Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

Cu toate ca imaginea e comprimata din laterale (astfel incat volanul devine oval-bombat in sus si in jos) , uitati-va la triunghiul de pe display - dunga de jos (acela de fuel reserve), ca nu mai e comprimat din stanga si din dreapta, este chiar alungit in stanga si in dreapta, astfel incat nu mai devine un triunghi echilateral (asa cum iti afiseaza in mod obisnuit bmw-ul pe idrive la erori/atentionari).

 

Eu pe e60 am navi prof si fereastra din dreapta (pe care iti poate afisa consum, mini-harta, bc, etc) poate fi scoasa deci nu cred ca trebuie sa fie neaparat 2 ferestre daca ai navi prof.

Pai scoate-o , si ia vezi, nu ramane negru in locul ei?

Link to comment
Share on other sites

Mi-am pus masina asa de test pe autovit, sa dea dracu sa o vad pe aici. :)

 

 

...ca sa testezi, ce? ai timp de pierdut cu anunturi "dummy" pe net? acest topic e pe bune, cu oameni care vor sa combata o caracteristica a vanzatorului auto din romanica: manarirea (smenuirea) masinii in orice fel cu putinta; daca ti se pare funny, poate ai gresit forumul. Mult succes cu anuntul respectiv :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Mi-am pus masina asa de test pe autovit, sa dea dracu sa o vad pe aici. :twoup:

 

:)

 

http://autovit.ro/bmw-x5-C13646338.html

 

Te-am vazut pe podu` ala de la Valcea...intr-o seara de 12 iunie...am fost la o nunta in Valcea ...nu stiam masina, dar dupa nr. vl 99 wlf...mi-am dat seama ca tu esti, insa am fost suspendat si n-am apucat sa-ti scriu :)

Link to comment
Share on other sites

am fost sambata la targ in cluj.

din 5 e90 care erau in targ, 3 aveau trecute pe bord ca is 320d la 163 de cai, si de fapt erau 318.

fiecare se scuza in moduri care mai de care mai penibile.

unele din ele is si pe autovit la bmw 320d.

modul asta de a face marketing face ssa fie justificate parerile ca masina din romania e o idee necastigatoare.

deci majoritatea samsarilor nu au nici o retinere sa te insele daca pot.

ma asteptam insa la metode mai inteligente, dar sa spui ca vinzi un 320d in loc de 318 d mi se pare chiar imbecilitate, pt ca la un moment dat tot se prinde omul.

ca fapt divers, cand am deschis capota la una de astea, si i-am zis ca asta e motor de 318 si nu de 320, in loc sa intre in pamant de rusine, m-a certat ca "da ce, 143 de cai nu ti-s de ajuns?"

bafta

 

stie cineva ceva de masina asta? http://autovit.ro/bmw-320-C13394897.html

are nr. cj29tny

am vazut-o eu saptamana trecuta.

masina arata si merge foarte bine, se vede ca a fost intretinuta bine, de un cunoscator.

am retineri mari cu privire la km reali, si mie mi s-a parut ca masina a fost lovita in fata, omul a negat vehement.

Edited by vladps
Link to comment
Share on other sites

am fost sambata la targ in cluj.

din 5 e90 care erau in targ, 3 aveau trecute pe bord ca is 320d la 163 de cai, si de fapt erau 318.

fiecare se scuza in moduri care mai de care mai penibile.

unele din ele is si pe autovit la bmw 320d.

modul asta de a face marketing face ssa fie justificate parerile ca masina din romania e o idee necastigatoare.

deci majoritatea samsarilor nu au nici o retinere sa te insele daca pot.

ma asteptam insa la metode mai inteligente, dar sa spui ca vinzi un 320d in loc de 318 d mi se pare chiar imbecilitate, pt ca la un moment dat tot se prinde omul.

ca fapt divers, cand am deschis capota la una de astea, si i-am zis ca asta e motor de 318 si nu de 320, in loc sa intre in pamant de rusine, m-a certat ca "da ce, 143 de cai nu ti-s de ajuns?"

bafta

 

"deci majoritatea samsarilor nu au nici o retinere sa te insele daca pot." ...si nici nu-i acuz ca incearca asta...desi si eu am patit-o...la modu` ca am pierdut timpu` ducandu-ma sa vad un 320d care cica era 2006 ...citez "model 2007" (proasta vrajeala si de doi lei) ...avea 89 000 km pe autovit...139 000 cand am vorbit cu el la telefon...si 149 000 pe site-ul sau...si cand colo, masina era a 12-a 2005 si avea 220 000 km...

