Jump to content

Cu e39-ul prin Romania !


DSF

Recommended Posts

  • Replies 104
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cred că a avut mare ghinion, nu e dracul chiar atât de negru.

 

Mă rog, e clar că e foarte stresant să mergi prin România şi drumurile sunt foarte proaste, ĂŽnsă, ĂŽn mod normal, nu păţeşti aşa ceva.

 

Am jante pe 18 şi suspensie sport, am băgat acum câteva luni 2000 Ron ĂŽn articulaţie, nu am nici o problemă, dar după orice groapă luată mai tare ĂŽncep să fac diverse teste să văd dacă nu cumva bate ceva sau trepidează volanul sau dacă am vreo jantă strâmbă. :)

 

După părerea mea, maşinile gen Toyota Landcruiser, VW Touareg, Range Rover sau Nissan Patrol sunt mult mai potrivite pentru drumurile româneşti.

Cu o maşină normală sau cu veleităţi sportive trebuie să fii extrem de precaut.

Dacă mergi ca ĂŽn alte ţări, adică relaxat şi oarecum neatent la gropi, e foarte uşor să apară probleme.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

scuze ca... sorry.. commo si dice la voi coca cola... ca am uitat romaneste in 3luni. mi-e greu sa ma exprim. sorry, i mean about sarmalute como si chiama...aaaa scuze de off topic, ca am o revelatie acu si mi-am amintit romana, sa postez repede, inainte sa o uit din nou, cel mai trist mi se pare sa vad oameni resemnati, lasa ca se poate si mai rau, cel mai tare ma enerveaza sa fie atacat aiurea omu asta pe care nu-l cunosc, dar care face si el o comparatie cu lumea civilizata. cu ce a gresit? ca a vazut si el cum arata o sosea buna? poate exagereaza, dar dupa ce faci mii de kilometri pe sosele decente, te apuca nervii cand ajungi pe drumuri forestiere, si poate ai tendinta sa exagerezi. da ce stiu eu? oops soryy incep sa uit romana, revin la urmatoru puseu de memorie

 

Dacã mergi ca În alte Þãri, adicã relaxat ºi oarecum neatent la gropi, e foarte uºor sã aparã probleme.

 

+1

Edited by dr. vladyk
Link to comment
Share on other sites

Imi pare sincer rau. Nu stiu ce a fost ghinion sau ce, nici nu stiu concret cum se comporta e39.

Eu cu a mea am fsot in primele saptamani de cand am luat-o prin niste coclauri ca :muntele Gaina, cabana Padis, cetatile Ponorului,si ghetarul Scarisoara.

Pt cine nu stie, spre Scarisoara e un drum foarte foart prost, nu am putut sa urc cu un accent in urma cu 2 ani iar cu asta nu am avut aprope nici un stres, doar ca am mers in regim de melc, si m-am dat jos de 3 ori din masina sa estimez daca "trece". In plus am gasit si multe alte masini care abandonasera pe drum.

 

Nu existĂŁ comparaĂžie aici ...

Tu ai mers ĂŽncet pe drumuri forestiere, iar el pe drumul naĂžional cu vitezĂŁ mare cu jante pe 18. DacĂŁ mergea Âşi el mai ĂŽncet sau avea alte roĂži, nu mai ajungea aici. Nu mai zic ... cĂŁ, a avut Âşi ghinion ....

 

@dr.vladick - eÂşti "italian" ? :)

Link to comment
Share on other sites

Asta-i tara in care te-ai nascut, taci si rabzi, nu vii cu impresii de olanda, stim si noi cat de varza sunt drumurile ca circulam pe ele in fiecare zi, nu ca altii odata la 10 ani ... Umblam si noi prin tari straine, stim cat de varza sunt, dar astea le avem asa ca asta este, roti pe 18-19" si noi avem si ne descurcam
Link to comment
Share on other sites

@dr.vladick - eÂşti "italian" ? :twoup:

 

nu alex is roman inca :) si nu am vrut sa jignesc pe nimeni, doar ca aseara eram poliglot la ora aia :)

cred ca problema e ceea ce zicea ciupanezu mai sus, ca devii mai relaxat la volan conducand pe drumuri bune, nu mai esti chiar atat de atent sa faci slalom. doar ca dupa prima,eventual a doua groapa ar trebui sa-ti amintesti...

