Skip to content

4 cilindri vs 6 cilindri

Numarul de cilindri. 1247 members have voted

  1. 1. Cati cilindri aveti la bmw?

    • 4 cilindri
      40%
      454
    • 6 cilindri (sau mai multi)
      59%
      659

Please sign in or register to vote in this poll.

Featured Replies

eu am avut 318 cu 4 cilindri(1900),acum am 320 cu 6 cilindri(2200)!iar daca e vb de consum ,eu ca performante si consum sunt mult mai multumit decat 318!diferenta e de 1,5-2 litrii la suta,asta maxim!uramtoarea sper sa fie tot cu 6 dar si cu turbo!
  • Replies 852
  • Views 181k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Most Popular Posts

  • ))))) vezi? foarte multi frustrati cu bombe atomice ambulante in masina. Hai sa curga cu minusurile ). Eu ma retrag ca nu fac parte din clubul celor care "au BMW" dar nu au bani de benzina. Asa-s roma

  • Ca un mic offtopic:   Voi ati observat urmatorul paradox pe forum???   Cei care isi pun GPL sunt hultiti, iau minusuri si injurati, facuti sarantoci si nedemni de BMW, iar de fapt ei economisesc bani

  • Sunt curios cum ai scoate caciula daca vin cu un 530i pe gaz, full option cu care merg toata ziua prin oras si la un consum de 18% pe gaz platesc 400 de lei pe luna. Masina mai scumpa decat a ta, mai

Posted Images

am avut si 4,am si 6.

 

motorul in 6 cilindri e "sfant"..chiar daca am doar 2.0 litri sub capota :twoup:

Pai BMW produce cele mai bune motoare aproape la orice clasa.

Uite aici niste exemple, sunt doar trei clase de cilindree unde bmw rules:

"2009 Winners

Best New Engine: Porsche 3.8-litre flat six DI (911)

Green Engine of the Year: Volkswagen 1.4-litre TSI Twincharger

Best Performance Engine: Mercedes-AMG 6.2-litre

Sub 1-litre: Toyota 1-litre three-cylinder

1-litre to 1.4-litre: Volkswagen 1.4-litre TSI Twincharger

1.4-litre to 1.8-litre: BMW-PSA 1.6-litre Turbo

1.8-litre to 2-litre: Audi 2-litre Turbo FSI

2-litre to 2.5-litre: Mercedes-Benz Diesel 2.1-litre

2.5-litre to 3-litre: BMW 3-litre DI Twin Turbo

3-litre to 4-litre: BMW 4-litre V8 (M3)

Above 4-litre: Mercedes-AMG 6.2-litre

International Engine of the Year 2009: Volkswagen 1.4-litre TSI Twincharger "

Sursa : http://www.ukipme.com/engineoftheyear/previous04.html

 

 

Pai in 2009 au fost 3 motoare dar verifica si in alti ani si ai sa vezi ca BMW are motoare reusite la aproape toate clasele, dar cum anii de lansare a motoarelor sunt diferiti e normal ca sa ia premii in ani diferiti.

 

2008 Winners

Best New Engine: BMW 2-litre Diesel Twin Turbo (123D)

Green Engine of the Year: Toyota 1.5-litre Hybrid Synergy Drive (Prius)

Best Performance Engine: Porsche 3.6-litre Turbo (911 Turbo, 911 GT2)

Sub 1-litre: Toyota 1-litre

1-litre to 1.4-litre: Volkswagen 1.4-litre TSI Twincharger

1.4-litre to 1.8-litre: BMW-PSA 1.6-litre Turbo

1.8-litre to 2-litre: Volkswagen/Audi 2-litre Turbo FSI

2-litre to 2.5-litre: Subaru 2.5-litre Turbo (Forester, Impreza, Legacy, Outback)

2.5-litre to 3-litre: BMW 3-litre Twin Turbo (135, 335, X6)

3-litre to 4-litre: BMW 4-litre V8 (M3)

Above 4-litre: BMW 5-litre V10 (M5, M6)

International Engine of the Year 2008: BMW 3-litre Twin Turbo (135, 335, X6)

 

In 2008 exact ce spuneam motorul de 2l diesel de pe 123d the best of the best si poti sa mai observi si motorul de 1.6 benzina realizat in colaborare cu PSA

 

Trec toata lista, se observa mai bine cat de constant castiga BMW premii la motoare in aproape toate categoriile.

