Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

Va salut,

Cu toate ca citesc forumul de ceva vreme, e primul meu post asa ca va rog sa nu imi sariti in cap daca fac vreo greseala.

M-am hotarat sa fac marele pas si sa imi iau bmw, mai precis bmw e46 benzina (e un model pe care mi-l doresc de foarte multi ani).

Bugetul ar fi pe undeva pe la 5k.

Long story short, am gasit coupe-ul acesta: http://www.autovit.ro/bmw-320-C31410462.html

Am fost ieri si l-am vazut si am constatat urmatoarele probleme:

-clima blocata pe auto, poti sa apesi butonul de cate ori vrei, ramane tot pe auto,

-cantar scaun dreapta belit, martorul aprins in bord (dupa spusele tovarasului de la toyota),

-chederele de la geamuri sunt coapte si crapate,

-parasolarul de la sofer este blocat in jos si orice i-ai face nu sta ridicat,

-volanul se misca greu cand masina e pe loc, in mers e ok,

-avea o mica pata de ulei sub ea (in partea din fata) dar nu stiu sa spun exact unde,

-turometrul oscileaza la relantii, sta pe la 900 de ture si din cand in cand mai scade cate putin dupa care revine,

-cateva probleme la caroserie despre care pozele o sa va spuna mai multe: http://postimg.org/gallery/3hvapb0u/ae77787b/

 

Tovarasul de la toyota spune ca proprietarul este un domn cu afaceri prin Pitesti, cu flota la Toyota, fapt pentru care ei il ajuta cu vanzarea masinii. Zice ca acest domn a cumparat-o de noua, ca a dus-o numai la Bavaria si ca a avut mare grije de ea...ideea e ca il cam contrazice caroseria.

 

Am nevoie de o parere suplimentara pentru ca luni vreau sa ma duc cu ea la dealer-ul bmw din Pitesti si sa o si cumpar eventual. Astia de la toyota mi-au spus ca imi fac verificare de la bara la bara ca standarde toyota-lexus,etc., cand m-am dus acolo, abia au reusit sa o suie pe elevator si m-au lasat pe mine sa trag de roti..mecanicii se uitau la mine, testerul universal al unuia dintre mecanici fusese "uitat acasa", mi s-a parut cam dubioasa toata treaba.

Multumesc pentru ajutor si weekend placut la toata lumea.

Link to comment
Share on other sites

o duci in 7-8000 de euro! ea arata bine din poze, motorul asta este foarte bun, dar trebuie verificata cu atentie si facuta o lista cu ceea ce trebuie schimbat de urgenta la ea! Pe urma cu lista in fata poti sa mai negociezi pretul! Ia in vedere si taxa care este 3-4000 de euro dupa spusele lui cosmin!
Link to comment
Share on other sites

Va salut,

Cu toate ca citesc forumul de ceva vreme, e primul meu post asa ca va rog sa nu imi sariti in cap daca fac vreo greseala.

M-am hotarat sa fac marele pas si sa imi iau bmw, mai precis bmw e46 benzina (e un model pe care mi-l doresc de foarte multi ani).

Bugetul ar fi pe undeva pe la 5k.

Long story short, am gasit coupe-ul acesta: http://www.autovit.ro/bmw-320-C31410462.html

Am fost ieri si l-am vazut si am constatat urmatoarele probleme:

-clima blocata pe auto, poti sa apesi butonul de cate ori vrei, ramane tot pe auto,

-cantar scaun dreapta belit, martorul aprins in bord (dupa spusele tovarasului de la toyota),

-chederele de la geamuri sunt coapte si crapate,

-parasolarul de la sofer este blocat in jos si orice i-ai face nu sta ridicat,

-volanul se misca greu cand masina e pe loc, in mers e ok,

-avea o mica pata de ulei sub ea (in partea din fata) dar nu stiu sa spun exact unde,

-turometrul oscileaza la relantii, sta pe la 900 de ture si din cand in cand mai scade cate putin dupa care revine,

-cateva probleme la caroserie despre care pozele o sa va spuna mai multe: http://postimg.org/gallery/3hvapb0u/ae77787b/

 

Tovarasul de la toyota spune ca proprietarul este un domn cu afaceri prin Pitesti, cu flota la Toyota, fapt pentru care ei il ajuta cu vanzarea masinii. Zice ca acest domn a cumparat-o de noua, ca a dus-o numai la Bavaria si ca a avut mare grije de ea...ideea e ca il cam contrazice caroseria.

