Jump to content

De ce ati ales BMW


ROBY525d

Recommended Posts

ce are A4 al nou ma?

 

 

Interiorul si fata lui A4 nu se compara dupa parerea mea cu E90......Si alta parere intre cum merge un e90 si un e 46 din 2002 nu e mare diferenta.

Volanul lui A4 nu-mi place de nicio culoare, are spiĂžele ĂŽnclinate din cerc la prinderea ĂŽn centru ĂŽnspre bord, iar butoanele de pe volan mi se par foarte prost puse.

Ăn rest, interiorul e frumos, dar mie ĂŽmi place mai mult cel de E90.

Cu ce exceleazã faÞa lui A4? cu ledurile din faruri? mie tot cel de E90 Îmi place mai mult, cred cã xenonul combinat cu angel-eyes e mai frumos decât farul cu leduri.

motorizarea 2.0 tdi nu se comparĂŁ cu motorizarea de 1995cmc de pe E90 318d Âşi 320d. Am auzit cĂŁ au reparat problema consumului de ulei, dar tot n-aÂş merge pe motorizarea asta.

plus cã are tracÞiune faÞã..per total mi se pare net inferior lui E90.

Link to comment
Share on other sites

cand ma urc in masina intotdeauna imi apare un ranjet in coltul gurii.

de ce oare? :bashwall:

sunt nenumĂŁrate posibilitĂŁĂži:

1) Întotdeauna pe locul din dreapta e cineva care ÎÞi produce acel rânjet :)

2)vrei sĂŁ fugi dintr-un anumit loc sĂŁ scapi Âşi maÂşina e singura scĂŁpare <_<

3)eÂşti atras de calitĂŁĂžile maÂşinii :unsure:

Link to comment
Share on other sites

Sa va zic si povestea mea...Am observat pe parcursul acestui topic fel de fel de povesti.Toate mi s-au parut interesante.Unele chiar si comice:sa te nasti intr-un BMW :bashwall: .Cum zicea cineva, mai pe la inceput, fiecare poveste e unica, si nu vom gasi o alta la fel....Deci, la mine a fost asa...Aveam o dacie 1310 pana acum un an si vreo 2-3 luni...Voiam sa ne schimbam masina neaparat.Cand ma aducea la scoala,imi mai treceau unele ganduri cum ar fi:"sper sa nu fie tipa aia sexy prin preajma"(cu toata ca pentru unii e o prostie, in fine)...Cautam masina, pe autovit si pe toate site-urile, prin targuri...Nu urmaream BMW-uri, Audi sau Mercedes(1.masini prea scumpe/luxoase etc..2.saltul dacie - bmw->haha :) )...in fine...intr-o zi vin niste prieteni de familie la noi in vizita, in momentul acela detineau un e39.in vizetele mai vechi veneau ba cu o pisicuta, ba cu un ursulet(fan fan BMW era amicul acela)...el de mic are adrenalina in sange, a fost la karting...M-am plimbat cu el prin oras, la o manastire in afara judetului...a fost ceva extraordinar...sa merg cu o masina de aprox. 200cai, in comparatie cu aprox 60 poneiasi ai daciei...viteza alea alea..nu mai zic de lux(telefon, teleizor, dublu climatronic s.a.m.d)...mai trece ceva timp, si intr-o dimineata tata il suna pe acest prieten si ii zice ca daca aude pe la cineva ca vinde o masina buna(ceva golf, skoda, passat, mai mult nu, in sensul rangului masinii)...el a zis ca bine si cam asa s-a terminat discutia...seara ne suna:stii, ne-am gandit sa va vindem voua masina noastra.din clipa in care am auzit.deja aveam hipertensiune si eram ca argintu viu prin casa...BMW...vis aproape realizat...in fine..au mai trecut ceva zile, si tata a plecat la Giurgiu sa aduca masina...ma uitam la ceas din 5 in 5 minute, mai vine o data? <_< ...m-a sunat si a zis ca intr-un minut e in fata blocului...stateam la geam si asteptam "visul " sa se indeplineasca...parca nu se mai scurgeau acele 60 sec :unsure: ...nu l-am lasat prea mult sa rasufle si am zis hai in oras sa ne plimbam...vreo ora-2 ne-am "fatait" prin Iasi..era ceva fantastic...alta era reputatia...

Acum ce pot sa zic, sunt fericitul posesor(ma rog tata, ca e pe numele lui masina) al unui BMW e39, motor 3000, negru...mai am putin, un an si i-au si eu permisu...inchipuiti-va ce e in capul meu...la anu' pe timpu asta incep examenele...

