Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

Ultima e masluita la km garantat.

Tu si in showroom la o reprezentanta daca te duci, zici ca alea sunt garantat date inapoi la 0 km?

 

 

Oricine care are putin habar de masini isi da seama ca ultima masina are volanul in cel mai fericit caz undeva pe la + 200.oookm , nu ca la 97.ooo ca in anunt.

 

Le: Sorry, ma refeream la penultima...oricum si ultima e dubioasa...

 

asta am remarcat si eu. volanul penultimei are un luciu intens. am un amic cu 535 cu 330 000 km si nici la el nu e asa uzat volanul. iar dintre primele 3, ale draq 2 au in jur de 130 000 km. de fapt majoritatea BMW de pe autovit au 128 - 135000km, chiar nu vrea nimeni sa tina o masina mai mult?:twoup:)

 

Daca vorbim de aceeasi masina (cea cu 79k chipurile de fapt, cu numere de Germania) - am avut un E60 cu volan identic si cand am ajuns pe la 100k km era cred putin mai lucios ca cel din poza. Oricum poza e cam fuzzy sa vezi clar in ce stare e. Era o discutie pe aici parca, despre trimul de E90 care la fel se poate toci repede. In fine, ma refeream mai mult la partea cu "garantat".

 

 

la e90 nu se toceste repede, ci acel trim se exfoliaza in momentul in care are cea mai mica ciupitura.

 

si referitor la cea cu79000km declarati, nu pot sa nu ma mir pentru a nu stiu cata oara de existenta aerului conditionat manual, tip "aragaz". urateste bordul extrem de mult.

Link to comment
Share on other sites

Le: Sorry, ma refeream la penultima...oricum si ultima e dubioasa...

Ok. Pai na, numai faptul ca sunt in Romania, pentru mine unul sunt dubioase toate. Si partea asta cu km e doar primul hop, mai trebuie sa ai si noroc sa fie si intretinuta corespunzator pe parcusul acelor km.

Pe partea cealalta, si cand ajungi sa iti vinzi masina, asta cu km reali a ajuns scuza de baza pentru mai toti care or sa te sune chipurile sa o cumpere, direct de la telefon, fara sa fi vazut masina live macar. De fapt scuza de baza e criza, uitasem (desi omul vrea E60 pe criza si cu motor de 3.0 cu impozit de cat mai e acum).

 

la e90 nu se toceste repede, ci acel trim se exfoliaza in momentul in care are cea mai mica ciupitura.

 

si referitor la cea cu79000km declarati, nu pot sa nu ma mir pentru a nu stiu cata oara de existenta aerului conditionat manual, tip "aragaz". urateste bordul extrem de mult.

Vopseaua aia "cauciucata" se toceste (sau exfoliaza, cum vrei sa ii zici), indiferent daca o ciupesti sau nu. La E90 habar n-am, dar la E60 modelele inainte de facelift cel putin, in orice zona - butoane geamuri, trim volan, buton volum langa fanta. Plus ca dupa ce a sarit 1 mm din ea, incepe sa se jupoaie foarte usor in zona respectiva.

Link to comment
Share on other sites

Daca vorbim de aceeasi masina (cea cu 79k chipurile de fapt, cu numere de Germania) - am avut un E60 cu volan identic si cand am ajuns pe la 100k km era cred putin mai lucios ca cel din poza. Oricum poza e cam fuzzy sa vezi clar in ce stare e. Era o discutie pe aici parca, despre trimul de E90 care la fel se poate toci repede. In fine, ma refeream mai mult la partea cu "garantat".
Nu-i complicat deloc. Precum observi masina in cauza provine din Germania, nu e inmatriculata in Ro. La orice cautare cu specificatiile masinii (pe mobile), adica an si nr. de km vei vedea ca cea mai ieftina pleaca de la 17500 sau chiar mai mult. Daca vanzatorul nu este vreun filantrop excentric, deja ti-am raspuns. Dar continuam: limbajul vanzatorului este usor samsaresc (vezi linguatronic- asta dovedeste ca e samsar multimarca, a vandut si Mercedes) , masina are 197CP, a lui are 200, navigatia e bussines in realitate la el e navigatie color. Sunt suficiente argumente pt a spune ca are GARANTAT km masluiti? Samsarii nu fac opere de caritate . Din pacate , niste tipi smecheriti si, in mare parte agramati, stabilesc trendul in materie de masini sh. Masinile curate , cu istoric , costa (ma refer , in primul rand, la cele premium).
Link to comment
Share on other sites

