Jump to content

Antigel


Billy

Recommended Posts

  • Replies 408
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

La ce interval se schimba ? In manual nu scrie .Am 72.000 km am luat masina la 68.000 din Germania si nu stiu daca l-a schimbat si cand ? Ar trebui sa-l schimb eu sau sa mai completez daca e nevoie ?

 

schimba-l ca sa fi sigur. nu e un capat de tara. daca nu, poti sa-i verifici proprietatile la orice service, ca sa nu ai probleme.

Link to comment
Share on other sites

La ce interval se schimba ? In manual nu scrie .Am 72.000 km am luat masina la 68.000 din Germania si nu stiu daca l-a schimbat si cand ? Ar trebui sa-l schimb eu sau sa mai completez daca e nevoie ?

 

schimba-l ca sa fi sigur. nu e un capat de tara. daca nu, poti sa-i verifici proprietatile la orice service, ca sa nu ai probleme.

mai bine il masori. dac este bun lasa-l acolo. nu ai de ce sa muncesti degeaba.

 

crezi ca neamtul mergea cu apa chioara? ala nu se zgarceste la cativa euro.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

salut

ieri am fost sa-mi schimb antigelul din motor.am luat HEPU rosu fara silicati, si baietii de la service au scos antigelul vechi dar nu in totalitate din cate imi dau seama(cel vechi era albastru) pt ca au intrat in motor in jur de 7 l de antigel nou amestecat 50%cu apa distilata.azi am citit pe cutia de la antigel- nu ai voie sa-l amesteci cu alt tip de antigel, in caz ca s-a realizat amestec trebuie scos si spalat motorul - si m-am speriat. nu prea stiu f multe despre antigel in general. poate imi spune-ti si mie ce sa fac???? <_< merci .astep niste pareri

Link to comment
Share on other sites

De intamplat, se poate intampla, dar oricum acum e prea tarziu.

 

BMW nu mai foloseste antigeluri pe baza de amino-nitriti, iar pentru ca in principiu, antigelurile sunt de fapt compusi chimici pot reactiona intre ei, de cele mai multe ori rezultand un lichid vascos sau schimbandu-si pH-ul. Ce se intampla mai departe, las la imaginatia fiecaruia...

Link to comment
Share on other sites

se usuca tenu dupa ? <_<

 

On topic : nu are nimic , eu am amestecat antigelu` plecand la drum lung si pierzand antigel pe la un cot , iar singura sursa de antigel o benzinarie oarecare , am pus peste cel vechi si nu a avut nici o treaba.

Edited by 22WTF
Link to comment
Share on other sites

.am luat HEPU rosu fara silicati, poate imi spune-ti si mie ce sa fac???? <_< merci .astep niste pareri

 

HEPU nu e bun pentru BMW.Schimba-l pe tot si incearca sa pui original.

nici ARAL ii roz la culoare? eu deala am ..

 

 

Parca Aral aveau unul albastru pentru BMW.

Albastru intradevar. Cei de la Filaret numai din acesta aveau la un moment dat.

Link to comment
Share on other sites

Ciupane, iar postezi pe langa. Omul se refera clar la curatarea sistemului de racire si tu ii dai cu uleiul... <_<

 

g0oby - da, una dintre procedurile de curatare este cea cu apa distilata, care dilueaza resturile de antigel ramase in circuit, "spaland" astfel sistemul. Totodata, exista si produse dedicate...

Link to comment
Share on other sites

Ciupane, iar postezi pe langa. Omul se refera clar la curatarea sistemului de racire si tu ii dai cu uleiul... <_<

 

g0oby - da, una dintre procedurile de curatare este cea cu apa distilata, care dilueaza resturile de antigel ramase in circuit, "spaland" astfel sistemul. Totodata, exista si produse dedicate...

merci pt raspuns Bobo la asta ma refeream scuze ca mam exprimat gresit

Link to comment
Share on other sites

Ce capacitate are instalatia de racire la e 46 318d/2004 si pe unde se se goleste complet? <_<

 

 

difera capacitatea instalatiei de racire de la domnul vasilan la un motor de 170 de cai? ( dupa parerea mea da dar spuneti-mi cu cat :) )

Edited by PityWPN
Link to comment
Share on other sites

Ce capacitate are instalatia de racire la e 46 318d/2004 si pe unde se se goleste complet? <_<

 

 

difera capacitatea instalatiei de racire de la domnul vasilan la un motor de 170 de cai? ( dupa parerea mea da dar spuneti-mi cu cat :) )

 

 

Ce fel de antigel recomandati la E 46 i pana la urma?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.