Jump to content

Consum ulei


florin83

Consum ulei  

199 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

  • Replies 298
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

In 5000km, daca schimbi intre 3000-4000 este normal sa consume atat. Daca ai obiceiul sa mergi sport, completeaza lipsa, iar la schimbul urmator, pune ulei cu o vascozitate mai mare. Daca mergi cu 0w, pune 5w. E doar o parere, bazata pe ceea ce ai afirmat si anume ca:,,nu scoate fum". In alta ordine de idei, stiu ca la relanti nu scoate si poate pana la 100/h nu scoate, insa ai impresia ca daca mergi cu 160-170/h nu consuma? Eu stiu ca scoate si nu am vazut una, ci cateva zeci.
Link to comment
Share on other sites

In 5000km, daca schimbi intre 3000-4000 este normal sa consume atat. Daca ai obiceiul sa mergi sport, completeaza lipsa, iar la schimbul urmator, pune ulei cu o vascozitate mai mare. Daca mergi cu 0w, pune 5w. E doar o parere, bazata pe ceea ce ai afirmat si anume ca:,,nu scoate fum". In alta ordine de idei, stiu ca la relanti nu scoate si poate pana la 100/h nu scoate, insa ai impresia ca daca mergi cu 160-170/h nu consuma? Eu stiu ca scoate si nu am vazut una, ci cateva zeci.

merg cam tare si cam in blana acum am 5 w40 sa trec pe 10w,am vazut ca e si intercooleru spart de la asta o fi?

Link to comment
Share on other sites

imi scoate fum mult si dupa epuratoru de gaze,ori nu e bun ori nu stiu ca are cam 5000 de km de cand l-aam pus

cred ca iti trebue alt set de segmenti si un set de semeringuri pt. supape-asta in cel mai fericit caz,daca nu e uzat blocul motor,caci daca e uzat trebue alezat si alt set de pistoane.

Link to comment
Share on other sites

imi scoate fum mult si dupa epuratoru de gaze,ori nu e bun ori nu stiu ca are cam 5000 de km de cand l-aam pus

cred ca iti trebue alt set de segmenti si un set de semeringuri pt. supape-asta in cel mai fericit caz,daca nu e uzat blocul motor,caci daca e uzat trebue alezat si alt set de pistoane.

Daca ai intercoolerul spart ...imi cam pare rau de turbo si oricum trage cu mult mai putini cai....iar cu fumul....ori ai motorul praf ,ori simeringurile....

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

si mie i-mi mananca 1 litru la 1000 de km dar e benzinar si folosesc 0W-30 si mi-sa spus de BAVARIA ca e normal si la disel daca mergi mai sportiv punei ceva de genu 10W

 

Incearca sa scrii mai inteligibil!

 

 

si eu am benzinar si imi ia 50-100 grame ulei la 10.000 km

1 litru nu e normal sa ia

Link to comment
Share on other sites

si mie i-mi mananca 1 litru la 1000 de km dar e benzinar si folosesc 0W-30 si mi-sa spus de BAVARIA ca e normal si la disel daca mergi mai sportiv punei ceva de genu 10W

 

Incearca sa scrii mai inteligibil!

 

 

si eu am benzinar si imi ia 50-100 grame ulei la 10.000 km

1 litru nu e normal sa ia

 

 

la benzinar e normal 1 L la 10k ...Daca mergi in turatii mari evident .....Am 4k de la schimb am completat cam 150 g...Cred ca am mers mai incet :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Ce consum de ulei aveti la masina?Care este consumul "normal" 5000 km de ex?

Este adevarat ca BMW mananca din fabrica ulei si ca motoarele sunt in asa fel facute in cat consumul de ulei este mai mare si normal fata de alti producatori?

 

Eu de ex : m-am cam speriat cam am vazut ca mi-a mancat cam 700 ml de ulei la 3000 km dar intradevar facuti cam in regim sport foarte multi dintre ei?este normal acest consum?

Link to comment
Share on other sites

Sunt mai multi factori care conduc la consum de ulei, in special mersul turat inainte de incalzirea motorului. Si conteaza si daca esti in rodaj, cand poate fi un consum ceva mai mare.