De ce spun ca nu-i acuz? Pentru ca majoritatea cumparatorilor sunt niste prostovani (sau oameni mai putin informati, sa nu fiu prea dur, desi merita multi :twoup: )...care cred ca vor gasi masini bune cu km putini la preturi foarte bune...n-ai sa gasesti asa ceva decat ffff rar, eventual prin cunostinte, etc...(cum a vandut recent un prieten si coleg, un E220 parca, 2006 masina...avea 20 000 km cand a dat-o) ...masina luata noua din tara si data tot in tara...

 

Scriam intr-un post mai vechi ca atunci cand m-am dus cu fosta masina, E46...in targ in autovit, cand m-am dus pe bune cu ea...cu km reali...170 000 ...se uitau toti la ea, jante, piele crem, vai ce frumoasa e...cand aflau cati km are...fugeau...ca-s multi :) Le spuneam boilor sa vina saptamana viitoare ca o sa aiba exact cati km vor ei sa auda...si se suparau, ziceau ca-i iau la misto...pai daca soarta, viata i-a luat la misto...de ce sa nu-i iau si eu ?:)

Daca la o masina de 4 ani sunt multi km 170 000...erau...ce sa mai zic...Adica...nu erau nici putini...erau niste km normali pentru o masina rulata in Germania :(.

Si comentau in conditiile in care le aratam un 5-ar de langa mine...nu mai retin exact anul, dar an mai bun parca...avea vreo 130 000 km...daca or fi fost si aia reali :(

 

Deci samsarii dau oamenilor ce vor, le arata ce vor sa vada...le spun ceea ce vor sa auda ...e ca si la alba neagra...nu te obliga nimeni sa joci...daca esti prost si crezi ca cineva o sa-ti dea tie bani asa...joaca du-te dracu de tampit CARE esti :D ...asa si aici la masini...daca esti bou si vrei masina FULL OPTIONS, an bun si km putini...ia-o frate :D

Link to comment
Share on other sites

ba eu ii acuz, si in ce ma priveste acela care m-a mintit, m-a pierdut de client pe loc si definitiv.

nici o scuza nu mai schimba asta.

cine are minte si cat de cat nas, nu cumpara cu una cu doo o masina, mai ales pe fondul de neincredere care planeaza asupra masinilor SH din RO.

cine se arunca si ia fara sa gandeasca, ala-si merita soarta.

cunosc oameni care au luat masini la pret bun, si nu au avut probleme, deci nu e o regula ca toate masinile aduse sunt manarite, si un pret bun nu ascunde mereu o bomba de masina, cum nici un pret mare nu inseamna ca iei o bijuterie.

cert e ca e maare loterie sa iei masina din tara, cum e loterie sa iei masina SH in general.

Link to comment
Share on other sites

eu nu inteleg ce nu se sesizeaza autoritatile in cazuri dinastea flagrante gen 318D vandut ca 320D. In mod normal ca sa vinzi niste amarate de rosii pe o taraba iti trebuie n-spe autorizatii ,, ar putea macar un politist in civil sa mearga in targ asa si sa faca un control, nu e foarte complicat..
Link to comment
Share on other sites

Nu-i interesează.

Ăn Autovit se vând oglinzi furate pe tarabă, se pun manele la difuzoarele târgului, imaginea este completă.

 

"deci majoritatea samsarilor nu au nici o retinere sa te insele daca pot." ...si nici nu-i acuz ca incearca asta...desi si eu am patit-o...

 

Deci samsarii dau oamenilor ce vor, le arata ce vor sa vada...le spun ceea ce vor sa auda ...e ca si la alba neagra...nu te obliga nimeni sa joci...daca esti prost si crezi ca cineva o sa-ti dea tie bani asa...joaca du-te dracu de tampit CARE esti :twoup: ...asa si aici la masini...daca esti bou si vrei masina FULL OPTIONS, an bun si km putini...ia-o frate :)

 

Nu prea e aşa, există legi pe care toţi trebuie să le respectăm.

