Jump to content

Michael Schumacher - Mercedes GP


ionatan

Recommended Posts

  • Replies 133
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cat despre faza cu separatul de Lorenzo e ceva de povestit. Spun din prima ca eu nu-l suport pe acel baiat...imi este antipatic 100%. Insa ceva similar s-a intamplat intre Hayden si Pedrosa inainte ca Nicky sa plece de la Honda. Au fost separati pe motiv ca Hayden copia setarile lui Dani....rezultatul? Ultimile 4-5 curse disputat de Hayden la honda au fost numai cu top 5, dupa un sezon de dezastru, in timp ce Dani nu stia cum sa mai stea pe motor...pica mai tot timpul si avea niste rezultate execrabile. Chestia trebuia sa fie un publicity stunt pentru Dani...sa fie facut el pilotul numarul 1 al Hondei, asa ca Puig(managerul lui Dani) a iesit la atac in presa cu zvonurile de setari copiate. Problema a fost ca treaba a back-fired pentru ca Hayden a castigat simpatia publicului, spunand ca isi respecta echipa alaturi de care a fost 9 ani si daca ei asta vor sa spuna despre el, atunci asa fie(s-ar putea in povestea cu Nicky sa fiu putin subiectiv pentru ca ii sunt fan, insa parerile generale sunt aceleasi cu ale mele). Revenind la Lorenzo, nu as vrea sa ii iau apararea, insa mie tare imi miroase a ceva similar.

 

Lorenzo nu poate avea aceleaÂşi rezultate pe care le are Rossi fĂŁrĂŁ experienĂža lui Rossi, iar acest lucru se va vedea ĂŽn acest sezon.

ÂŞi mie ĂŽmi este total antipatic.

Link to comment
Share on other sites

Bernie Ecclestone sare in apararea lui Michael Schumacher

 

 

 

 

Trezorierul Formulei 1, Bernie Ecclestone, a sĂŁrit ĂŽn apĂŁrarea pilotului german Michael Schumacher, de nerecunoscut dupĂŁ revenirea sa la competiĂžie, la ĂŽnceputul sezonului.

 

Bernie Ecclestone sare in apararea lui Michael Schumacher "Cei care ĂŽl criticĂŁ pe Michael nu au dreptate. Ar merita mai mult. AÂş vrea sĂŁ le spun sĂŁ nu-l subestimeze pe Michael, sĂŁ-i lase timp sĂŁ se adapteze la noua maÂşinĂŁ Âşi la noile pneuri", a declarat britanicul care gestioneazĂŁ drepturile comerciale ale F1.

 

"Michael nu ar fi revenit niciodatã dacã nu ar fi fost convins cã poate sã-ºi facã meseria. Nu este un turist prin paddock. Se aflã aici pentru a câºtiga ºi va Începe sã câºtige", a continuat Ecclestone.

 

Septuplul campion mondial a fost mult mai puþin rapid decât coechipierul sãu de la Mercedes, Nico Rosberg, iar cursa sa de la Shanghai, de duminica trecutã, a fost criticatã destul de aspru. În prezent, dupã 4 probe, germanul are 10 puncte în clasamentul piloþilor, faþã de cele 50 ale lui Rosberg.

Link to comment
Share on other sites

Am si io o curiozitate, sunt un mare fan motorsport in principal: formula 1,wtcc, motogp,gp2, porsche supercup, formula bmw,superbike, etc, dar de WTCC vad ca nu vorbeste nimeni pe acest forum, cu toate ca BMW e implicat(cu modelul 320 si) in acest campionat mondial desfasurat sub egida FIA inca de la infiintarea sa participand inainte si in ETCC si avad rezultate destul de bune, cei drept de cativa ani nu prea are succes, da eu sper in revenirea lor.Chiar in utima etapa desfasurata duminica la Marrakech in Maroc, BMW a obtinut o victorie surprinzatoare cei drept intr-o cursa care s-a desfasurat aproape in intregime sub safety car, multiplul campion Andy Priaulx reusind sa reziste timp de doua tururi in fata celor de la Chevrolet si Seat care erau creditati cu victoria.

