Jump to content

O veche problema auto,suspensia...sport


Recommended Posts

Salut,am o intrebare scurta,intre spirele de la arcurile fata daca bag niste talere de cauciuc o mai pot ridica 2 cm macar?si daca se poate la o frana mai dura se paote scapa de acolo acel taler?ma repet este o mare problema,si un amic mi-a zis astazi''bai e imposibila masina asta a ta,deabia te dai jos din ea'',ce sa mai zic,stramb si eu din buze,scrasnesc dintii de nervi cand aud atatea si atatea critici,deci nu exista persoana sa nu-mi spuna ca e o masina ciudata,de vaita,ofteaza,comenteaza,de aici nici unu nu este hotarat sa zica''uite ma am un coupe e 2.5 uite pozele,are suspensie stok,vrei sa facem schimbul?'',am zis ca poate este o solutie sa-i bag niste talere de cauciuc intre spire,sau daca poate sa-mi spuna cineva referitor la arcurile fata cum pot sa vad ce marime au,poate ai iau 2 arcuri tot sport dar mai mari sa o mai ridice de bot,stiu o sa ma zdruncine si atunci dar macar,macar este mai inalta,nu mai sta infipta in pamant,sa fie intre cauciuc si aripa fata vreo 3 cm macar,prefer sa ma zdruncine dar sa fie mai inalta,din 2 rele aleg pe cea mai putin rea,daca o solutie buna nu se iveste,salut.
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 333
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Eh poate asa se intelege ca e prea joasa,greder nu este ca nu o luam,dar oricum pt. mine este joasa si nu-mi place,nu ma descurc cu ea,nu pot sa am control asupra ei mai sigur,sa ma bazez ma mult pe ea,stau mereu cu teama,nu pot s-o bruschez cand am chef,nu pot sa o intorc mai agresiv,ma incurca mult ca este lasata de bot,sunt multe inconveniente din cauza acestei suspensii si vreau sa fac ceva si cu talerele de cauciuc daca se poate,sau niste arcuri sport mai inalte,dar nu stiu unde sa ma uit pe spira o scrie ce marime sunt?in legatura cu pozele,sincer nu mai am in calculator,eu nu sunt cum sunt unii membrii de pe forum sa le pozeze mereu,sa le poliseze sau eu stiu ce,mie imi place sa ma folosesc de ea,sa o bag prin toate hartoapele orasului,incerc sa gasesc o solutie cu suspensia asta,am ajuns cand ma urc intr-un taxi sa zambesc,am mers cu un taxy cielo zilele trecute,zambeam,nu m-asi fi mai dat jos ce diferenta radicala poate fi, cum poate sa lanseze o suspensie din aia sa nu simti hartoapele si cum este caruta asta a mea,dar as prefera sincer sa fie caruta asa dar sa fie mai inalta de fata,as zice si asa mersy.
Link to comment
Share on other sites

bogdy, e greu de gasit sa faci schimb pe schimb cum vrei tu. Fa o investitie cumpara niste arcuri, poti lua si SH alea daca sunt in stare buna, amortizoare noi te sfatuiesc si apoi alea vechi le pui la vanzare. E ceva investitie dar nu exagerat de mult. Si o parte vei recupera apoi din vanzarea celor sport.

Vaitatul asta nu te ajuta la nimic si nici solutii gratis nu iti da nimeni. Va rog frumos facetii o oferta lui Bogdy de niste amortizoare noi decente ca arcuri SH normale de la dezmembrari nu cred ca dai mai mult de 1.5 mil pe ele...

Fa un efort acolo si schimba-le si ai terminat balciul...

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Serios Michael?Coupeul nu e o masina de hartoape?Vai....,cata filozofie,dar pt. ce este?pt. poze sub o salcie ''pletoasa'' langa un lac?ei nu mai spune...Michael,ce sa fac si eu vreau s-o pun la treaba prin hartoapele astea cum le pun majoritatea participantilor la trafic,sa dau mai cu ''vana'' in ele Michael,te superi?Domi sincer nu-mi vine sa fac investitii in alta suspensie doar pe schimb,o bag undeva de masina sincer,sau sa-mi faca o oferta la 2 arcuri sport mai inalte pe fata,culmea ca baietii astia care le place sa le omoare in cerculete si tot felul metode pe un platou(cica senzatii tari,neintelese de mine) au disparut sau acum cand imi doresc sa dau de ei sa fac un schimb au disparut,poate sa incerc pe situl ala de tuning sa dau un anunt pe acolo,phai de mine ce noroc am eu la masini second hand,o sa ma duc la un mecanic zilele astea sa vad daca pot citii ce marime sunt arcurile,poate ma interesez la magazin de 2 arcuri sport mai mari,bune si alea,daca mi-ar mai da macar 3 cm inaltime de bot as zice multumesc.
Link to comment
Share on other sites

