Jump to content

Alimentare la PECO


WLF

Cand alimentati, lasati masina la pompa pana platiti?  

955 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

zilele trecute m-am uitat pe pompa (OMV) si am vazut ca scrie clar pe ea sa nu muti masina pana nu platesti! Aveam memoria plina la telefon ca-i faceam o poza... :blink:

Deci e f clar: NU AI VOIE sa muti masina pana nu platesti. Mai departe, tine de bunul simt. Daca e aglomerat, fac plinul, platesc si-am plecat. Nu pierd vremea. Daca e liber, imi verific presiunea la roti, curat parbrizul...

Eu nu am patit niciodata asha ceva .. sa ma injure cineva pt ca am stat prea mult la pompa....

Aaaa... mi s-a intamplat odata sa nu alimentez .. am tras masina la pompa .. si am stat 1 min la telefon .. ca era important ..

Si am gasit un fraier care facea gura pe acolo .. in conditiile in care celelalte pompe erau goale :) dobitoc!

Cand m-am dat jos din masina .. si-a inghitit injuraturile .. ca boul dracului se uita in fatza prin colacul volanului!

L-am intrebat si eu daca nu cumva e handicapat... pentru ca toate celelalte pompe sunt libere .. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
zilele trecute m-am uitat pe pompa (OMV) si am vazut ca scrie clar pe ea sa nu muti masina pana nu platesti! Aveam memoria plina la telefon ca-i faceam o poza... :blink:

Deci e f clar: NU AI VOIE sa muti masina pana nu platesti. Mai departe, tine de bunul simt. Daca e aglomerat, fac plinul, platesc si-am plecat. Nu pierd vremea. Daca e liber, imi verific presiunea la roti, curat parbrizul...

Eu nu am patit niciodata asha ceva .. sa ma injure cineva pt ca am stat prea mult la pompa....

Aaaa... mi s-a intamplat odata sa nu alimentez .. am tras masina la pompa .. si am stat 1 min la telefon .. ca era important ..

Si am gasit un fraier care facea gura pe acolo .. in conditiile in care celelalte pompe erau goale :) dobitoc!

Cand m-am dat jos din masina .. si-a inghitit injuraturile .. ca boul dracului se uita in fatza prin colacul volanului!

L-am intrebat si eu daca nu cumva e handicapat... pentru ca toate celelalte pompe sunt libere .. :)

Hmm, si eu care credeam ca la pompe este un semn cu " Vorbitul la mobil interzis"!

Link to comment
Share on other sites

zilele trecute m-am uitat pe pompa (OMV) si am vazut ca scrie clar pe ea sa nu muti masina pana nu platesti! Aveam memoria plina la telefon ca-i faceam o poza... :)

Deci e f clar: NU AI VOIE sa muti masina pana nu platesti. Mai departe, tine de bunul simt. Daca e aglomerat, fac plinul, platesc si-am plecat. Nu pierd vremea. Daca e liber, imi verific presiunea la roti, curat parbrizul...

Eu nu am patit niciodata asha ceva .. sa ma injure cineva pt ca am stat prea mult la pompa....

Aaaa... mi s-a intamplat odata sa nu alimentez .. am tras masina la pompa .. si am stat 1 min la telefon .. ca era important ..

Si am gasit un fraier care facea gura pe acolo .. in conditiile in care celelalte pompe erau goale :) dobitoc!

Cand m-am dat jos din masina .. si-a inghitit injuraturile .. ca boul dracului se uita in fatza prin colacul volanului!

L-am intrebat si eu daca nu cumva e handicapat... pentru ca toate celelalte pompe sunt libere .. :)

Hmm, si eu care credeam ca la pompe este un semn cu " Vorbitul la mobil interzis"!

doar in conditiile in care iti arata desen :blink:

Link to comment
Share on other sites

Cel mai corect este sa te orientezi in functie de aglomeratie...spre exemplu la petromul din Mamaia-Constanta, unde era un flux fantastic de masini vara si o mare parcare adiacenta benzinariei, trebuia se fii cam ''de la tara'' sa-ti lasi masina la pompa dupa alimentare, mai ales ca era coada mare inauntru, mai vrei ceva de baut/mancat...daca benzinaria e goala, las masina la pompa, mereu inchisa...mai nou am vazut ca angajatii te intreaba daca vrei geamurile spalate dupa care stau cu o privire de caine milog sa le dai ceva! :blink: Chiar n-am vazut la OMV vreo atentionare sa nu muti masina dupa alimentare...ciudat..
Link to comment
Share on other sites

Las masina la pompa dupa ce am terminat alimentarea deoarece nu cred ca respectivul din spatele meu ar dori sa alimenteze in timpul tranzitului meu de la casa la masina, acela fiind singurul moment in care eu 'ocup pompa' si ea functioneaza, in rest este offline pana nu se achita.

