Jump to content

Consum ulei


florin83

Consum ulei  

199 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Referitor tot la consumul de ulei si de benzina (in cazul meu), voi la cate rotatii schimbati viteza.. sau mai bine zis la cat e indicat, si la cat nu e?

Daca Bmw recomanda Castrol, eu totusi am pe masina eticheta Mobil 1 de la ultima schimbare, si parerile sunt impartite.

Care e mai bun, daca cineva le-a testat pe amandoua?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 298
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Referitor tot la consumul de ulei si de benzina (in cazul meu), voi la cate rotatii schimbati viteza.. sau mai bine zis la cat e indicat, si la cat nu e?

Daca Bmw recomanda Castrol, eu totusi am pe masina eticheta Mobil 1 de la ultima schimbare, si parerile sunt impartite.

Care e mai bun, daca cineva le-a testat pe amandoua?

pai din moment ce recomanda castrol nu inteleg cum de ai mobil 1?....oricum castrol este mai bun ca mobil asta dupa parerea mea acum poate colegii stiu mai bine,cel putin la bavaria se foloseste castrol 5w30 asta stiu sigur ca am sunat si am intrebat

Link to comment
Share on other sites

fostul proprietar din germania a folosit mobil 1, eu sunt doar nedumerit, oricum am vazut ca sunt mai multi care au incercat sau folosesc mobil 1.

 

 

Referitor tot la consumul de ulei si de benzina (in cazul meu), voi la cate rotatii schimbati viteza.. sau mai bine zis la cat e indicat, si la cat nu e?

 

?

Link to comment
Share on other sites

am vorbit ieri cu cineva de la bmw si spunea ca un consum de 70 ml la 1000 Km este normal .mi-a spus ca depinde foarte mult de stilul de condus, daca mergi mult pe autostrada cu viteza mare (turatie mare) consuma mai mult ulei. mi-a mai spus ca daca mergi pe autostrada mult si masinile noi consuma ulei.
Link to comment
Share on other sites

si care ar fi cuplul maxim la 320i? poate sa-mi spuna cineva daca e noprmal sa merg 11 km in regim de semioras si ca acul sa treaca doar cu 2 mm de zona albastra?(la temp). Ei!si atunci imi scoate fum doar atunci , iar cand este cald :nu. Aceasta sete cauza pt care va stresez: nu stiu, consuma ulei, e dus setul motor la 240000, temp. mica de functionare pe distante mici pe care le parcurg constant, sau o fi senzorul de pozitie al clapetei de acceleratie? scuze, poate sunt penibil.
Link to comment
Share on other sites

Motoarele diesel nu consuma mult ulei insa nici fazele alea cu "Am schimbat uleiul acum 15 000 km si n-am completat 1 gram de ulei" nu sunt deloc adevarate. :twoup:

 

La X3 dupa 15.000km uleiul era la maxim.Probabil este exceptia care confirma regula :twoup:

 

Deci, dupa parerea ta, exista masina care nu consuma nici un pic de ulei in 10-15 000 km?

 

si care ar fi cuplul maxim la 320i?

 

190 Nm

Link to comment
Share on other sites

Dupa cum ziceam, nu exista ulei Castrol 10W40 :twoup:.

Exista ulei Castrol MAGNATEC 10W40, dar doar Castrol 10W40 nu exista.

 

Nu poti recomanda doar vascozitatea uleiului fara sa specifici tipul. Tipul uleiului - Magnatec, Edge, TXT, etc. conteaza cel putin la fel de mult ca si vascozitatea. De fapt tipul uleiului conteaza chiar mai mult ca vascozitatea :twoup:.

Link to comment
Share on other sites

verifica punctul 6 din Regulament. nu vad justificare link-ului, in conditiile in care este catre un magazin online. nu se vorbea despre preturi...

 

I-am arătat pe un link că exista Castrol 10W-40, nu ĂŽnţelesesem ce vroia să-mi sugereze.

 

Intenţia mea nu era reclama, este evident.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Trebuia sa postez doar o poza cu un bidon de ulei.

nu stiu...

altfel nu s-ar mai fi interpretat cum ca paul tre' sa-si tina gura ca nu stie despre ce vorbeste, ca doar e scris in site-ul postat de ciupanezu si eventual sa-si ceara scuze ca a indraznit sa intre in discutie.

daca exagerez, scuzele mele anticipate.

 

Trebuia sa postez doar o poza cu un bidon de ulei.

 

Am editat acel post.

ai editat postul si in urma lui ramane o discutie fara fond.

Link to comment
Share on other sites

Pai exagerezi..

 

Tonul meu a fost politicos, nu i-am postat link-ul acela ca sa-i dau peste nas, pur si simplu nu intelegeam ce vrea sa spuna.

nu, tonul tau nu e niciodata politicos.

si deja exagerezi folosindu-l.

eu macar imi cer scuze daca exagerez, si asta voit.

 

Am si recunoscut ca am gresit..

intrebarea mea se referea strict la link. ce relevanta au scuzele tale pentru paul in cazul asta?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.