Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

Obligativitatea "timbrului de mediu" pentru toate auto ce nu au platit taxa auto, a inceput cu martie.2013 (parca), astfel incat, daca masina a fost vanduta de catre colegu`in 2012 si cumparatorul a inmatriculat-o pana pe martie.2013, nu a platit-o, o va plati cel care va lua masina acum.

Asa am patit si eu cu o masina fara taxa, am vandut-o pe 31 dec 2012, cautam disperat un birou pentru acte sa facem contractul de vanzare-cumparare ....

Edited by ingerul_danutz
Link to comment
Share on other sites

Cum ai radiat-o din moment ce ai vandut-o?

 

A radiat-o de la adm financiara, cand a fost sa scoata fiscalul si sa-i puna stampila pe fisa, mai trebuie sa te duci si la un alt ghiseu (poate in alta parta este mai simplu) si o radiezi, adica o scoate de pe numele tau...cel putin asa este la sect 5 (care este)

Link to comment
Share on other sites

A radiat-o de la adm financiara, cand a fost sa scoata fiscalul si sa-i puna stampila pe fisa, mai trebuie sa te duci si la un alt ghiseu (poate in alta parta este mai simplu) si o radiezi, adica o scoate de pe numele tau...cel putin asa este la sect 5 (care este)

 

Care e ala alt ghiseu?Intreb pentru ca am vandut de curand o masina si in afara de fiscal nu am radiat-o din alta parte si cumparatorul merge in continuare pe numele meu,ceea ce ma cam nelinisteste.

Link to comment
Share on other sites

Care e ala alt ghiseu?Intreb pentru ca am vandut de curand o masina si in afara de fiscal nu am radiat-o din alta parte si cumparatorul merge in continuare pe numele meu,ceea ce ma cam nelinisteste.

 

Masina a fost pe firma,am radiat-o de la fisc,pe Oltenitei( sector 4)

 

 

Daca ala merge pe numele tau,inseamna ca n-ai radiat-o.

Edited by sbircris
Link to comment
Share on other sites

 

Asa am patit si eu cu o masina fara taxa, am vandut-o pe 31 dec 2012, cautam disperat un birou pentru acte sa facem contractul de vanzare-cumparare ....

Eu cred ca cel care a cumparat-o de la tine nu a putut sa o treaca pe numele lui pentru ca nu conteaza cand ai cumparat masina ci conteaza cand s-a dus el sa o inscrie. Inca de pe 1 ianuarie s-a cerut taxa nu din martie.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Masina a fost pe firma,am radiat-o de la fisc,pe Oltenitei( sector 4)

 

 

Daca ala merge pe numele tau,inseamna ca n-ai radiat-o.

 

Si daca il opreste politia?In acte nu apare in continuare proprietarul vechi?Din cate stiu baza de date a Politiei nu are treaba cu baza de date a Fiscului.

Link to comment
Share on other sites

Daca pe certificatul de inmatriculare apare scris: ,,Instrainat catre X la data de Y" in orice situatie agentul este obligat sa retina certificatul de inmatriculare si sa elibereze dovada prin care in termen de 30 zile actualul proprietar sa se puna in legalitate. Identificare RAR, taxa prima inmatriculare etc.
Link to comment
Share on other sites

Daca pe certificatul de inmatriculare apare scris: ,,Instrainat catre X la data de Y" in orice situatie agentul este obligat sa retina certificatul de inmatriculare si sa elibereze dovada prin care in termen de 30 zile actualul proprietar sa se puna in legalitate. Identificare RAR, taxa prima inmatriculare etc.

Si daca nu prezinta certificatul de inmatriculare sau nu e scris in acesta ,,Instrainat catre X la data Y''?

Link to comment
Share on other sites

Pai daca pe certificat este scris instrainat catre X, dar acesta nu o inmatriculeaza pe numele lui, atunci mai mult ca sigur ca domnul X, in momentul in care este oprit o sa zica: "Vai domnu' politist, va rog sa ma iertati, dar mi-am uitat actele..." In cel mai rau caz ia o amenda ca nu are actele. Sau este iertat si isi vede de drum. :drinks: Edited by Unknovvn
Link to comment
Share on other sites

Daca nu prezinta, agentul il sanctioneaza cu amenda plus chemare cu documentele la sectie, iar daca nu scrie, e vina vanzatorului pt. ca in momentul intocmirii actelor nu a specificat instrainarea.

 

Le: Nu exista sa nu le prezinte. Cel putin la noi in oras nu se practica scuzele. Ai bine, nu ai, amenda si dupa orele 16,00 te prezinti cu documentele autovehiculului.

Edited by nt98adu
  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.