 

Problema apare daca ma apuc ca nesimtitul sa imi spal luneta, sa fac presiunea ... etc. De asa ceva nu se pune problema, in schimb, am vazut si dintr-astia, i-am lasat in pace, se castiga rar din agresivitate, mai mult din politete. De multe ori ma adresez foarte politicos si ironic fata de majoritatea nesimtitilor de acest gen si ... stupefiati raman fara replica, ei sunt obisnuiti sa fie luati "Baaaaaai cumetre, iti muti rabla sau ma urc peste ea acuma?" ... mai ales daca ar veni de la un posesor de BMW :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Mi-a atras atentia o vanzatoare de la un OMV din Valcea sa nu mai mut masina de la pompa pana nu achit pentru ca lor pe caseta le apare ca si cum as fugi fara sa platesc si are drepatate si oricum nu merge sa alimenteze nimeni in urma ta pana nu achiti.

Eu nu stiu nici un ursulet alb in valcea, sincer, chiar nu stiu daca mai exista ursuleti in valcea.

Link to comment
Share on other sites

Ar trebui sa fim mandri ca exista si in Romania un oras in plina expansiune economica, cum este Valcea.In mod sigur si cei din alte tari sunt impresionati.

 

 

Nu cred ca avem de ce sa ne mandrim cu orasul nostru avand in vedere ca peste 50% din masini sunt luate cu bani imprumutati de la camatari. Si ai sa vezi chestii de genul masina super tare parcata langa un bloc care zici ca sta sa pice asa ca sincer mi se face scarba.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Ar trebui sa fim mandri ca exista si in Romania un oras in plina expansiune economica, cum este Valcea.In mod sigur si cei din alte tari sunt impresionati.

 

 

Nu cred ca avem de ce sa ne mandrim cu orasul nostru avand in vedere ca peste 50% din masini sunt luate cu bani imprumutati de la camatari. Si ai sa vezi chestii de genul masina super tare parcata langa un bloc care zici ca sta sa pice asa ca sincer mi se face scarba.

 

Eh, glumeam si eu.

Stai linistit si pe forum sunt persoane de genul asta.Conduc masini scumpe, figuri de mari smecheri si de fapt ei sunt niste coate-goale, au datorii de zeci de mii de euro la prieteni :twoup:

Unii mai sunt si obraznici, dar stai sa vezi cand trebuie sa raspunda pentru ce au spus, ei sau familia lor :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Ar trebui sa fim mandri ca exista si in Romania un oras in plina expansiune economica, cum este Valcea.In mod sigur si cei din alte tari sunt impresionati.
Asa e, FBI-ul e impresionat bine de Valcea :twoup: Din cand in cand ii mai prind si le mai taie din expansiune.

 

LE. Si ca sa fiu on-topic: nu mut masina de la pompa pana nu platesc benzina.

Edited by exxe
Link to comment
Share on other sites

acest comportament este tipic pentru olteni/valceni. pentru ei am o bata de baseball in spate si un pistol cu aer comprimat ( cu permisul aferent ) in torpedou.

prea putine probleme am avut pana acum si toate s-au solutionat fara violenta.

egat de peco, eu las masina si ma duc sa platesc. numai de la omv tankez, si odata am mers cu masina in fata si mi-au atras vanzatoarele atentia ca nu se procedeaza asa.

si pe langa asta degeaba pleci de acolo ca oricum nu poate alimenta pana nu platesti tu acolo!

 

chiar nu stiu daca mai exista ursuleti in valcea.

 

 

Ar trebui sa fim mandri ca exista si in Romania un oras in plina expansiune economica, cum este Valcea.In mod sigur si cei din alte tari sunt impresionati.

 

On-topic

 

Las masina la pompa pana platesc, in general.

