Jump to content

apa sub covorase


alin_speedy06

Recommended Posts

chestia cu folia gri de sub fetele de usi nu are nici o treaba cu scurgerea apei in masina,la mine,chiar daca am pus folii pe geamuri masticul e lipit perfect .Si ca sa ma credeti,azi am facut urm. experiment:am desfacut fata de usa de pe partea cu volanul,am dezlipit cu grija masticul,am ridicat folia gri apoi am turnat apa usor cu sicla pe la geam,din exterior....locurile pe unde apa se prelinge cel mai mult prin interiorul usii sunt deasupra de manerul portierei si unde incepe oglinda(pe acolo turnam apa),dar TOATA apa cere ajunge in interiorul portierei se scurge foarte repede prin cele 2 fante dreptunghiulare de la baza portierei.Deci apa nici macar nu atinge folia buretata lipita cu mastic negru...ca sa intelegeti toata porcaria asta postata de mine,atasez cateva foto...sper sa fie si la altii de folos. Mai ramane de verificat daca intra pe la parbriz,pe langa stalpi...

post-25072-1274817363_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

La ce vad eu din poza sunt urme pe unde s-a scurs apa pe sub fata de usa, deci pe acolo trebuie sa mai umbli. Garniturile la clipsuri erau OK, am mai amintit de ele?

Cred ca apa care iti intra tie se infiltreaza usor cumva, pentru ca intr-adevar daca dai cu o cantitate mai mare se scurge cum ai zis tu, dar la o ploaie se intmpla putin diferit treaba.

post-20110-1274817336_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

La ce vad eu din poza sunt urme pe unde s-a scurs apa pe sub fata de usa, deci pe acolo trebuie sa mai umbli. Garniturile la clipsuri erau OK, am mai amintit de ele?

Cred ca apa care iti intra tie se infiltreaza usor cumva, pentru ca intr-adevar daca dai cu o cantitate mai mare se scurge cum ai zis tu, dar la o ploaie se intmpla putin diferit treaba.

am simulat ploaia cu un furtun timp de 30 min iar efectul a fost acelasi ,dar macar stiu ca nu e pe la usi....garniturile la clipsuri nu mai erau toate,nu prea conteaza, ele sunt doar de amotizare atunci cand impingi fata de usa...mersi oricum...astept alte idei...

Link to comment
Share on other sites

La ce vad eu din poza sunt urme pe unde s-a scurs apa pe sub fata de usa, deci pe acolo trebuie sa mai umbli. Garniturile la clipsuri erau OK, am mai amintit de ele?

Cred ca apa care iti intra tie se infiltreaza usor cumva, pentru ca intr-adevar daca dai cu o cantitate mai mare se scurge cum ai zis tu, dar la o ploaie se intmpla putin diferit treaba.

am simulat ploaia cu un furtun timp de 30 min iar efectul a fost acelasi ,dar macar stiu ca nu e pe la usi....garniturile la clipsuri nu mai erau toate,nu prea conteaza, ele sunt doar de amotizare atunci cand impingi fata de usa...mersi oricum...astept alte idei...

Problema e aici.Cand e usa inchisa apa ajunge sa treaca dincolo de prag.

Link to comment
Share on other sites

Da... oricit de incredibil mi s-a parut si mie, pe la geam imi intra apa in masina. La mine era dezlipit buretele de dupa fata usii.

 

PS: multumesc celor care au postat aici

Edited by fane77
Link to comment
Share on other sites

daca ai dezlipita folia de sub panoul portierei, si mai ai si masina inclinata pe o parte in parcare, ai garantata piscina in masina dupa o ploaie mai de durata. eu asa am patit. aproape plutea presul din dreapta. dupa ce am lipit foliile alea la toate portierele nu am mai avut treaba. eu nu zic ca nu ar mai fi si alte cauze. dar asta cu foliile deslipite este sigur una dintre ele. bafta tuturor. Edited by stef29
Link to comment
Share on other sites

