Jump to content

Antigel


Billy

Recommended Posts

  • Replies 408
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

O sa pun antigel.

Am verificat lichidul de servodirectie si e cam la minim. Poate chiar un pic sub minim. Am inteles ca trebuie sa-i pun ATF (automatic transmision fluid) in loc de lichid de servo normal. Am inteles corect?

Link to comment
Share on other sites

O sa pun antigel.

Am verificat lichidul de servodirectie si e cam la minim. Poate chiar un pic sub minim. Am inteles ca trebuie sa-i pun ATF (automatic transmision fluid) in loc de lichid de servo normal. Am inteles corect?

 

antigelul trebuie sa fie rosu,nu albastru

 

la servo se pune lichid ATF...eu am pus castrol dexron 2 sau 3 ...nu mai stiu

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
se pune apa cu antigel in raport egal,adica la 1l antigel pui 1l de apa distilata,pentru aerisire daca cauti pe forum gasesti cum se face.

 

 

Tu il aerisesti? Eu nu am aerisit niciodata instalatia si nu am probleme. Mai completez cu 100 sau 200 de ml la o luna sau doua, nu stiu pe unde se duce ca nu se vede.

Link to comment
Share on other sites

se pune apa cu antigel in raport egal,adica la 1l antigel pui 1l de apa distilata,pentru aerisire daca cauti pe forum gasesti cum se face.

 

 

Tu il aerisesti? Eu nu am aerisit niciodata instalatia si nu am probleme. Mai completez cu 100 sau 200 de ml la o luna sau doua, nu stiu pe unde se duce ca nu se vede.

 

Asta o patesc si eu, se pare ca-i o buba a seriei E46 :)

Link to comment
Share on other sites

in primul rand va salut.

on topic : robytm nu te supara pe mine, m-ai degraba iao ca o "mustrare parinteasca", insa daca erai langa mine te trageam de urechi pentru intrebarea care ai puso. inteleg sa intrebi ce inseamna un debitmetru, si cum se mananca insa daca intrebi de antigel si cum se procedeaza e dupa parerea mea cam trist. mai are rost sa te mai intreb de ce ti-ai luat bmw? cumva esti genul acela pe care il am yo la suflet, de si-a cumparat bmw doar ca sa se dea smecher si eventual sa agate gagici? ai mare grija de masina pe care o ai, ca e destul de grav daca nu o cunosti deloc, si doar apesi acceleratia numai sa vezi cum acul tinde la 200.

acum sa-ti raspund si la intrebare. Lichidul de racire face parte dintr-o combinatie, la cate 1 litru de antigel e necesar si 1 litru de apa distilata. pretul acestor 2 lichide tinde undeva la 10 RON (ambele). si tinand cont ca acum 2 saptamani mi-am schimbat vasul de expansiune a fost nevoie sa-mi golesc toata instalatia. vasul de expansiune se gaseste in stanga motorului, aproximativ langa farul stang. ca sa-mi umplu toata instalatia a fost nevoie de 4 litri de lichid, 2 litri antigel + 2 litri apa distilata. mare grija cand iti alegi momentul de alimentare. sa NU deschizi busonul vasului de expansiune dupa ce ai mers cu masina. sunt mari sanse sa ajungi pe la spital cu arsuri de gradul 3. sper sa nu te fii deranjat atat de rau cu punctul meu de vedere.

 

off topic : innainte sa-mi cumpar copilul pe care il am acum, am stat cu noptile si cu cafele langa mine citind orice prostioara de pe forum. am stiut ce, cum si pe unde se afla fiecare piesa, care tind sa cada mai repede, care sunt bubele. daca nu-ti cunosti masina, acolo cat de putin nu e nevoie sa fii mecanic, nu meriti sa o conduci. poate ti se pare o vorba filozofica, poate chiar o sa si razi insa daca tu nu simti problemele din timp, o sa regreti ca ti-ai luat bmw. de obicei problemele merg in lant.

 

toate cele bune, si ai grija cum mergi cu masina. e frumoasa, e puternica insa tu conduci masina nu invers.

Link to comment
Share on other sites

Se poate pune si apa de la robinet si nu se intampla nimic.... Eu asa fac si n-am probleme.... Cat despre raportul de 1 la 1 .... Asta doar daca vrei sa reziste la minus 50 de grade.... Raportul minim acceptat este de 1 la 2.5. Adica la un litru de antigel 2.5 litri de apa....

Nici daca pui foarte mult antigel nu este OK.... Altfel de ce n-am pune doar antigel ?

Link to comment
Share on other sites

Gresesti.

Ar fi bine ca pe viitor sa-ti insotesti opiniile personale de ceva de genul "asa cred eu" sau "parerea mea".

 

Dupa cum s-a dovedit de nenumarate ori afirmatiile de genul "eu asa fac si n-am probleme" nu au absolut nici o relevanta.

