Jump to content

Noua serie 5? inca un topic pe aceasta tema


liviu_arh

Recommended Posts

  • Replies 654
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Testele sunt facute la 64km/h. http://www.euroncap.com/tests/frontimpact.aspx

 

Vedeti ca au acolo explicatii cu toate tipurile de testari.

Ce e de retinut. Ca unul care am participat live in calitate de observator la teste de acest gen va pot spune ca ele sunt doar orientative si ca in cazul unui accident din viata de zi cu zi, intervin foarte multe variabile care atrag dupa sine rezultate in consecinta. Destul de diferite uneori.

 

Totusi, ca sa ne facem o parere despre siguranta masinilor, acestea din urma sunt testate in mod identic, in aceleasi conditii. In cazul de fata putem spune ca F10 s-a comportat foarte bine si ca e o masina cu un grad ridicat de siguranta pasiva. Trebuie sa fim insa atenti la siguranta activa si aici BMW este una dintre marcile care ofera prestatii de varf la acest capitol.

 

Atrag doar atentia ca mai sunt masini care rezista bine la impact dar sunt foarte slabe din punct de vedere al comportamentului rutier.

Din punctul meu de vedere, cea mai sigura masina este cea care ma ajuta cel mai mult si cel mai bine sa evit un accident. Asta e unul dintre motivele pentru care am ales BMW.

Ceva de genul, pentru mine masina cu cea mai buna siguranta pasiva, e cea care nu are niciodata nevoie de siguranta pasiva :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Testele sunt facute la 64km/h. http://www.euroncap.com/tests/frontimpact.aspx

 

Vedeti ca au acolo explicatii cu toate tipurile de testari.

Ce e de retinut. Ca unul care am participat live in calitate de observator la teste de acest gen va pot spune ca ele sunt doar orientative si ca in cazul unui accident din viata de zi cu zi, intervin foarte multe variabile care atrag dupa sine rezultate in consecinta. Destul de diferite uneori.

 

Totusi, ca sa ne facem o parere despre siguranta masinilor, acestea din urma sunt testate in mod identic, in aceleasi conditii. In cazul de fata putem spune ca F10 s-a comportat foarte bine si ca e o masina cu un grad ridicat de siguranta pasiva. Trebuie sa fim insa atenti la siguranta activa si aici BMW este una dintre marcile care ofera prestatii de varf la acest capitol.

 

Atrag doar atentia ca mai sunt masini care rezista bine la impact dar sunt foarte slabe din punct de vedere al comportamentului rutier.

Din punctul meu de vedere, cea mai sigura masina este cea care ma ajuta cel mai mult si cel mai bine sa evit un accident. Asta e unul dintre motivele pentru care am ales BMW.

Ceva de genul, pentru mine masina cu cea mai buna siguranta pasiva, e cea care nu are niciodata nevoie de siguranta pasiva :(

 

Bine zis! Nu trebuie sa ajungem sa ne folosim de airbag-uri, mai bine ne ajuta masina sa ne ferim de asa ceva :twoup: :) :) :(

Link to comment
Share on other sites

Dupa cum vezi, prezentarea e facuta de un american :twoup:

Teoretic ar trebui sa functioneze si in Romania.

Din pacate nimeni din reteaua de dealeri din Ro (cel putin pe cei care i-am intrebat eu), nu a putut sa-mi spuna cum se conecteaza masina la internet si la restul de servicii. Eu banuiesc ca prin itermediul GSM, a telefonului care-l "imperechezi" cu masina.

Tot la capitolul din pacate trec si faptul ca cei care vand masini BMW in Romania sunt in general simpli operatori si nicidecum adevarati vanzatori auto care sa cunoasca si sa stapaneasca terminologia si informatiile ce tin de BMW. Pacat.

 

Noroc cu nemtii ca fac masini bune si unii de pe aici le cumpara doar pentru ca scrie BMW pe ele si au auzit si ei ca sunt bune si nicidecum pentru ca ar cunoaste ceea ce poate face cu adevarat un BMW.

Sunt la al 4-lea BMW cumparat de la AB si nu au crescut cu nimic in ultimii 3 ani, pacat, mare pacat. In afara de MotorAG care mi-au lasat o impresie placuta cu modul cum promoveaza marca... restul, slabuta miscare...