nu pot sa am control asupra ei mai sigur,sa ma bazez ma mult pe ea,stau mereu cu teama,nu pot s-o bruschez cand am chef,nu pot sa o intorc mai agresiv,ma incurca mult ca este lasata de bot

 

Bogdii, eu stiu ca in mod normal o suspensie sport e mai precisa, rigida, fata de o suspensie normala tocmai pt a lua viraje in forta fara sa se lase si sa stea mai bine pe drum.

Singurul inconvenient la o masina cu garda mica la sol e la gropi foarte adanci sau drumuri neasfaltate, si sa fim serios in oras nu sunt asa de multe nici unele nici altele.

Link to comment
Share on other sites

Eu am impresia ca baiatul asta rade de noi pe bune :) si noi ne atacam cu prostiile aste ale lui,ce naiba frate cred ca daca pune un anunt cu suspensia lui la schimb cu una normala cred ca nu sta mai mult de 1 zi si se rezolva problema dar el tot o critica incontinuu si nu face nimic.Asta inseamna ca nu vrea sa faca nimic alta explicatie nu vad.....

 

Ce mai ma amuza posturile lui :lol: :)

Edited by b-87-khl
Link to comment
Share on other sites

Bogdy, am inteles ca esti din pitesti. Si eu sunt, ti`am lasat si PM sa discutam mai mult despre suspensie pt ca si eu tot sport o am si parca si eu as fi preferat sa fie putin mai ridicata de bot. Si eu caut o solutie sa o mai inalt de fata putin.
Link to comment
Share on other sites

Ti-am lasat pm mihai_leu,Ronin da man e mai sigura suspensia sport mai ales aia joasa,imi ajunge coltul de la masca strambat si aripa de pe aceiasi parte cutata,e atat de sigura suspensia sport incat cand dai intr-o groapa esti sigur ca termini ceva din masina,asta da e un adevar ce ai spus tu,eu am vazut si Subaru Impretza,se stie ca aia e masina puternica,dar am fost uimit ca este inalta, cat este un Logan,pai cu aia scuza-ma pot sa ma duc si la Vidraru,pot sa ma duc si la un gratar la tara,pot sa ma duc si la un hipermarket,pot sa o parchez cum vreau,pot sa o intorc agresiv in orice loc,am 10 zile de cand nu am mai scos masina,misto nu?asigurare platita pac,pac,pac,impozit platit pac,pac,pac,piese pac,pac,pac si intr-o noapte nu m-am putut duce la un fast food non stop la 3 statii de autobuz pt ca erau sloiuri pe jos si....domne....e gandita treaba,cu asa ceva se merge doar pe pista de avion,dar e fantastica o asfel de masina cere bani,cere taxe, ma dar 3 statii sa nu te poti duce sa iei ceva de la un fast food,si acum o sa vina unu pe aici si o sa spuna''bai omule,pai asta e masina,mai e si coupe,cum sa te duci cu ea sa-ti iei de mancare'',da e un mare rahat de masina,asta este,salut.
Link to comment
Share on other sites

Ti-am lasat pm mihai_leu,Ronin da man e mai sigura suspensia sport mai ales aia joasa,imi ajunge coltul de la masca strambat si aripa de pe aceiasi parte cutata,e atat de sigura suspensia sport incat cand dai intr-o groapa esti sigur ca termini ceva din masina,asta da e un adevar ce ai spus tu,eu am vazut si Subaru Impretza,se stie ca aia e masina puternica,dar am fost uimit ca este inalta, cat este un Logan,pai cu aia scuza-ma pot sa ma duc si la Vidraru,pot sa ma duc si la un gratar la tara,pot sa ma duc si la un hipermarket,pot sa o parchez cum vreau,pot sa o intorc agresiv in orice loc,am 10 zile de cand nu am mai scos masina,misto nu?asigurare platita pac,pac,pac,impozit platit pac,pac,pac,piese pac,pac,pac si intr-o noapte nu m-am putut duce la un fast food non stop la 3 statii de autobuz pt ca erau sloiuri pe jos si....domne....e gandita treaba,cu asa ceva se merge doar pe pista de avion,dar e fantastica o asfel de masina cere bani,cere taxe, ma dar 3 statii sa nu te poti duce sa iei ceva de la un fast food,si acum o sa vina unu pe aici si o sa spuna''bai omule,pai asta e masina,mai e si coupe,cum sa te duci cu ea sa-ti iei de mancare'',da e un mare rahat de masina,asta este,salut.