 

E o aiureala sa pui doar apa chioara sau sa folosesti alta concentratie de apa/antigel. Nu vei obtine ceea ce se cere de la un lichid de racire : transfer termic bun, rezistenta la inghet, cresterea temperaturii de fierbere, lubrefiere si inhibarea coroziunii.

Link to comment
Share on other sites

E o aiureala sa pui doar apa chioara sau sa folosesti alta concentratie de apa/antigel

 

 

Nici nu am afirmat ca am pus DOAR apa chioara.... Cat despre concentratie fiecare isi pune in functie de temperatura pe care o estimeaza in timpul iernii.... Eu n-am sa-mi pun o concentratie sa rezista la -50 de grade..... Dupa cum am spus dar n-ai remarcat nici sa pui prea mult antigel nu e recomandat ca atfel producatorul iti recomanda sa bagi doar antigel fara apa....

 

Producatorul spune ca doza minima de antigel e de UNA parte la 2.5 parti de antigel.... Nu scrie nicaieri ca trebuie sa bagi un raport de 1 la 1....

 

In cazul de fata poti spune si tu ca si mine " Parerea mea" sau "eu cred".....

 

 

Cred ca se subintzelege ca postand aici vorbesc in numele meu si a parerii mele strict personale ca nu cred ca as putea sa vorbesc in numele tau de pilda. Asa ca "parerea mea " suna usor pleonastic....

 

Spre deosebire de altii eu nu ma cred Dumnezeul absolut "domnule diriginte"....

Cel mai corect e sa vorbesti din experientele personale nu "din carti". Daca era un forum exclusiv de mecanici cred ca doar 1 la suta din useri aveau voie sa vorbeasca pe acest forum. Daca nu esti mecanic sfaturile tale sau ale altuia au aceeasi valoare ca si ale mele . Nu vad de unde ai tonul asta de superioritate si de autoritate in domeniu.... Poate reuseshti sa-mi explici....

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

Inca o precizare pt a nu se intelege gresit.... Functia de moderator itit da automat mai multe drepturi decat al unui user obisnuit. Nu neg asta. Si din acest punct de vedere ai o autoritate. Eu contest sfaturile tale intr-o oarecare masura. Daca esti mecanic ma inclin in fata ta... de nu... ti-am zis.... sfaturile tale valoreaza cat ale mele. ( Fara sa te ofensezi te rog...)

 

A nu se intelege ca le stiu eu pe toate.... Era doar o experienta personala .... Ma rog... voiam sa ma fac util cu un sfat nu sa-i distrug omului masina....

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

ms. de informatii.

Nu stie cineva un service in timisoara care verifica concentratia? ms frumos

 

 

Statiile de carburant MOL ofera gratuit clientilor sai acest serviciu; aparatul este performant.

 

se pune apa cu antigel in raport egal,adica la 1l antigel pui 1l de apa distilata,pentru aerisire daca cauti pe forum gasesti cum se face.

 

 

Tu il aerisesti? Eu nu am aerisit niciodata instalatia si nu am probleme. Mai completez cu 100 sau 200 de ml la o luna sau doua, nu stiu pe unde se duce ca nu se vede.

 

Asta o patesc si eu, se pare ca-i o buba a seriei E46 :)

 

Nu este vorba de nici o buba; vasul de expansiune are un "prea plin"-

 

 

Inca o precizare pt a nu se intelege gresit.... Functia de moderator itit da automat mai multe drepturi decat al unui user obisnuit. Nu neg asta. Si din acest punct de vedere ai o autoritate. Eu contest sfaturile tale intr-o oarecare masura. Daca esti mecanic ma inclin in fata ta... de nu... ti-am zis.... sfaturile tale valoreaza cat ale mele. ( Fara sa te ofensezi te rog...)

 

A nu se intelege ca le stiu eu pe toate.... Era doar o experienta personala .... Ma rog... voiam sa ma fac util cu un sfat nu sa-i distrug omului masina....

 

Obisnuieste-te cu stilul lui Paul si nu o lua personal; si mie mi-a trebuit ceva vreme. Este la fel de pasionat ca si noi si se doreste la fel de util ca majoritatea dintre noi. In plus este unul dintre putinii moderatori carora nu li s-a urcat la cap "puterea magica a butoanelor". O mica remarca am de facut: Pe bidoanele de antigel sunt mentionate concentratiile, nu numai cea minima. Pe unele se mentioneaza in mod express sa nu se depaseasca acest 1:1.

Link to comment
Share on other sites

...si eventual sa agate gagici?

 

 

off: sa stii ca intr-un bmw e posibil sa ai sanse mult mai mari. nu e cazul meu, eu aveam deja prietena cand mi-am luat bmw-ul... dar am vazut cazuri in care masina face totul. multi iau masina pentru ca stie ce e bmw, si la fel de multi probabil ca sa agate :)

 

on-topic: daca nu te descurci, cel mai bine mergi la un service, nu e o avere sa schimbi lichidul de racire :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.