La mine asta a fost prblema, aveam folia dezlipita la 3 usi, cea din dreapta fata era cel mai mult dezlipita si pe acolo intra apa in draci, dar si pe la celelalte cand ploua mai mult. Acum, dupa 3 ploi sanatoase printre care si o torentiala de vre-o 20 minute am vazut ca nu a mai intrat nici picatura de apa. Sper sa nu se mai dezlipeasca iar ca deja incepuse sa miroase urat in masina de la apa imbibata in mocheta. Edited by JaMb0
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
La ce vad eu din poza sunt urme pe unde s-a scurs apa pe sub fata de usa, deci pe acolo trebuie sa mai umbli. Garniturile la clipsuri erau OK, am mai amintit de ele?

Cred ca apa care iti intra tie se infiltreaza usor cumva, pentru ca intr-adevar daca dai cu o cantitate mai mare se scurge cum ai zis tu, dar la o ploaie se intmpla putin diferit treaba.

am simulat ploaia cu un furtun timp de 30 min iar efectul a fost acelasi ,dar macar stiu ca nu e pe la usi....garniturile la clipsuri nu mai erau toate,nu prea conteaza, ele sunt doar de amotizare atunci cand impingi fata de usa...mersi oricum...astept alte idei...

Problema e aici.Cand e usa inchisa apa ajunge sa treaca dincolo de prag.

Problema rezolvata!!!,apa se prelingea pe langa clipsuri,mai exact prin acele gauri,deoarece nu mai aveam acele garnituri care vin pe clipsuri(cele indicate de "cmres80",am lipit o banda gen scotch pe gaurile de la portiera de marimea unei monede de 50 bani ,dupa care am crestat-o orizontal doar pe gaurica,cat sa intre clipsul,sctoch-ul se comporta acum ca si garnitura...dupa ploile astea multe...nici urma de apa in masina....multumesc tuturor care au postat,ajutandu-ma cu cate o idee...

Link to comment
Share on other sites

Ma bucur ca ai scapat de probleme!

Problemele apar la desfacerea fetei de usa cand o parte din garniturile respective raman lipite de partea metalica a usii si de acolo cad pe jos si se pierd.

Foarte bine ca ai postat rezolvarea pentru ca nu se stie cand poate fi de folos cuiva.

Link to comment
Share on other sites

de fiecare data cand ploua mai serios gasesc umed sub covorase... pe unde draq intra apa nu stiu...rog din suflet cateva raspunsuri. ce ar trebui etansat? Am curatat canalele de langa aripile laterale fata(sub capota) si nimic,tot intra apa ,se poate pe la chedere?(par bune,necrapate,nefisurate) problema este doar la locurile din fata. multumiri in avans...

 

eu am avut aceeasi problema..si am probat mai multe operatiuni...in care una a dat rezultat..nu stiu exact cum se numeste dar iti explic...este plasticul de la inceputul parbrizului am lipit o banda izoler sa vad daca mai intra si de atunci nimic totul uscat...daca nu ai inteles o sa incerc sa iti explic mai detaliat..

Link to comment
Share on other sites

Eu am desfact fetele de usi pt un troncanit geam (rezolvat) si am descoperit ca era si dezlipit jos buretele din spatele fetelor de usi si rupt in mijloc.

Ceva meseriasi :twoup: dar nu am avut niciodata nimic umed in masina mea si e si cabrio. Si clemele de care se vb mai sus 50% nu mai sunt cele originale cu garnitura + inca cateva rupte care le-am si schimbat.

Si nu am nici garaj ...... inca.

 

 

Voie buna.

Edited by 81rgl
Link to comment
Share on other sites

Eu am desfact fetele de usi pt un troncanit geam (rezolvat) si am descoperit ca era si dezlipit jos buretele din spatele fetelor de usi si rupt in mijloc.

Ceva meseriasi :twoup: dar nu am avut niciodata nimic umed in masina mea si e si cabrio. Si clemele de care se vb mai sus 50% nu mai sunt cele originale cu garnitura + inca cateva rupte care le-am si schimbat.

