Jump to content

Masini puse la vanzare in Romania


Bartolomeus

Recommended Posts

Stiu ca s-a mai discutat despre ea, dar pana in acest moment m-am gandit ca poate cineva chiar a vazut-o live si are un sfat ,, prietenesc ” pentru alti doritori.

De la telefon mi s-a parut ca nu e samsar, vorbeste prea corect si romaneste ( am stat candva printre samsari si cunosc vocabularul si ,, prosteala ” ).

De consum nu intreb pentru ca unde locuiesc eu nu se aplica. Va fi minim, tinand cont de trafic si de cat merg cu masina saptamanal / lunar.

O iau mai mult pentru confort, mai ales la drumurile lungi anuale ( vacante ).

Am aflat ca ar fi avut turbina refacuta impreuna cu electronica la un magazind in Cluj, ceva cu max sau mac la sfarsit. Cred ca se poate afla simplu daca s-a facut sau nu interventia.

Ca teste, recomandati obligatoriu si tester sau mai mult mecanic ?

Multumesc.

 

LE masina e in tara de 5 sau 6 ani. Nu mai poate fi recuperata taxa. S-a prescris dreptul.

Edited by DecaDurabolin
Link to comment
Share on other sites

Sa ii ceri seria de sasiu, sa vedem ce optiuni a avut din fabrica . Km se verifica la reprezentanta , in functie de intrarile in service iti dai seama daca e manarita.

Cutia si caseta trebuie verificate in mers dar si pe tester(erori la cutie). Bujiile si releul se vad pe tester,filtru particule tot tester , si alte erori in general masina fiind plian de senzori. Turbina in mers dar si log-uri pe calc.

La drumuri scurte (pana sa se incalzeasca motorul) ia cam 14-15l/100km. Drumuri lungi mers normal 120-160 kmh cam 6.7-6.9.

Link to comment
Share on other sites

Am un prieten vinde un 530xd din 2006 a 11 dotari cam ca 525 ul ala si e intretinuta masina, adusa in tara in 2013 nu rulata 6 ani in romania, 6 ani de romania iti zic eu ca se simt mult asupra masinii. 525 ala mai mult de 8500 nu face .
Link to comment
Share on other sites

Masina poate merita luata dar nu la pretul ala , are aspectul si motorul unui E60 din 2003 , daca era LCI era alta poveste. Am avut motorul asta pe E60 cu cutie automata , consuma 11-14 in oras si 6-7 exterior, mai bine iei un 530d facelift.

Riscul cel mai mare e cu taxa de inmatriculare , daca si-o recupereaza cel care a platit-o ramai cu ea pe viata , e in jur de 4000 euro taxa.

Cum dracu sa fie 4000 euro taxa? :getlost:

Link to comment
Share on other sites

M-am gandit si eu la asta. Dar ce sanse sunt pt ca km sa fie reali..si optiuni bunicele?

Peste 2-3 ani crezi cĂŁ o vei vinde cu ... pentru cĂŁ ...? Va fi o mașinĂŁ din 2005 cu ceva dotĂŁri și cu mulți km. Orice ai zice tot de 12-13 ani va fi.

De ce nu a cumpĂŁrat-o niciunul dintre cei care i-au fĂŁcut peste 2000 de vizualizĂŁri? Pentru cĂŁ e scumpĂŁ!!

E bine sĂŁ ĂŽți stabilești niște dotĂŁri minime, apoi sĂŁ cauți cel mai bun raport an/km/dotĂŁri.

Care este prima ĂŽntrebare a oricui?

”Care este anul fabricației?”

  • Like 2
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Peste 2-3 ani crezi cĂŁ o vei vinde cu ... pentru cĂŁ ...? Va fi o mașinĂŁ din 2005 cu ceva dotĂŁri și cu mulți km. Orice ai zice tot de 12-13 ani va fi.

De ce nu a cumpĂŁrat-o niciunul dintre cei care i-au fĂŁcut peste 2000 de vizualizĂŁri? Pentru cĂŁ e scumpĂŁ!!

E bine sĂŁ ĂŽți stabilești niște dotĂŁri minime, apoi sĂŁ cauți cel mai bun raport an/km/dotĂŁri.

Care este prima ĂŽntrebare a oricui?

”Care este anul fabricației?”

Si asta e drept

Link to comment
Share on other sites

Decat 2008 chel , mai bine 2005 cu ceva dotãrii , asta daca nu vrei sa mergi cu anii pe strada . Nu te mai lua dupa toti cunoscãtorii , fa câteva vizionari ca sa-ti faci o idee .

Si eu prefer sa aiba dotari..dar si severin31 are dreptate. Nu toti cauta dotari si e posibil sa pierd multi bani la ea.
Link to comment
Share on other sites

Nu mergi cu anii, dar orice Bmw are dotĂŁri standard mult peste cele ale altor mĂŁrci.

Sunt destule mĂŁrci care nu au ĂŽnchidere centralizatĂŁ, aer condiționat ĂŽn standard ș.a..

La o mașinĂŁ de 10 ani, dar stai cĂŁ n-ai verificat-o, poate e 2004, la 8000 e, ĂŽn 2-3 ani crezi cĂŁ mai iei pe ea 5000?

