Jump to content

Ce pateste un fan Mercedes daca conduce BMW535d?


CiprianDascalu

Recommended Posts

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

mertzanele sunt pentru oameni care au bani de o msina luxoasa si nu ii intereseaya motoarele si consumul.

  masini scumpe care isi pastreaza pretul in timp.un exemplu poate fi 124 care costa cam 5000e pe diesel din 89 iar un seraia 5 sau 7 de atunci costa 3500-4000 in cel mai bun caz

12533[/snapback]

gresit...un BMW serie 5 e 34 diesel tot atit costa si de obicei are si mai multe dotari ca mertzanu..ca pe benzina am chiar in fatza blocului acum un 124 cu motor de 2300cc la 3500 E ..nul baga nimeni in seama de 2 luni.....

Link to comment
Share on other sites

de obicei fani Mercedes nu au nici o treaba cu volanul, asa ca daca ii spui tu lui, ba BMW-ul are 100 de cai pe litru fara turbo fara compresor fara nimic, aspirat, si aia de la mercedes au twin turbo & stuff si nu ajung la 100 cai pe litru, si ce-ti trebuie ma atata putere?!? okey. oricum in general mercedesul face masini pt. cei din spate pe cand BMW face masini pt. soferi. deci aleg BMW
Link to comment
Share on other sites

da dar ce tinuta de drum are 760i si ce tinuta are S600? ca si confort mie mi se pare tot mai bun BMW-ul dar mercedesul este mai renumit, stiti voi are steaua aia pe capota si omu cand vede o stea se crede star si hop merc. multi nici nu stiu ca BMW este de lux, au impresia ca BMW+opel+VW+dacia+Mercedes=4 masini si un mercedes. dar nu e chiar asa. in fine BMW rulzzzzzzz
Link to comment
Share on other sites

Mai vechi, si nu motorizarile astea, penultimul 730i su un S balena de 2 litri si ceva, oricum este irelevant, dar am condus multe 3 er si C, E. noi si vechi si masinile mergeau impecabil este aproape isesizabil dar cand venea vorba de forja mai pilot ma simteam in BMW decat in Mercedes, mercedesul e mai moale, si nu la fel de brutal.

 

Oricum BMW face motoare cu simt de raspundere, uitate si tu E55 AMG si M5, si ai sa vezi unde e puterea litrica mai mare, franele mai bune, etc. Si sa nu uitam ca Merc si le infunda cu twin turbo sau turbo, sau compresor mecanic, face pe dracu-n patru si tot nu scoate cat aspiratorul lu' BMW. Si mai e faza ca de obicei propietarii de Mercedesuri nu sunt pasionati de masini si motoare, ei vad in masina o chestie care te duce din A in B, si astia de obicei au bani, asa ca cu cat e mai luxoasa e mai bine, si cum Mercedesul are si Emblema aia cu stea.... e deja.... Pe cand BMW-istii stiu ce inseamna un motor si au o pasiune pt masini, si sunt si pasionati de volan.

 

Tre sa plec 30 min, bafta!!

Link to comment
Share on other sites

propietarii de Mercedesuri nu sunt pasionati de masini si motoare, ei vad in masina o chestie care te duce din A in B, si astia de obicei au bani, asa ca cu cat e mai luxoasa e mai bine, si cum Mercedesul are si Emblema aia cu stea.... e deja.... Pe cand BMW-istii stiu ce inseamna un motor si au o pasiune pt masini, si sunt si pasionati de volan.

 

Tre sa plec 30 min, bafta!!

13664[/snapback]

 

 

Mercedesul nu prea este o masina care te duce din A in B.Cam asta era ideea Fordului :blink:

Din punct de vedere al comfortului Mercedesul nu sta rau deloc.La modelele mari comfortul este cel putin la nivelul BMW-ului seria 7.

Mercedesul mi se pare o masina potrivita pentru persoanele mai in varsta(parerea mea).