Aceste lucruri practicate de samsari sunt nişte ĂŽnşelătorii, nu ĂŽnseamnă că dacă omul e prost, totul este ok.

Păi şi escrocii sunt inteligenţi.

Asta ĂŽnseamnă că nu au nici o vină, că n-ar trebui să plătească ĂŽn faţa legii?

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

cert e ca e maare loterie sa iei masina din tara, cum e loterie sa iei masina SH in general.

 

 

Si la masinile noi dealerii fac manarii : masini cu probleme tehnice sau electrice sunt la ordinea zilei . Dar cel mai tare mi s-a parut cand o masina busita la transport (a cazut de pe platforma sau ceva de genul) a fost reparata in service-ul dealerului si a fost data cumparatorului.

Iar cumparatorul a aflat de avarie la prima revizie facuta la un alt dealer , care i-a semnalat reparatia.

Nu as vrea sa fiu vreodata intro astfel de situatie.

 

 

Asa ca nu ma mira nimic atunci cand vine vorba de niste bijnitari de Autovit.

Link to comment
Share on other sites

ba eu ii acuz, si in ce ma priveste acela care m-a mintit, m-a pierdut de client pe loc si definitiv.

nici o scuza nu mai schimba asta.

cine are minte si cat de cat nas, nu cumpara cu una cu doo o masina, mai ales pe fondul de neincredere care planeaza asupra masinilor SH din RO.

cine se arunca si ia fara sa gandeasca, ala-si merita soarta.

cunosc oameni care au luat masini la pret bun, si nu au avut probleme, deci nu e o regula ca toate masinile aduse sunt manarite, si un pret bun nu ascunde mereu o bomba de masina, cum nici un pret mare nu inseamna ca iei o bijuterie.

cert e ca e maare loterie sa iei masina din tara, cum e loterie sa iei masina SH in general.

 

Pfff...iti dai seama ca i se rupe lu` ala ca te-a pierdut pe tine de client :twoup: I se rupe de tine...sau de mine...el nu ni se adreseaza noua...e ca si la tv...emisiuni de tot cacatu` pentru mine...gen aia a lu` Dan Negru sau cum drac il cheama...etc...sunt adorate de prostime...si televiziunile...vor audienta...poporul prost e mai numeros...la fel si cu samsarii...nu ni se adreseaza noua...ci marii majoritati :).

 

 

Nu-i intereseazĂŁ.

Ăn Autovit se vând oglinzi furate pe tarabĂŁ, se pun manele la difuzoarele târgului, imaginea este completĂŁ.

 

"deci majoritatea samsarilor nu au nici o retinere sa te insele daca pot." ...si nici nu-i acuz ca incearca asta...desi si eu am patit-o...

 

Deci samsarii dau oamenilor ce vor, le arata ce vor sa vada...le spun ceea ce vor sa auda ...e ca si la alba neagra...nu te obliga nimeni sa joci...daca esti prost si crezi ca cineva o sa-ti dea tie bani asa...joaca du-te dracu de tampit CARE esti :) ...asa si aici la masini...daca esti bou si vrei masina FULL OPTIONS, an bun si km putini...ia-o frate :(

 

Nu prea e aÂşa, existĂŁ legi pe care toĂži trebuie sĂŁ le respectĂŁm.

Aceste lucruri practicate de samsari sunt niÂşte ĂŽnÂşelĂŁtorii, nu ĂŽnseamnĂŁ cĂŁ dacĂŁ omul e prost, totul este ok.

PĂŁi Âşi escrocii sunt inteligenĂži.

Asta ĂŽnseamnĂŁ cĂŁ nu au nici o vinĂŁ, cĂŁ n-ar trebui sĂŁ plĂŁteascĂŁ ĂŽn faĂža legii?

 

Legal e foarte in regula ceea ce fac, nu exista regula/lege care sa interzica unei persoane fizice sa-si vanda un bun...si/sau sa poata fi controlata cumva la vanzarea acestui bun...legile sunt doar pentru firme, doar pentru cei care lucreaza cu acte...etc.

