Jump to content

BMW Diesel vs. BMW Benzina


Romulus

Diesel sau Benzina  

1002 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

pt cei care consumul este o problema,luati-va scuter sau bicicleta.chiar am avut ocazia ca in traficul din bucuresti sa fiu depasit de biciclete, mergind pe aceelasi traseu, si in situatia unui trafic normal de vineri cind se aglomereaza iesirile din oras[directia baneasa- piata uniriiprin calea victoriei]. :twoup:

Ia-ti tu.... :D

as lua dar am o problema :stau la bloc si sunt destui "prieteni".oricum in cursul saptaminii folosesc ratb-ul din cauza traficului,si sufar pt asta .respect :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Ciupane: vezi ca ce am zis eu nu descrie doar pe aia cu ziare in geamuri si q7 in parcare.. sunt multi..si stii foarte bine, de asemenea credca te-am inclus la aia care daca vor fac 50.000 pe an cu m5-u , oricum pentru mine nu exista ca am de facut Doar 10.000 km/an. Fac cat vreau eu, nu inteleg ce imi poate limita numarul de km/an.

 

Era doar o comparatie. :twoup:

 

Insa esti de acord ca acea categorie despre care vorbesti este formata din oameni care si-au achizitionat masini pe care nu si le permit? :twoup:

 

cat la suta din cei 245cp folosesti uzual in bucuresti?

Link to comment
Share on other sites

Socant! Incredibil! Sa nu mai faci asa ceva! Sau daca faci, sa nu spui! tongue.gif Ai voie sa mergi cu maxim 60 si asta daca drumul e pustiu, mdaaa? biggrin.gif

 

 

Sentimentul de vinovatie este de nesuportat. :twoup:

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Te cred... In fiecare zi ma-nvart pe langa Udriste doborat de remuscari tot osciland daca sa le dau permisul sau nu, si mereu plec de acolo scarbit de lasitatea mea :twoup: :twoup: :D
Eu totusi cred ca nu ti-ar lua permisul, poti sa incerci. Nu e de ajuns sa recunosti tu "crima", trebuie sa fii dovedit :D
Link to comment
Share on other sites

Am votat oscilez, pt ca am benzinar, imi place cum suna, cum merge dar tot zic ca pt drumurile din Romania sunt mai bune diesel-urile pt ca e plin de curbe: treci de o curba, accelerezi, si peste max. 1 km franezi pt urmatoarea curba si apoi iar accelerezi.

 

Un diesel cu cuplul mare se descurca mult mai bine decat un benzinar. Dar la diesel cand aud cum suna motorul si stiu ce probleme sunt cu motorina, imi trece cheful de motor diesel.

 

@Ciupanezu: benzinarul meu de 2.5 l consuma 13-14 in oras si 9-10 afara. Bine, ieri am calcat-o tare Cluj-Oradea si a luat 13 l la drum intins !!! Dar i-am si dat numai kickdown-uri :twoup:))) Am facut 85-90 minute (170 km), in conditii de trafic intens pe ambele sensuri.

Link to comment
Share on other sites

Am votat oscilez, pt ca am benzinar, imi place cum suna, cum merge dar tot zic ca pt drumurile din Romania sunt mai bune diesel-urile pt ca e plin de curbe: treci de o curba, accelerezi, si peste max. 1 km franezi pt urmatoarea curba si apoi iar accelerezi.

 

Un diesel cu cuplul mare se descurca mult mai bine decat un benzinar. Dar la diesel cand aud cum suna motorul si stiu ce probleme sunt cu motorina, imi trece cheful de motor diesel.

 

@Ciupanezu: benzinarul meu de 2.5 l consuma 13-14 in oras si 9-10 afara. Bine, ieri am calcat-o tare Cluj-Oradea si a luat 13 l la drum intins !!! Dar i-am si dat numai kickdown-uri :D))) Am facut 85-90 minute (170 km), in conditii de trafic intens pe ambele sensuri.

Adica tu mergi cu 170 km/h pe un drum plublic??? :twoup: :twoup:

 

Ntzzzz! Ntzz!

Link to comment
Share on other sites

...Am facut 85-90 minute (170 km), in conditii de trafic intens pe ambele sensuri.