 

Fie diesel fie benzina BMW are motaore in top.

 

Fie motor de 1.6 fie peste 4 litri BMW e tot primul.

 

Asta demonstreaza ca la BMW scoala de motoare e una de top.

 

Deobservat: 2001,2002, 2005-2008 sunt ani in care BMW a avut cel mai bun motor.

 

2009 Winners

Best New Engine: Porsche 3.8-litre flat six DI (911)

Green Engine of the Year: Volkswagen 1.4-litre TSI Twincharger

Best Performance Engine: Mercedes-AMG 6.2-litre

Sub 1-litre: Toyota 1-litre three-cylinder

1-litre to 1.4-litre: Volkswagen 1.4-litre TSI Twincharger

1.4-litre to 1.8-litre: BMW-PSA 1.6-litre Turbo

1.8-litre to 2-litre: Audi 2-litre Turbo FSI

2-litre to 2.5-litre: Mercedes-Benz Diesel 2.1-litre

2.5-litre to 3-litre: BMW 3-litre DI Twin Turbo

3-litre to 4-litre: BMW 4-litre V8 (M3)

Above 4-litre: Mercedes-AMG 6.2-litre

International Engine of the Year 2009: Volkswagen 1.4-litre TSI Twincharger

 

2008 Winners

Best New Engine: BMW 2-litre Diesel Twin Turbo (123D)

Green Engine of the Year: Toyota 1.5-litre Hybrid Synergy Drive (Prius)

Best Performance Engine: Porsche 3.6-litre Turbo (911 Turbo, 911 GT2)

Sub 1-litre: Toyota 1-litre

1-litre to 1.4-litre: Volkswagen 1.4-litre TSI Twincharger

1.4-litre to 1.8-litre: BMW-PSA 1.6-litre Turbo

1.8-litre to 2-litre: Volkswagen/Audi 2-litre Turbo FSI

2-litre to 2.5-litre: Subaru 2.5-litre Turbo (Forester, Impreza, Legacy, Outback)

2.5-litre to 3-litre: BMW 3-litre Twin Turbo (135, 335, X6)

3-litre to 4-litre: BMW 4-litre V8 (M3)

Above 4-litre: BMW 5-litre V10 (M5, M6)

International Engine of the Year 2008: BMW 3-litre Twin Turbo (135, 335, X6)

 

2007 Winners

Best New Engine: BMW 3-litre Twin Turbo (335i)

Best Fuel Economy: Toyota 1.5-litre Hybrid Synergy Drive

Best Performance Engine: BMW 5-litre V10

Sub 1-litre: Toyota 1-litre

1-litre to 1.4-litre: Volkswagen 1.4-litre TSI Twincharger

1.4-litre to 1.8-litre: BMW-PSA 1.6-litre Turbo (MINI Cooper S, Peugeot 207)

1.8-litre to 2-litre: Volkswagen/Audi 2-litre Turbo FSI

2-litre to 2.5-litre: BMW 2.5-litre (325, 525, Z4, X3)

2.5-litre to 3-litre: BMW 3-litre Twin Turbo (335i)

3-litre to 4-litre: Porsche 3.6-litre Turbo (911 Turbo)

Above 4-litre: BMW 5-litre V10 (M5, M6)

International Engine of the Year 2007: BMW 3-litre Twin Turbo (335i)

 

2006 Winners

Best New Engine: Volkswagen 1.4-litre TSI Twincharger

Best Fuel Economy: Toyota 1.5-litre Hybrid Synergy Drive

Best Performance Engine: BMW 5-litre V10

Sub 1-litre: Honda 1-litre IMA

1-litre to 1.4-litre: Volkswagen 1.4-litre TSI Twincharger

1.4-litre to 1.8-litre: Toyota 1.5-litre Hybrid Synergy Drive

1.8-litre to 2-litre: Volkswagen 2-litre FSI Turbo

2-litre to 2.5-litre: Subaru 2.5-litre Turbo

2.5-litre to 3-litre: BMW 3-litre Twin Turbo Diesel

3-litre to 4-litre: BMW M 3.2-litre

Above 4-litre: BMW 5-litre V10

International Engine of the Year 2006: BMW 5-litre V10

 