Foarte tareeee :) :lol: :) :)

Link to comment
Share on other sites

bogdyy, de ce nu o vinzi? Sau mai bine ar fi sa te pui cu ciocanul pe ea pt ca nu rezolvi nimic daca doar te plangi ca masina ta e un junghi, o taraba, o "cataracta", o caruta cu motor, un jeg mergator cu roti, o mizerie etc, daca nu iti convine de ea de ce nu`i dai drumul la vale? Sau esti sadomasochist si iti place sa te autodistrugi psihic?

 

Si eu tot suspensie sport am da parca nu e asa grav cum povestesti tu. Pot sa ma duc cu ea unde vreau, m`am dus si la tara, am trecut si peste o cale ferata care era sub orice critica si nu am atins cu nimic etc. Am atins pe dedesubt doar cand a fost zapada. SI mai e ceva ce ma deranjeaza si anume ca troncane rau de tot dar la mine mai e si din cauza ca am bucsile terminate si ce o mai fi pe acolo dar saptamana viitoare o bag in service.

Edited by cmn
Link to comment
Share on other sites

Pai daca spui ca la tine nu e asa grav inseamna ca tolerezi masina asa cume ste si te impaci cu ideia asta,ei bine eu nu prea ma impac si nu pot trece peste aspectul asta care de fiecare data imi produce o replsie si imi face un pachet de nervi,ma repet,poate si tu patesti si iti este greu dar treci cu vederea mai usor,degeaba ai schimbi bucsele le-am schimbat si eu la inceput am zis ca o sa fie mai ''tzapana'' degeaba,daca nu e ''strong'' pe arcuri si telescoape nu faci nimic,si ca fuga,daca ai dai tare cu a-1-a,sau a -2-a si prinzi denivelari sti cum face masina?ai o senzatie cum ai apuca un metru de gheata,se invarte roata si cand apuca asfaltul te bruscheaza,aia stok cand schimbi brusc in viteza a doua se lasa un pic de spate si chiar daca sunt gropi sau denivelari,telescopul si arcul lucreaza si intra in denivelari si nu-ti da o senzatie nasoala cum iti da suspensia sport,stiu ce spun crede-ma,eu am zis ca ma multumesc si cu 2 arcuri sport dar mai inalte,sa fie mai ridicata pe fata,as spune mersy,referitor la tine pana la urma faci ce vrei,indura,complicate,daca tie iti place e ok,insa eu nu pot spune acelasi lucru,salut.
Link to comment
Share on other sites

Hai sa imi spun punctul de vedere.

 

Mie chiar nu imi displace suspensia sport, doar la gropi e mai aiurea ca zici ca se rupe dar ma repet, asta la mine e si din cauza ca sunt bucsile duse. Nu ma intereseaza ca sta masina rigida dar sa nu se simta gropile in volan si sa zguduie masina (asa cum face atunci cand ai mecanica dusa). Dupa ce o sa o fac nu o sa se mai auda asa urat in schimb rigiditatea va ramane la fel si nu ma deranjeaza. E o senzatie super tare cand vezi cum sta in curbe. Mie nu imi place sa se lase masina "pe spate" asa cum spui tu. Pai sunt in barca ma bogdyy? Eu inteleg ce spui tu, ca vrei sa pluteasca pe asfalt, sa o simti ca pe val. Daca vrei asta, ia`ti tati un logan si o sa vezi acolo barca. Sau tu ai vrea ceva intermediar. Nici prea prea nici foarte foarte, nu?

 

Stiu eu ce zic cand zic ca o sa schimb bucsile si de ce zgomote anume vreau sa scap. As fi vrut si eu totusi sa fie o idee mai ridicata de bot dar o sa gasesc eu o modalitate necostisitoare.

 

P.S. Tie nu iti place cum sta pe strada si in curbe? Ia de volan brusc la 70 la ora cu o masina cu suspensii normale sa vezi cum face si apoi incearca si cu suspensiile sport.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.