Jump to content

Viteza maxima E46 318i 1999


floxxx

Recommended Posts

acum ce ar trebui sa fac? sa filmez ca sa va convingeti voi. si nu cred ca am eroare la kilometraj sau vise. cand o sa schimb cauciucurile promit ca fac un video de cand ma urc in masina pana la 230 km/h. sa`mi recomandati ce vreti sa filmez ca sa intelegeti ca este 316i cu motor de 1895cmc. ca sa nu existe discutii apoi.
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 128
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Prietene te rog sa nu mai aberezi pentru ca forumul asta e un izvor de informatii iar cand vine cineva si citeste ca 316 de 105 CP ruleaza cu 230 nu stiu daca va fi indus in eroare sau va RADE cu lacrimi! Eu am avut 320 I, motor cu 6 cilindrii si cu GREU am atins 230, iar turometrul la 230 era (in viteza 5) pe rosu! PE ROSU! Nici cu 325 de 192 CP nu ating prea lejer 230... e un oarecare efort, iar masina nu se simte deloc confortabila la acea viteza!

Sau poate ei mers pe o panta extrem de abrupta...sau ai nimerit intr-un univers paralel!

Edited by Alexxx
Link to comment
Share on other sites

Prietene te rog sa nu mai aberezi pentru ca forumul asta e un izvor de informatii iar cand vine cineva si citeste ca 316 de 105 CP ruleaza cu 230 nu stiu daca va fi indus in eroare sau va RADE cu lacrimi! Eu am avut 320 I, motor cu 6 cilindrii si cu GREU am atins 230, iar turometrul la 230 era (in viteza 5) pe rosu! PE ROSU! Nici cu 325 de 192 CP nu ating prea lejer 230... e un oarecare efort, iar masina nu se simte deloc confortabila la acea viteza!

Sau poate ei mers pe o panta extrem de abrupta...sau ai nimerit intr-un univers paralel!

 

asa este, si printr-o deducere logica daca 316i atinge 230, 231 ca sa fim exacti :lol: .....atunci un 325i sau 330i ar trebui sa prinda cel putin 280 kmph (330i nu e departe) dat fiind diferenta de 231 - 105 = 126 de cai putere adica inca un motor si ceva de 316 :) deci e ilogic sa spui asa ceva.....stiu ca 318i de 115 cai nu prinde mai mult de 205-210 cu greu

Edited by Mario Marius
Link to comment
Share on other sites

cand imi cumpar masina , eu zic ca sunt constient de costurile de intretinere, asigurari si impozite, le platesc din banii mei nu din banii altora. Am avut si eu e46 316 si stiu ce poate masina Si puteti sa ziceti voi ce ati zice, nu pot sa cred ca un e46 316 a mers cu 230, poti pune filme si ce vrei tu,pana nu vad cu ochii mei nu cred. Edited by Cosm1n
Link to comment
Share on other sites

Prietene te rog sa nu mai aberezi pentru ca forumul asta e un izvor de informatii iar cand vine cineva si citeste ca 316 de 105 CP ruleaza cu 230 nu stiu daca va fi indus in eroare sau va RADE cu lacrimi! Eu am avut 320 I, motor cu 6 cilindrii si cu GREU am atins 230, iar turometrul la 230 era (in viteza 5) pe rosu! PE ROSU! Nici cu 325 de 192 CP nu ating prea lejer 230... e un oarecare efort, iar masina nu se simte deloc confortabila la acea viteza!

Sau poate ei mers pe o panta extrem de abrupta...sau ai nimerit intr-un univers paralel!

 

+1.

Link to comment
Share on other sites

Prietene te rog sa nu mai aberezi pentru ca forumul asta e un izvor de informatii iar cand vine cineva si citeste ca 316 de 105 CP ruleaza cu 230 nu stiu daca va fi indus in eroare sau va RADE cu lacrimi! Eu am avut 320 I, motor cu 6 cilindrii si cu GREU am atins 230, iar turometrul la 230 era (in viteza 5) pe rosu! PE ROSU! Nici cu 325 de 192 CP nu ating prea lejer 230... e un oarecare efort, iar masina nu se simte deloc confortabila la acea viteza!

Sau poate ei mers pe o panta extrem de abrupta...sau ai nimerit intr-un univers paralel!

Asta e de la diferential...la mine la 523i la 230 am exact 5500 rpm in a5a (din 6500)...oricum masina nu ajunge asa repede la 230...si e 2.5....imi imaginez 1.8 (316)

 

 

Ciar sunt curios sa vad un 316i la 230 :)

 

http://sarcasticgamer.com/wp/wp-content/uploads/2009/06/back-to-the-future.jpg

 

cand imi cumpar masina , eu zic ca sunt constient de costurile de intretinere, asigurari si impozite, le platesc din banii mei nu din banii altora. Am avut si eu e46 316 si stiu ce poate masina Si puteti sa ziceti voi ce ati zice, nu pot sa cred ca un e46 316 a mers cu 230, poti pune filme si ce vrei tu,pana nu vad cu ochii mei nu cred.

Cf patroane ? Ia zi, nu i-ai dat 230 la e46 ? sau doar acum la e36 :lol:

Edited by duxter
Link to comment
Share on other sites

nu inteleg.

 

eu am un 316i din 1999, motor 1895cmc, 77kw, 105 CP. ......

la frankfurt..... a ajuns la 230~231 km/h pe autostrada soarelui.