 

Am nevoie de o parere suplimentara pentru ca luni vreau sa ma duc cu ea la dealer-ul bmw din Pitesti si sa o si cumpar eventual. Astia de la toyota mi-au spus ca imi fac verificare de la bara la bara ca standarde toyota-lexus,etc., cand m-am dus acolo, abia au reusit sa o suie pe elevator si m-au lasat pe mine sa trag de roti..mecanicii se uitau la mine, testerul universal al unuia dintre mecanici fusese "uitat acasa", mi s-a parut cam dubioasa toata treaba.

Multumesc pentru ajutor si weekend placut la toata lumea.

S-a mai vorbit despre ea http://www.bmwclub.ro/forums/topic/143937-stie-cineva-bibiul-asta/page__p__2103293__hl__toyota__fromsearch__1#entry2103293

Link to comment
Share on other sites

Pac pac, problema cu senzorul de airbag pentru dreapta e comuna, se rezolva scump (schimbat plasa airbag blablabla) sau f ieftin (50lei, bypass airbag). Pt a doua varianta problema ar fi ca airbagul pasagerului, in caz de accident, se va declansa chiar daca nu e nimeni pe scaun. Problema cu chederele e iar clasica la coupe, se schimba sau se lipesc. Volanul se misca greu mereu, directia e mult mai greoaie decat la alte masini, nu e neaparat o problema. Problema cu turometrul se poate rezolva din diagnoza, resetare a clapetei de acceleratie sau ceva de genu', am avut si eu problema si am scapat de ea usor. Cel mai bine era sa ii faci o diagnoza, scapai de multe dubii. Legat de caroserie, se rezolva tot ce e acolo cu 4-500E max.

Problema e timbrul de mediu, ajungi la un pret aiurea. Per total, ti-as recomanda sa mai cauti. Daca o pui pe BG..go4it :)

Link to comment
Share on other sites

http://www.autovit.r...-C31791933.html

 

Stie cineva ceva de masina asta? E foarte ciudat sa aibe optiunile alea la banii astia si cutia aia cu joystick!

 

Pai are poze de la 3 masini diferite, prima poza gri sobolan si trapa, a doua cu motorul argintie, a treia interior fara trapa =))

 

Pac pac, problema cu senzorul de airbag pentru dreapta e comuna, se rezolva scump (schimbat plasa airbag blablabla) sau f ieftin (50lei, bypass airbag). Pt a doua varianta problema ar fi ca airbagul pasagerului, in caz de accident, se va declansa chiar daca nu e nimeni pe scaun. Problema cu chederele e iar clasica la coupe, se schimba sau se lipesc. Volanul se misca greu mereu, directia e mult mai greoaie decat la alte masini, nu e neaparat o problema. Problema cu turometrul se poate rezolva din diagnoza, resetare a clapetei de acceleratie sau ceva de genu', am avut si eu problema si am scapat de ea usor. Cel mai bine era sa ii faci o diagnoza, scapai de multe dubii. Legat de caroserie, se rezolva tot ce e acolo cu 4-500E max.