Urmatoarea etapa se va desfasura pe templul vitezei de la Monza 21 -23 mai etapa ce va fi transmisa ca si pana acum live de eurosport.

http://www.fiawtcc.com/

Link to comment
Share on other sites

Daca te intereseaza subiectul poti deschide topic despre WTCC.

 

Defapt a fost deschis unul : http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=68270

 

dar poti relua discutia cu actualul campionat din 2010 intr-un topic separat.

 

Am vazut rezultatele celor de la BMW din cursa trecuta dar BMW-ul are "probleme" in conditii normale de desfasurare a cursei. Numai experienta lui Andy a facut ca sa ramana cu victoria. In rest Chevrolet si Seat se bat pentru campionat BMW doar participa.

Link to comment
Share on other sites

Daca te intereseaza subiectul poti deschide topic despre WTCC.

 

Defapt a fost deschis unul : http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=68270

 

dar poti relua discutia cu actualul campionat din 2010 intr-un topic separat.

 

Am vazut rezultatele celor de la BMW din cursa trecuta dar BMW-ul are "probleme" in conditii normale de desfasurare a cursei. Numai experienta lui Andy a facut ca sa ramana cu victoria. In rest Chevrolet si Seat se bat pentru campionat BMW doar participa.

Nu stiu ce a patit BMW anul asta in WTCC. Anul trecut Farfus se batea pentru campionat si acum chiar si Chevy-urile pun probleme mari gemanilor. Mai lipsea sa-i bata si Lada(bine ca s-au retras) si se faceau de tot kko!

Link to comment
Share on other sites

Daca te intereseaza subiectul poti deschide topic despre WTCC.

 

Defapt a fost deschis unul : http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=68270

 

dar poti relua discutia cu actualul campionat din 2010 intr-un topic separat.

 

Am vazut rezultatele celor de la BMW din cursa trecuta dar BMW-ul are "probleme" in conditii normale de desfasurare a cursei. Numai experienta lui Andy a facut ca sa ramana cu victoria. In rest Chevrolet si Seat se bat pentru campionat BMW doar participa.

DA, merci, scuze nu am observat ca era deja un topic deschis, da din pacate asa e de vreo 3 ani bmw nu prea se mai lupta pentru titul dupa ce iainte erau favoriti la titlu, da intradevar Andy are multa experiente si pot sa spun ca sunt mandru ca l-am cunoscut personal chair si pentru putin timp.

Insa sfarsitul acesta de sapamana este al formulei 1, reantoarcerea in Europa poate spune multe despre nivelul de performanta al fiecarei echipe.Om traii si om vedea.

Salutare.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Ralf Schumacher considera ca fratele sau va mai ramane mult timp in Formula 1

 

 

Pilotul german Ralf Schumacher a declarat, Într-un interviu acordat site-ului "422race.com", cã este convins de faptul cã fratele sãu Michael, septuplu campion mondial, va mai rãmâne mult timp În Formula 1.

 

Ralf Schumacher considera ca fratele sau va mai ramane mult timp in Formula 1 "Eu cred cã Michael este fericit cu ce face acum, iar din câte am ÎnÞeles eu proiectul cu Mercedes GP este unul pe trei ani. Deci, eu Îl vãd mult timp de acum Înainte În Formula 1", a declarat fratele mai mic al familiei Schumacher.

 

"Michael a avut un ĂŽnceput mai dificil, dar acum situaĂžia s-a ĂŽmbunĂŁtĂŁĂžit. Sunt convins cĂŁ randamentul sĂŁu se va ameliora", a adĂŁugat fostul pilot de Formula 1, care activeazĂŁ ĂŽn prezent ĂŽn campionatul german de turisme (DTM).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Mercedes: "Schumacher rãmâne În lupta pentru titlu"

Oficialii Mercedes GP sunt ĂŽncrezĂŁtori cĂŁ Michael Schumacher luptĂŁ ĂŽn continuare pentru titlu, ĂŽn ciuda rezultatelor modeste ale pilotului german.

