Jump to content

De ce ati ales BMW


ROBY525d

Recommended Posts

Nu pot sa zic ca m-a impresionat primul BMW condus...nici nu avea cum, era un E30 324TD.Dar mi-a placut ca feeling, si finetea comenzilor chiar daca era o "babaciune".Urmatorul BMW condus a fost tot un E30 numai ca a fost the ride of my life...E30 320i :), am ramas impresionat pana in ziua de azi cand am vazut ca la inceput nu puteam sa plec cu viteza a I-a de pe loc de frica unui burn out(smucea fantastic motorul ala).

BMW-ul care a fixat si mai mult ideea unei masini care numele are 3 litere si motorul 6 cilindrii in linie a fost a unui membru din club...un E36 325i sedan.Dupa primi 2 km ma simteam ca un incepator, ca masina asta stie sa mearga mai bine ca mine....si motorul vai deci motorul ala cu o finala aftermarket m-a facut sa o doresc zi si noapte <_<.

In concluzie sunt "virusat" si acum imi doresc un E39.Sper sa mi se implineasca visul si sa ne vedem la intalniri.

Link to comment
Share on other sites

eram fam VW Golf diesel...si vreo 2 luni tot cautam pe net un VW....intr-o zi colegul meu de birou zice....uite ma ce pisica frumoasa pe net...era vb de-o pisica coupe cu nr de DJ forte frumoasa numai ca nu avea AC...era atunci vreo8000 de euor...cred ca stiti pisica...si zic: hai ma sa ma uit dupa BMW....si dupa cautari am gasit o pisica...merg seara la vizionare...si cum mergeam eu asa pe jos zaresc masina...cu cat ma apropiam cu atat inima batea mai tare...cand am ajuns langa ea am zis: daca nu o am nu am liniste...am facut o tura cu ea si nu mai vroiam sa cobor...era intr-o luni 5 iunie 2006 si nu aveam toti banii si m-am inteles cu omu sa vin joi cu banii...pana joi nu am inchis un ochi...in fiecare seara treceam sa vad ce mai face pisica....si miercuri seara pisica ramane fara proiectoare, bandouri si semnale... asta nu ma impiedicat s-o cumpar a doua zi...deja eram indragostit rau de ea....nu exagerez dar o saptamana am dormit numai 2-3 ore pe noapte, restul numai plimbare...

si-acum oftez...dar macar am dat-o pentru o cauza nobila...sa-mi fac un viitor aici...si e pe vine si-un BMW...mai am oleaca de asteptat...

Link to comment
Share on other sites

Sunt din TM. Povestea mea cu BMW incepe cam asa:

 

 

1. Facusem liceul auto din Freitdorf, si toata ziua vorbeam ca niste bolnavi de masini.. in special toate masinile tunate din TM in special BMW-urile..

In fiecare zi mergeam la scoala si dadeam la capatu tranvaiului 9 de un bolid cu bot de rechin un 540i si visam cata putere poate sa aibe ala...

 

2. Am vazut la tv cum unu cu un ursulet a sarit de pe drum si a retezat un copac destul de solid, cu vreo 25cm in diametru (au scapat tipi cu niste mici zgarieturi)

 

3. Ceva emisiune la tv cu seful politiei din capitala, unde la sfarsit la intrebarea "ce masina recomandati pentru drumurile noastre" raspunde "BMW"

 

...restul, vise, rupt gatul prin oras de fiecare data cand trecea un bmw cu viteza, etc, iar in ultimii ani, numai niste "bunatati de femei" soferite la volan "destul de agresive" :unsure:

 

si cum cautam ceva masina agresiva (avand in vedere ca am condus pana atuncea ca si masina un audi 80 '80 cu 1170cmc, deci lenta), si nu doar agresiva si rezistenta si frumoasa, clar ca am sarit la BMW si nu regret deloc (desi unii mai ma fac cocalar :bashwall: , cu toate ca nimica din caracteristiciile lor nu le am <_< )

 

am avut un 318i din 08/'96 E36, iar acuma am un E46 din 11/'01 320CI ... si posesor sapca BMW :) urmatoarea masina, cand ma plictisesc de asta... probabil un E92 (ca am intrat in boala si de la jocul BMW M3 Challenge, care il mai joc din cand in cand, cum imi permite timpul.) , asta daca nu sar la un seria 7.

