Jump to content

Cati km functioneaza un motor?


marius_marius

Recommended Posts

Intra pe autoscout24.ro si o sa vezi gramezi de masini (bmw) la peste 500.000km

E unul care se afiseaza la 9 mil. da' parca nu l'as crede :))

nici eu nu prea i-asi crede, sunt multe erori acolo. spre exemplu va vine sa credeti asa ceva?

 

BMW M5

Categorie vehicul: Vehicul rulat

Caroserie: cu 4/5 uÂşi

Data primei ĂŽnmatriculĂŁri: 09/1999

Km. parcurÂşi: 921.000 km

Carburant: benzinĂŁ

Putere: 294 kW (400 CP)

Tip transmisie: manual

Culoare exterior: checked

Consum carburant: 13 l/100 km

Nr. de uÂşi: 4

 

Cata benzina a bagat asta in masina aia sa faca atatia km? ... nici nu vreau sa fac calculul :))

post-34043-1269450844_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

eu am un 320d e46 din 11/99,are 360000 si pot sa spun ca merge la fel ca atunci cand l-am luat adica acum 2 ani...cu 190000,asta daca individul nu a umblat la ceasuri,cum se face acum......de controlat nu am controlat nu sant curios,dar sant foarte multumit de masina.
Link to comment
Share on other sites

Poti trece de milion fara sa dai chiulasa jos, daca nu esti natang

Am ajuns cu un Vito la 750k (80%din ei incarcat catre maxim)si am schimbat ambreiaju la 500k desi mi-au zis ca mai ducea.In ziua de azi se apropie de 1.000.000.

Nu laud Mercedes, era vorba de motoare

Cred fara nici o retinere ca si un BMW diesel duce peste 1.000.000 fara segmentare, asta daca nu ai vreun ghinion.Nu vorbesc de turbo, pompe, injectoare ci doar strict de bloc motor, vibrochen,cuzineti, biele, bolt piston, piston, segmenti, camasi, supape, ax came, lant.

Sansele de a duce un motor BMW peste 1.000.000km sunt mai mari decat sansele romanilor de a implini varsta pensionarii :)

Link to comment
Share on other sites

Poti trece de milion fara sa dai chiulasa jos, daca nu esti natang

Am ajuns cu un Vito la 750k (80%din ei incarcat catre maxim)si am schimbat ambreiaju la 500k desi mi-au zis ca mai ducea.In ziua de azi se apropie de 1.000.000.

Nu laud Mercedes, era vorba de motoare

Cred fara nici o retinere ca si un BMW diesel duce peste 1.000.000 fara segmentare, asta daca nu ai vreun ghinion.Nu vorbesc de turbo, pompe, injectoare ci doar strict de bloc motor, vibrochen,cuzineti, biele, bolt piston, piston, segmenti, camasi, supape, ax came, lant.

Sansele de a duce un motor BMW peste 1.000.000km sunt mai mari decat sansele romanilor de a implini varsta pensionarii :)

 

de tine ziceam pe pagina anterioara.. :)

Link to comment
Share on other sites

Chiar daca e vorba de alta marca, stiu un Vito (cred ca avea motorul de 1,9d) care avea peste 700.000km. In 4 zile facea aprox. 15.000km. Nu stiu cati km avea la bord cand l-a luat persoana pe care o cunosc eu.

Stiu doar ca schimbul de ulei, filtre, etc se facea saptamanal.

Si mai stiu ca, atata timp cat a stat masina la prietenul meu, acesta nu-i facuse nicio reparatie la motor.

 

Mai este o persoana aici pe forum care stie masina si poate confirma.

Rares,tre' sa te corectez un pic :) Era vorba de motorul de 2200 CDI

Faceam cam 30-35.000 pe luna

Intr-adevar fara interventii la motor, schimbam ulei de 2x pe luna , la fel si filtru,admisie curatata cam o data la 150.000.

2injectoare schimbate

Motorul mergem fara oprire si 24 ore

Deci se poate.

Ti-am povestit de Sprinterul care s-a vandut la 800.000 km si l-am vazut cand avea 1.200.000.

Aveam un prieten prin '95 cu un 728i, avea aproape 500.000 si nu-i era rusine cu el, cred ca stii masina, era parcata pe calea Floresti, inainte de pod,culoare cum aveai tu pe E12.

Link to comment
Share on other sites

Blocul motor nu picĂŁ, ĂŽnsĂŁ picĂŁ celelalte piese pe care le-ai menĂžionat, adicĂŁ tot acolo ajungi din punct de vedere al costurilor.

 

Pica, dar nu e o regula...stii tu , ''cum ti-e norocu' '' :)

De obicei o patesc cei care au cate o problema si o ignora, ''las' ca ma mai duc asa'',problema care, in timp, cauzeaza alte probleme.

-Am o spartura in radiator dar nu pierde prea mult si tot completez(ii da 1 l de apa rece cu motorul cald)

-Merg subturat ca imi consuma mai putin

-Bag Mobil 1 ca mi-a zis Gigi mecanicu' ca e cel mai bun si merge 25-30.000

Pot sa mai dau vreo 10 ex. dar ma duc la lucru :)

 

Sper sa ajungem si noi sa postam poze cu E39 din dotare, la 1.000.000km

Bafta

Link to comment
Share on other sites

Edit:

Am gresit, intr-adevar.

 

Cei aprox. 15.000km se faceau in 2 transe, sa zic asa.