Problema e timbrul de mediu, ajungi la un pret aiurea. Per total, ti-as recomanda sa mai cauti. Daca o pui pe BG..go4it :)

Din ce a descris pac pac, si cu lux de amanunte, masina e cam epava. Stiu ca s-a mai discutat de ea, dar din ce zice colegu se pare ca a studiat-o la sange. La cum arata barile cred ca a participat la curse cu busituri.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Coupe-ul arata rau, intradevar, dar tind sa ii dau circumstante atenuante fostului proprietar..daca mai avea si alte masini si pe asta era hotarat sa o vanda, a neglijat-o. Altfel arata masina daca era in mainile unui pasionat si era unica masina a acestuia, vezi poze :rolleyes:

post-28037-0-17041900-1390074653_thumb.jpg

post-28037-0-25233300-1390074792_thumb.jpg

Edited by B-490-RZV
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Am nevoie de o parere. Vreau sa achizitionez un e36 323i coupe din afara. Pretul ar fi 3700e neg. Masina este din ultimele luni ale lui 1998 carnet de service putin peste 200k km. Are cam tot ce se poate considera decent pt zilele de azi, 4 airbag-uri, dubluclimatronic, incalzie in scaune, senzori de parcare, perdeluta, trapa, cotiera, m-packet int si ext, jante 17" et41 7.5J cu 8.5J anvelope 225/45 si 245/40. Sunt nebun, dar asta-i viata :D

 

Are doar 4 proprietari, ASC+T si este de la privat.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am nevoie de o parere. Vreau sa achizitionez un e36 323i coupe din afara. Pretul ar fi 3700e neg. Masina este din ultimele luni ale lui 1998 carnet de service putin peste 200k km. Are cam tot ce se poate considera decent pt zilele de azi, 4 airbag-uri, dubluclimatronic, incalzie in scaune, senzori de parcare, perdeluta, trapa, cotiera, m-packet int si ext, jante 17" et41 7.5J cu 8.5J anvelope 225/45 si 245/40. Sunt nebun, dar asta-i viata :D

 

Are doar 4 proprietari, ASC+T si este de la privat.

E frumoasa, cat iese timbrul?

Link to comment
Share on other sites

Nu e rosie :p

 

Mi se pare ca ajunge prea mult cu taxa plus drum. Prin tara ai cautat?

Nu e rosie, dar e cu 6 in linie si are trapa, plus alte...

Bate la 5mii, dar vorba unui prieten "O viata avem !"

Ce am vazut in tara ori sunt ok si fara trapa ori sunt modificate si cu trapa, vreau ceva stock.

Link to comment
Share on other sites

E asa importanta trapa?

Sincer pt mine e ultima optiune care as plati-o, si sunt la a doua masina cu trapa.

Masina arata f bine, dar eu as merge pe un 325i ca motor, de ce sa nu beneficiezi de toata puterea pt cilindreea respectiva.

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am nevoie de o parere. Vreau sa achizitionez un e36 323i coupe din afara. Pretul ar fi 3700e neg. Masina este din ultimele luni ale lui 1998 carnet de service putin peste 200k km. Are cam tot ce se poate considera decent pt zilele de azi, 4 airbag-uri, dubluclimatronic, incalzie in scaune, senzori de parcare, perdeluta, trapa, cotiera, m-packet int si ext, jante 17" et41 7.5J cu 8.5J anvelope 225/45 si 245/40. Sunt nebun, dar asta-i viata :D

 

Are doar 4 proprietari, ASC+T si este de la privat.

 

e foarte frumoasa masina, nu prea o sa ai ce sa ii mai faci, o sa te cam plictisesti :), dar merita, culoarea e superba si arata a fi intr-o conditie excelenta. Oricum, ai masina acum de alergat prin oras, o tii de Duminica pe asta, go for it :thumbsup:

Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

http://www.autovit.r...-C31927184.html

 

nu vad eu sau nu are incalzirea in scaune ? suportii de pahare paar fixati cu ceva hartie.

 

 

nu are nici scaune incalzite,nici 10 airbag-uri si arata ca un cazan cu farurile alea.urata masina!

 

 

 

Poate are si o pereche de huse cu incalzire - bonus :)))

Aripioara de pe scaunul soferului a trecut de faza in care era tocita, lipseste cu desavarsire o bucata din ea :))

Presurile si farurile - cireasa de pe tort frantics.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.