Link to comment
Share on other sites

e nasol la noi-nimic de spus, dar ma atac si mai tare cand vine unu dupa 3 luni si nu mai stie romana. sau nu mai stie sa conduca.. sau isi rupe masina..

 

Chiar dupa 3 ani de stat prin strainatate, cred ca vorbesc si scriu romaneste mai bine ca 60% din userii de pe acest forum ( verifica cele 500 posturi si vezi cam cate greseli gramaticale am facut). A mai fost un topic tot cam in genul asta din cate imi aduc aminte si cineva si-a rupt un cauciuc intr-o groapa , dar nu imi aduc aminte sa fi fost tratat cu aceeasi bascalie de 2 RON.

 

Daca unii se plang si injura Romania pentru 2 stergatoare furate, 1 emblema capota si un geam de oglinda eu de ce n-as avea voie dupa ce mi-am rupt articulatia fata, caseta si am cumparat 6 cauciucuri in 3 saptamani ?

 

Iar topicul era despre drumul Timisoara, Lugoj, Caransebes si ceva gropi inainte de Deva, si vad ca mai sunt vreo 10 useri care au trecut pe acolo si imi dau dreptate. Restul drumurilor am afirmat singur ca sunt ok pentru roti de 18 daca mergi atent.

 

Asta-i tara in care te-ai nascut, taci si rabzi, nu vii cu impresii de olanda, stim si noi cat de varza sunt drumurile ca circulam pe ele in fiecare zi, nu ca altii odata la 10 ani ... Umblam si noi prin tari straine, stim cat de varza sunt, dar astea le avem asa ca asta este, roti pe 18-19" si noi avem si ne descurcam

 

N-a venit nimeni cu impresii de Olanda ( desi observ ca daca traiesti in strainatate, romanii "bastinasi" oricum te trateaza ca pe un capsunar, hot, proxenent, parvenit etc) , nici n-am cersit mila sau compasiune pe aici , pur si simplu am povestit ce mi s-a intamplat pentru ca, la fel ca orice user de pe forumul asta imi pasa de masina mea si am facut totul ca s-o intretin cat de bine am putut.

Link to comment
Share on other sites

DSF: toti ne intretinem masinile cum putem mai bine, dar mi se pare foarte mare nesimtire, sa vii odata in romania si si atunci sa te plangi de ce praf is drumurile... ma rog mi se pare nesimtire fata de noi care ne rupem masinile pe drumurile acestea zi de zi.. intelegi ?
Link to comment
Share on other sites

DSF: toti ne intretinem masinile cum putem mai bine, dar mi se pare foarte mare nesimtire, sa vii odata in romania si si atunci sa te plangi de ce praf is drumurile... ma rog mi se pare nesimtire fata de noi care ne rupem masinile pe drumurile acestea zi de zi.. intelegi ?

 

Adica daca vin odata la 3 ani in Romania, platesc rovigneta, rup masina, stau noaptea la 1 sa schimb roti pe autostrada, merg 400 km fara rezerva, inca 1200 km cu o roata mai mica si una mai mare ca la caruciorul de butelii, atunci n-am voie sa zic nimic din respect pentru conationalii mei care se lovesc zi de zi de aceasta realitate cruda si trista. :)

 

Daca stateam in Romania , era alta situatie, atunci nu mai era "mare nesimtire" pentru ca faceam parte din "Fratia celor 100 cratere ™ " pe km , si atunci aveam voie sa ma plang. :)

Link to comment
Share on other sites

e nasol la noi-nimic de spus, dar ma atac si mai tare cand vine unu dupa 3 luni si nu mai stie romana. sau nu mai stie sa conduca.. sau isi rupe masina..

 

pai cand stai o perioada in civilizatie e normal sa uiti ca poate fi si mai rau (referitor la drumuri). nu ma pronunt legat de uitatul limbii.