Volanul Âşi schimbĂŁtorul nu sunt foarte bune indicatoare de uzurĂŁ.

 

Dacã maºina a avut un proprietar cãruia Îi transpirau mâinile abundent, volanul ºi schimbãtorul vor pãrea mult mai uzate decât În cazul În care proprietarul/proprietarii nu aveau aceastã problemã.

Link to comment
Share on other sites

...si oricum se pot schimba lejer pentru a parea neuzate si a fi in concordanta cu kilometrii declarati, stiu pe cineva care a schimbat la o masina toate trimurile interioare si volanul care erau exfoliate si uzate in acelasi timp din cauza exploatarii masinii si a nr. de km,, tocmai pentru a nu se prinde vreun cumparator mai circumspect...
Link to comment
Share on other sites

+1

asta cu km reali a ajuns scuza de baza pentru mai toti care or sa te sune chipurile sa o cumpere, direct de la telefon, fara sa fi vazut masina live macar.

Si eu am vandut 2 masini cumparate direct de la reprezentante, masini la care eram primul proprietar.....si al 2-lea lucru dupa buna ziua, ma intrebau daca km sunt reali.

Chiar a ajuns o moda intrebarea asta. > "Vezi nene mai intai masina si p'urma incepi sa ai dubii in privinta KM."

 

Cred ca in primul rand iti vei da seama de km dati inapoi, cand te uiti la pretul masinii. Sunt multi care cred ca un e60 bun bun (full opshian cu tot ce se poati pune pi el), il vor cumpara la 10000 eur.: Il cumpara, fac revizia dupa 3 luni, si atunci constata de fapt ca masina are cu inca 200k in plus, ca-l lasa pompa, caseta, aia aia .... si oamenii il trag pe drapta, ca na, nimeni nu ti l mai cumpara cu enshpe mii de probleme si e multi euroi de bagat in el...

Link to comment
Share on other sites

...si oricum se pot schimba lejer pentru a parea neuzate si a fi in concordanta cu kilometrii declarati, stiu pe cineva care a schimbat la o masina toate trimurile interioare si volanul care erau exfoliate si uzate in acelasi timp din cauza exploatarii masinii si a nr. de km,, tocmai pentru a nu se prinde vreun cumparator mai circumspect...

 

Exact.

 

Mare lucru sĂŁ schimbi un schimbĂŁtor si sĂŁ ĂŽmbraci un volan....

Link to comment
Share on other sites

http://autovit.ro/bmw-320-C13708588.html

masluita,masina avea in 19.04.2010 la ultima revizie din germania 158.000 km.

sa nu generalizam dar aproape toate auto "recent aduse" sunt dubioase. poti aduce o masina buna la care sa castigi ceva si sa o si vinzi langa preturile care sunt in vitan?

 

 

deci cine aduce masini cumpara ce e mai ieftin si mai reconditioneaza ce se poate ca sa nu arata km reali.

 

asa ca lasati speranta ca o masina din targ recent adusa sa fie si buna.

Edited by baronu25
Link to comment
Share on other sites

si mai are si tupeul sa zica "accept orice test". te duci pana acolo si faci test si vezi ca are 200k... ce nemernici!