2005 Winners

Best New Engine: BMW 5-litre V10 (M5, M6)

Best Fuel Economy: Toyota 1.5-litre Hybrid Synergy Drive (Prius)

Best Performance Engine: BMW 5-litre V10 (M5, M6)

Sub 1-litre: Honda 1-litre IMA (Insight)

1-litre to 1.4-litre: Fiat-GM 1.3-litre Diesel

1.4-litre to 1.8-litre: Toyota 1.5-litre Hybrid Synergy Drive (Prius)

1.8-litre to 2-litre: Volkswagen 2-litre FSI Turbo (Golf GTi, Audi A3, A4)

2-litre to 2.5-litre: Honda 2.2-litre Diesel (Accord, CR-V, FR-V)

2.5-litre to 3-litre: BMW 3-litre Twin-Turbo Diesel (535d)

3-litre to 4-litre: BMW 3.2-litre (M3)

Above 4-litre: BMW 5-litre V10 (M5, M6)

International Engine of the Year 2005: BMW 5-litre V10 (M5, M6)

 

2004 Winners

Best New Engine: Toyota Hybrid Synergy Drive

Best Fuel Economy: Toyota Hybrid Synergy Drive

Best Performance Engine: Mercedes-AMG 65 (S65, CL65)

Sub 1-litre: Honda 1-litre IMA (Insight)

1-litre to 1.4-litre: Honda 1.3-litre IMA (Civic)

1.4-litre to 1.8-litre: Toyota Hybrid Synergy Drive

1.8-litre to 2-litre: Honda 2-litre (S2000)

2-litre to 2.5-litre: BMW 2.5-litre (325i, X3, 525i Z4)

2.5-litre to 3-litre: Mazda RENESIS Rotary (RX-8)

3-litre to 4-litre: BMW 3.2-litre (M3)

Above 4-litre: Volkswagen 5-litre V10 TDi (Touareg, Phaeton)

International Engine of the Year 2004: Toyota Hybrid Synergy Drive

 

2003 Winners

Best New Engine: Mazda RENESIS Rotary (RX-8)

Best Fuel Economy: Honda 1.3-litre IMA (Civic)

Best Performance Engine: Mercedes-AMG 55 (CL55, E55, S55, SL55)

Sub 1-litre: Honda 1-litre IMA (Insight)

1-litre to 1.4-litre: Honda 1.3-litre IMA (Civic)

1.4-litre to 1.8-litre: MINI Supercharged 1.6-litre (Cooper S)

1.8-litre to 2-litre: Honda 2-litre (S2000)

2-litre to 2.5-litre: BMW 2.5-litre (325i, 525i, Z4)

2.5-litre to 3-litre: Mazda RENESIS Rotary (RX-8)

3-litre to 4-litre: BMW 3.2-litre (M3)

Above 4-litre: Volkswagen 5-litre V10 TDi (Touareg, Phaeton)

International Engine of the Year 2003: Mazda RENESIS Rotary (RX-8)

 

2002 Winners

Best New Engine: BMW 4.4-litre Valvetronic

Best Fuel Economy: Honda 1-litre IMA

Best Concept: GM AUTOnomy

Sub 1-litre: Honda 1-litre IMA

1-litre to 1.4-litre: Honda 1.3-litre IMA

1.4-litre to 1.8-litre: Toyota 1.8-litre VVTL-i 190

1.8-litre to 2-litre: Honda 2-litre (S2000)

2-litre to 2.5-litre: PSA Peugeot-CitroĂŤn 2.2-litre HDi

2.5-litre to 3-litre: BMW 3-litre

3-litre to 4-litre: BMW 3.2-litre

Above 4-litre: BMW 4.4-litre Valvetronic

International Engine of the Year 2002: BMW 4.4-litre Valvetronic

 

2001 Winners

Best New Engine: BMW 3.2-litre

Best Fuel Economy: Honda 1-litre IMA

Best Concept: Saab SVC

Sub 1-litre: Honda 1-litre IMA

1-litre to 1.4-litre: Volkswagen Group 1.4-litre TDi

1.4-litre to 1.8-litre: BMW 1.8-litre Valvetronic

1.8-litre to 2-litre: Honda 2-litre (S2000)