Link to comment
Share on other sites

Da si mercedesul esxte foarte confortabila, dar mie mai confortabila mi se pare BMW-ul, am stat in spate si in 7 si in S ultimele tipuri si sincer mai bine ma simteam in BMW, Ambele erau full.

 

Cat despre parerea ta, mi se pare corecta, Merc este pt. oameni mai in varsta. Sau parerea mea, pt. cei care nu prea iubesc volanul.

Link to comment
Share on other sites

avand in vedere ca mercedes si bmw au standarde foarte ridicatre de calitate confort performanta cred ca unii gandesc ca daca au luat mercedes o data si au fost multumiti de el au continuat sa cumpere mercedes. daca au luat bmw au continuat sa cumpere bmw. stiu un astfel de caz cand cineva de cand il stiu a avut s, g ,ml, a, s, s, sl si le tine pe toate din 90 pana in ziua de azi. exceptie fiind noul s, a pastrat doar face-liftul. pe langa astea a avut si porsche, honda sau are si range rover si cayenne. deh omu e pasionat de masini. nu l-am intrebat niciodata de ce in loc de mercedes nu prefera bmw dar o sa-l intreb. sigur are ceva de spus. l-am intrebat de motorul de pe range (BMW) si a zis cae multumit. se conduce mai usor range-ul decat ml-ul desi e mai mare.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...
zilele trecute a plecat unul din fata mea cu un 535d si a plecat omul usurel.eu am crezut ca omul ala e de la societatea care impacheteaza drumuri si le ia la calcat. m-a naucit zgomotul ala. chiar nu te astepti sa auzi turbina la turatii scazute, va spun, altcumva se aude un melc la regimurile mici.
Link to comment
Share on other sites

altcumva se aude un melc la regimurile mici.

20971[/snapback]

 

P-aia cu melcu n-am inteles-o, dar sunetul lui 535d nu mai e chiar mormaitul ala de diesel care nu ne place, nu-i asa, ci aduce mai mult cu o masina suparata, daca va uitati atenti la ea, veti vedea ca e prima masina diesel care are tevile de esapament ca la motoarele pe benzina si nu orientate in jos ca la dieseluri.

Am pus 2 poze, una cu spatele masinii si una cu motorul sa nu zica cineva ca daca nu are inscriptionarea modelului ar putea fi cu motor pe benzina.

post-164-1113040406_thumb.jpg

post-164-1113040418_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Poate are evacuarea si bara de la versiunea pe benzina :blink:

21177[/snapback]

Asa e la toate 535d, tocmai asta voiam sa spun ca e primul diesel cu tevi ca la benzina :) pentru ca nu mai afuma ca un diesel obisnuit, nu mai maraie ca un diesel obisnuit, nu merge ca un diesel obisnuit ...

Edited by CiprianDascalu
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

:blink: exista o diferenta intre a conduce un mercedes si a detine unul.

 

un s de 2 mii si ceva... nu exista dar probabil ca test driver a condus.

 

probabil ca daca nu veti mai compara c220 cu 735 si veti deschide bine ochii veti vedea ca mercedes produce masini cu 2 clase peste bmw, ca oferta de motorizari mercedes este cu mult peste oferta bmw iar cam toate mercedesurile trag mai bine decat bmw-urile doar ca propietarii nu sufera de liniute la stop cu fiecare 316 care le iese in cale

 

nu v-o spun cu rautate... am fost fan bmw pana m-am urcat intr-un CL , o masina asa impresionanta bmw nu a facut de la 850 ...

 

de CLS ce mai spuneti ? sau SL? nici nu au corespondent in oferta bmw.

 

credeti ca un propietar de E65 amg este un batranel care habar n-are cum arata o bujie?

 

si ca sa fiu ontopic....

 

pai ce sa pateasca.. asteapta noul motor de 3,5 cdi biturbo :)

Edited by beck
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.