Jump to content

De ce ati ales BMW


ROBY525d

Recommended Posts

eu am ajuns la BMW dupa 2 incercari cu alte masini, renault clio si peugeot 307, dar am avut inainte de ele un tico, deci am tot evoluat, nu am luat-o in jos. chiar fanatic nu sunt, este o masina extraordinara, o iubesc, dar poate in viitor poate voi schimba firma, poate pentru Subaru. imi este totusi frica, odata schimbata firma sa nu plang dupa ea, are totusi multe pe care nu le gasesti la alta marca.

momentan o am de un an si 2/3 si sunt multumit de ea, poate mai incolo sa imi vina cheful sa o schimb, desi as putea sa o tin mult si bine, prea pierzi multi bani daca o revinzi.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Primul BMW care mi-a placut si cu care am venit in contact a fost un ursulet cu 2 usi,negru,cu geamuri fumurii,gume noi si cu "muzica" in el,era betooon,pe care am vrut sa-l ia fratele meu prin anul 2000,dar incovenientul era ca masina era cu nr de Moldova iar pt ea iti trebuia o imputernicire in fiecare an pt folosinta de la proprietarul ei.Costa doar 2200 marci si era de prin 88 cred.Asadar de atunci mi s-a pus pata pe BMW iar asta e al 4-lea an de cand am E46 320i 170cp si sigur nu am sa-l schimb cu alta marca decat...B M W ! E clar.
Link to comment
Share on other sites

eu fara sa vreau am ajuns la bmw

anul trecut prin mai am fost pana la ai mei,undeva pe langa alexandria cu un prieten

care avea un seria1(118d) si am ramas impresionat si eu si nevasta-mea

la timpul respectiv aveam un opel astra new

nu a durat mai mult de 2 luni si mi l-am luat(118d-2005)

si voi ramane tot la bmw <_<

Link to comment
Share on other sites

Eu....am ales BMW ca pasiune...inca nu-mi permit sa-mi cumpar unul, si nici nu as avea ce face cu el (nu am carnet, inca :blink: )

 

Acu vreo' 3-4 ani unmbla din oras un E30 325i, rosu, vopsit foarte frumos, cu o dunga cameleon..il cunosteam pe tip..despre BMW stiam doar ca are tractiune spate si consuma mult..:)

I-am zis intr-o zi sa ma plimbe si pe mine vreo 10 minute....de cand m-am urcat in masina am ramas placut surpins, bordul indreptat spre sofer, scaune sport...era belea, tipul era pasionat. Dupa ce mi-a aratat ce poa' sa faca cu 170 de cai...(tipu' le avea cu volanul) am ramas placut surpins...

De atunci o data pe saptamana aveam program "de plimbat cu BMW-ul"....

 

Dupa ceva vreme, adica acu vreun an-doi, taicameu a vandut un Nissan Terano, si ala neavand sa-i dea toti banii, i-a dat un E34 525i diesel pana face rost de toti banii....

Foarte ciudata masina aia...in sensul ca din fabrica a fost un E34 525i din '95, da' prostu a intrat cu masina in apa si a stricat motorul, schimbandu-l cu unu tot de BMW, cred ca de E30 324td...insa faza cea mai tare era ca nu avea nici turbina...:bashwall: Din ce mi-a zis cineva, avea si cutia si diferentialul acela lung de pe motorul cu benzina...rezultatul a fost o masina destul de frumoasa, insa mai lenta decat o Dacie pe carburator.

Insa nu asta conta. Avea volan fara aibag, cu 3 spite, bordul indreptat catre sofer...era belea masina.

 

Acest E34 m-a facut pe mine sa intru pe net sa caut mai multe despre BMW, si in final un forum BMW. L-am gasit, si mi-e greu sa ma despart de el...:wub:

 

Cand iau carnetul vreau sa-mi iau un E34 525i, sau chiar M5 E34, imi place foarte mult aceasta caroserie....<_<

 

Asta a fost povestea mea, probabil neinteresant, dar, na, am zis sa scriu si eu...:blink:

Sorry daca v-am plictisit :unsure:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Eu unul nu eram fan BMW dar am mers(pe scaunul din dreapta) cu un prieten pe transfagarasan care tocmai isi achizitionase un E46,si am ramas impresionat.Dupa aceea am condus un E46 si m-am indragostit pur si simplu,timp de 2 nopti am visat masina asta..... Edited by supras_clan
Link to comment
Share on other sites

Mergeam pe strada si am vazut un ursuletz in 2 usi (devenit apoi primul meu BMW) de vanzare.

Masina era o splendoare dpdv vizual. Culoare gri, cromata full (inclusiv barile de fata/spate), interior cromat finutz.

Am sunat proprietarul, iar dupa ce am condus-o m-am indragostit pur si simplu de ea. Felul cum stai in masina, bordul, masina in sine, tinuta de drum, parca te respecta masina.

 

Dupa 1 an de zile am vandut-o pt ca ne venea primul copil in familie, trebuia acum o berlina cu 4 usi, portabgaj mare, deh, masina de familie.

