Jump to content

O veche problema auto,suspensia...sport


Recommended Posts

  • Replies 333
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pai la cum explica el situatia din Pitesti, nici daca prin absurd, am presupune ca masina lui chiar prinde 70km/h, n-are unde, ca e plin de hartoape, santuri, linii ferate, sloiuri, gropane, canale, etc.

Chiar asa e Pitestiul ala, nu ai cum sa rulezi normal pe nici o strada?

Eu am tot trecut prin Pitesti, nu mi s-a parut cine stie ce.

Link to comment
Share on other sites

Hai sa iti zic cun e in Pitesti. Cum intri in oras pe la vama e drumul ok, pana in centru (3-4 km) dar daca te duci prin cartiere sau pe alte drumuri etc e varza drumul. Cel putin dupa iarna asta chiar s`a stricat rau de tot. Nici nu mai zici ca e asfalt, e ca un drum de tara. Au dat si ei cu nisip ca cica astupa dar nisipul ala a iesit la fel de repede ca atunci cand a cazut din lopata. Totusi sper sa se faca ceva cu drumurile din tara asta ca altfel ce rost mai are sa iti iei masina? Mai platim si rovinieta aia (pt cei care o platesc :)).
Link to comment
Share on other sites

de bucurie sau ce??? :)

sincer ... oricat de tzapana ar fi a mea, nu este asa de rea ca a lu' bogdyy, din ceea ce relateaza el ...

tu hotaraste-te ce faci, ba o critici ca-i ca o masa masina, ba ma intrebi ce fel de suspensie e ca ti se pare buna ... esti ca vremea ma:P

lasa ca o vezi la primavara cat de tare poate fi!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Bogdy uitate la omortizoare ,vezi daca scrie bmw pe ele.

 

Daca arcurile au diametru mare si pe amortizoare scrie bmw e posibil ca numai arcurile sa fie sport si de aici zdruncinaturi si imposibilitatea de a o controla si ai scapat numai cu niste arcuri normale.

 

Poate gresesc da singurile arcuri sport au fost pe M-uri si alea arata altfel ,au diametru mult mai mic.

Link to comment
Share on other sites

pac pac ,il vrem pe Body in actiune , eu propun sa punem mana de la mana cate 1 leu sau cat se poate sa ii cumparam o masina pe masura lui ,o dacie 1300 1310 sau o dacia liberta ca spatioasa. Eu zic ca sincer merita, eu daca sunt suparat sau nu prea am chef de nimic intru pe bmwclub.ro pe forum si caut posturile lui body si sa ma vezi dupa 10 min. ce om sunt.
Link to comment
Share on other sites

Bmw.bogdan continua sa-mi citesti posturile,eu nici macar nu te stiam ca user,Dest,eu am mai pus o poza cu suspensia care o am,insa nici un cunoscator nu si-a dat cu parerea,ma repet,ce ma deranjeaza este ca pe spate este foarte rigida,in schimb pe spate este mai inalta,pe fata nu este asa rigida si este mai joasa,pe fata arcul este rosu cu spira deformata daca ai auzit de modelul asta,daca este o groapa mica lanseaza cat de cat,daca e una mai mare lanseaza un pic si se blocheaza intr-un punct si atunci te zdruncina rau,sincer eu ma-si multumi sa-i schimb doar arcurile pe fata si sa fie 3 cm mai inalta,nu ar mai avea pozitia aia cocosata si in al doilea rand ar fi mai inalta.....,as avea mai multa incredere in masina,as putea sa merg mai relaxat,arcurile pe fata sunt inguste,cu spira deformata si lungi,ce suspensie o fi asta nu inteleg.
Link to comment
Share on other sites