MĂŁ uit la ce este de vânzare. Majoritatea mașinilor ĂŽnmatriculate sunt doar plimbate și gata, la vânzare!

VânzĂŁtorii nu prea au investit ĂŽn reparații, ĂŽngrijire, iar puținii care au fĂŁcut-o, cer banii unei mașini mai tinere cu 2-3-4 ani mai tinere ca a lor.

Logic e sĂŁ cumperi mașini cât mai noi, fizic, moral.

Un auto ĂŽl iei pentru utilitate, nu dormi ĂŽn ea, chiar dacĂŁ e Bmw.

  • Like 2
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Decat 2008 chel , mai bine 2005 cu ceva dotãrii , asta daca nu vrei sa mergi cu anii pe strada . Nu te mai lua dupa toti cunoscãtorii , fa câteva vizionari ca sa-ti faci o idee .

 

 

Crezi ca peste 3 ani mai ia pe ea 3k euro? Pierderea lui va fi in jur de 5k euro numai din devalorizarea masinii + o masina de 10 ani poate sa necesite o gramada de investitii...

 

El va pierde la un amarat de E90 de 10 ani mai mult in 3 ani decat daca si-ar cumpara un F10 ..probabil.

  • Like 1
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Nu mergi cu anii, dar orice Bmw are dotĂŁri standard mult peste cele ale altor mĂŁrci.

Sunt destule mĂŁrci care nu au ĂŽnchidere centralizatĂŁ, aer condiționat ĂŽn standard ș.a..

La o mașinĂŁ de 10 ani, dar stai cĂŁ n-ai verificat-o, poate e 2004, la 8000 e, ĂŽn 2-3 ani crezi cĂŁ mai iei pe ea 5000?

MĂŁ uit la ce este de vânzare. Majoritatea mașinilor ĂŽnmatriculate sunt doar plimbate și gata, la vânzare!

VânzĂŁtorii nu prea au investit ĂŽn reparații, ĂŽngrijire, iar puținii care au fĂŁcut-o, cer banii unei mașini mai tinere cu 2-3-4 ani mai tinere ca a lor.

Logic e sĂŁ cumperi mașini cât mai noi, fizic, moral.

Un auto ĂŽl iei pentru utilitate, nu dormi ĂŽn ea, chiar dacĂŁ e Bmw.

. Ba da.. E verificata masina. Km sunt reali.. Iar cand am fost la mecanic i-a facut un diagnostic si era in regula. Doar ca nu stiu daca merita banii astia. Si lucrul asta ma impiedica, ma pune f.mult pe ganduri. Am verificat cateva masini pana acum si toate avea km marlaniti. Acuma ca am gasit una cu km ok..nu stiu ce sa fac din cauza anului.

 

Toate aveau* scuze

Link to comment
Share on other sites

Am fost pe aproape de câteva ori sĂŁ iau mașinĂŁ, dar am ezitat pentru cĂŁ eu consideram cĂŁ sunt scumpe, cu aproximativ o mie sau mai mult decât meritĂŁ.

DacĂŁ ai ĂŽndoieli, nu e de luat. DupĂŁ ce vei da banii, crezi cĂŁ se vor evapora ĂŽndoielile? Poate vei vedea mai bine minusurile, s-ar putea sĂŁ continui, din reflex, sĂŁ te uiți dupĂŁ Bmw-uri și sĂŁ te zgârii pe ochi cĂŁ ai dat mult, cĂŁ puteai sĂŁ iei mai nouĂŁ etc..

Când va veni vremea sĂŁ o vinzi, vei fi și tu unul dintre romanticii care au niște prețuri nerealiste, doar pentru cĂŁ ai dat mult pe ea ĂŽn urmĂŁ cu un an, doi. Nu vei putea sĂŁ accepți o pierdere de 3-4000 e ĂŽntr-un an/doi.

Ăntr-un an, doi, vor fi E90-urile din 2009/2010 la 7000-9000, F10 va coborĂŽ sub 14000, acum sunt aproape de 15000.

Cine va lua un E90 dotat din 2005? Puțini doritori și nu la mai mult de 5000.

 

E bine sĂŁ fie km reali, dar nu decisiv. Important e sĂŁ iei o mașinĂŁ bunĂŁ, pe care ți-o permiți la achiție și ulterior!

  • Like 1
  • Downvote 6
Link to comment
Share on other sites

WSY , chiar si la o masina noua pierzi din valoarea ei de noua imediat ce te-ai urcat la volan si ai plecat cu ea de la dealer, dar ce sa mai spunem la una SH . Parerea mea e ca multe persoane nu constientizeaza ca o masina nu e o investitie(nu vorbesc de masini de epoca sau unicate) si in nici un caz nu vei vinde masina cu acelasi pret la care ai cumparat-o ( doar samsarii cred ca reusesc performante dinastea cu umblat la km si reparatii sa iti ia ochii)

Scuze de offtopic

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

de 24 de ore ma uit non stop la asta:

 

http://www.autovit.ro/bmw-525-C36564722.html

 

Se vede indoitura pe usa dreapta spate... dar are niste optiuni imposibil de gasit la banii astia daca nu ar avea si alte bube... (A mai fost una cat de cat asemanatoare din Galati acum vreo luna... o dadea cu 5500 parca... peste 1 saptamana era tot pe autovit cu 6500.)

 

O stie cineva?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.