 

scuze ca... sorry.. commo si dice la voi coca cola... ca am uitat romaneste in 3luni. mi-e greu sa ma exprim. sorry, i mean about sarmalute como si chiama...aaaa scuze de off topic, ca am o revelatie acu si mi-am amintit romana, sa postez repede, inainte sa o uit din nou, cel mai trist mi se pare sa vad oameni resemnati, lasa ca se poate si mai rau, cel mai tare ma enerveaza sa fie atacat aiurea omu asta pe care nu-l cunosc, dar care face si el o comparatie cu lumea civilizata. cu ce a gresit? ca a vazut si el cum arata o sosea buna? poate exagereaza, dar dupa ce faci mii de kilometri pe sosele decente, te apuca nervii cand ajungi pe drumuri forestiere, si poate ai tendinta sa exagerezi. da ce stiu eu? oops soryy incep sa uit romana, revin la urmatoru puseu de memorie

 

Dacă mergi ca ĂŽn alte ţări, adică relaxat şi oarecum neatent la gropi, e foarte uşor să apară probleme.

 

+1

 

total de acord. doar noi ne putem resemna usor si ne comparam mereu cu cei mai prosti ca noi (ca na...se poate si mai rau). iar sentimentul de patriotism (din punctul meu de vedere) este inutil intr-o tara ca a noastra.

 

DSF: toti ne intretinem masinile cum putem mai bine, dar mi se pare foarte mare nesimtire, sa vii odata in romania si si atunci sa te plangi de ce praf is drumurile... ma rog mi se pare nesimtire fata de noi care ne rupem masinile pe drumurile acestea zi de zi.. intelegi ?

 

Adica daca vin odata la 3 ani in Romania, platesc rovigneta, rup masina, stau noaptea la 1 sa schimb roti pe autostrada, merg 400 km fara rezerva, inca 1200 km cu o roata mai mica si una mai mare ca la caruciorul de butelii, atunci n-am voie sa zic nimic din respect pentru conationalii mei care se lovesc zi de zi de aceasta realitate cruda si trista. :)

 

Daca stateam in Romania , era alta situatie, atunci nu mai era "mare nesimtire" pentru ca faceam parte din "Fratia celor 100 cratere ™ " pe km , si atunci aveam voie sa ma plang. :)

 

nu dispera. bucura-te ca ai scapat si nu lua in seama toate prostiile. pe masura ce va evolua si Romania se vor schimba si parerile aici. deocamdata, din punctul meu de vedere, sentimentul de resemnare este la el acasa la majoritatea romanilor. ce ma deranjeaza pe mine este sentimentul de indignare ce apare atunci cand critici un lucru ce este demonstrat a fi prost (case in point : soselele romanesti) la care se adauga un fals patriotism.

Edited by michael_ro
Link to comment
Share on other sites

sa vii odata in romania si si atunci sa te plangi de ce praf is drumurile

Pai,scuza-ma,nu e asa?

ma rog mi se pare nesimtire fata de noi care ne rupem masinile pe drumurile acestea zi de zi.. intelegi ?

Nu are el nici o vina ca noi,romanii nu stim sa punem piciorul in prag ca autoritatile sa nu isi mai bata joc de banii nostrii care ii dam cu buna stiinta pe nshpe mii de taxe de fraieri si ne alegem cu petice in gropi in cel mai bun caz.

Am vazut autostrazi in italia ,spania si grecia si eu si e vorba de mentalitate.Se fura si la ei,stati linistiti insa macar se fac lucruri bune si restul baga ei in buzunar.La noi,se fura totul si nu se face nimic.

 

atunci noi ce sa facem care umblam zilnic ?

Sa facem naibii ceva sa nu mai faca o autostrada in 35 de ani si sa repare de 2143543546 de ori alte 2 si alte drumuri ,etc.

Pt noi ca umblam aici,nu pt straini.

Edited by AdrianHH
Link to comment
Share on other sites

michael_ro: eu am bunu simt ca daca vin in vizita la tine acasa.. nu-ti zic ca ti-e decorata oribil, ca probabil doar atata s-a putut, sau daca vin la tine si-mi pui de mancare nu stramb din nas ca nu mananci sanatos...