 

a mea de ce a ajuns la atat daca voi spuneti ca 200 cam e maximul?

nici eu nu inteleg..... :lol:

 

de la frankfurt Âşi abia pe autostrada soarelui a ajuns la 230-231km/h ? :) credeam ca prinde si el mai repede viteza aia ca doar are peste osutadecai :lol:

Link to comment
Share on other sites

Nu e nimic concret acolo... Nu exista masini limitate la 231 sau la 220,5 toate sunt limitate la 250, daca constructiv nu pot depasi vit. aia nu sunt limitate...etc.

nu cred ca am zis eu ca sunt limitate ,ci am spus viteza maxima constructiva.Textul ala era pt celalalt user,sa inteleaga diferenta intre limitare electronica de viteza,si viteza maxima constructiva.o zi buna

nu am inteles nimic, cred ca nici tu

pai cine intelege ce insemna autoturisme M2/M3/N2/N3 samd.......

 

eu am spus ceea ce stiu , adica 330i are viteza maxima 250km/h limitata electronic, daca stiu prost imi cer scuze :)

Link to comment
Share on other sites

din cate stiu eu toate masinile cu motoare puternice sunt limitate by default la 250, dar la cerere se poate face limitarea la ce viteza vrei tu (nu stiu exact daca te costra extra sau nu)

Eu am un prieten care si-a luat ford mondeo din asta nou, si dupa o luna s-a dus si si-a limitat-o la 210

Link to comment
Share on other sites

nu?Nu v-ati lovit de denumirile astea cand v-ati inmatriculat masinile?de categoriile N2,N3,M2,M3...cu privire la normele de poluare?

nu pentru ca am cumparat masina direct inmatriculata eu doar am trecut-o pe numele meu... dar trebuia sa-mi bat capul cu asa ceva? :)

Link to comment
Share on other sites

acum ce ar trebui sa fac? sa filmez ca sa va convingeti voi. si nu cred ca am eroare la kilometraj sau vise. cand o sa schimb cauciucurile promit ca fac un video de cand ma urc in masina pana la 230 km/h. sa`mi recomandati ce vreti sa filmez ca sa intelegeti ca este 316i cu motor de 1895cmc. ca sa nu existe discutii apoi.

 

Grezi gresit! Ai eroare si una extrem de mare!Eroarea vitezometrului creste odata cu viteza.

La mine de exemplu cu functia V-EFF activata dc la 100/h(pe bord) am 97 real:

La 230 pe bord am 220 real! Daca ai incerca sa-ti masori viteza reala cu un aparat care sa-ti indice viteza reala cred ca te-ai da jos apoi si ti-ai lua masina la picioare! :)

Link to comment
Share on other sites

Eu am prins cu al meu 318ci (1895cc) 205 km/h pe bord. In acte tot asa spune 205, real, probabil aveam mai putin. Pana pe la 170 urca repejor, dupaia incepe un pic mai incet. Oricum, testat cu gps-ul, in bord arata un pic mai mult si cum a zis toata lumea cu cat creste viteza cu atat eroarea este mai mare. La viteza sub 80 arata cam cu un kilometru mai putin, ma gandesc probabil ca e un fel de sistem de siguranta pentru radar :) Edited by Balanganel
Link to comment
Share on other sites

Va veni spectacolul.

230 la ora cu 316i, am prieten care are una, superba masina, cu 5 in masina abia ajunge la 160, daca ziceai un 200 si aia cu motorul dandu-si ultima suflare. te mai credea lumea, dar acusi spui ca mai aveai pedala :))

 

Ala care a atins cu 318is 260 la ora, s-a trezit brusc din somn?

sau nu?

 

Eu iau tot bordu 260km/h, insa in realitate am 245km/h pe gps, asta cu 328i cu modificari si aia dupa ceva drum intins, in care motorul isi foloseste absolut toate resursele sa ajunga acolo.

Link to comment
Share on other sites

eroarea de kilometraj vine in special de la dimensiunile anvelopelor. Daca nu ai nici standard.. cu toata transformarea facuta sa fie cat mai aproape de ce e in carte, tot e o eroare mica. La asta se mai adauga eroarea data de uzura penurilor si presiunea in roti. Ea creste intradevar cu viteza. La mine la 60 de km/h eroarea e de 3-4 km/h. La 200 e de 10 daca nu si mai bine, verificat cu GPS. Eram singur in masina si la 200km /h nu prea iti vine sa iti balangani ochii in vitezometru si gps nonstop.
Link to comment
Share on other sites

318i E46 143CP am ajuns la 200 kmh dupa ce am fumat 2 tigari si am mancat un meniu big mac. maxim constructiv am 218 kmh :)

 

va rog sa se traga concluziile si vitezomanii (in vis) sa se linisteasca.

Edited by BeRnEk
Link to comment
Share on other sites

318i E46 143CP am ajuns la 200 kmh dupa ce am fumat 2 tigari si am mancat un meniu big mac. maxim constructiv am 218 kmh :)

 

va rog sa se traga concluziile si vitezomanii (in vis) sa se linisteasca.

Am acelasi vehicul ca si tine, fabr. 2004, iar recent, pe A2, prinzand o portiune libera am incercat sa vad cum reactioneaza la o viteza mai mare. Am ajuns la aproape 210 relativ usor. Mentionez ca folosesc doar Petrom 99+, iar vitezometrul are eroare (stabilita anul trecut la testul de achizitionare a turismului de 5% la 80km/ora.). De asemenea aveam cuplat AC. In schimb consumul o luase razna de tot.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.