Jump to content

bujii


Recommended Posts

  • Replies 97
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

de ce atat de mult?

ce bujii alegi?

7270[/snapback]

Atat costa bujii pt e46.

Au aprinderea in 3 puncte...nici eu nu ma pricep prea bine :blink:

Mi-a aratat mecanicul de la Filaret o bujie si are 3 chestii din alea care fac aprinderea...mi-a zis ceva de aprindere pe laser

De-aia sunt asa scumpe

Link to comment
Share on other sites

Atat costa bujii pt e46.

Au aprinderea in 3 puncte...nici eu nu ma pricep prea bine :blink:

Mi-a aratat mecanicul de la Filaret o bujie si are 3 chestii din alea care fac aprinderea...mi-a zis ceva de aprindere pe laser

De-aia sunt asa scumpe

tre' sa gasim si mai ieftine...

te anunt daca gasesc ceva :)

Link to comment
Share on other sites

Si eu trebuie sa schimb bujiile :blink:

Pret:77,76 euro+T.V.A. :)

7267[/snapback]

 

auchhhhhhhh :) .....mult rau....la mine la e30 am cumparat denso cu nu stiu ce fel de cap si au costat toate 600k...iar cele cu 3 capete erau 900 toate.....i-a vezi ca pretul e c-am mare...mai intreaba si pe la alte magazine de piese auto...

Link to comment
Share on other sites

Atat costa bujii pt e46.

Au aprinderea in 3 puncte...nici eu nu ma pricep prea bine :blink:

Mi-a aratat mecanicul de la Filaret o bujie si are 3 chestii din alea care fac aprinderea...mi-a zis ceva de aprindere pe laser

De-aia sunt asa scumpe

7272[/snapback]

 

Din cate ai zis, sunt bujii cu 3 electrozi in loc de 1 singur electrod, nu vad ce legatura ar avea cu un laser :)

Iar despre pret, mi se pare enorm. Nu cumpar bujii zilnic dar ultima data cand am cumparat (acum mai bine de 1 an) am dat sub jumatate din pret, Bosch.. am uitat ce nume mai urma dupa, dar erau chipurile bujii bune.

Link to comment
Share on other sites

Din cate ai zis, sunt bujii cu 3 electrozi in loc de 1 singur electrod, nu vad ce legatura ar avea cu un laser :blink:

Iar despre pret, mi se pare enorm. Nu cumpar bujii zilnic dar ultima data cand am cumparat (acum mai bine de 1 an) am dat sub jumatate din pret, Bosch.. am uitat ce nume mai urma dupa, dar erau chipurile bujii bune.

7307[/snapback]

Ti-am spus ca nu ma pricep.Am factura in fata cu necesaru si asta e pretu scris de cei de la Filaret :)

Link to comment
Share on other sites

Ti-am spus ca nu ma pricep.Am factura in fata cu necesaru si asta e pretu scris de cei de la Filaret :blink:

7308[/snapback]

 

Nu stiu ce sa zic, daca iti convine ia-le, dar opreste-te macar de curiozitate la un magazin si intreaba cat e bujia scrisa pe proforma de la Filaret. Daca nu o are sau nu e specificat marca+modelul pe proforma, intreaba tot de curiozitate daca are Bosch cu 3 electrozi.

Tot de curiozitate, manopera cat era? :) (in caz ca scria detaliat pentru bujii)

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu ce sa zic, daca iti convine ia-le, dar opreste-te macar de curiozitate la un magazin si intreaba cat e bujia scrisa pe proforma de la Filaret. Daca nu o are sau nu e specificat marca+modelul pe proforma, intreaba tot de curiozitate daca are Bosch cu 3 electrozi.

Tot de curiozitate, manopera cat era? :blink: (in caz ca scria detaliat pentru bujii)

7317[/snapback]

Nu scrie pretul manoperei.Doar pretul pieselor care imi trebuiesc

Link to comment
Share on other sites

Atat costa bujii pt e46.

Au aprinderea in 3 puncte...nici eu nu ma pricep prea bine :blink:

Mi-a aratat mecanicul de la Filaret o bujie si are 3 chestii din alea care fac aprinderea...mi-a zis ceva de aprindere pe laser

De-aia sunt asa scumpe

7272[/snapback]

 

 

 

Hm!Probabil te referi la bujiile NGK High Power cu 4 electrozi de masa si electrod central din platina.

Avand in vedere ca merg intre 60.000 si 100.000 de km pretul mi se pare rezonabil.

 

Chestia cu laserul este cel putin interesanta :)

Link to comment
Share on other sites

Hm!Probabil te referi la bujiile NGK High Power cu 4 electrozi de masa si electrod central din platina.

Avand in vedere ca merg intre 60.000 si 100.000 de km pretul mi se  pare rezonabil.

 

Chestia cu laserul este cel putin interesanta :blink:

7353[/snapback]

Vad ca tu te pricepi la bujii :) Sunt bune?Ai auzit de ele?

Link to comment
Share on other sites

Vad ca tu te pricepi la bujii :blink: Sunt bune?Ai auzit de ele?

7354[/snapback]

 

 

Cam toate BMW-urile de prin 99(daca nu ma insel) au bujiile astea de serie.

Oricum eu zic sa nu iei Bosch.

 

Bujiile astea (NGK) in America de Nord se schimba (daca iti vine sa crezi) la 160.000km(dupa recomandarea producatorului,BMW).

 

Deci daca ai bani eu zic sa le iei.Se pot pune incepand de la un M40(fabricatie 87) ,M52,M52TU etc.

Link to comment
Share on other sites

parerea mea ca bavaria a fost destul de dragut sa nu-i spuna direct ca s-a inselat cu privire la laser :blink:

7381[/snapback]

Va mai zic o data ca la cap bujii sunt paralel.Asa mi-a spus mecanicul sau poate nu am inteles eu ceea ce trebuia :)

Oricum daca Bavaria spune ca sunt garantate 160.000 de km se cam schimba datele problemei :)

Link to comment
Share on other sites

Va mai zic o data ca la cap bujii sunt paralel.Asa mi-a spus mecanicul sau poate nu am inteles eu ceea ce trebuia :)

Oricum daca Bavaria spune ca sunt garantate 160.000 de km se cam schimba datele problemei :)

7448[/snapback]

 

 

 

 

Treaba este cam asa.Sunt recomandate(garantat este mult spus :blink: ) 160.000 ptr BMW-urile din America de Nord.

Aceleasi bujii sunt recomandate in Europa pana la 100.000km.

 

Asa sta treaba.Nu are sens sa mai discutam de ce 100.000 in Europa si 160.000 in America de Nord(cu bujii identice).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.