2-litre to 2.5-litre: PSA Peugeot-CitroĂŤn 2.2-litre HDi

2.5-litre to 3-litre: BMW 3-litre

3-litre to 4-litre: BMW 3.2-litre

Above 4-litre: Ferrari 5.5-litre

International Engine of the Year 2001: BMW 3.2-litre

 

2000 Winners

Best Eco-friendly: Toyota Hybrid Prius

Best Fuel Economy: Honda Hybrid 1-litre Insight

Best Concept: DaimlerChrysler Necar 4

Sub 1-litre: Honda Hybrid 1-litre Insight

1-litre to 1.4-litre: Toyota 1.3-litre VVTi

1.4-litre to 1.8-litre: Honda 1.8-litre (Accord)

1.8-litre to 2-litre: Honda 2-litre (S2000)

2-litre to 2.5-litre: Alfa Romeo 2.5-litre V6

2.5-litre to 3-litre: BMW 3-litre TDi

3-litre to 4-litre: BMW 4-litre V8 TDi

Above 4-litre: Ferrari 5.5-litre V12

International Engine of the Year 2000: Honda Hybrid 1-litre Insight

 

1999 Winners

Best Eco-friendly: Toyota Prius Hybrid

Best Fuel Economy: Volkswagen 1.2-liter TDi

Best Concept: DaimlerChrysler Necar 4

Sub 1-litre: Toyota 1-liter

1-liter to 1.4-litre: Volkswagen 1.2-liter TDi

1.4-liter to 1.8-litre: Toyota Prius Hybrid

1.8-liter to 2-litre: Volkswagen 1.9-liter 110PS TDi

2-liter to 2.5-litre: Audi 2.5-liter V6 TDi

2.5-liter to 3-litre: BMW 3-liter TDi

3-liter to 4-litre: BMW 4-liter V8 TDi

Above 4-litres: BMW 5.34-liter V12

International Engine of the Year 1999: Toyota Yaris 1-lite

 

 

SURSA: http://www.ukipme.com/engineoftheyear/previous04.html

Edited by ionatan

Multumesc in special celor care m-au sfatuit din proprie experienta. Sa descriu putin masinile care ma intereseaza:

E60 520d A (163cp) este limuzina (sedan) si Minusuri ar fi aer conditionat varianta "manuala" (cu butoane mari), nu are NAVI iar la Avantaje ar fi doar 160.ooo km si este de culoare silver (care tine la tavaleala).

E60 525d A (197cp) Avantaje cam tot ce vreau pe el, este touring (imi place la nebunie touringul) are Navi mare+DVD arata super (dupa parerea mea) si este in acelasi timp o masina practica. La Minusuri notam 180.000km este de culoare neagra (deosebit de greu de intretinut) si un motor care in oras consuma ceva mai mult... inca o data repet nu sunt Michael Schumacher si am inteles ca 163 cp sunt suficienti si totodata nu prea "setosi" la pompa.

Ce a-ti prefera din aceste 2 masini? Va rog doar cei care ati avut sau aveti experienta cu aceste motoare...

Nu am BMW,am avut si 6 cil si 4,votez 6 fara sa clipesc...
Multumesc in special celor care m-au sfatuit din proprie experienta. Sa descriu putin masinile care ma intereseaza:

E60 520d A (163cp)

 

E61 525d A (197cp) - touring

 

Ce a-ti prefera din aceste 2 masini? Va rog doar cei care ati avut sau aveti experienta cu aceste motoare...

 

Neaparat automata?

 

N-am E60, insa din cele doua as lua 525-ul din mai multe motive: E61 e mai frumos decat E60-ul, motorul mai mare, trage mai bine si are si mai multe optiuni, iar 20000 km chiar nu au nicio relevanta la motoarele bmw.

 

Daca iti permiti, ia-ti un motor mai mare. :twoup:

Edited by andrei™

Exact diferenta de 20.000km e minora restul ar fi numai + in favoarea E61.

Mie nu-mi place deloc e61, bine , nu-mi prea plac in general astea break.

Eu as cauta un e60 525i

Votat 4....dar as vrea 6.

Totusi, am facut bine ca pt inceput am ales doar 4....

 

Neaparat automata?

N-am E60, insa din cele doua as lua 525-ul din mai multe motive: E61 e mai frumos decat E60-ul, motorul mai mare, trage mai bine si are si mai multe optiuni, iar 20000 km chiar nu au nicio relevanta la motoarele bmw.