Escrocii sunt foarte inteligenti :(.

Legea ar trebui sa protejeze si boul care joaca la alba neagra...dar intre noi fie vorba...daca-i prost, mai da-l in aia mea :D

Vedeam (fiind din Severin) dobitoci (de prin Moldova in general, fara nicio ofensa fata de cei din acea zona) ...care veneau de la sarbi...dupa ce munceau luni de zile...si-si pierdeau toti banii stransi la alba neagra...pe de o parte imi parea rau de ei...pe de alta parte...daca-s prosti frate si-si imagineaza ca le da cineva bani asa...

Link to comment
Share on other sites

Legal e foarte in regula ceea ce fac, nu exista regula/lege care sa interzica unei persoane fizice sa-si vanda un bun...si/sau sa poata fi controlata cumva la vanzarea acestui bun...legile sunt doar pentru firme, doar pentru cei care lucreaza cu acte...etc.

Escrocii sunt foarte inteligenti :twoup:.

Legea ar trebui sa protejeze si boul care joaca la alba neagra...dar intre noi fie vorba...daca-i prost, mai da-l in aia mea :)

Vedeam (fiind din Severin) dobitoci (de prin Moldova in general, fara nicio ofensa fata de cei din acea zona) ...care veneau de la sarbi...dupa ce munceau luni de zile...si-si pierdeau toti banii stransi la alba neagra...pe de o parte imi parea rau de ei...pe de alta parte...daca-s prosti frate si-si imagineaza ca le da cineva bani asa...

 

Nu e deloc legal.

Când dai km Înapoi, Începi demersurile pentru o Înºelãciune.

 

Inselaciunea

Drept Penal

(escrocheria). Infractiune care face parte din grupul infractiunilor contra patrimoniului (privat sau public), prevazute in t. III, art. 215, C. pen., partea speciala si consta in inducerea in eroare a unei persoane, prin prezentarea ca adevarata a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasa a unei fapte adevarate, in scopul de a obtine pentru sine sau pentru altul un fals material injust si daca s-a pricinuit o paguba.

 

Nu este adevĂŁrat cĂŁ legile sunt doar pentru firme.

ªi vânzarea Între 2 persoane fizice se face cu acte.

Ăn actul de vânzare-cumpĂŁrare poĂži stipula niÂşte clauze dacĂŁ te duce puĂžin capul.

 

Legile nu trebuie sã-i protejeze doar pe anumiÞi cetãÞenii, trebuie sã-i protejeze pe toÞi cetãÞenii unei Þãri, indiferent de IQ.

 

Este greu sĂŁ demonstrezi cĂŁ X a dat km ĂŽnapoi pentru a vinde maÂşina, ĂŽnsĂŁ este foarte uÂşor sĂŁ-i prinzi ĂŽn flagrant pe mai mulĂži dintre cei care dau km ĂŽnapoi.

Dacã poliÞia ºi-ar da interesul, nu ar mai fi atât de multe cazuri de maºini cu km daÞi Înapoi.

E clar cĂŁ oricine poate da de unul care dĂŁ km ĂŽnapoi, prin urmare Âşi poliĂžia ĂŽl poate gĂŁsi foarte uÂşor.

 

DacĂŁ dai km ĂŽnapoi ĂŽn Germania, riscul de ĂŽnchisoare e foarte mare.

Asta nu Înseamnã cã nu existã astfel de maºini ºi În Germania, dar mult mai puÞine decât În România.

Link to comment
Share on other sites

Legal e foarte in regula ceea ce fac, nu exista regula/lege care sa interzica unei persoane fizice sa-si vanda un bun...si/sau sa poata fi controlata cumva la vanzarea acestui bun...legile sunt doar pentru firme, doar pentru cei care lucreaza cu acte...etc.

Escrocii sunt foarte inteligenti :twoup:.

Legea ar trebui sa protejeze si boul care joaca la alba neagra...dar intre noi fie vorba...daca-i prost, mai da-l in aia mea :)

Vedeam (fiind din Severin) dobitoci (de prin Moldova in general, fara nicio ofensa fata de cei din acea zona) ...care veneau de la sarbi...dupa ce munceau luni de zile...si-si pierdeau toti banii stransi la alba neagra...pe de o parte imi parea rau de ei...pe de alta parte...daca-s prosti frate si-si imagineaza ca le da cineva bani asa...

