Jump to content

e39 520d abia cumparat


badboy2k

Recommended Posts

salutari tuturor!

de ieri sunt posesorul unui BMW 520D Touring din 2001 si am si eu cateva intrebari....normal :)

prima ar fi : este echipat cu BMW business CD si MID-ul obisnuit cu telefon in cotiera. Are amplificator separat?

am incercat si eu telefonul ca orice om normal, dar cand introduc SIM-ul in lacashul lui, el imi zice in continuare Please insert SIM pe MID(in nemtzeste :)). cand ma uit pe headset imi apare asa :

Please Wait

SIM Blocked

Please Insert SIM

si toate acestea 3 se repeta una dupa alta.

a mai intalnit cineva asa ceva??? ma puteti ajuta in vreun fel??? sunt complet disperat :blink:

va multumesc de pe acum si numai bine!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 124
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

vezi poate e codat tel pe o anumita retea... mergi la cineva care decodeaza tel

 

OFF Topic Felicitari ...uite inca o persoana cu Touring ...incepusem sa cred ca sunt singurul pe acest forum :) ..asteptam poze la galerie cu masina, dotari, cost etc. S-o stapinesti sanatos :blink:

Link to comment
Share on other sites

Ms frumos! mi se pare o masina superba... :) voi pune poza cand voi avea mai mult timp liber, in weekend cel mai probabil.

telefonu nu are cum sa fie codat. nusu dak mai are cineva asa ceva. de cateva zile caut netul in lung si lat si nu am mai vazut asa ceva.

el este integrat, dar ce e cel mai ciudat e ca nu in el se pune SIM-ul. e un fel de telefon ca cele de casa (DECT de ex.), adik : SIM-u se pune undeva in holder-ul din cotiera (car-kit-ul, practic), dupa care poti folosi telefonul si fara Headset (telefonul propriu-zis), numai din MID sau volan. deci nu cred a avea vreo legatura cu codarea din moment ce SIM-ul se baga in masina, cum ar veni, nu in telefon, iar pe telefon scrie BMW dar la bateri e o eticheta cu Siemens si niste coduri.

altcineva? :blink: heeeeeeeelpp!!!!

Link to comment
Share on other sites

:) cheers !1 :blink:

ms frumos! are 147 de batrane pana acuma asa ca e ok :)

probleme.... am deja :)(

ma seaca rau de tot telefonu asta ca era controlabil si d p MID si volan si n-as vrea sa renunt la el. e o solutie sa ma duc pana la reprezentanta in cluj??

Link to comment
Share on other sites

:)  cheers !1  :blink:

ms frumos! are 147 de batrane pana acuma asa ca e ok :)

probleme.... am deja :)(

ma seaca rau de tot telefonu asta ca era controlabil si d p MID si volan si n-as vrea sa renunt la el. e o solutie sa ma duc pana la reprezentanta in cluj??

100797[/snapback]

Poti merge si la Automobile Bavaria in Cluj.E chiar cum cobori Feleacul

Link to comment
Share on other sites

pai acolo ma si gandeam sa merg... s-o lege la calc sa-mi zica ce si cum e exact situatia. o idee despre cum lucreaza astia de la BMW in romania? scump-ieftin, bine-prost, repede-incet...etc.

un prieten are un s-class si am fost cu totii dezamagiti de service-ul din bucuresti... niste idioti cu varf si indesat! A, si hotzi! a trebuit dusa la bulgari la mercedes masina pt a fi reparata pe loc si fara piese schimbate! :|

Link to comment
Share on other sites

pai acolo ma si gandeam sa merg... s-o lege la calc sa-mi zica ce si cum e exact situatia. o idee despre cum lucreaza astia de la BMW in romania? scump-ieftin, bine-prost, repede-incet...etc.

un prieten are un s-class si am fost cu totii dezamagiti de service-ul din bucuresti... niste idioti cu varf si indesat! A, si hotzi! a trebuit dusa la bulgari la mercedes masina pt a fi reparata pe loc si fara piese schimbate! :|

100802[/snapback]

iti recomand Automobile Bavaria Brasov.In Tg Mures sunt niste hoti de nu iti poti imagina.La Cluj am fost doar o data pt o diagnoza...eu nu pot sa iti spun daca si cei la de AB Cluj is cum sunt.Iti spun doar sa nu vii in Tg Mures

Link to comment
Share on other sites

ok :blink: 10x. o sa tin minte! acum am fost cu ea la o tura... :)

surprinzator de putin trage cand nu intra inca turbina... sub 2000 d ture, dar asta e normal la dieselare.