Link to comment
Share on other sites

Probabil ca afli cum sa folosesti internetul din manualul de utilizare al masinii. Ideea era daca sistemul complet are acoperire in Romania, din cate am vazut face parte din BMW Assist, ca ar fi pacat sa existe functiile si sa fie fara de folos la noi.
Link to comment
Share on other sites

Aha, am prins ideea. Cumperi masina cu toate sistemele astea cheltuind mii de euro pe ele, citesti in manualul de utilizare al masinii, fie cel digital, fie cel clasic, inveti cum si ce fac functiile alea si dupa aia verifici daca merg sau nu in Romania :) :) Si afli ca... :twoup:

 

Nu e mai simplu sa iti spuna consilierul de vanzari toate astea inainte sa cheltui multe zeci de mii de euro?

Link to comment
Share on other sites

M-am jucat putin cu sistemul la Muzeul BMW la Munchen, in salonul dedicat GT. Era un fel de stand exact pentru asta. Erau niste fotolii faine cu butonul de iDrive si o reproducere dupa bordul GT-ului. Sincer mie mi s-a parut complicat de folosit si accesat. Probabil ca daca exersezi si inveti cum functioneaza e mai facil. In Romania nu va functiona foarte bine deoarece se bazeaza pe o baza de date deja uploadata in masina si pe accesul la internet, in special pe google. Din pacate google maps romania nu are foarte multe POI, si restul serviciilor nu e foarte bine dezvoltat, si daca partea deja uploadata in masina e la fel de buna ca si navigatia pentru Romania, va imaginati ce iese...
Link to comment
Share on other sites

As fi vrut sa nu iti dau dreptate in situatia asta dar cam ai... din pacate.

 

Totusi, Romania e asa cum o facem noi. Poate daca fiecare dintre noi s-ar gandi macar o clipa la asta, macar putin s-ar mai indrepta lucrurile.

 

 

On-topic.

Nu a mai facut nimeni teste cu noul 5?

Link to comment
Share on other sites

Aha, am prins ideea. Cumperi masina cu toate sistemele astea cheltuind mii de euro pe ele, citesti in manualul de utilizare al masinii, fie cel digital, fie cel clasic, inveti cum si ce fac functiile alea si dupa aia verifici daca merg sau nu in Romania :) :) Si afli ca... :twoup:

 

Nu e mai simplu sa iti spuna consilierul de vanzari toate astea inainte sa cheltui multe zeci de mii de euro?

 

N-am cumparat niciodata o masina noua. Deci vrei sa spui ca in momentul cand iti livreaza masina, nu iti face nici un fel de instructaj, macar minim? Pur si simplu ia cheia si la revedere?

Link to comment
Share on other sites

La fratele meu instructajul a fost de fix 20 de min cu tot cu actele finale. La o reprezentanta VAG in Constanta, masina platita cash si destul de scumpa, vreo 20.700 sau ceva de genul asta..
Link to comment
Share on other sites

Mda, la cumpararea unei masini noi, din pacate "instructajul" e minim. Se face o prezentare generala si papa, acasa cu ea.

 

Pachetul M la f10 inca nu a aparut cu poze oficiale dar din ce s-a scapat pana acum ca poze pot sa-ti spun ca e cuminte. Mai putin spectaculos decat in trecut. Chiar si M5 o sa fie foarte discret.

Link to comment
Share on other sites

Din pacate nimeni din reteaua de dealeri din Ro (cel putin pe cei care i-am intrebat eu), nu a putut sa-mi spuna cum se conecteaza masina la internet si la restul de servicii. Eu banuiesc ca prin itermediul GSM, a telefonului care-l "imperechezi" cu masina.

 

Din cate stiu eu masina are un SIM propriu undeva, si prin el ar trebui sa functioneze si connected drive si internetul. Din cate stiu eu, prin telefonul imperecheat merge doar apelul de SOS. Asa am inteles ca e la mine la seria 3, la tine s-ar putea sa fie altfel. Din pacate, la mine sim-ul care a venit cu masina nu functioneaza si la noi in tara :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Pai probabil ca asta e respectul care-l meritam din partea importatorului :(

Noi sa fim sanatosi si sa dam bani cu zecile de mii de euro... ca fraierii :twoup:

 

