Jump to content

Consum ulei


florin83

Consum ulei  

199 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • Replies 298
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 3 weeks later...

ai schimbat uleiul? daca da, tot asa mult consuma?

Exista posibilitatea sa fie si segmentii uzati si sa ai scapari de ulei in camera de ardere ( de acolo si fumul )!!!!!!! Verifica compresia motorului, iti va spune cu siguranta daca exista uzuri la nivelul segmentilor sau ale camasilor pistoanelor

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ai schimbat uleiul? daca da, tot asa mult consuma?

Exista posibilitatea sa fie si segmentii uzati si sa ai scapari de ulei in camera de ardere ( de acolo si fumul )!!!!!!! Verifica compresia motorului, iti va spune cu siguranta daca exista uzuri la nivelul segmentilor sau ale camasilor pistoanelor

225983[/snapback]

te contrazic

In cazul in care are scapari de ulei in cilicndru atunci fumul este albicios. Fumul negru preovine de la turbina care avand "garniturile"(nu imi vine acum cuvantul) uzate scuipa ulei pe evacuare-de aici fumul negru

Link to comment
Share on other sites

pina la urma ce sa fac? sa o schimb ,dar nu prea e convenabil,sau sa incerc cu un alt tip de ulei (5w40)+duralube ? poate o mai duc asa cine stie cit....

215175[/snapback]

 

si eu am folosit RS si imi consuma mult. Acum folosesc Castrol GTD Magnetic 5 w40 si incredibil nu mai consuma aproape deloc. L Service mi-au spus ca daca masina are mai mult de 100.000KM sa nu folosesc RS ca este foarte subtire si este recomandat pentru masinile cu turatii inalte.

Deci iti recomand sa schimbi uleiul si sa vezi daca mai consuma asa.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
cam de o luna am probleme mari cu consumu de ulei  cam 1 litru la 250-300km, motorul merge bine si trage la fel ca inainte in schimb consuma foarte mult ulei. are cineva idee de la ce ar putea fi consumul asta mare de ulei. a inceput sa scoata si fum dimineata. 318 tds

286649[/snapback]

as zice turbina... :blink: (vezi cum e intercoolerul daca e imbibat cu ulei...dar nu umed,caci toate sunt umede,racesc aerul)

daca nu..fr-un simering..

iar fumul e din cauza uleiului care ajunge pe galerie,respectiv pe esapament...oricum,dimineata toate dieselurile scot fum ,nu e asta un reper bun..

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

cam de o luna am probleme mari cu consumu de ulei  cam 1 litru la 250-300km, motorul merge bine si trage la fel ca inainte in schimb consuma foarte mult ulei. are cineva idee de la ce ar putea fi consumul asta mare de ulei. a inceput sa scoata si fum dimineata. 318 tds

286649[/snapback]

 

 

Este foarte mult.

 

Verifica daca nu pierde pe undeva.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Acum doua saptamani am achizitionat un 320 i din 2001 din Germania;astazi mi s-a aprins in bord beculetul cu nivelul de ulei,am verificat nivelul si e cam la minim;in cartea tehnica e precizat ca la 13.06.2007 si 192.700km s-a facut schimbul de ulei la reprezentanta;acum masina are 197.800km;din cartea tehnica

tehnica daca nu ma insel,am concluzionat ca intra 6,5l ulei la un schimb;intrebarea ar fi: e posibil ca in aprox.5000km sa cosume asa mult ulei?e posibil ca in regim de forja sa consume atata(daca sa zicem condusul agresiv ar fi explicatia)?

Link to comment
Share on other sites

Acum doua saptamani am achizitionat un 320 i din 2001 din Germania;astazi mi  s-a aprins in bord beculetul cu nivelul de ulei,am verificat nivelul si e cam la minim;in cartea tehnica e precizat ca la 13.06.2007 si 192.700km s-a facut schimbul de ulei la reprezentanta;acum masina are 197.800km;din cartea tehnica

tehnica daca nu ma insel,am concluzionat ca intra 6,5l ulei la un schimb;intrebarea ar fi: e posibil ca in aprox.5000km sa cosume asa mult ulei?e posibil ca in regim de forja sa consume atata(daca sa zicem condusul agresiv ar fi explicatia)?

297826[/snapback]

 

Pe joja cati litri ai intre nivelul minim si maxim? 1,5l sau 1l? Daca e 1l si masina ti-a consumat atat in 5-6000 km poate fi normal. S-ar putea insa sa nu fi fost ulei destul de la bun inceput, adica de la schimbul de la 192.700 km.

Link to comment
Share on other sites

deci:in cartea tehnica exista o imagine care arata ca nivelul intre minim si maxim pe joja e 1l(raspuns pt. bogdan1980,care parca are acelasi tip de motor ca al meu);intradevar,nu pot sa am siguranta ca atunci cand s-a efectuat schimbul de ulei s-a completat la maxim;pe un cartonas aditional al cartii tehnice este specificata data la care s-a realizat schimbul si este inscris si tipul uleiului folosit:Castrol TXT Softec Plus 5w30.Acum,alta intrebare:este tipul asta de ulei cel mai indicat?stiu ca BMW recomanda Castrol,dar care din gama ar fi cel mai indicat pt.al meu benzinar?sau exista alternative mai bune din partea concurentei?

Multam anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Ulei original LongLife 04 de la BMW. Eu am avut Softec Plus 5W30 si imi halea tot cam asa: 1 L la 6-7.000 km. Dupa ce am trecut pe LL04 0W40, am facut vreo 5.000 km de la ultimul schimb si nivelul pe joja n-a coborat nici 1 mm (si in afara sunt cazuri cand nu o iert).

 

Parerea mea e sa treci pe un ulei cu vascozitate un pic mai mare la cald (xW40). Pret bun pt ulei original gasesti la 3xpert.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Eu i-am schimbat uleiul cand am cumparat masina acuma aproximativ doua luni si i-am bagat Castrol TXT Softec 5W 40 (318i 2002 - 127.000 km) dupa cum mi-a spus fostul proprietar ca baga, in 10.000 de km mi-a halit ulei de mi s- aprins ledul la bord si pe joja abia se mai vedea putzin pe fund o pata de ulei... Si cei de la service mi-au aratat foarte simplu ca pe sticla scrie Made in Germany sau Made in Spain si prima cifr din codul de bare de pe sticla e 8 care cica insemana ca e importat din Turcia...deci Castrol comanat din Romania e foarte foarte naspa...Cred ca cel de la mama lui e bun, dar in Romania totul se strica...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.