Bmw.bogdan,mai slabeste-ma te rog cu aberatile,eu nu stiu de unde ai aparut,jantele mele sunt pe 16 195/55,de talonul cauciucului sunt multumit,atenueaza socurile,dar nu este deajuns,''combinatia'' perfecta pt. robustetea masinii care mi-asi fi dorit-o ar fi fost si o garda mai sus pe fata,combinata cu jantele si cauciucurile care le am acum,nu m-au atras niciodata jantele mari si talonul mic la cauciuc,la cum imi place sa merg cu masina le faceam zob,oricum masina asta cat o s-o am nu va fi cum mi-am dorit-o la suspensie sunt constient,dar poate o mica ameliorare ai pot face,Roco o sa pun poze stai sa-i fac ca nu am mai miscat-o de o saptamana,eu merg cu celalata masina,imi e sila sa ies cu ea din cauza gropilor,ma sacaie asa,imi e sila de parcari,o parchez greu si mai bine ma lipsesc,dar nu e bine sa ma invat nici asa,trebuie s-o mai pun la treaba,salut.
Link to comment
Share on other sites

Bogdy cunosc senzatia ,cocosata era si a mea ,probabil asta e moda in Germania la e36 .

Totusi pune niste poze ,poate ne dam seama.

Zdruncina pentru ca amortizeaza vreo 3 cm restu' loveste direct in protectiile alea de cauciuc ale amortizorului .

Link to comment
Share on other sites

Bmw.bogdan,mai slabeste-ma te rog cu aberatile,eu nu stiu de unde ai aparut,jantele mele sunt pe 16 195/55,de talonul cauciucului sunt multumit,atenueaza socurile,dar nu este deajuns,''combinatia'' perfecta pt. robustetea masinii care mi-asi fi dorit-o ar fi fost si o garda mai sus pe fata,combinata cu jantele si cauciucurile care le am acum,nu m-au atras niciodata jantele mari si talonul mic la cauciuc,la cum imi place sa merg cu masina le faceam zob,oricum masina asta cat o s-o am nu va fi cum mi-am dorit-o la suspensie sunt constient,dar poate o mica ameliorare ai pot face,Roco o sa pun poze stai sa-i fac ca nu am mai miscat-o de o saptamana,eu merg cu celalata masina,imi e sila sa ies cu ea din cauza gropilor,ma sacaie asa,imi e sila de parcari,o parchez greu si mai bine ma lipsesc,dar nu e bine sa ma invat nici asa,trebuie s-o mai pun la treaba,salut.

Vezi ca a aparut Dacia Duster... E carnoasa, numai buna pentru tine :)

Link to comment
Share on other sites

Bogdy, eu am cumparat masina cu suspensie sport si roti pe 17 cu talon de 40 si le-am schimbat cu suspensie stock si roti pe 15.

Oare am facut bine? Imi pun aceasta intrebare pt. ca vad ca tu nu vrei sa schimbi suspensia si poate ai un motiv intemeiat, pe care noi nu il cunoastem. Inca ceva, sunt si vw, loganuri, opeluri etc. cu suspensie sport, deci e o optiune, nu cred ca ti se intampla ceva daca renunti la suspensia sport. Acum fii sincer: esti adeptul masochismului? (nu e o insulta, vezi definitia din dex :) )

Link to comment
Share on other sites

Bogdy, eu am cumparat masina cu suspensie sport si roti pe 17 cu talon de 40 si le-am schimbat cu suspensie stock si roti pe 15.

Oare am facut bine? Imi pun aceasta intrebare pt. ca vad ca tu nu vrei sa schimbi suspensia si poate ai un motiv intemeiat, pe care noi nu il cunoastem. Inca ceva, sunt si vw, loganuri, opeluri etc. cu suspensie sport, deci e o optiune, nu cred ca ti se intampla ceva daca renunti la suspensia sport. Acum fii sincer: esti adeptul masochismului? (nu e o insulta, vezi definitia din dex :) )

poate costurile si perioaa actuala.