 

Nu e vorba de resemnare... toti spunem ca drumurile sunt proaste.. dar e bataie de joc.. sa vii odata si si atunci sa te plangi.. atunci noi ce sa facem care umblam zilnic ?

Link to comment
Share on other sites

michael_ro: eu am bunu simt ca daca vin in vizita la tine acasa.. nu-ti zic ca ti-e decorata oribil, ca probabil doar atata s-a putut, sau daca vin la tine si-mi pui de mancare nu stramb din nas ca nu mananci sanatos...

 

Nu e vorba de resemnare... toti spunem ca drumurile sunt proaste.. dar e bataie de joc.. sa vii odata si si atunci sa te plangi.. atunci noi ce sa facem care umblam zilnic ?

Deja exagerezi!

 

Eu stau acasa 2 luni pe an si rup toata masina in craterele din sosea!

Link to comment
Share on other sites

Si eu rup masina in toate craterele :) 12 luni / an.. deci is mai indreptatit sa ma plang decat cineva care vine odata la 5 ani in vizita.. :) atata tot..

 

Da ai dreptate sunt praf drumurile.. da nu faci show... topicuri etc.. ca tu-ti intretii masina exemplar, cumperi vigneta....etc.. si in romania se face la fel :twoup: .

 

Promit ca pun poze cu ce este pe strada unde locuiesc.. si ala e drumu care-l bag de 3-4 ori pe zi.. minim...

Edited by Cristi.MD
Link to comment
Share on other sites

michael_ro: eu am bunu simt ca daca vin in vizita la tine acasa.. nu-ti zic ca ti-e decorata oribil, ca probabil doar atata s-a putut, sau daca vin la tine si-mi pui de mancare nu stramb din nas ca nu mananci sanatos...

 

Nu e vorba de resemnare... toti spunem ca drumurile sunt proaste.. dar e bataie de joc.. sa vii odata si si atunci sa te plangi.. atunci noi ce sa facem care umblam zilnic ?

 

sa reactionam. nu sa ne resemnam. sa ne spunem parerea, sa rostim realitatea. doar asa o sa se schimbe ceva. nu sa ne enervam cand o critica altcineva, pentru ca spune un adevar. legat de comparatia tara vs. casa eu cred ca ar trebui sa nu mai fim noi asa amabili si buni pentru ca asta nu ne-a adus asta nimic pozitiv de-a lungul timpului. trebuie sa spunem lucrurilor in fata. ma gandesc la un exemplu: daca as avea un prieten foarte gras iti garantez ca i-as spune ca e gras pentru ca i-as face un bine. poate ca ar percuta si ar trai mai sanatos si mai mult. e doar impresia noastra ca e mai frumos sa ne ascundem dupa deget si sa fim amabili.

Link to comment
Share on other sites

Eu cred cã eºti vehement inutil, are dreptate sã se plângã de drumurile din România, mai ales cã l-a costat scump aceastã experienÞã.

 

E clar cã a avut ºi ghinion, Însã atâta ghinion mai greu poÞi avea În alte Þãri.

Link to comment
Share on other sites

michael_ro: eu am bunu simt ca daca vin in vizita la tine acasa.. nu-ti zic ca ti-e decorata oribil, ca probabil doar atata s-a putut, sau daca vin la tine si-mi pui de mancare nu stramb din nas ca nu mananci sanatos...

 

Nu e vorba de resemnare... toti spunem ca drumurile sunt proaste.. dar e bataie de joc.. sa vii odata si si atunci sa te plangi.. atunci noi ce sa facem care umblam zilnic ?

 

A ajuns Romania proprietate privata ?

 

M-am nascut in Romania, am trait 27 ani in ea, am platit taxe ca oricare altul, am proprietati acolo, si acum vin in vizita in tara lu Cristi.MD, si n-am voie sa ma plang si sa zic nimic, ca sa nu jignesc "gazda".