Daca iti permiti, ia-ti un motor mai mare. :twoup:

 

Exact diferenta de 20.000km e minora restul ar fi numai + in favoarea E61.

 

Da tin neaparat sa fie auto - de vreo 6 ani conduc numai auto (Touareg, Golf Plus, C 220 CDI, Qashqai CVT...) si nu mai dau "inapoi".

Imi era frica de numarul de km, adica ma gindeam ca un 520 d sau 525 d pe la 200.000-250.000 are motorul "dus" si ma apuc sa bag bani in el in loc sa ma bucur de primul meu BMW. Abia astept sa treaca timpul si sa vina luna Iulie... deci sa inteleg ca la 200.000km inca mai are vlaga in el...! Inca o precizare: va fi 2007 la sfirsit deci oricum cel cu face lift... Urmaresc atent forumul de cind m-am decis sa imi iau BMW si tot atunci m-am inscris aici.

Multumesc.

6 cilindri, chiar daca e mai scump la intretinere este mult mai silentios si merge mai relaxat, trage mult mai bine si intotdeauna ai pedala in plus :twoup:
Imi era frica de numarul de km, adica ma gindeam ca un 520 d sau 525 d pe la 200.000-250.000 are motorul "dus" si ma apuc sa bag bani in el in loc sa ma bucur de primul meu BMW. Abia astept sa treaca timpul si sa vina luna Iulie... deci sa inteleg ca la 200.000km inca mai are vlaga in el...!

 

Numarul de km nu este tocmai relevant pentru a-ti putea face o impresie despre o masina, ci mai degraba starea ei tehnica, modul in care a fost intretinuta.

 

Spre exemplu, o masina cu 150k km poate fi intr-o stare mult mai proasta decat a uneia cu 250k km.

Multumesc in special celor care m-au sfatuit din proprie experienta. Sa descriu putin masinile care ma intereseaza:

E60 520d A (163cp) este limuzina (sedan) si Minusuri ar fi aer conditionat varianta "manuala" (cu butoane mari), nu are NAVI iar la Avantaje ar fi doar 160.ooo km si este de culoare silver (care tine la tavaleala).

E60 525d A (197cp) Avantaje cam tot ce vreau pe el, este touring (imi place la nebunie touringul) are Navi mare+DVD arata super (dupa parerea mea) si este in acelasi timp o masina practica. La Minusuri notam 180.000km este de culoare neagra (deosebit de greu de intretinut) si un motor care in oras consuma ceva mai mult... inca o data repet nu sunt Michael Schumacher si am inteles ca 163 cp sunt suficienti si totodata nu prea "setosi" la pompa.

Ce a-ti prefera din aceste 2 masini? Va rog doar cei care ati avut sau aveti experienta cu aceste motoare...

Daca iti place touring, nu pot decat sa-ti recomand M-paket ; arata f. bine, vei avea o masina aproape exclusivista pt Romania. Motorizare recomand 525d (compromis mai bun performanta-costuri-taxe), varianta in 6 cilindri (177cp). Chiar daca 530d e mai sprinten. Daca vei lua varianta de 197cp, vei anula compromisul pt ca motorul este de 3000cmc. Atentie oricum la provenienta si istoric. Recomand una cat mai dotata, te vei plictisi mai greu de ea in timp.Nr de km este important atata timp cat sunt REALI. Bafta.

6 cilindri (cazul de fata 2.0i) pentru sunetul motorului, fiabilitate si mod de comportare pe o plaja variata de turatii :twoup:

Dupa cum am spus sunt un "sofer normal" si alerg masina doar cind e necesar, nu fac liniute si in general "nu fac ambitie" in trafic; am inteles de la cei care au deja 4 cil. ca cei 163cp ar fi suficienti ptr. un 520d Auto.