 

Nu e deloc legal.

Când dai km Înapoi, Începi demersurile pentru o Înºelãciune.

 

Inselaciunea

Drept Penal

(escrocheria). Infractiune care face parte din grupul infractiunilor contra patrimoniului (privat sau public), prevazute in t. III, art. 215, C. pen., partea speciala si consta in inducerea in eroare a unei persoane, prin prezentarea ca adevarata a unei fapte mincinoase sau ca mincinoasa a unei fapte adevarate, in scopul de a obtine pentru sine sau pentru altul un fals material injust si daca s-a pricinuit o paguba.

 

Nu este adevĂŁrat cĂŁ legile sunt doar pentru firme.

ªi vânzarea Între 2 persoane fizice se face cu acte.

Ăn actul de vânzare-cumpĂŁrare poĂži stipula niÂşte clauze dacĂŁ te duce puĂžin capul.

 

Legile nu trebuie sã-i protejeze doar pe anumiÞi cetãÞenii, trebuie sã-i protejeze pe toÞi cetãÞenii unei Þãri, indiferent de IQ.

 

Este greu sĂŁ demonstrezi cĂŁ X a dat km ĂŽnapoi pentru a vinde maÂşina, ĂŽnsĂŁ este foarte uÂşor sĂŁ-i prinzi ĂŽn flagrant pe mai mulĂži dintre cei care dau km ĂŽnapoi.

Dacã poliÞia ºi-ar da interesul, nu ar mai fi atât de multe cazuri de maºini cu km daÞi Înapoi.

E clar cĂŁ oricine poate da de unul care dĂŁ km ĂŽnapoi, prin urmare Âşi poliĂžia ĂŽl poate gĂŁsi foarte uÂşor.

 

DacĂŁ dai km ĂŽnapoi ĂŽn Germania, riscul de ĂŽnchisoare e foarte mare.

Asta nu Înseamnã cã nu existã astfel de maºini ºi În Germania, dar mult mai puÞine decât În România.

 

Cand oi vedea eu in Romania un om care face puscarie ca si-a dat km inapoi la masina pentru a o vinde - adica pentru inselaciunea asta - atunci in ziua aia cred ca o sa vad si niste porci zburatori :)

TRAIM IN ROMANIA:

 

- am citit de un caz aici pe forum, si un caz i s-a intamplat la un prieten de al meu - adica este vorba de o masina luata din afara tarii, inmatriculata la noi in tara si apoi data furata in tara de unde a fost furata. Si ulterior cand vrei sa o vinzi, politia iti scrie in cartea masinii ca domne, masina a fost furata, dar totul e in regula, o poti vinde, si face orice cu ea. Prietenul meu a luat un golf GTI, cu numere Rosii de Romania, carte de la RAR, certificat de autenticitate, etc. Nu i-a placut, si a dat-o mai departe. Apoi dupa 1 saptamana, il cheama politia. Domne GTI'ul era furat!!! De unde l-ai luat? Cum domne, ca avea certificat de autenticitate, numere provizorii date de politie, etc??? Cum de era furata? Pai i-a expirat certificatul de autenticitate si cand s-a dus la RAR sa scoata altul, masina figura ca fiind furata din Ungaria :(

- tot un prieten si-a vandut masina (530d) la cineva, doar cu contract, fara sa ii dea fiscalul. Apoi ala a dat 530d'ul la schimb pe alta (a6) care nu luat-o de la proprietar, ci de la unu care avea masina cartea si talonul. A doua zi s-a dus sa il gaseasca pe proprietar prin Pitesti sa faca rost de fiscal sa inmatriculeze a6'ul. Si ala din Pitesti ce i-a zis? Ba nene nu am cum sa iti dau fiscalul, masina e amanetata la banca :() Apoi s-a dus in Craiova sa il gaseasca pe omul cu care facuse schimbul si surpriza :D Masina fusese deja inmatriculata intr-o zi (desi ii trebuia si certificat de autenticitate + fiscal) si omul cica si plecase deja in Italia .... :D S-a dus asta la politie, uite domne am dat un 530d ieri si deja s-a inmatriculat aici, fara sa aiba fiscal, cum de a putut asa ceva? Va dati seama ca a dat un fiscal fals si poate si un certificat de autenticitate fals? Politia i-a zis... Du-te domne de aici si vezi-ti de treburi....