 

A fost un reportaj acum vreo cateva luni la televizor in care cineva, tot cu un BMW parca, a dat intr-o gropa pe langa Timisoara si si-a facut masina varza ( pe un drum proaspat renovat). Si dupa aia il filmau baietii cum il batea bine pe unul de la Drumuri si Poduri. Probabil asa ar fi trebuit sa procedez si eu, in loc sa postez aici.

Edited by DSF
Link to comment
Share on other sites

Cristi cred ca nici nu ai fost pe drumul ala de care se vorbeste, ca si multi care isi dau cu parerea pe aici. Daca ai fi fost nu cred ca erai asa de vehement. Ma repet, portiunea aia de pe defileul Dunarii nu are echivalent in Romania. Nu exista nimic asemanator nici ca lungime, densitate si duritate a gropilor, este intradevar un test de rezistenta psihica si a masinii.gropile sunt cu adevarat extrem de dure, sunt gropi facute in placi de beton, adanci si cu margini ascutite si dure, si de neevitat.

 

De altfel DSF a zis ca restul era oarecum acceptabil. Eu am fost pe acelasi drum acum un an si stiu ce vorbesc. Si ca si el comfirm ca in afara oraselor, cel putin pe unde am fost eu a fost acceptabil. Ceva drumuri proaste dar suportabil.

In orase alta poveste..

Edited by DOMI
Link to comment
Share on other sites

Urmat acelasi drum in ianuarie anul acesta: cauciuc ferfelita,janta stramba ,caseta de directie.Avut cauciucuri de iarna ,janta 16 , mers cu 20 km/h maxim evitat gropi pe cat posibil omeneste.

Acest drum este infernal si nu se compara cu nimic existent in alte parti ale RO.Cine nu crede il invit la o plimbare pe acolo!

Edited by alexnos
Link to comment
Share on other sites

DSF: toti ne intretinem masinile cum putem mai bine, dar mi se pare foarte mare nesimtire, sa vii odata in romania si si atunci sa te plangi de ce praf is drumurile... ma rog mi se pare nesimtire fata de noi care ne rupem masinile pe drumurile acestea zi de zi.. intelegi ?

 

Adica daca vin odata la 3 ani in Romania, platesc rovigneta, rup masina, stau noaptea la 1 sa schimb roti pe autostrada, merg 400 km fara rezerva, inca 1200 km cu o roata mai mica si una mai mare ca la caruciorul de butelii, atunci n-am voie sa zic nimic din respect pentru conationalii mei care se lovesc zi de zi de aceasta realitate cruda si trista. :)

 

Daca stateam in Romania , era alta situatie, atunci nu mai era "mare nesimtire" pentru ca faceam parte din "Fratia celor 100 cratere ™ " pe km , si atunci aveam voie sa ma plang. :)

Eu nu inteleg de ce va luati de initiatorul topicului ...Deoarece spune adevarul ,si spune ce ar trebui sa spuna orice Roman (si cei care se cred ''patrioti'' si cei care nu se cred ''patrioti'')...

 

Nu a facut nimic rau,ba chiar incearca sa faca un bine ,trage inca un semn de alarma ...

 

Vad ca uni se lauda precum ca, circula zilnic printre gropi,de parca ar fi mandri de asa ceva ....no offence..

Edited by calinbmw2000
Link to comment
Share on other sites

sunt vreo 3-4 persoane care au niste posturi penibile

@DSF pana la urma ce cauti in Romania?ce mare jmen ba ca iti strici masina ca noi facem asta zilnic si ne place.(glumesc ) dar din pacate suntem un neam de prosti,in loc sa sustinem omu il luam la intrebari si eventual il facem si mincinos

 

 

sa vii odata in romania si si atunci sa te plangi de ce praf is drumurile

Pai,scuza-ma,nu e asa?

ma rog mi se pare nesimtire fata de noi care ne rupem masinile pe drumurile acestea zi de zi.. intelegi ?

Nu are el nici o vina ca noi,romanii nu stim sa punem piciorul in prag ca autoritatile sa nu isi mai bata joc de banii nostrii care ii dam cu buna stiinta pe nshpe mii de taxe de fraieri si ne alegem cu petice in gropi in cel mai bun caz.