Mercedes: "Schumacher rãmâne În lupta pentru titlu" zoom

 

Michael Schumacher a continuat evoluþiile modeste de la revenirea în Formula 1 ºi în Marele Premiu al Canadei, când a fost implicat în mai multe incidente cu Felipe Massa ºi Robert Kubica, iar pe finalul cursei a fost depãºit de trei piloþi din cauza degradãrii accelerate a pneurilor. În ciuda faptului cã rezultatele germanului întârzie sã aparã, oficialii Mercedes GP sunt încrezãtori în abilitãþile septuplului campion mondial.

 

"Din interiorul echipei vedea lucrurile dintr-o cu totul altĂŁ perspectivĂŁ. Suntem foarte confortabili cu performanĂža lui Schumacher Âşi nu vĂŁd niciun motiv pentru care nu va deveni mai bun", a declarat Nick Fry, CEO-ul echipei Mercedes GP.

 

În cele mai multe curse din acest an, Schumacher a fost surclasat de coechipierul sau Nico Rosberg, care a obþinut de altfel de peste douã ori mai multe puncte decât acesta. Totuºi, Fry susþine cã diferenþa realã de performanþã dintre Schumacher ºi Rosberg nu este atât de mare pe cât o sugereazã cifrele, punând rezultatele ºi pe seama hazardului.

 

"Nu vedem nicio diferenþã semnificativã între performanþele lui Rosberg ºi ale lui Schumacher. În sport

se Întâmplã frecvent ca norocul sã aibã sfârºit ºi, În acel moment, se Întâmpla opusul", a mai precizat el.

 

Mai mult decat atat, Fry crede ca Schumacher este in continuare capabil sa lupte pentru titlul mondial, chiar daca se afla la 75 de puncte in spatele liderului Lewis Hamilton. "Categoric nu (n.r - a iesit din lupta pentru titlu). Totul face parte dintr-un proces de invatare. Atat el, cat si noi vom continua sa muncim din greu in acest sezon pentru ca face tot ce putem. Inca vrei sa fim in primii trei. Red Bull si McLaren domina destul de clar, dar Ferrari a avut un sezon mediocru", a mai precizat el.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Schumacher, "prins" de radar. Pilotul din F1 contestĂŁ o amendĂŁ de 140 de euro

 

Sursa: Mediafax

 

Michael Schumacher a contestat o amendĂŁ de 140 de euro, primitĂŁ pentru depĂŁÂşirea limitei de vitezĂŁ pe un drum din Germania. Septuplul campion mondial de Formula 1 susĂžine cĂŁ nu el se afla la volanul autoturismului fotografiat de radar.

 

 

PoliÞia pretinde cã pilotul de la Mercedes GP se afla la volanul unei maºini sport Wiesmann Închiriate ºi a fost Înregistrat rulând cu 20 de kilometri pe orã mai mult decât limita de vitezã de 100 de kilometri pe orã. Schumacher a negat cã persoana care apare În fotografia captatã de radar ar fi el.

 

Cazul a ajuns la instanĂža din Traunstein, dar nici Schumacher Âşi nici avocatul sĂŁu nu s-au prezentat la audieri. Din acest motiv, costurile de judecatĂŁ au fost adĂŁugate amenzii.

 

"SusÞinem În continuare cã nu Michael conducea acea maºinã", a declarat purtãtorul de cuvânt al pilotului, Sabine Kehm.

