 

http://i43.tinypic.com/2rh9ymq.jpg

Link to comment
Share on other sites

Pai de ce sa le izolez?

Unde intra in contact cu roata nu avea rost sa le vopsesc, si nici sa le izolez, oricum nu se vede.

Iar pe suprafata de contact, unde calca placuta, oricum se duce vopseaua, si nu se observa nici o mazgaleala.

 

Poze cu roata pusa ( janta e cam murdara, nu am spalat masina de mult).

 

http://i41.tinypic.com/xbhe2v.jpg

 

http://i44.tinypic.com/160bxja.jpg

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.