Jump to content

OBC - On Bord Computer E46


Myx

Recommended Posts

Am si eu 2 intrebari. :)

Am un 316 de 1.9l din 2000, climatronic, fara maneta laterala cu buton in cap din care sa setez una alta. Pe bord imi arata nr. de km efectuati si dedesubt ora.

Vreau sa stiu si eu :

 

1. daca am termometru pt temperatuara exterioara si cum pot sa o afisez ;

2. ce sunt cifrele care apar cand tin apasat lung butonul de resetat km efectuati. (Mentionez faptul ca apar tot felul de cifre in locul nr de km efectuati, iar in dreapta imi apare 1 sau 2,3 ..... si tot asa in functie de cate ori apas eu...pana la 20 parca. Ma gandesc ca poate de aici imi pot seta si eu sa vad un consum, temperatura exterioara sau mai stiu eu ce... si eu nu stiu. Din cate am vb si eu cu niste prieteni ar trebui sa am si eu, pt ca masina are climatronic.

 

Multam anticipat ! :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 307
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 1 month later...
Am confectionat o noua husa pentru schimbatorul de viteze si pentru montarea acesteia trebuie sa dau jos capul schimbatorului de viteze insa nu stiu cum. Am fost si la un service si nu au stiut. Pe tija schimbatorului, la 2 cm sub "cap", sunt 2 fante dar nu au nici un ac de siguranta si nici prin desfiletare nu am insistat prea mult sa nu rup ceva. Husa veche am scos-o prin taiere. Precizez ca masina este 320d e46 din 2003 - facelift
Link to comment
Share on other sites

""oricum, daca nu o lipesti cu ceva cea noua pe care o pui o sa-ti joace deoarece cea originala are un fel de adeziv de sustinere."". Din cate am vazut ce a scris saplacan despre acel adeziv mi-a fost frica sa nu joace dupa ce o pun la loc si am cusut pe loc o portiune din cusatura "originala". :)
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Legat de topicul: http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...c=48917&hl=

Eu am fost la filaret acu vreun an. au rezolvat-o repede baietii...in 15 minute plecam de la ei cu OBC cu tot; mi-au facturat 2 ore de manopera = vreo ~130 Roni....Am fost multumit ca am plecat repede si ca n-a costat cine stie ce, dar nu am mai riscat sa calc pe-acolo vreodata.

Ca la Rromani.

Edited by cos
Link to comment
Share on other sites

te-ai dus cu maneta deja montata/instalata si aveai nevoie doar de activare?

 

la manopera intra: demontat airbag, demontat maneta veche/montat maneta noua, montat airbag si inca alte chestii marunte...

ceea ce costa intradevar este activarea propriu-zisa prin tester care costa in jur de 80 RON...

daca te duci cu maneta deja montata !

 

cred ca si ei au un timp util de cca 1 ora...

nu prea imi vine sa cred ca te-au facturat in plus 2 ore la manopera... la mine a durat cam 30 - 45 minute cu montat/demontat !

Link to comment
Share on other sites

a reusit vecinul meu sa cumpere o piele pentru schimbatorul de viteze ... am desfacut fosta .. piele care era jalnica dar nu am reusit sa scoatem 'nuca' am gasit sub aceasta doua orificii acoperite cu niste stik-uri dintr-o folie crezand ca poate apasand cocomitent pe ele va elibera fabuloasa nuca dar nimik ... am tot invartit de ea , am tras ( in limitele bunului simt ) insa sa o scoatem nici gand ... va rog daca stie cineva cum ? ca am reusit sa o rupem pe cea veche insa nu am mai reusit sa montam pe cea noua !

Multumim!

Link to comment
Share on other sites

a reusit vecinul meu sa cumpere o piele pentru schimbatorul de viteze ... am desfacut fosta .. piele care era jalnica dar nu am reusit sa scoatem 'nuca' am gasit sub aceasta doua orificii acoperite cu niste stik-uri dintr-o folie crezand ca poate apasand cocomitent pe ele va elibera fabuloasa nuca dar nimik ... am tot invartit de ea , am tras ( in limitele bunului simt ) insa sa o scoatem nici gand ... va rog daca stie cineva cum ? ca am reusit sa o rupem pe cea veche insa nu am mai reusit sa montam pe cea noua !

Multumim!

 

 

 

Pai trage cu mai putin bun simt fff tare da vezi sa nu-ti scape sa te lovesti cand iese sau sa darami cava prin masina

Link to comment
Share on other sites

a reusit vecinul meu sa cumpere o piele pentru schimbatorul de viteze ... am desfacut fosta .. piele care era jalnica dar nu am reusit sa scoatem 'nuca' am gasit sub aceasta doua orificii acoperite cu niste stik-uri dintr-o folie crezand ca poate apasand cocomitent pe ele va elibera fabuloasa nuca dar nimik ... am tot invartit de ea , am tras ( in limitele bunului simt ) insa sa o scoatem nici gand ... va rog daca stie cineva cum ? ca am reusit sa o rupem pe cea veche insa nu am mai reusit sa montam pe cea noua !

Multumim!

 

 

 

Pai trage cu mai putin bun simt fff tare da vezi sa nu-ti scape sa te lovesti cand iese sau sa darami cava prin masina

 

am tras si foare tare insa mi-e cam frica ca se misca tot subansmblul dedesubtul schimbatorului ...si poate iese schimbatorul cu totul... dam in altele dupa aia !

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.