Adica tu mergi cu 170 km/h pe un drum plublic??? :twoup: :twoup:

 

Ntzzzz! Ntzz!

Ca sa inteleaga si "muflonii": 170 km in 85-90 minute NU inseamna 170km/h, ci 113.3 - 120 km/h . Pentru asa calcule complicate trebuie cel putin 3 facultati.
Link to comment
Share on other sites

Un diesel cu cuplul mare se descurca mult mai bine decat un benzinar. Dar la diesel cand aud cum suna motorul si stiu ce probleme sunt cu motorina, imi trece cheful de motor diesel.

 

nu inteleg ptr ce e asa de umbrita motorina ptr ca nici benzina nu e mai buna.

motorina fiind mai uleioasa e si riscu de a se duce mai greu motorul.

daca mergi in parametrii poate dainui si diesel ul fara probleme....sa nu mai vb de sunetul celor 6 in linie...

ce consumabile sunt la diesel?filtru de aer filtru de polen filtru de motorina si ce ar mai fii in plus de benzinar?o turbina...care trebuie sa o menajezi si sa o intretii ca sa te poti folosi de ea...mai nou si benzinarele au turbine...chiar cate 2...deci care i dealu'???pt sunet??? sunet sunet dar cuplu e din belsug...

asa ca fiecare masina e frumoasa si utila in felul ei...cati oameni atatea pareri...noi sa fim sanatosi... :twoup:

Link to comment
Share on other sites

am votat benzina ptr. ca bmw (ca si subaru) inseamna motoare pe benzina!

ca si dieselul e bun, economic, suna frumos..etc..asa o fi!

dar la fel e si un renault diesel si o skoda octavia...

bmw=benzina...parerea mea!

Link to comment
Share on other sites

corect.

cei care au renault sau skoda spun ca e o nebunie sa-ti iei BMW.

la fel spun si cei cu diesel despre cei care aleg benzina.

parerea mea ... daca tot faci o nebunie, fa-o pana la capat. daca alegi BMW, alege benzina.

Link to comment
Share on other sites

decat un 318d sau 320d mai bine 320i

sa nu mai vb de 330i sau......

 

PS: am inteles ce ai vrut sa spui.

si intr-adevar, dintr-un anumit punct de vedere, nu e normal sa-ti iei motor de sub 2l pe benzina si sa-l conduci sportiv.

poate fi mai ok un diesel la sub 2l.

la un 6 in linie insa ...

Edited by dcnitu
Link to comment
Share on other sites

Am votat oscilez, pt ca am benzinar, imi place cum suna, cum merge dar tot zic ca pt drumurile din Romania sunt mai bune diesel-urile pt ca e plin de curbe: treci de o curba, accelerezi, si peste max. 1 km franezi pt urmatoarea curba si apoi iar accelerezi.

 

Un diesel cu cuplul mare se descurca mult mai bine decat un benzinar. Dar la diesel cand aud cum suna motorul si stiu ce probleme sunt cu motorina, imi trece cheful de motor diesel.

 

Asta daca compari un motor turbo-diesel cu un benzinar mediocru.

 

@Ciupanezu: benzinarul meu de 2.5 l consuma 13-14 in oras si 9-10 afara. Bine, ieri am calcat-o tare Cluj-Oradea si a luat 13 l la drum intins !!! Dar i-am si dat numai kickdown-uri :twoup: ))) Am facut 85-90 minute (170 km), in conditii de trafic intens pe ambele sensuri.

E39 525i?

Intr-un trafic lejer, da.

 

Insa iti va consuma lejer 18% in trafic aglomerat.

Link to comment
Share on other sites

O medie de 100 km/h cluj oradea nu e mare... tinand cont ca de la cluj la huedin aprox 50 km , ii faci lejer in sub 30 de minute apoi de la huedin pana dupa piatra craiului e mai serpuit drumul dar e foarte placut si apoi piatra craiului oradea, in general multe linii drepte lungi , noaptea faci cluj-oradea 90 minute la condus relaxat :twoup: deci nu-i sariti in cap la om, ca a condus safe, este pe unde.
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.