Link to comment
Share on other sites

Ma enerveaza la culme cand spun unii ca eu fac misto,ei chiar nu realizeaza,nene poate sa fie un Bentley,daca te simti aiurea in el nu mai conteaza ce este,vorba vine.....Bentley,Bentley nu este o masina joasa,o sa iau niste masuri dar sa se faca timpul mai bine un pic,imi e o sila dar nu am ce sa fac,nu mai imi place asa sa ma ocup de o masina,nu stiu,m-am invatat cu cealalta marca,ai dau cheie si plec,ma duc unde doresc fara stres,fara nervi,in seara asta m-am intalnit cu un posesor de e36 coupe in trafic,facuse o coada de 4 masini,eu eram cu cealalta masina(romanesca),se mergea pe 2 benzi dus,nu mi-am dat seama de ce se facuse coada de masini,am zis ca e un instructor cu scoala de soferi cu un elev,cand colo era unu cu un e36 coupe,stil broasca,avea omu jante din alea iesite in afara brok sau borbet,masina era joasa,deabia mergea prin niste gauri in asfalt,m-am enervat m-am dus paralel cu el si i-am facut si semn sa si-o bage undeva masina cu tot cu jantele ei,pai aia e masina si sa vezi ce topaia caroseria,dar se misca toata masina,o masina normala cu o suspensie normala nu face asa,deci va rog sa ma crede-ti ca mi-au provocat masinile astea o asa scarba din cauza lipsei crunte de utilitate,sa spuna altii ce doresc,asta e parerea mea si nu o s-o mi-o schimb,poate atunci cand o sa am si eu o masina calumea,o masina normala sa te poti folosi de ea,asta deocamdata am luat-o,suport consecintele deocamdata.
Link to comment
Share on other sites

deabia mergea prin niste gauri in asfalt,m-am enervat m-am dus paralel cu el si i-am facut si semn sa si-o bage undeva masina cu tot cu jantele ei

Pai mai bogdyy, asta e comportament in trafic la tine?

E frumos ce ai facut?

Link to comment
Share on other sites

Salut,stiu ca nu este comportament dar te scoate din sarite asfel de oameni,daca si-a facut masina in felul ala sa mearga pe sosele speciale,nu sa faca coloana de masini exact ca si cum ar fi fost cu scoala de soferi,vezi domne as stramba jantele borbet sau brok,pai i-am pus eu sa faca masinile in halul ala?snobismul asta, ne punem brok si mergem ca melcul ca nu putem domne ca le strambam,si masina lasata ca o broasca,cracanata,o porcarie de masina,in mintea unora cred ca mama cine mai e ca ei,copii de gradinita si cei din scoala generala admira asa ceva,nici eu cu a mea care si aia e joasa daca e uscat, observ gropile,si daca nu sunt mari trec prin ele,ca si cum as avea vreun aston martin,bine...si aston martin are garda sus si poti sa te descurci cu ea prin hartoape,deci eu stiu asa,ti-ai facut masina fara sa gandesti si ai facut-o nepractica,ok,suporti consecintele tu ca persoana,dar nu deranja si pe altii,de ce sa incurci si pe altii in trafic din cauza unei prostii din capul tau,imi pare rau ca ma grabeam,pt ca as fi vrut sa stau paralel cu el si sa-i fac semn sa ne luam la intrecere un pic,sa vedem ce poate masina lui,eu eram cu una romanesca,cand m-am uitat statea omu cocosat la volan,al ametise hartoapele,vai de masinile lor si in halul in care le-au adus,imi pare rau ca spun asta,dar asta e adevarul si mai mult ma doare ca si eu din cauza ca am fost grabit,naiv,am luat o masina facuta tot de un dobitoc ca ala,asta ma doare cel mai mult,salut.
Link to comment
Share on other sites

deabia mergea prin niste gauri in asfalt,m-am enervat m-am dus paralel cu el si i-am facut si semn sa si-o bage undeva masina cu tot cu jantele ei

 

 

Cum arata semnul ala?

 

Si semnul,care-i semnul?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.