Daca intr-adevar sunt dati km inapoi, ma indoiesc ca te duci cu el si faci vreun test la reprezentata, fara sa gaseasca scuze ca nu are timp azi sau ca a intervenit nu stiu ce chestie si nu poate sa vina. E pus mai degraba de genul "daca scrie ca omul accepta orice test, pai e perfecta masina", pentru cei care sunt mai creduli.

Link to comment
Share on other sites

E pus mai degraba de genul "daca scrie ca omul accepta orice test, pai e perfecta masina", pentru cei care sunt mai creduli.

 

 

" Crede si nu cerceta " e o mare prostie ! :twoup:

Link to comment
Share on other sites

si mai are si tupeul sa zica "accept orice test". te duci pana acolo si faci test si vezi ca are 200k... ce nemernici!

Daca intr-adevar sunt dati km inapoi, ma indoiesc ca te duci cu el si faci vreun test la reprezentata, fara sa gaseasca scuze ca nu are timp azi sau ca a intervenit nu stiu ce chestie si nu poate sa vina. E pus mai degraba de genul "daca scrie ca omul accepta orice test, pai e perfecta masina", pentru cei care sunt mai creduli.

 

Exact asa credeam si eu pana cand am fost la reprezentanta Volvo din Brasov cu un samsar din Valcea. El a venit cu masina din piata autovit, iar eu de la Mures, ne-am intalnit la juamtate.

Cand i-am dat VIN-ul baiatului de la reprezentata si mi-a zis ca masina avea ultima intraare in service in 02.2009 la 167.000km mi s-a taiat tot entuziasmul.

Masina avea kilometrajul si cartea service facute pt 89.000km. S40 2.0D din 2007. Deci in decembrie 2009 batea spre 200.000km.

M-am intors catre el si i-am zis cum m-ai putut pune omule pe drum cand ti-am zis clar ca verific la reprezentanta daca sunt km reali.

Iar el stiti ce mi-a raspuns? "Asa, si?"

Link to comment
Share on other sites

si mai are si tupeul sa zica "accept orice test". te duci pana acolo si faci test si vezi ca are 200k... ce nemernici!

Daca intr-adevar sunt dati km inapoi, ma indoiesc ca te duci cu el si faci vreun test la reprezentata, fara sa gaseasca scuze ca nu are timp azi sau ca a intervenit nu stiu ce chestie si nu poate sa vina. E pus mai degraba de genul "daca scrie ca omul accepta orice test, pai e perfecta masina", pentru cei care sunt mai creduli.

 

Exact asa credeam si eu pana cand am fost la reprezentanta Volvo din Brasov cu un samsar din Valcea. El a venit cu masina din piata autovit, iar eu de la Mures, ne-am intalnit la juamtate.

Cand i-am dat VIN-ul baiatului de la reprezentata si mi-a zis ca masina avea ultima intraare in service in 02.2009 la 167.000km mi s-a taiat tot entuziasmul.

Masina avea kilometrajul si cartea service facute pt 89.000km. S40 2.0D din 2007. Deci in decembrie 2009 batea spre 200.000km.

M-am intors catre el si i-am zis cum m-ai putut pune omule pe drum cand ti-am zis clar ca verific la reprezentanta daca sunt km reali.

Iar el stiti ce mi-a raspuns? "Asa, si?"

 

 

Cred ca asta face parte din limbajul multora..."Asa, si?" .

Asa am patit si eu (am mai povestit) cu un bulangiu...www.auto-dennis.ro avea site-ul, mare tepar, cica el e cel mai tare in BMW-uri...etc...m-am dus prin iunie 2009 la el sa vad un E90...pe site, pe autovit, scria 89 000 km, 2006 ...