Acum i-am cumparat si sotiei o masina, deci masina familiei a devenit masina "mea" iar eu am ales sa ma intorc la BMW.

 

Si nu cred sa parasesc BMW prea curand.

 

Pentru mine logo-ul BMW este adevarat: "placerea de a conduce".

Link to comment
Share on other sites

L-a mine s-a transmis microbul in familie. Fratele meu e inginer mecanic ca profesie si indragostit de BMW. Tin minte ca in 90 cineva care il stia ca este foarte bun in meserie l-a rugat sa ii repare unul, omul mai fusese la vre5 mecanici care i-au luat banii fara sa rezolve nimic. Fratele meu i-a spus ca incearca si daca reuseste sa ii dea cat crede el. A muncit la ea o luna , practic a desfacut -o complet in bucati si a refacut-o.. si apoi a devenit indragostit de BMW, dupa ce a vazut cum sunt gandite si proiectate toate.

In 95 a reusit sa isi ia un e34 525 TDS vechi de vreo 2 ani si asta a fost primul BMW in care am mers mai mult (in dreapta bineinteles), eram prea mic <_<. Dar am urmarit de mult si am citit tot ce se poate despre ele. Visul mi s-a indeplinit si mi-am luat si eu unul .. cel din semantura dar acum vreau unul pe benzina, un 525 I. Desi imi pot permite poate si modele mai noi, tot e34 a ramas in sufletul meu. Toti ma baraie sa nu mai aiu masini asa vechi, colegii la munca ma privesc parca sunt de pe alta planeta ca insist sa imi iau "vechituri " dar ma doare la basca ... :)

Cand sunt in el pe Autobahn si ma intorc de la munca si e si mai liber .. pur si simplu toate grijile mele dispar si am cel mai relaxat si placut moment al zilei. Iar sloganul ala publicitar "Ultimate driving machine" nu e slogan de loc ....

Link to comment
Share on other sites

Tot cam asa am fost si eu, mi-au placut de mic, si acum intorc capul dupa cate un ursulet frumos.

Am avut mai multe masini ,desi stiam ca intr-o zi o sa am si un bmw mereu am tanjit dupa el, am avut masini si mai scumpe ca bmw de acum dar nu m-am simtit implinit.

Si nu intelegeam de ce e pasiunea asta pentru BMW , am un vecin care are 2 , un E39 530d si un 116i , mai am un prieten care a avut un E46 316i dupa care a trecut la un E92 325i, tot ma zapaceau ca nu se compara cu nici o alta masina .

Pana nu am condus si eu mai mullti km nu am inteles.

Acum nu exista alta marca pentru mine

Link to comment
Share on other sites

Bat-o vina vacanta de Ski in Austria!

 

Eu am ajuns la BMW din cauza ca aveam un Golf 5 1.9 TDI, iar din cauza ca vremea a fost oribila - ploaie, intr-o zi din vacanta de ski, am mers la dealer-ul BMW din apropiere si am testat 118d. Au urmat 3 saptamani de cosmar in care G5-ul mi se parea Dacia 1300, dupa care am dat comanda si cosmarurile au durat inca ~1 luna jumatate pana mi-a venit actuala masina ( 123d ). Recunosc, din momentul comenzii cosmarurile s-au transformat in 'vise umede'.

 

A fost 'dragoste la prima pedala'( vb unuia de pe forum), comparativ cu G5-ul. Totusi, am ales un motor mai 'performant'.

 

Si intr-un final, datorita sportivitatii excesive pentru drumurile romanesti, tot la Mercedes imi sta capu`.

Edited by MMarkus
Link to comment
Share on other sites

Am ales BMW din mai multe motive.

 

BMW mi-a placut de pe vremea cand colectionam "surprizele" de la gumele Turbo. Aveam vre-o 6 ani cand am inceput asta.

 

BMW e o masina cu prezenta la vremea lansarii m-au impresionat E39 si E46.

 

Cand a venit momentu sa imi cumpar o masina am studiat piata si in banii pe care ii aveam disponibili 10.000-12.000 de euro am gasit ca BMW E46 FL este net peste concurentele sale Audi si Mercedes la capitolul performante. Am pus in balanta cei 150 Cp so pretul care il are un BMW.

 

Dar peste toate a primat pasiunea pentru BMW.

 

Sunt multumit de masina si cred ca numai un alt BMW mai nou m-ar satisface.

 

Am incercat la un drive test un Mercedes C-class modelul nou cu 170CP, ma crede-ti sau nu cand am coborat din el mi-era deja dor de BMW-ul meu care era cu o generatie mai veche. NU de compara cu nimic felul cum simti BMW-ul, parca te imbraci cu masina, bordul, volanul pedalele sunt ca o extensie a corpului.

 

Intre timp am mai inteles ca nu toti oamenii sunt facuti pt. BMW dar pt mine vine ca o manusa.

Link to comment
Share on other sites

Fiabilitate, imagine de masina sportiva (asta nu s-a ridicat deloc la inaltimea asteptarilor-a ramas la nivel de imagine).

Ce am descoperit dupa: stabilitate, pozitie la volan f. confortabila.