Si nu am nici garaj ...... inca.

 

 

Voie buna.

Mersi de ajutor,dar usa de la cabrio si coupe nu e la fel construita ca la sedan,sunteti norocosi...

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Uite ce am patit eu chiar azi. Si mie imi intra apa pe sub mocheta din dreapta spate si se pare ca pe la trapa intra.

 

Cum sa verifici:

iei jos bancheta din spate si mergi la OMV si dai cu jet pe la trapa si daca curg siroaie de apa de pe sub bancheta pe cauciucu ala de peste rezervor, e clar ca de la trapa e.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

de fiecare data cand ploua mai serios gasesc umed sub covorase... pe unde draq intra apa nu stiu...rog din suflet cateva raspunsuri. ce ar trebui etansat? Am curatat canalele de langa aripile laterale fata(sub capota) si nimic,tot intra apa ,se poate pe la chedere?(par bune,necrapate,nefisurate) problema este doar la locurile din fata. multumiri in avans...

sigur se intampla asta doar cand ploua?problema asta o avea si un prieten d'al meu.a trecut ceva timp pana a realizat ca avea infundat orificiul prin care curge sub masina condensul de la clima!daca vorbesc prostii ma scuzi.nu ma pricep prea bine!

Link to comment
Share on other sites

Si eu am avut problema asta si era de la trapa pentru ca nu era originala si intra prea multa apa pe la cheder. Dar pana sa aflu, am fost la o tinichigerie si cei de acolo au facut urmatoarele:

 

- s-au uitat bine la toate chederele si lipiturile lunetei/parbrizului, chedere de usi - posibil sa nu fie originale daca masina amai avut propietari, pe fiecare geam trebuie sa fie o emblema mica BMW daca sunt originale (sau schimbate cu echipament OEM)

- au turnat apa pe toate imbinarile capotei si portbagajului => trebuie sa se scurga toata apa sub masina prin canalele dedicate, daca undeva e infundat, curge peste tot sau nu curge deloc pe jos

- toate usile trebuie sa aiba orificiu de drenaj a apei care intra in usa pe la geamuri, poti verifica deschizand pe rand usile, cu un cutit de plastic sa desprinzi chederu de la baza geamului (pe dinafara usii) si sa torni apa pe acolo, apa trebuie sa se scurga prin orificiul de la baza usii ( este mai spre exterior fata de cheder deci apa merge direct afara)- mare grija sa nu zgarii geamu si sa nu scapi ustensila de plastic in usa

- e posibil sa nu curga inauntru prin simpla turnare a apei cu sticla, poti incerca sa mergi la o spalatorie cu jet si sa dai cu apa peste tot, inclusiv pe sub praguri si daca se uda ceva sau incepe sa transpire inauntru, inseamna ca apa e fortata pe undeva si ajunge in masina.

Link to comment
Share on other sites

In praguri sunt niste gauri pentru drenaj, daca alea se infunda iti intra apa in masina. Am pus o poza pe unde intra la mine apa. Pentru a avea acces la gaurile alea de scurgere trebuie sa dai pragul din plastic jos. Daca nu e asta chestia vezi ce ti-a zis lolik.

salutare!

 

unde este poza?

 

merci!

Link to comment
Share on other sites

eu am avut aceeasi problema..si am probat mai multe operatiuni...in care una a dat rezultat..nu stiu exact cum se numeste dar iti explic...este plasticul de la inceputul parbrizului am lipit o banda izoler sa vad daca mai intra si de atunci nimic totul uscat...daca nu ai inteles o sa incerc sa iti explic mai detaliat..

salut!

 

poti fi mai explicit?

merci!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
pe la trapa iti intra apa!!! furtunul de scurgere e iesit din locasu lui ..asa am patit si eu ...poti verifica singur ..dai jos stalpu de la airbag parbriz si de acolo desfaci parasolar si plafon pana ajungi la scurgerile de la trapa ..vezi daca sant bagate in locul lor ..
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.