 

asa cum brasovul face multi bani din turism asa fac valcenii din frauda online. cel mai des fenomen sunt tiganii de mahala cu 10 pustani pe langa ei care nici engleza nu stiu dar ei sunt "printii internetului". nu se sfiaza deloc sa iasa in fata in virtutea evidentului ca eu sint arzoi pe net si au un comportament ... adecvat de om ce s-a trezit peste noapte cu bani facuti usor si na... prea multe de spus offtopic

Link to comment
Share on other sites

acest comportament este tipic pentru olteni/valceni. pentru ei am o bata de baseball in spate si un pistol cu aer comprimat ( cu permisul aferent ) in torpedou.

 

cunosti prea multi olteni/valceni de genul ala?

aah, da, scuze si tu te pricepi putin la internet din cate imi aduc aminte, de craciun anul trecut...si chiar esti mandru.

 

 

nu se sfiaza deloc sa iasa in fata in virtutea evidentului ca eu sint arzoi pe net si au un comportament ...

"Esti frumoasa ca o stele,

Tu mi-ai rupt inima-n doi,

Toate sufletele mele,

Bate pentru tu si noi!"

Link to comment
Share on other sites

cunosti prea multi olteni/valceni de genul ala?

aah, da, scuze si tu te pricepi putin la internet din cate imi aduc aminte, de craciun anul trecut...si chiar esti mandru.

 

am avut de-a face :twoup: eu ma pricep la internet dar nu pe partea aia din fericire.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Masina la pompa, incuiata, platesc si plec. O singura data am patit-o. Am alimentat, m-am urcat in masina si am plecat. Mi-am adus aminte dupa 1 ora ca am uitat sa platesc :twoup: Vorbeam la telefon si am uitat sa trec pe la caserie! :twoup:

 

Bineinteles ca m-am intors si am platit cu scuzele de rigoare. Aveam bonul emis si nr. de inmatriculare trecut pe bon.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

hai sa va zic ce am patit eu in slobozia la peco ... mai aveam in jur de 30ron la mine toti banii si eram deja cu 40km motorina. eram mort copt - platisem o gramada de bani pe la camera de comert, pe la un arhitect - ala bala...

 

ma duc la pompa ... bag furtunu in rezervor si ma apuc de sters geamurile .. ma uit, motorina nu intrase un gram . ...vine un reprezentant rompetrol, dle daca nu merge duceti'va la alta pompa ca verific din calculator... ma duc la alta pompa, bag de 25 de ron ( nu radeti - ca eu ma simteam penibil ) ... imi trebuia sa ajung la fetesti ... ma duc sa platesc ... inauntru agitatie mare ... la pompa la care fusesem nu platise unu vreo 200ron motorina .... eu ma facusem galben ca ala de se uitase pe camera deja arata disperat spre mine, ... i'am zis tovarasu eu am bagat 25ron la pompa ailalta si va invit sa vedeti cata motorina de 200ron am eu in rezervor ... vine un reprezentant al statiei se uita ...... si eu ii zic : nu va suparati, vreau sa inregistrez treaba asta ca sa nu am vreo surpriza. am filmat un pic cu telefonul bordul, pe angajat, pompa ... si gata ....

 

vine ala dinauntru : ne scuzati, am identificat masina, colega a luat banii si a uitat sa emita bonul..... eu am plecat si gata ... dar uite un caz aiurea la "pompa"

Edited by oSerX
Link to comment
Share on other sites

Aproape de vama Nadlac, opresc la un Petrom/Rompetrol ca nu mai stiu ce era, alimentez, si din bun simt plec cu masina de langa pompa dupa ce-am alimentat, s-o trag pe locurile de parcare, ca erau si altii in spatele meu... nu parchez bine masina si vad casierul langa mine, afara, ca vezi doamne, am vrut sa fug ... isi cere omu` scuze si imi zice ca politica firmei cere ca atunci dupa ce alimentezi, sa nu tragi masina pana nu platesti ...
Link to comment
Share on other sites

Astia care au pretentia sa dai masina la o parte pana platesti sunt idioti. Pe vremuri erau benzinarii "Peco" unde era o pompa sau 2 puse pe trotuar si tu veneai cu masina pe strada in dreptul lor (trebuie sa stiti modelul, se mai intalneste la unele petromuri mai prapadite). Acum, oare de ce au benzinariile 6-8-12 pompe? Tocmai ca sa nu se faca coada pana plateste fiecare. Nu sunt concepute ca sa pleci cu masina si apoi sa platesti. Mie mi se pare politicos sa duci masina aproape de intrarea in magazin (nu sa o parchezi la iesirea din statie, sa ii treaca pe aia emotiile) doar daca ai de facut si alte cumparaturi.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.