 

Da, este normal sa consume mai mult ulei daca mergi mai sportiv.

 

Din cate stiu eu, toate consuma ulei daca le fortezi, nu doar BMW.

Link to comment
Share on other sites

Ce consum de ulei aveti la masina?Care este consumul "normal" 5000 km de ex?

Este adevarat ca BMW mananca din fabrica ulei si ca motoarele sunt in asa fel facute in cat consumul de ulei este mai mare si normal fata de alti producatori?

 

Eu de ex : m-am cam speriat cam am vazut ca mi-a mancat cam 700 ml de ulei la 3000 km dar intradevar facuti cam in regim sport foarte multi dintre ei?este normal acest consum?

Nu este normal.Nu cred ca cei de la BMW au proiectat masina sa consume ulei si sa scrie in instructiunile de folosire ca trebuie sa ai bidonul de ulei in portbagaj ca la Dacie.In cel mai fericit caz ai vreo scurgere.

Link to comment
Share on other sites

Ce consum de ulei aveti la masina?Care este consumul "normal" 5000 km de ex?

Este adevarat ca BMW mananca din fabrica ulei si ca motoarele sunt in asa fel facute in cat consumul de ulei este mai mare si normal fata de alti producatori?

 

Eu de ex : m-am cam speriat cam am vazut ca mi-a mancat cam 700 ml de ulei la 3000 km dar intradevar facuti cam in regim sport foarte multi dintre ei?este normal acest consum?

Parrerea mea ca nu e normal pt ca am si eu un 316 si nu complectez nici macar 100gr de la schimb la schimb

 

Ce consum de ulei aveti la masina?Care este consumul "normal" 5000 km de ex?

Este adevarat ca BMW mananca din fabrica ulei si ca motoarele sunt in asa fel facute in cat consumul de ulei este mai mare si normal fata de alti producatori?

 

Eu de ex : m-am cam speriat cam am vazut ca mi-a mancat cam 700 ml de ulei la 3000 km dar intradevar facuti cam in regim sport foarte multi dintre ei?este normal acest consum?

Parrerea mea ca nu e normal pt ca am si eu un 316 si nu complectez nici macar 100gr de la schimb la schimb

si inca ceva incearca sa ii pui un ulei ma gros cum ar fii un15w40 poate ai noroc si nu mai consuma,iar daca tot consuma mai poti baga un aditiv care se num xeramic si este foarte bun

Link to comment
Share on other sites

Parca am citit prin manual ca motoarele bmw sunt facute astfel incat nu e nevoie sa pui aditiv pt ulei. Si zicea ca nu este recomandat acest lucru deoarece pot aparea defectiuni la nijte senzori. Sa ma corezteze cineva daca stie mai bine, dar eu asa imi amintesc ca am citit..
Link to comment
Share on other sites

Aici se confunda un pic treaba, din multii posesori de BMW, foarte putini mai verifica din cand in cand nivelul uleiului. Eu garantez ca cei care completeaza, isi verifica periodic masina, si deci si nivelul de ulei, daca nivelul de ulei scade de la maxim cu 400 ml.. ajunge undeva pe la mijloc intre minim si maxim, deci masina nu are probleme, si nu se aprinde nici un martor in bord, de aceea multa lume face afirmatii ca nu a completat deloc. Ca sa rezum, cand zice lumea ca a completat cu o anumita cantitate, nu va asteptati sa li se fi aprins martori in bord, ci efectiv verifica din cand in cand nivelul de ulei.

 

De asemenea se specifica, anumite bareme, sau limite daca vreti, de ex.. 700 ml de ulei la 10.000 km, este in limita acceptata de BMW. Uleiul neadecvat poate duce la consum ridicat de ulei, de exemplu daca pui un ulei Texaco 10W-40 ti-l consuma mai mult decat BMW LL04 5w-30. Cu uleiul din urma 5w-30, la 8000 km, am completat 200 ml. Si este putin peste maxim.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.