Imi doresc foarte mult ziua cand importatorul sa dea si raspunsuri la intrebarile si problemele ridicate de noi... Daca eram vreo tara din Africa unde nu exista retea GSM pusa la punct intelegeam dar asa... dar oare chiar nu suntem in Africa? Ca dupa cum stau lucrurile pe la noi, cred ca e o greseala in manualul de geografie :)

 

 

On-topic. La masina (f10) care o aveau in showroom statea frumos deschisa pe ecran pagina cu Googu (Google sau Goagal cum zic unii "care este"), dar nu m-a bagat cu nimic in seama, doar statea asa... Probabil tinea la inima mea si ce-a zis... ma, daca instant are asta (aka eu) acces la internet, ii cade fata si face si un sublim stop cardiac... asa ca... :)

Link to comment
Share on other sites

Pai probabil ca asta e respectul care-l meritam din partea importatorului :(

Noi sa fim sanatosi si sa dam bani cu zecile de mii de euro... ca fraierii :twoup:

 

Imi doresc foarte mult ziua cand importatorul sa dea si raspunsuri la intrebarile si problemele ridicate de noi... Daca eram vreo tara din Africa unde nu exista retea GSM pusa la punct intelegeam dar asa... dar oare chiar nu suntem in Africa? Ca dupa cum stau lucrurile pe la noi, cred ca e o greseala in manualul de geografie :)

 

 

On-topic. La masina (f10) care o aveau in showroom statea frumos deschisa pe ecran pagina cu Googu (Google sau Goagal cum zic unii "care este"), dar nu m-a bagat cu nimic in seama, doar statea asa... Probabil tinea la inima mea si ce-a zis... ma, daca instant are asta (aka eu) acces la internet, ii cade fata si face si un sublim stop cardiac... asa ca... :)

 

sim-ul este un obiect fizic. pentru acces la internet trebuie sa dispui de un abonament, pe o retea...mai departe te descurci

Link to comment
Share on other sites

In regula. Iti dau eu un sim de la t-mobile din Germania, fa-mi-l sa mearga la noi in vodafone. Ce crezi, te descurci?

 

i habe meine deutsche sprache fur lange zeit nicht geubt so est wurde schwer fur mich mit t-mobile arbeiters ins deutsche zu sprechen...adica, cu alte cuvinte, daca vrei cu adevarat acest lux cvasiinutil (scuze, dar tocmai ce am spart cu pumnul un htc tytn II windows mobile, si stiu despre ce vorbesc) scoate banu pentru roaming pe romania... :twoup: ...te va rupe!! mai serios un pic, daca sim-ul este replaceble, atunci poti incerca un card de date dintr-o retea locala...succes!!!

Link to comment
Share on other sites

MA tem ca nu e chiar asa simplu. Constructorul n-a prevazut operatiunea asta, asa ca sim-ul e ascuns pe undeva prin masina.

Am impresia ca a incercat cineva la un X5 manevra cu inlocuitul sim-ului si n-a mers - probabil ca e un sim custom si mai are ceva informatie suplimentara pe el..

 

In legatura cu roaming-ul, cum activezi tu roaming-ul la un sim despre care nu stii nimic ? (proprietar, numar de telefon, etc)

Edited by mgi
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Bag seama ca nu prea va place noul seria 5 din moment ce nu prea se vorbeste de el si exista UN SINGUR topic.

 

Poate dupa ce va mai

ochii, reveniti la sentimente mai bune :)

 

 

 

In rest, eu tin sa multumesc Automobile Bavaria, cei mai minunati importatori de BMW de pe planeta :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Bag seama ca nu prea va place noul seria 5 din moment ce nu prea se vorbeste de el si exista UN SINGUR topic.

 

Poate dupa ce va mai

ochii, reveniti la sentimente mai bune :)

 

 

 

In rest, eu tin sa multumesc Automobile Bavaria, cei mai minunati importatori de BMW de pe planeta :twoup:

 

 

...mda...cred ca au adus din nou lucrurile la locul lor! hai sa recunoastem: e60 este o masina urata si inexpresiva, austera si ciudata in interior, prea futurista si incapabila sa aduca clientii acolo unde si-ar putea dori cu adevarat! sper din suflet ca suspensia la noul model sa fie mai omeneasca, ca asa, pe masura ce trecem de 30 de ani, trecem si la...scuze...audi

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.