Va fi neaparat un diesel (ptr. torcul lui, ptr. consum si ptr. o valaore mai buna la revinzare). Daca am noroc si gasesc ce vreau atunci in cazul in care nu sunt deajuns cei 163cp apelez la ciptuning, unde inteleg ca multi forumisti de aici au apelat (eu am mai spus, nu sunt la prima masina cu ciptuning fara probleme). Am vazut tot pe forum ca userul George "320i e36" se ocupa cu asa ceva. Sa am incredere? Ar mai fi si userul "rabanne" sau cam asa ceva. Voi care ave-ti ciptuning ce imi recomandati? Bineinteles ca doresc un dyno inainte si dupa... ca orice client ma uit dupa un serviciu complet nu doar asa... Astept sugestiile voastre. A si cum am spus va fi E61 (Touring) ptr forma lui care mie imi place si ptr. latura lui practica. Am observat ca pe Autobahn in Germania masinile BMW de Polizei sunt toate E61 (touring). Daca am fost un pic "deviant" de la subiect rog sa ma scuzati dar ma intereseaza parerile celor care au recurs la cipare pe motoarele diesel de 2000 ccm. Multumesc.

am votat 6 cilindri! am avut Âşi cu 4.

- 4 cilindri = eficienÞã consum, taxe, impozite, etc.

- 6 cilindri = eleganÞã/rafinament sub capotã, o rezervã de putere, comportament mult mai bun la viteze ridicate, sunet inconfundabil ºi demenÞial :twoup:

votat 6 pistoane, care mai e farmecul unui motor la bmw daca nu e inline - 6 ? poate sunt eu mai conservator de fel si nu suport rasnitele in 4 pistoane :twoup:
poate sunt eu mai conservator de fel si nu suport rasnitele in 4 pistoane

 

La o rata a somajului de 15% (declarata) in judetul tau, cred ca te doare capul cu atatea fite. Exagerezi, nu?

Momentan am 4. Am mers si cu 6. Nu se poate compara. Cel in 4 mi se pare mai econom, cel in 6 mi se pare mai sportiv si fara prea multe vibratii.

Vara viitoare voi trece si eu la 6 cilindri.

Sunt niste avantaje constructive native cand mergi pe 6 cilindri. 6 in linie e cel mai echilibrat motor in mod nativ...

 

 

Exact cum zicea si Domi. L6 face parte din cele 3 configuratii care prin definitie si design nativ sunt in echilibru perfect (primar si secundar).

Celelalte 2 sunt : motoarele boxer (de pe Porsche-uri si Subaru de ex) si V12 (care e defapt format din 2x L6 :) )

Restul de configuratii (l4,v8,v6 etc) au nevoie de elemente de echilibrare, contragreutati pe arbore etc

 

Un mic citat despre L6

 

"Compared with other engine designs , the straight-six power unit offers the optimum configuration for a six-cylinder

 

* The absence of free mass forces and momentum due to the perfect inner balance of this type of engine makes the configuration unbeatable.

* Straight-6 engines have perfect primary and secondary balance and require no balance shaft and elaborate engine mounts to overcome vibrations inherent in other designs, like the V6.

* No unwanted symptoms have to be eliminated, since the straight-six engine is perfect from the ground up."

 

Asa apoi stiind ca BMW e singurul producator actual care inca mai produce L6 deorece cum se vede este o configuratie 'exotica' , plus ca e 'semnatura ' lor inca de prin anii '30 , parca e 'pacat' a nu se alege 6 in linie.

 

Nu zic ca un L4 sau V8 de la BMW nu sunt bune..nicidecum , ci doar prin prisma celor de mai sus, as alege L6 :twoup:

Edited by warhammer23

volvo are unitate turbo 6 in linie si transversala... E pus pe noul s60 si inca cateva, si mai sunt cativa care il mai folosesc in autoturisme, nu imi aduc aminte acum, Lexus parca si ei au ceva motoare L6

 

Oricum mie mi se parea ca topicul asta ar fi un fel de anliza comparata sa ii spunem.. nu "eu am 6 in line rullez......!!!!!!"

4 in line consuma mai putin nu e un argument. Poti spune ca un 4 in linie de aceasi capacitate consuma mai putin ca unul in 6.. desi ma cam indoiesc.

N42B20 consuma semnificativ mai putin decat m52b20, m50b20.

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

Recently Browsing 0

  • No registered users viewing this page.

Account

Navigation

Search

Search

Configure browser push notifications

Chrome (Android)
  1. Tap the lock icon next to the address bar.
  2. Tap Permissions → Notifications.
  3. Adjust your preference.
Chrome (Desktop)
  1. Click the padlock icon in the address bar.
  2. Select Site settings.
  3. Find Notifications and adjust your preference.