 

În schimb, Schumacher nu a mai putut sã conteste amenda de 1.000 de euro primitã de la FIA pentru cã a depãºit, vineri, cu 4,1 kilometri pe orã viteza maximã admisã pe linia standurilor (60 de kilometri pe orã), la Hockenheim, unde a avut loc Marele Premiu de Formula 1 al Germaniei.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Masinile de la Force India si Wiliams sunt o concurenta redutabila pentru Mercedes si pt. Schumacher.

 

 

 

normal ca Schumacher e un pic frustrat in sezonul asta, de parca cine nu ar fi daca ar fi in locul lui. Sa vezi cum pustii care au cate un sezon de F1 sau colegii care alta data ti-au fost "subordonati" (va aduceti aminte cine era Barrichello la Ferrari?) se joaca cu monopostul in jurul tau, nu e foarte usor de acceptat.

Link to comment
Share on other sites

Daca se atingea de Barrichello el era primul care se facea atomi. Iar daca nefericitul atingea zidul de beton la peste 300 de kilometri pe ora (ca sa-l evite pe Shumi), probabil ca nu mai ramanea nimic de inmormantat. Eu unu ma astept la mai mult de la un astfel de campion. Si se pare ca presa, in general, are aceleasi asteptari.

 

http://img837.imageshack.us/img837/6023/schumibarrichello171817.th.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Repet, rulau cu peste 300 de kilometri pe ora.

Edited by spectrus
Link to comment
Share on other sites

Ce a zis Gerhard Berger despre acest incident si sunt total de acord cu el:

 

"We drove harder and more brutally," said the 50-year-old, a former teammate of the great Ayrton Senna.

 

"Three times a lap we drove each other into the walls without complaining. This was just part of it.

 

"We would have thought nothing of an action like Michael's against Barrichello," Berger told the Austrian Tiroler Tageszeitung newspaper.

Link to comment
Share on other sites

Are dreptate Berger, pilotii de azi sunt cam moi...majoritatea depasirilor sunt gen "depasirea unui camion" .... nu mai vezi spectacol decat de la un Schumi sau Weber. S-a dus de rapa spectacolul F1 cu atatea legi de siguranta...

Uitati-va la Moto GP, unde este MUUULT mai periculos sa vedeti acolo lupte (

) (
) la viteze de peste 150km/h in curbe...acolo show, nu gayfest-ul din F1 !
Link to comment
Share on other sites

Azi sunt la moda sunt depasirile comandate de echipa, va aduceti aminte Schumacher si Barrichello?

 

 

Mai recent Alonso si Massa au facut aceeasi figura.

 

 

Dar noroc ca mai exista si piloti care au sange in vene.

 

 

 

 

Asa ca nu trebuie bagati toti pilotii in aceeasi oala. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 6 months later...

Anul 2010.

Schumacher revine in F1. wow ! La echipa Mercedes. Super! Bucurie mare pe capul meu.

Urmeaza primele curse, si....Schumi se zbate printre locurile 6-10... Ma gandesc : "eh, e doar inceputul, mai dureaza pana scutura rugina celor 3 ani cat a lipsit". Apoi, este batut constant si in calificari si in cursa de Rosberg, colegul sau de echipa, care de altfel e un pilot mediocru ( parerea mea ).

 

Anul 2011.

Primele 3 curse. Un pic mai bine decat anul trecut. Timpi aproape identici in calificari cu cei ai lui Rosberg, puncte mai putine la final de cursa...

 

Ce va fi pana la urma? Imi doresc ca pana la finalul sezonului din 2011 sa fie peste Rosberg, ptr ca de la anul sa se poata bata ptr locurile de pe podium. Poate in felul asta, imi va reveni zambetul pe buze :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ii va fi greu sa fie peste Nico, pt ca din pacate Schumi este secundul in cadrul echipei. El a fost adus ca strategie de criza, pt a creste din nou popularitatea F1, nu pt a castiga curse si a incurca ploile echipelor mari.

Oricum Mercedes e o echipa ff slaba, ce are noroc cu cei doi piloti, altfel ar fi fost mult mai jos pozitionata.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.