Jump to content

Tip Antigel?


bladex

Recommended Posts

Da, a scris corect. Dar tu ai citit pe sarite, intradevar silicatii ataca Aluminiul, iar antigelul G12 este recomandat pt blocurile din aluminiu (fiind fara silicati)...

 

Eu alta intreabare: blocul ca blocul, poate sa nu fie din aluminium, dar RADIATORUL? Ala nu e de Al?

Link to comment
Share on other sites

Pai cum mai omule sa fie ceva care strica, indicat ??? Nu ai formulat tu bine afirmatia nu ca sunt eu pe langa subiect...pe mine nu ma deranjeaza pt ca mi-am dat seama ce incercai sa zici,dar sunt alte persoane care nu inteleg...

Si on : nu va mai faceti atatea ganduri si iluzii....G12 e foarte bun si pt bmw nu numai pt grupul VAG....sa nu fie amestecat ca in rest e totul ok !!!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

:laugh: asta e maxima zilei, dar e buna...

 

Pai pe bune acuma.. :))).atatea confuzii pe tema asta...daca G12-le e anticoroziv si mai stiu eu ce...de ce nu ar fii bun pt orice tip de masina indiferent ce metale foloseste in componenta sistemului de racire ...nu are ce sa afecteze zic eu :)

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca e suficient ce este aici pentru a alege un antigel...

 

Prea putine informatii. Noroc cu Tis-ul.

 

Lista cu tipurile de antigel aprobate de bmw:

 

BMW Antifreeze 81229407454

 

Addinol Antifreeze Super

Aral Antifreeze Extra

AVIA Antifreeze APN

BP anti-frost X 2270A

Caltex CX Engine Coolant

Castrol ANTI-FREEZE NF

Fridex G48

Glacelf Plus

GlycoShell

Glyco Star

Glysantin G48-24 Engine Coolant

Glysantin Protect Plus / G48

GUSOFROST LV 505

Mobil Frostschutz 600

Havoline AFC (BD04)

OMV Kuhlerfrostschutz

 

(antigel albastru)

 

Volumul de umplere:

 

M40,M43 6.0 L

M42,M44 6.5 L

M47 7.0 L

M50 10.5 L

M52,M54 8.4 L

M57 10.2 L

N42 7.5 L

M62,S62 12-13.5 L

S50 10.75 L

S54 10.0 L

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
salutare colegi. de curand am schimbat teromostatul la un bmw 318d touring, an 2004, 1995cmc, 115cp si am pierdut din antigelul care era de culoare albastra. inainte de a executa lucrarea si fara sa stiu am cumparat antigel Hepu G12 rosu/roz 1,5 litri pe care l-am amestecat cu 1,5 litri de apa si am completat pierderea(3 litri). e vreo problema ca le-am amestecat???? poate influenta temperatura lichidului pentru ca uneori se duce putin dupa prima linie iar uneori ajunge si la 90 (acul in pozitie aproape verticala)... astept ceva idei de la voi
Link to comment
Share on other sites

salutare colegi. de curand am schimbat teromostatul la un bmw 318d touring, an 2004, 1995cmc, 115cp si am pierdut din antigelul care era de culoare albastra. inainte de a executa lucrarea si fara sa stiu am cumparat antigel Hepu G12 rosu/roz 1,5 litri pe care l-am amestecat cu 1,5 litri de apa si am completat pierderea(3 litri). e vreo problema ca le-am amestecat???? poate influenta temperatura lichidului pentru ca uneori se duce putin dupa prima linie iar uneori ajunge si la 90 (acul in pozitie aproape verticala)... astept ceva idei de la voi

Mai mult ca sigur bine nu ai facut sau nu e normal sa faci/lasi asa, daca dai un search pe "goagle" o sa vezi in foate multe locuri ca se scrie : NU amestecati antigelurile. Ce se intampla poate doar un chimist iti poate spune/explica.

Link to comment
Share on other sites

Eu am avut probleme din cauza antigelului G12. Efectiv s-a "ros" cotul de apa de pe chiulasa pe interior. dry.gif

 

 

PS: Ros nu e cuvantul corect, corect ar fi s-a degradat, ca si cum s-ar fi dizolvat din plastic.

 

Cat timp ai folosit G12? Si eu tot deasta folosesc dar inca nu a aparut nici o problema ...

Link to comment
Share on other sites

Mi-e greu sa inteleg de ce nu se cumpara antigel de la dealer. Ei se vor uita dupa VINul masinii si ti-l dau cel putin ... cel "asortat" ca, culoare, pe veci, fie verde, rosu sau albastru... Asta cel putin pentru, "intre" 2 (doi) si 5 (ani!) durata... :wacko:

Apoi mai vedeti... daca merita banii dati din nou dealerului, dar aveti culoarea potrivita ( CHIMIC! ). :blink:

 

+1

Sa vedeti cum arata chulasa demontata la orificiile prin care trece antigelul(dupa remontare am schimbat G12-le si am pus G11).

 

:offtopic:

Dupa SB25GAS, eu vreu sa gust! Se poate!? :partytime:

 

Evident ca aluminiul poate fi "dizolvat" ("mancat") IN TIMP de anumite CHIMICALE continute DE ANTIGEL!

Chiar nu e nevoie de poza e buna remarca.

Edited by beemer_owner
Link to comment
Share on other sites

 

 

 

 

 

 

Evident ca aluminiul poate fi "dizolvat" ("mancat") IN TIMP de anumite CHIMICALE continute DE ANTIGEL!

 

 

Daca tot ai dezvoltat subiectul si ai introdus aluminiul in el ,G12 protejeaza si e destinat pentru motoarele cu bloc din aluminiu (grupul VAG in special,stiu) .Dar in momentul in care nu afecteaza aluminiul ma tem ca ar afecta otelul de la bmw-uri :) Experientele sunt diferite,cauzele la fel ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.