 

4 zile = jumate (7-8.000)

4 zile = jumate (7-8.000)

Chiar si asa pare putin cam mult, dar nu zic ca nu e posibil :)

Link to comment
Share on other sites

Pica, dar nu e o regula...stii tu , ''cum ti-e norocu' '' :)

De obicei o patesc cei care au cate o problema si o ignora, ''las' ca ma mai duc asa'',problema care, in timp, cauzeaza alte probleme.

-Am o spartura in radiator dar nu pierde prea mult si tot completez(ii da 1 l de apa rece cu motorul cald)

-Merg subturat ca imi consuma mai putin

-Bag Mobil 1 ca mi-a zis Gigi mecanicu' ca e cel mai bun si merge 25-30.000

Pot sa mai dau vreo 10 ex. dar ma duc la lucru :)

 

Sper sa ajungem si noi sa postam poze cu E39 din dotare, la 1.000.000km

Bafta

 

 

Turbina, injectoarele şi alte anexe ale motoarelor diesel pot pica fără ca utilizatorul să aibă vreo vină.

 

Sigur că depinde şi de ĂŽntreţinere, dar nu e obligatoriu.

Există cazuri de turbine picate ĂŽn 30 000 km, asta e, se mai ĂŽntâmplă.

 

Chestia e că depinde şi de noroc. :twoup:

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Daca a mea nu a picat pana in 108ooo (la cat am achizitionat eu masina), inseamna ca este deosebit de fiabila: acum am in bord cu mult peste 300ooo km, iar turbina nu zice nimic de rau. Nu fluiera si nici nu are joc in ax :)
Link to comment
Share on other sites

Am vazut la un Mercedes E class, fabricatie 2000 parca (cu 2 modele inaintea celui actual) - 960.000 km!!! Era taxi, in Grecia. Mi-au picat plombele :) Nu ii facuse nicio reparatie speciala motorului.. Masina mergea perfect, era si automata. Edited by spaceboy
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
eu am 235.000 si merge perfect..l-am luat la 115.000 mii in 2006..nu i-am facut nimic...e vorba de un 320D 2002...si schimbul de ulei facut in jur de 15.000-20.000....:)

 

 

Eu am un 318i din 99, l`am luat in februarie 2008 la 134000 km si acum am 223000, merge perfect, ii fac schimbul la 12000

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Salut tuturor,sunt posesorul unui e39 525d-2002,pana acum am avut timp de 6 ani un e46 318i-2002-143cp(o masina extraordinara)am luat-o din germania la 56 de mii si am vandut-o la 1500mii, NU am bagat nici un ban in ea,(in afara de consumabile),de 7 luni am e39 asta la fel o masina exceptionala si fff bine intretinuta,am fost la test cu ea si marea mea prob era sa-i aflu km reali,pe bord arata 175mii(eu am zis hai ca o avea 200-220 mii)volanul e usor uzat si cam atat,la test apare km care sunt pe bord dar stiu ca astia se masluiesc,dar orele de functionare nu,pe test are 6000mi de ore de functionare,masina arata merge si trage ffffff bine,cam cati km o avea real???400de mii sau mai mult....
Link to comment
Share on other sites

SH daca e luata din afara cel putin 30% are in plus fata de ce iti arata pe bord ... si daca e luata din ro cel putin 50%.

 

am 600k 320d an 2000 si 210k e60 2003

 

320d sunt sigur ca au fost dati inapoi km

530d sunt sigur ca au fost dati inapoi km

 

320d in 4 ani - 3 becuri d2s schimbat + ulei, filtre

530d in 2 ani - 5000euro +2500 pending...

Link to comment
Share on other sites

Anul trecut am luat un taxi in Grecia un Mercedes E avea 3600000 de km ,a spus taximetristul ca a schimbat 3 motoare era din 2004 masina insa interiorul era original foarte curat si intretinut pentru o masina de taxi , am ramas uimit.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ma refer la o masina intretinuta normal, ca la carte nu exagerat cu fel de fel de intervale scurte de schimbare zemuri sau aditivi. Un mecanic ma contrazice vis a vis de motorul meu, eu stiam ca e destul de rezistent...

Voi ce km ati vazut pe bmw fara motor umblat la el?

Thx

 

Scurt si la obiect : 1 000 000 km la BMW si tot 1 000 000 la Mercedes .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Detin un 320i e36 din 93'. Am 303.500 si merge excelent si trage ff bine,inafara de o bataie mica care a aparut de 5 zile de cand am facut schimbul de ulei cred ca nu i place trebe sa il schimb. in rest totul e ok,nu papa ulei nu consuma exagerat...problema e ca nu ma lasa motorul ci caroseria :)) http://www.bmwclub.ro/forums/public/style_emoticons/default/download.gif
Link to comment
Share on other sites

Daca vorbim de bmw am vazut un seria 5 din 94-95 cum 500.000 km care facea liniute cu passat de 131 cai din 2004 si ghici dadea temelie. Am condus 325i din 86 cu 325.000 km la bord si am scos suta in 8 si ceva secunde. Putin off-topic am venit din Belgia cu un citroen xantia din 94 318.000 km , am mers si cu 170 cu masina si a consumat fff putin ulei....trageti concluziile.
Link to comment
Share on other sites

asa ca o gluma ...bine ca poate fi si adevarata...faceti un test de imaginatie...suntem multi care am luat masini la mana a doua si clar nu stim daca au avut kilometrii dati inapoi...cine stie cati km au masinutele noastre si merg saracutele...eu fac cu a mea 200000 km si merge beton...tind sa cred ca astia sunt km ei dar mai stii...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.