 

Sunt adeptul clasei compacte - dar este hidos aspectul / designul la seria 3 compact modelul 2002-2004. Asa ca am luat seria 3 touring (next best choise).

Link to comment
Share on other sites

Sincer, nu speram sa ajung sa conduc un BMW, dar soarta si oportunitatile au facut posibil acest lucru.

Acum vre-o 10 ani, nu eram fan BMW. Imi placea mai mult Mercedes-ul. Dar, de cand a aparut E46-ele, parca mi se lipea de retina ori de cate ori vedeam unul pe strada.... :unsure:

Azi asa, maine asa, si zi de zi puneam paie pe focul care imi spunea ca trebuie sa am si eu unul.

La un moment dat, acum vre-un an, am vazut un E46, non-facelift, care arata extraordinar si parca de atunci a fost declansat un click in capul meu si am inceput incet incet sa "sap" si la sotie ideea de a-mi schimba masina (deh, nu iau deciziile de unul singur <_< ). Azi cu o aluzie, maine cu "uite BMW-ul ala ce frumos este..." si tot asa pana cand a inceput si ea sa se uite dupe E-46-uri.

La vremea aia aveam un Opel Astra caravan 1,7 DTI. Buna masina, n-am ce zice, nu-mi facuse absolut nici o problema de doi ani de cand o aveam, dar... microbul BMW deja se instalase. Asa ca atunci cand am vazut ca si nevasta-mea se uita dupa BMW-uri, mi-am zis "gata, asta e momentul".

Am inceput sa caut vre-o doua-trei luni pe Net, in Germania la dealeri, pana cand intr-o zi am vazut-o si am stiut ca ea va fi masina mea.

Restul... clasic... Fuga in Germania dupa ea, adusul aici, umblatul cu inmatricularile si taxele, dar pot sa spun ca a meritat totul.

Cum au spus mai multi aici, si eu atunci cand ma urc in BMW-ul meu, mi se lateste un zambet pe figura si parca uit de multe din grijile de zi cu zi... :)

 

Concluzia: mi-am luat BMW pt. ca m-am indragostit de marca asta. A durat ceva, dar a meritat. :bashwall:

Link to comment
Share on other sites

Io nu prea sint asa tare infestat cu virusul BMW, o vad ca pe oricare alta masina (nemtseasca bineinteles, inafara de Ford) normala cu care ma deplasez unde am nevoie. Atunci cind am fost "bolnav" dupa pisic mi-am luat acum citiva ani un 318i din '92, o adevarata petarda: in citeva luni a capatat atita rugina, cam cit 3 Opeluri in acelasi timp, pe urma caseta de directie a inceput sa aiba joc, amortizoarele fatsa erau duse de cind am luat-o, cele de pe spate s-au dus in timpul iernii, au pierdut uleiul si au ramas gripate :) , dupa aia (culbutorii cred) m-au zapacit cu tsacaneala lor... daca la inceput tsacaneau doar cind era motorul rece, pe la sfirsit tsacaneau tot timpul. M-am scapat cit mai repede de ea, cam un an am tsinut-o si am avut o paguba de 600 € la vinzare <_< . Cu ocazia asta am si zis ca nu imi mai iau niciodata BMW.

 

Iar anu trecut, dupa ce mi-a dat un camion in Omega si ma cam si plictisisem de el daca e sa fiu sincer, am vrut neaparat o masina cu klimaautomatik, iar la banii care voiam sa ii dau pe masina (max. 3500 €) intrau in discutsie in ordinea preferintselor:

- Astra G Caravan (pentru ca sint in continuare mai mult fan Opel decit BMW), dar ce combi-uri am vazut erau cam termenate toate si ceva cu motor peste 115 CP erau si prea scumpe care erau mai bune.

- Vectra C Caravan la care exteriorul mi se pare mai frumos decit la E36 Touring, dar din cauza interiorului cam nasol fatsa de E36 m-am razgindit.

- Audi A4 Avant (primul model) gasisem doar cu pocnitoarea de 1,6 sub capota si nu prea imi place sa ma rog de masina sa mearga. Cele de 1,8 erau cu bube multe.

- Passat Variant '97-'98, dar erau toate la fel termenate din totsi punctsii de vedere si nu aveam chef sa mai bag in masina inca jumatate din cit dadeam pe ea.

- si asa am ajuns sa vad ca E36 Touring are cam cele mai bune dotari la banii astia, mai putin spatiu interior care e mai mic decit la toate enumerate mai sus. E ok masina, dar inca nu pot spune ca ma entuziasmeaza prea tare, e o masina normala, nimic iesit din comun.

Link to comment
Share on other sites

Ce v-a facut sa alegeti aceasta masina,aceasta marca?Care a fost impresia la primul contact,de cand v-ati imbolnavit de BMW

Am ales pt fiabilitarea motorului,pt ca pot sa schimb oriunde intre 1.000 si 6500 de ture,pt simplu fapt ca-s masini indiferent de anul de fabricatie,pt ca e BMW.Toate astea dupa ce am condus 1310,papuc 1.9d,supernova,logam 1.5dci.Inainte de acestea aveam boala motocicletelor <_<

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.