 

 

p.s. cineva care iubeste sa conduca nu se va face taximetrist si nici sofer de cursa lunga pe TIR, pentru ca devine o monotonie in timp.... si isi va lua o masina puternica si neaparat cu tractiune spate.

 

 

 

etc.....

Link to comment
Share on other sites

Recunosc: la mine ... ca la toti ceilalti, a fost tot din PASIUNE.... pasiunea pt femei usoare....

Inainte ma plimbam cu o Leganza care chiar daca era o masina impunatoare si eleganta, nu prea avea lipici la gagici! Asa ca intr-o zi am decis sa pun punctul pe I si sa iau un BMW (initial era Audi sau Mercedes) .... sa arat celor din jur ce-mi poate pielea...ce valoare am io si sa-i fac pa dujmani sa moara da ciuda.... <_<

 

As fi vrut un 520d care sa consume 5% sa cheltui cat mai putin posibil...insa ar fi ras dujmanii da mine ca sunt zgarcit si n-am bani da benzina, asa ca am luat un 525i care consuma 18% in oras....scump rau, dar nah...obrazu suptire...!

P-orma mi-am dat seama ca pot lua un 520d si sa-i schimb emblema...poate chiar sa pun un ieM5 pa spate...!

 

Sunt foarte multumit da masina mea...merge f bine si de cand am luat-o toate femeile sa uita la mine...am parte de mult mai multe partide si sunt mai apreciat da cei din jur, iar dujmanii ma respecta...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Pai ce naiba sa fac BMW-ul ma disperat eram obsedat de seria 8 apoi cu virsta aveam nevoie de ceva mare pt drumuri lungi ,mecedes-ul era ca aia de la pompe funebre,audi-ul nu-mi place nici macar ideea, cel mai frumos BMW-ul ,si uite asa am ajuns sa am unul ,si daca as putea sa-mi iau altceva asta o tin.
Link to comment
Share on other sites

Am ales sa imi iau vara trecuta primul bmw dupa ce in familie existau de ceva timp, rivalele masinii pe care o conduc in prezent. Cu maxima sinceritate, sotia conducea de aproximativ 2 ani un audi a6 si ma incuraja sa imi iau tot un audi, multumiti fiind de fiabilitatea motorului de 2.5 si 120 kw precum si tinuta de drum din cei aproximativ 50.000 km parcursi in romania.daca parintii ma incurajau si ei sa imi iau mercedes, am fost din ce in ce mai sigur ca imi voi cumpara un bmw. asa ca am ales bmw 530 si pentru a avea o comparatie cu rivalele directe din clasa sa, existente deja in "portofoliul" parintilor si nevestei.<_<) ( audi a 6 si mercedes e220). m-am cam amagit cu comparatiile, realizand relativ repede imposibilitatea de a compara masini cu kilometraje si motorizari diferite, una achizitionata noua, celelalte sh, exploatate diferit.

 

nu imi pare rau de alegerea facuta. sau poate am mici remuscari ca nu am optat pentru ceva mai nervos decat 3 litri diesel, avand in vedere ca rulajul anual cu masina asta nu sare de 20.000 km si am un passat ca 'back-up car" ce e f putin gurmand si nu e pretentios la denivelari, gropi, lipsa asfaltului:)) si poate suporta ceea ce bmw-ului ii displace.

 

numai bine.

Link to comment
Share on other sites

pt mine totul a inceput cand aveam 18 si un cielo......un prieten de-al meu avea o pisicutza 325i si a baut intr-o seara la un bar si l-am condus eu pana acasa.....FOARTE IMPRESIONAT

urmatoare zii aveam ganduri sa-mi vad cielo si sa-mi iau pisicutza

a mai trecut ceva vreme si am condus si un 320d e46 150hp la fel de impresionat si asta e rezultatul mi-am luat 320d e46

altceva nush ce sa mai zic....aproape toti prietenii mei au bmw

 

deocamdata nu ma m-ai impresionat nimic ca sa trec la altceva decat bmw.....soo tot la bmw raman si pt urmatoarea masina!!!!

