Jump to content

Antigel


Billy

Recommended Posts

Vin si eu cu o intrebare legata de antigel. Este vorba de un E46 320d /2004. Recent am verificat nivelul la apa si chestia aia plutitoare imi arata ca trebuie completat. Nu as vrea sa schimb tot antigelul din instalatie, as vrea sa completez. Unii mi-au recomandat sa bag doar antigel. Nu stiu ce bagase neamtul in ea, are culoarea ca sucul de kiwi :) . Sa bag apa? Sa bag apa diluata cu antigel? Ce are daca nu pun acelasi tip de antigel?

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 408
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Vin si eu cu o intrebare legata de antigel. Este vorba de un E46 320d /2004. Recent am verificat nivelul la apa si chestia aia plutitoare imi arata ca trebuie completat. Nu as vrea sa schimb tot antigelul din instalatie, as vrea sa completez. Unii mi-au recomandat sa bag doar antigel. Nu stiu ce bagase neamtul in ea, are culoarea ca sucul de kiwi :) . Sa bag apa? Sa bag apa diluata cu antigel? Ce are daca nu pun acelasi tip de antigel?

Multumesc.

 

 

Salut poti sa completezi cu un castrol de aceeasi culuoare pe care o ai in motor daca nu l-ai shimbat pina acum si masina ai luato din Germania dar cel mai bine ar fii sa-l schimbi de exemplu cu HEPU ( verde )este cam 30 lei (RON ) 1.5 L. Iar in legatura cu concentratia eu te sfatuiesc sa bagi mai mult antigel. Antigelut este un bun lubrifiant pentru pompa de apa de exemplu, nu corodeaza, nu face depuneri, iar dradul de fierbere este mai mare decit al apei.

Edited by alex compact
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Probabil cand am schimbat antigelul nu am reusit sa scot tot lichidul. Aveam robinetul de scurgere intepenit si am desfacut un furtun de am lasat apa se curga, probabil ca a mai ramas in motor. Bine ca am aflat sa mai verific odata concentratia sa nu cumva sa am surprize la iarna. Edited by ziemenz
Link to comment
Share on other sites

Probabil cand am schimbat antigelul nu am reusit sa scot tot lichidul. Aveam robinetul de scurgere intepenit si am desfacut un furtun de am lasat apa se curga, probabil ca a mai ramas in motor. Bine ca am aflat sa mai verific odata concentratia sa nu cumva sa am surprize la iarna.

cam pe unde se afla acel robinet ...:):) poze ? thanks

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
O sa pun antigel.

Am verificat lichidul de servodirectie si e cam la minim. Poate chiar un pic sub minim. Am inteles ca trebuie sa-i pun ATF (automatic transmision fluid) in loc de lichid de servo normal. Am inteles corect?

 

antigelul trebuie sa fie rosu,nu albastru

 

la servo se pune lichid ATF...eu am pus castrol dexron 2 sau 3 ...nu mai stiu

 

 

am comandat antigel original pt masina mea si este ALBASTRU.... nu mai inteleg nimic. cati oameni atatea pareri :)

Link to comment
Share on other sites

Si eu am vazut ca pe autokarma.ro este albastru recomandat pentru e46. Nush care-i treaba. Mai important este sa nu le amesteci. La mine avea o nuanta rosiatica (parca asa imi aduc aminte) lichidul si d-aia am pus tot rosu. Am pus atunci, in vara, cam un litru si acu vreo luna am mai pus aproape un litru. Nush pe unde naiba il pierd, dar e bine ca nu pierd mult.
Link to comment
Share on other sites

eu am schimbat antigelul la revizie si era portocaliu, fieare cu culoarea lui. este bine sa folosesti la complerare aceeasi culoare, sa fie okay.

iar la servo, vezi ca scrie pe capacul de la butoias ce sa pui inauntru sau in cartea tehnica, eu unul am compelat cu 2x4, parca.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.