Va urez la toti cat mai multe clipe fericite alaturi de "jucariile" voastre, si chiar imi doresc sa reusesc sa particip la o intalnire...pacat ca in IASI nu se organizeaza....si BMW-uri in Iasi sunt doar, dar na, asta e...

BMW RULLS!!!!!!!!!

Edited by stiffler
Link to comment
Share on other sites

Sa va zic si povestea mea...Am observat pe parcursul acestui topic fel de fel de povesti.Toate mi s-au parut interesante.Unele chiar si comice:sa te nasti intr-un BMW :bashwall: .Cum zicea cineva, mai pe la inceput, fiecare poveste e unica, si nu vom gasi o alta la fel....Deci, la mine a fost asa...Aveam o dacie 1310 pana acum un an si vreo 2-3 luni...Voiam sa ne schimbam masina neaparat.Cand ma aducea la scoala,imi mai treceau unele ganduri cum ar fi:"sper sa nu fie tipa aia sexy prin preajma"(cu toata ca pentru unii e o prostie, in fine)...Cautam masina, pe autovit si pe toate site-urile, prin targuri...Nu urmaream BMW-uri, Audi sau Mercedes(1.masini prea scumpe/luxoase etc..2.saltul dacie - bmw->haha :) )...in fine...intr-o zi vin niste prieteni de familie la noi in vizita, in momentul acela detineau un e39.in vizetele mai vechi veneau ba cu o pisicuta, ba cu un ursulet(fan fan BMW era amicul acela)...el de mic are adrenalina in sange, a fost la karting...M-am plimbat cu el prin oras, la o manastire in afara judetului...a fost ceva extraordinar...sa merg cu o masina de aprox. 200cai, in comparatie cu aprox 60 poneiasi ai daciei...viteza alea alea..nu mai zic de lux(telefon, teleizor, dublu climatronic s.a.m.d)...mai trece ceva timp, si intr-o dimineata tata il suna pe acest prieten si ii zice ca daca aude pe la cineva ca vinde o masina buna(ceva golf, skoda, passat, mai mult nu, in sensul rangului masinii)...el a zis ca bine si cam asa s-a terminat discutia...seara ne suna:stii, ne-am gandit sa va vindem voua masina noastra.din clipa in care am auzit.deja aveam hipertensiune si eram ca argintu viu prin casa...BMW...vis aproape realizat...in fine..au mai trecut ceva zile, si tata a plecat la Giurgiu sa aduca masina...ma uitam la ceas din 5 in 5 minute, mai vine o data? <_< ...m-a sunat si a zis ca intr-un minut e in fata blocului...stateam la geam si asteptam "visul " sa se indeplineasca...parca nu se mai scurgeau acele 60 sec :unsure: ...nu l-am lasat prea mult sa rasufle si am zis hai in oras sa ne plimbam...vreo ora-2 ne-am "fatait" prin Iasi..era ceva fantastic...alta era reputatia...

Acum ce pot sa zic, sunt fericitul posesor(ma rog tata, ca e pe numele lui masina) al unui BMW e39, motor 3000, negru...mai am putin, un an si i-au si eu permisu...inchipuiti-va ce e in capul meu...la anu' pe timpu asta incep examenele...

Va urez la toti cat mai multe clipe fericite alaturi de "jucariile" voastre, si chiar imi doresc sa reusesc sa particip la o intalnire...pacat ca in IASI nu se organizeaza....si BMW-uri in Iasi sunt doar, dar na, asta e...

BMW RULLS!!!!!!!!!

 

imi place ca esti atat de sincer. bravo ! sa stapaniti sanatosi masina si bafta la exam.de permis !

Link to comment
Share on other sites

Eu nu am ales bmw de curand <_<) Bmw am in cap de cand ma stiu. Povestea e asa: am un unchi in Germania, plecat de mult. In fiecare vacanta venea in tara si statea, o saptamana, doua, dupa caz. Ne aducea plase de dulciuri, cafea, haine etc. Si, nu o sa va vina sa credeti AVEA BMW. Un e34 525i verde metalizat. Eram fascinat de masinuta aia, era avion. De atunci am ramas eu cu Bmw in cap. Apoi cand am mai crescut, am aflat si istoria firmei si una, si alta si am ramas cu un fix :). Pana la urma am reusit sa-mi iau bmw, a fost un fel de vis implinit. Sper ca toate masinile urmatoare sa fie tot Bmw, desi au inceput sa nu mai fie ce erau o data.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Eu am ales primul meu BMW (un urs) pentru ca mi s-a parut o solutie de compromis. Aveam de ales intre o Dacie, un urs si o Laguna din 2000 parca.