PE site-ul lui scria 139 000 km (si ca masina e 2006, "MODEL 2007" -...mi-am dat seama ca-i mare magarie pentru prostovani:) ), iar cand l-am sunat la telefon mi-a zis ca are 149 000 km :twoup:

Cu toate astea...am zis hai sa ma duc sa vad masina...m-am dus, am vazut-o... (sta la casa undeva prin Titan...) ...l-am rugat sa-mi arate si mie certificatul de Germania...abia s-a dus pana-n casa sa-l ia...ii era greu...bineinteles...masina era a 12-a 2005, nu 2006 ...exact cum ma gandisem...mi-am zis de acasa ca parca vad ca-i 2005...ca pretul era prea bun...14 900 E...negociabil...negociasem cu el de pe un alt numar de telefon si mi-o lasase la 14 500 E.

Acolo...fata-n fata...prostovanu` n-a "lasat-o" decat pana la 14 700...citez..."ca si-asa am pus-o prea putin la 14 900" :)

I-am luat seria...m-am dus la BMW ...am verificat...si ce credeti...masina avea 220 000 in mai 2009 :) Nici 89 000 ca pe autovit, nici 139 000 ca pe site-ul lui...nici 149 000 cat a zis el ...nemaivorbind ca era si iesea pe carte 2005, si nu 2006. Bmw-urile ies anu` aala...daca eera VW AUDI...a 12-a 2005, iesea 2006...dar bmw-ul daca-i 2005 a 12-a...atunci 2005 iese pe carte :(

 

Il sun si-i spun..."stii ca am intrebat la RAR, masina iese 2005" ...IAR EL imi zice "ASA, SI ?" EU: "Pai stii ca are peste 200 000 km" IAR EL..."Asa, si ?" ...si-n aia mamicii tale imi venea sa-i zic...dar m-am multumit sa-i spun doar ca-i un mare magar ca m-a scos din casa pe caldura aia, am pierdut cateva ore si 50 ron pe taxi :(

 

Dupa aaia a mai urmat un schimb de replici prin sms...i-am spus ca el cu acel anunt nu se adresa unora ca mine...ci altora mai creduli...ca sa nu zic altfel...si i-am zis ca-s convins ca o sa vanda masina in cateva zile ...ca masina avea dotari...navi profesionala, trapa, piele...etc...astea le avea in plus fata de a mea...navigatia profi si pielea...

 

A zis ca el vinde BMW-uri numai la lume buna...etc...desi ma-ndoiesc ca vindea masini magarite la vreun greucean ceva...da` ma rog, cum zice el :D

Deci asta-i replica lor..."ASA, SI?" ...Si-i inteleg...ca sunt o gramada de fraieri care cred ca gasesc masini bune cu multe dotari si km putini, la pret bun...n-ai sa gasesti asa ceva niciodata...sau fff rar...da` ma rog, fiecare cu parerea lui...

 

Sau gasesti doar daca o iei din RO...de la cineva cunoscut, cum a vandut un prieten recent un E220 ...2006 sau 2007 masina, avea 20 000 km...a luat-o de noua cu vreo 50 000 E si-a dat-o recent cu vreo 22 500 E, ca si-a luat ML... dar rare asemenea ocazii...(ma rog, ocazie ca nr de km...ca pret...nu stiu daca-i bun sau rau...oricum buna achizitie pentru cumparator, masina ca noua:) ) ...

 

Asa ca dragi colegi, voi cei care ganditi ca mine...nu va intristati, ei nu ni se adreseaza noua cu acele anunturi...si li se rupe de faptul ca noi ii "demascam"...o sa vina peste alte doua zile alti 10 fraieri care se vor ingramadi pe masina ca are pret bun :D

 

Cam asta e...

Link to comment
Share on other sites

Mai sunt si exceptii am vandut zilele trecute un Mercedes ML 270 din 2003 livrata in 2004,cumparata de la autoklass cu 63000 km cat se poate de reali fara nici cea mai mica manevra,e drept masina nu prea arata de km aia dar aveam tot istoricul si stiam masina de cand era noua si pe langa toate astea a fost vanduta si cu 3000 sub pretul pietei.Ca sunt multi magari e partea a 2a Edited by Aleksrsss
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.