Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

da avea si thread pe 4tuning dar nu il gasesc acum , masina a fost initial a unui baiat din Gorj cu ceva banuti ( fabrica de produse de panificatie sau ceva de genul asta ) , el a mers cu ea la VTM dar a si bagat destul de multi bani in masina , adica nu facea rabat la service , schimbase destul de multe printre care si ambreajele la cutie , el a vandut masina cam acum 1 an undeva la 12k euro pentru ca avea taxa recuperata
Link to comment
Share on other sites

(!!MASINA A FOST INMATRICULATA RO DAR SA CIRCULAT CU IA IN GERMANIA!!

!!!MASINA PT PRETENTIOSII!!

!!TAPITERIE PIELE IMPECABILA!!)

Textele astea mie imi dau de gandit...

 

Scaunul pasagerului sigur a fost gras si a slabit de se vede pielea aia asa pe el :hyper:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

de asta am intrebat si eu daca e aceeasi masina :), conform lui Acero masina ar fi cea din link-ul pe care l-am postat mai sus...

 

L.E - sau nu, cred ca sunt totusi 2 diferite, cea de DJ care pare a fi cea de vanzare pe autovit, si cea de GJ care e in link-ul de pe 4tuning....sau cea de GJ a fost ulterior de DJ si aveau aceleasi pasiuni proprietarii :) ...

Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

Salut.

Mi-am dat de curand masina si as vrea sa iau ceva mai dotat.

Singura pe care am gasit-o mai acceptabil la pret este una adusa din Marea Britanie si cu volanul mutat pe stanga.

Nu ma deranjeaza acest aspect cat timp masina este ok.

Am vorbit cu "proprietarul" si mi-a dat VIN WBAAS720X0FY74788.

Am verificat VIN-ul si dotarile par sa corespunda cu ce zice vanzatorul si ce arata pozele.

El zice ca masina este impecabila (cum zic toti, de altfel) si ar avea si carte service

 

Acum, dilemele mele, poate cineva are ceva raspunsuri.

1. Masina este euro 3 sau 4? (din VIN reiese ca are codul S167A, care inteleg eu ca semnifica euro4, NU?)

Intreb pt ca masina a aparut in doua anunturi, in unul euro4 si apoi pusa cu 500euro mai ieftina si trecuta euro3.

2. Mutarea volanului a fost facuta "pe sant", adica fara facturi. Vanzatorul zice ca nu e problema, te duci la RAR si faci cartea fara probleme, fara omologare, etc.

Stie cineva care este exact procedura legala de inmatriculare? Momentan masina nu are CIV de Romania, probabil are acte, facturi, etc de UK. Trebuie mers la RAR si facut VIN, ITP si autentificare.

Ce probleme suplimentare apar la RAR la aceasta masina fata de una adusa din afara, dar cu volan pe stanga din fabrica?

3. In urma mutarii volanului, ce probleme ar putea aparea, mai ales ca nu a fost facuta intr-un service autorizat?

Ma gandesc la dotari care trebuie sa le verific daca merg, gauri prin pedalier, etc. Nu stiu, poate cineva ma poate indruma la ce anume sa ma uit suplimentar fata de o masina normala.

 

OFF TOPIC: stiu ca cineva si-a facut schimbarea volanului singur la un E46 rosu (daca nu ma insel) si a deschis un topic, dar nu-i mai gasesc postul pe forum. Daca stiti despre ce este vorba va rog un link, ceva.

Edited by Peo
Link to comment
Share on other sites

Pareri despre asta http://olx.ro/oferta/bmw-520-d-e39-facelift-inmatriculat-ro-ID1WGPX.html#35a3a411d6?

 

Parca nu mi se pare ok volanul, airbagul e de acolo?

 

Pare ok. Cam scumpa, parerea mea, dar... tu stii mai bine.

Cand e adusa in tara? Taxa este platita?

Nu stiu daca s-a pus acel model de volan in 2001 pe 5-ar, dar asta stiu mai bine alti baieti de pe forum.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.