Laguna nu imi puteam permite sa o intretin...

Ursul mi l-am luat si la recomandarea fostului meu instructor auto care fusese si pilot de incercare la dacia ... <_< un tampit.

Sincer sa fiu, in vara aia, nu cred ca au fost doua saptamani la rand in care sa nu ajung la mare cu BMW-ul :)

Acum, nu mi-as mai lua BMW (ma refer la modelele noi)

Am un urs acasa... dar nu am nici un chef sa ma apuc de el ... poate e de vina si varsta .. nu stiu .... :bashwall:

Link to comment
Share on other sites

Am citi povestile tuturor si mi-au placut la nespus de mult.

La mine a inceput asa: cand eram mic tot asa tata tocmai isi luase un bmw e21 dar modelul doar cu 2 faruri.mult timp eu aveam in cap imagine masinii astfel: cand venise cu ea prima data era noapte...cand m-am suit nu imi venea sa cred cat de frumos e interiorul si cate luminite si becuri avea.. :unsure: apoi ziua i-am vazut si culoare. era un rosu aprins.. dupa cateva zile..cineva i-a zgariat capota intr-o parte.. si stiu ca mascase szarietura cu logo de la M cele 3 dungi.. si de atunci asta a fost imaginea mea de bmw.. :blink: si acuma daca as putea mi-as face un bmw rosu aprins cu jante negre .

 

Masina care o detin astazi e un e34 din '91 negru 520i 24 v.. pana sa o cumpar am avut si dacie 1310 si oltcit si penultima masina un hyundai xg v6 de 3 L ..din 2001.. care am mostenit-o de la tata care din pacate nu mai este printr noi... o bijuterie masinuta.. m-am bucarat de ea 1 an si a trebuit sa o dau ca a venit criza..impozite mari etc..

 

Am stat o perioada fara masina ..si am zis.. vreau masina.. noroc cu un prieten care si el entuziasmat de BMW-uri care mi-a aprins vechea pasiune cu ele

 

Ne-am pus pe cautat.. tot ce gasisem ba era din alta localitate, ba nu avea acte etc. deja vroiam sa abandonez ideea cu masina....

Dar o gasim pe final.. aproape la nimereala..

 

Ma uit la poza cu motorul ...wow f ingrijit..ia interiorul..opa piele scaune electrice ..totul la locul lui.. ia culoarea..neagra... ia rotile .. late si caucicuri noi.. consumabile recent schimbate...km ok . acte ok? suna repede.. rapsunde.......... o vreau acu ! .. in mintea mea ma pregateam gata sa ma duc sa iau trenu sa ma duc nu stiu unde.. culmea, propietarul statea la 5 minute de mine <_<) ..nu-mi venea sa cred.. ne-am intalnit..m-am suit la test drive.. deci nu mi-a venit sa cred cat de bine mergea.. . am fost am mai verificat-o ..totul e ok..gata am batut palma... imdediat dupa ce am rezolvat toate actele.. road trip . m-am dus si pe transfagaraseanu.. am zis daca pica ceva..pica acolo :)).. nimic ..

 

impresia finala... deci nu imi vine sa cred ca o masina veche de aprox. 18 ani are aceasi postura la drum ca o masina mai noua cu 10 ani ca ea..si anume am comparat-o cu xg ... pot spune ca e un inlocuitor perfect la ce am avut inainte...si e exact ce imi doresc eu de la o masina .. :blink:

 

Sper ca nu v-am plictisit si succes tutoror care cauta bmw-uri :bashwall:

Edited by warhammer23
Link to comment
Share on other sites

Eu am ales BMW, raspuns, pentru ca avea xenon. <_<

 

 

tu esti mai penal decat mine.... :) (si renault megane are)

 

 

mie imi place frate emblema...imi lucesc ochii cand o vad, ma hipnotizeaza pur si simplu... :bashwall:

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

Eu am ales BMW, raspuns, pentru ca avea xenon. <_<

 

 

tu esti mai penal decat mine.... :) (si renault megane are)

 

 

mie imi place frate emblema...imi lucesc ochii cand o vad, ma hipnotizeaza pur si simplu... :bashwall:

 

 

Trebuie sa recunosc ca mi-ai servit drept muza. :unsure:

Si mie imi lucesc ochii cand ma uit fix in farurile (aprinse) cu xenon. Si cateva minute dupa.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.