Link to comment
Share on other sites

eu am ales BMW dintr-un sfat frãÞesc (singurul sfat bun pe care mi l-a dat frati-miu vreodatã) ºi Îi rãmân recunoscãtor pt. asta. Anul trecut În iulie mi-am luat E90-ul 320d, condusesem timp de un an o SupeRNova...

eu cãutam pe net Audi A4, eram fan VAG la momentul ãla...condusesem doar un pic E90-ul 318d al prietenei fratelui meu, dar nici nu-mi dãdusem seama cu ce se mãnâncã, mi l-a dat doar foarte puÞin.

ºi aºa am ajuns sã aplec urechea ºi la ce zice frati-miu ºi am zis sã-i dau crezare. am cãutat pe mobile E90-uri 320d, ºi am ajuns sã-mi gãsesc viitoarea maºina. a fost o Întreagã aventurã cu achiziÞionarea ei, patronul parcului nu vroia sã mai aºtepte sã ajungã frati-miu sã o ia, vroia omul sã plece În concediu. Dar pânã la urmã ºi-a amânat concediul cu o zi ºi totul a decurs normal pânã la urmã. Cel mai greu moment pt. mine a fost aºteptarea sosirii lui frati-miu cu maºina, nu mai aveam rãbdare. Noaptea numai asta visam.

DeÂşi am avut ceva probleme cu maÂşina, sunt un fan ĂŽnrĂŁit BMW Âşi nu cred cĂŁ aÂş schimba-o cu altĂŁ marcĂŁ...

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

daca faceai test-drive cu un A4 ultimul model...cred ca iti bagai picioarele in E90... <_<

 

oricum, din punct de vedere "ochios" este cu mult peste ce spune un seria 3 E90...

 

parerea mea desigur, ce trebuie luata ca atare :) Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

cand am cumparat masina am luato pur si simplu pentru ca nu imi placea nimic din ce oferea concurenta...ma refer la audi A6 sau mercedes clasa E ...nemaiavand inainte BMW nu stiam mare lucru...condusesem BMW dar foarte putin ca sa imi fac o impresie...la fel si de celelalte le-am condus dar de ele chiar ramasesem asa...efectiv nu-mi transmiteau nimic.

nu regret deloc pentru alegerea facuta. pe viitor va fi clar aceeasi marca acelasi tip de combustibil dar motor mai mare

 

Bafta Maxima

Link to comment
Share on other sites

daca faceai test-drive cu un A4 ultimul model...cred ca iti bagai picioarele in E90... <_<

 

oricum, din punct de vedere "ochios" este cu mult peste ce spune un seria 3 E90...

 

parerea mea desigur, ce trebuie luata ca atare :) Multumesc.

A4 ultimul model apĂŁruse de puĂžin timp Âşi trebuia ori cumpĂŁrat nou ori luat sh cu puĂžini km Âşi cam depĂŁÂşeam bugetul.

Nu am condus A4 ultimul model nici penultimul, nu Âştiu care e senzaĂžia la volanul celor 2 Audi-uri. ĂŽnsĂŁ nu cred cĂŁ e aceeaÂşi senzaĂžie ca la volanul E90-ului, poate doar sĂŁ fie mai confortabile.

Nu caut la o maºinã sã fie "ochioasã", ci sã mã simt bine În ea ºi sã-mi ofere ce-mi doresc. deocamdatã E90-ul 320d mi se potriveºte ca o mãnuºã, i-am fãcut ºi resoftare la George cum i-ai fãcut ºi tu 120d-ului ºi A4-ului. Chiar mã gândeam sã o vând peste 1 an, dar la câÞi bani am bãgat În ea nu prea mã mai bate gândul. O s-o mai Þin ceva timp. Are ºi consum mic, destulã putere, cuplu f. bun, taxe mici etc.

Link to comment
Share on other sites

daca faceai test-drive cu un A4 ultimul model...cred ca iti bagai picioarele in E90... <_<

 

oricum, din punct de vedere "ochios" este cu mult peste ce spune un seria 3 E90...

 

parerea mea desigur, ce trebuie luata ca atare :) Multumesc.

 

 

Subscriu la ce ai spus mai sus.....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.