Am vazut autostrazi in italia ,spania si grecia si eu si e vorba de mentalitate.Se fura si la ei,stati linistiti insa macar se fac lucruri bune si restul baga ei in buzunar.La noi,se fura totul si nu se face nimic.

 

atunci noi ce sa facem care umblam zilnic ?

Sa facem naibii ceva sa nu mai faca o autostrada in 35 de ani si sa repare de 2143543546 de ori alte 2 si alte drumuri ,etc.

Pt noi ca umblam aici,nu pt straini.

 

+1

 

:)

 

bun post

Link to comment
Share on other sites

DSF a vorbit despre drumul Timisoara - Lugoj - Caransebes - Orsova - Drobeta Turnu Severin, nu drespre strazile din Bucuresti sau Cluj. Sunt curios cati dintre cei din Bucuresti sau Cluj care se dau mari pe aici cu Romania and shit si ca ei sunt regii gropilor si nu se plang din cauza asta au fost pe drumul Timisoara - Lugoj - Caransebes - Orsova - Drobeta Turnu Severin sau au batut drumurile tarii in lung si lat. Pun pariu ca sub 10%.

 

In alta ordine de idei, trebuie sa si stii cum sa mergi cu masina prin gropi, e si asta o tehnica.

 

Iar eu n-as folosi roti peste 17 pentru drumurile din Romania. 17 e cam la limita.

 

atunci noi ce sa facem care umblam zilnic ?

 

Umbli tu zilnic pe Timisoara - Orsova ? Ma indoiesc.

Edited by Piovra
Link to comment
Share on other sites

In alta ordine de idei, trebuie sa si stii cum sa mergi cu masina prin gropi, e si asta o tehnica.

 

Iar eu n-as folosi roti peste 17 pentru drumurile din Romania. 17 e cam la limita.

 

total de acord, dar poate daca mergi mult pe afara poti sa uiti si nu sunt fite de olanda. si daca avem roti mai mari ce ar trebui sa facem? sa le schimbam cand venim acasa?

 

pt cei care va mandriti ca mergeti prin gropi, nu ma refer la tine piovra:), va urez sa va luati mai repede ultimu model:

download.htm

post-7496-1271450893_thumb.png

Link to comment
Share on other sites

DSF esti slab omule, nu esti sofer, uite sunt atati posesori de BMW-uri in Romania si nu au indoit ei jante pe 19 si tu te plangi. NU esti demn sa fii numit fiu al acestei tari.

 

Oare atat de "dresati" sunt unii incat au ajuns sa fie bucurosi ca ei pot sa mearga cu jante de 18" si nu le-au spart?

 

De acesti cetateni devotati are nevoie Romania, pe baza acestui electorat exsta o conducere politica care a adus tata asta in faliment(poate nu toata dar infrastructura e acolo momentan).

 

Atat obisnuiti suntem cu neneorocitele astea de gropi incat am devenit maestri in salom si abordari offroad pe drumuri europene, nationale, judetene.

 

Avem sosele in care se circula sufocant datorita infrastructurii depasite dar totusi pentru asta exista un singur vinovat: SOFERUL ROMAN care conduce exagerat de imprudent. Viteza lui ucide.

 

Neadaptarea la craterele si la gropile din trafic distruge masina si nimic altceva, doar pe sectorul de drum troneaza agatat de un stalp binecunoscutul semn "DRUM CU DENIVELARI"

 

Pentru o semnalizare corespunzataore a starii drumurilor in Romania ar trebui pus mare un indicator la granita: TARA CU DUMURI EXTREM DE DENIVELATE sau ATENTIE PERICOL OMNIPREZENT DE PRABUSIRE IN CRATER PE TOATA DURATA CALATORIEI IN ACEASTA TARA.

 

Culmea ca dupa toate astea suntem extrem de impacati si multumiti cu noi insine ca ne-am platit rovinieta si ne-am facut datoria de buni cetateni.

Edited by ionatan
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.