 

In ambele cazuri s-au luat masuri la politie, si in ambele cazuri NU S-A INTAMPLAT ABSOLUT NIMIC. Prietenul meu cu GTI'ul furat nu a mai fost chemat la politie deloc, iar cel cu AUDI'ul nu a reusit sa faca nimic la politie.

 

BINE ATI VENIT IN ROMANIA!!!

Link to comment
Share on other sites

Legal e foarte in regula ceea ce fac, nu exista regula/lege care sa interzica unei persoane fizice sa-si vanda un bun...si/sau sa poata fi controlata cumva la vanzarea acestui bun...legile sunt doar pentru firme, doar pentru cei care lucreaza cu acte...etc.

Escrocii sunt foarte inteligenti :twoup:.

Legea ar trebui sa protejeze si boul care joaca la alba neagra...dar intre noi fie vorba...daca-i prost, mai da-l in aia mea :)

Vedeam (fiind din Severin) dobitoci (de prin Moldova in general, fara nicio ofensa fata de cei din acea zona) ...care veneau de la sarbi...dupa ce munceau luni de zile...si-si pierdeau toti banii stransi la alba neagra...pe de o parte imi parea rau de ei...pe de alta parte...daca-s prosti frate si-si imagineaza ca le da cineva bani asa...

 

Da-mi voie sa te contrazic, nu este deloc legal ce fac samsarii. Intr-adevar, nu exista lege care sa interzica unei persoane fizice sa-si vanda un bun, desi si aici este discutabil in cazul in care respectivul este urmarit de creditori, in fine, alta poveste...

 

Nu doar firmele lucreaza cu acte. Si un contract de vanzare-cumparare incheiat intre 2 persoane fizice, avand ca obiect, in cazul nostru, un automobil, este tot un act juridic civil. Iar pentru incheierea valabila a oricarui act juridic civil este necesara respectarea conditiilor de valabilitate prevazute de art.948 C.civ.: capacitatea partilor de a incheia acte juridice, consimtamantul valabil al partii care se obliga (in cazul nostru, fiind vorba de un contract de vanzare-cumparare, acesta este sinalagmatic sau bilateral, mai exact da nastere la obligatii in sarcina ambelor parti), un obiect determinat si o cauza licita.

 

Daca ne oprim doar asupra consimtamantului valabil al partii care se obliga, acesta este valabil daca nu este afectat de vreun viciu de consimtamant: eroare, dol, violenta si mai rar in practica, leziunea. In situatia in care o persoana vinde un automobil caruia i-a modificat nr. de km pentru a o vinde mai usor si la un pret mai bun sau o prezina ca fiind un 320d cand ea este , de fapt, un 318d, etc., vorbim de un viciu de consimtamant, mai exact dol (viclenie), intrucat cumparatorul daca ar fi cunoscut realitatea nu ar mai fi incheiat actul juridic civil sau l-ar fi incheiat, insa in alti termeni contractuali. Pe cale de consecinta contractul de vanzare-cumparare este lovit de nulitate relativa, actul juridic civil poate fi desfiintat retroactiv conform principiului "restitutio in integrum", iar partile sa fie puse in situatia anterioara incheierii contractului.

 

Bine, trebuie sa admit ca este un efort care poate pe multi i-ar descuraja, insa...macar legea iti ofera o mica protectie. :)

Edited by Bobo1987
Link to comment
Share on other sites

Si la masinile noi dealerii fac manarii/ cel mai tare mi s-a parut cand o masina busita la transport (a cazut de pe platforma sau ceva de genul) a fost reparata in service-ul dealerului si a fost data cumparatorului.

asemenea cazuri sunt mult mai ferecvente decat v-ati imagina :twoup: ...

apropo de anunturi umflate, ati observat cate E46 sunt pe vit cu diferential autoblocant ? :)) (sau blocabil, cum e scris acolo)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.