100838[/snapback]

La mine trage chiar bine.Si la 520 si la 530.E si normal sa nu aibe demaraj ca una pe benzina

Link to comment
Share on other sites

exact. plecand de la 1200-1300 abia urca spre 1600 dupa care din ce in ce mai repede, iar de la 1750 (unde e cuplul max) e lejereanu deja. orisicum, sunt super-multumit de ea. pana una alta am desfacut car-kit masii si nu-si mai are locu in masina. o sa caut alte solutii sa incerc sa integrez alt kit.

ce nu am reusit sa dau de cap... cum draq se foloseste cruise-contrulul???? :blink:

Link to comment
Share on other sites

exact. plecand de la 1200-1300 abia urca spre 1600 dupa care din ce in ce mai repede, iar de la 1750 (unde e cuplul max) e lejereanu deja. orisicum, sunt super-multumit de ea. pana una alta am desfacut car-kit masii si nu-si mai are locu in masina. o sa caut alte solutii sa incerc sa integrez alt kit.

ce nu am reusit sa dau de cap... cum draq se foloseste cruise-contrulul???? :blink:

100844[/snapback]

De exemplu cand esti la 100 km/h lasi pedala de acceleratie (iei piciorul de pa ea) si apesi butonul de pe volan I/0 asa ceva..si dupa acea o vei accelera din + si - .In momentul cand vei apasa acceleratie,frana,ambreiaj se va decupla.Succes

Link to comment
Share on other sites

ar fi.... totusi, nu inteleg cine ar fi putut coda-o. ma rog, poate ma va ajuta reprezentanta.

masina m-a dus 11 batrane, are : webasto, clima, e cu business CD, pilot automat... si nu mai stiu ce sa mai zic :). comenzile d p volan la telefon si muzica.... aaa, are telefon domne'. siemens integrat in cotiera. si...cam atat.

a, si jante Mile Miglia pe 17".

A venit vremea franelor fatza... ce imi recomandati?? atat discuri cat si placutze :blink:

Link to comment
Share on other sites

La faza cu telefonul si eu am avut putina treaba, deoarece cartela o data introdusa tb. sa mai astepti ceva timp. Mie imi scria Check Sim si dupa ce am scos-o si bagat-o de 10 ori, m-am enervat si am lasat-o acolo.

 

Dupa 15 min scria 226-10 adica reteaua Orange. Numai, ai grija sa nu o introduci invers caci atunci sigur nu merge. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Eu vb. foarte serios! De dragul artei, nu postez niciodata!

 

Nu stiu ce tip de tel. ai in masina, dar sigur tb. sa mearga.

Al meu este cu fir tip telefon de casa pe care scrie BMW-GSM, dar care dupa meniu mi s-a parut a fi Motorola de conceptie.

La al tau, cum intra cartela in tel? Ai un suport unde bagi tel, iar cand il scoti apesi o clapita, dupa care se ridica suportul si bagi cartela cu SIM-ul in sus?

Sau bagi cartela pur si simplu in telefon?

 

Oricum, repet: Dupa Check SIM ce dureaza mai mult, probabil pana cauta reteaua si alte setari iti va apare 226-10 care este Orange, daca ai pus Orange. Restul retelelor nu le cunosc parametri.

 

Bafta! :blink:

Link to comment
Share on other sites

cam asa ceva. acum am incercat iar si am stat 10 min si nik :blink:

este siemens... telefon fara fir.

el sta in cotiera in mod normal. apesi pe un buton si iese asa sa-l poti scoate. SIM-ul se baga in chestia in care se baga si el, deci in cotiera acolo nu in telefon. telefonul functioneaza ca un handset normal, sau mai bine zic ca unul de casa care e legat de baza,in cazul asta masina. dar sim-u se baga in masina.

ai idee??

edit:si da, catela se baga cu sim-ul in sus

Edited by badboy2k
Link to comment
Share on other sites

Exista varianta sa fie codat intr-o anume retea.

Sincer, deja nu ma mai pricep ce poate fi! :blink:

 

Ar tb. sa mergi la un service BMW si poate iti spun cei de acolo cum sta treaba.

 

 

P.S. Eu am apasat toate butoanele cand am vazut ca nu merge! Poate oi fi apasat pe ceva de a plecat, dar nu-mi pot da seama! :)

Edited by nt98adu
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.