Jump to content

530i xdrive G30


gimvarman

Recommended Posts

Salutare baieti si fete,

 

M-am hotarat sa deschid postul asta inainte sa imi vina masina, pentru ca m-am saturat de asteptat si trebuie sa imi umplu timpul cu ceva. Este o masina de serviciu, comandata de anul trecut. In momentul de fata conduc un Q3 2.0 TDI quattro de cateva luni, de cand a trebuit sa ma despart de E90 320d pe care l-am luat de aici de pe forum prin 2009. Chiar daca e o diferenta de aproape 10 ani intre E90 si Q3 tot E90-ul a fost mai placut la condus.

 

Cum am ajuns la configuratia asta - a trebuit sa ma incadrez intr-un buget fix si o limitare de emisii de maxim 150g/km. Am vrut neaparat xdrive, am mers pe max de CP permis de buget si limitarea de g/km. Am vrut ceva mai bub pe audio decat standard, nu mi-am permis insa mai mult decat HiFi.

 

Pentru ca masina nu aparuse inca in showroom cand am comandat-o (in noiembrie...) am inca dubii despre:

- full LED daca chiar merita banii

- scaune sport, am auzit ca sunt cam dure, chiar si Mikken spunea

- daca se vede ok bmw shadow line (negru lucios) si nu ar fi fost mai bine crom sau aluminiu la culoarea asta exterioara (bluestone)

 

In posesia masinii ar trebui sa intru, dupa ultimele estimari, in maxim 2 saptamani. Merg maine sa o vad, era insa cu folie pe ea, sper sa fie pregatita de "prima intalnire". Prima impresie conteaza intotdeauna, nu?

 

Ce am comandat:

 

BMW 530i xDrive Sedan

Sport Line

1998 cm3

185 kW (252 CP)

urban 7,4 l/100km

extra urban 5,2 l/100km

combinat 6 l/100km

Emisii CO 2 137 g/km

 

C2Y Bluestone

CNAT Combinatie stofa/piele Plectoid Antracit/Negru

 

Echipamente standard

2PA Prezoane antifurt

2VB Monitorizare presiune anvelope

302 Sistem de alarma

423 Covorase din velur

428 Triunghi reflectorizant si trusa de prim ajutor

465 Bancheta spate rabatabila

4T8 Oglinzi exterioare cu functie automata antiorbire

502 Sistem de spalare a farurilor

508 Senzori de parcare (PDC fata/spate)

534 Aer conditionat automat

5A1 Faruri ceata cu tehnologie LED

650 CD Player

6AK Servicii BMW ConnectedDrive

6NS Conectivitate extinsa

 

Echipamente Optionale:

 

223 Control dinamic al amortizoarelor

2TB Transmisie automata Steptronic sport

2VC Kit de reparatie pana

3AG Camera de luat vederi pentru mersul inapoi

494 Scaune incalzite pentru conducatorul auto

si pasagerul fata

4UR Iluminare ambientala

552 Faruri adaptive LED

5AC Asistent faza lunga

609 Sistem de navigatie Professional

676 Sistem de difuzoare HiFi

24W Jante din aliaj usor Double-spoke de 18"tip 684

481 Scaune sport pentru conducatorul auto si pasagerul fata

4LU Ornamente interioare negru lucios cu finisaje interioare Pearl Chrome

710 Volan M imbracat in piele

760 Ornamente BMW Individual Shadow Line

 

Astept parerile voastre despre configuratie.

 

AMR 14 :)

  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu mor de ofticat cand vad pe cineva ca si-a comandat motorul asta.

Am 38 de ani, 500.000km si am condus benzina doar la scoala de soferi, o dacie 1310. Apoi inca 5000km pe un harb de fiesta de prin 1994 si 500km pe un A5. Practic, vreo 6000km in total.

Plus ca am boala ca masina mea nu trage. Se numeste bmw insa nu trage. O sa fiu, daca situatia va veni, bataia de joc a golfurilor.

 

Configuratia este geniala, clar.

Scaunele sport sunt super bune dpmdv. Nu tari(la jetta de ex parca sunt din lemn), cu sustinere laterala si arata f bine.

Totusi nu o sa insist pe ce imi place, ci invers.

 

Parerea mea este ca o masina din clasa asta fara full piele este ca un miss world care si-a pierdut a doua zi toti dintii.

Aproape inacceptabil fara piele si la seria 3 sau 4.

 

Si eu am avut dilema intre shadow line si aluminiu satinat la exterior si am oscilat mult. Am comandat aluminiu(desi initial shadow si dupa ce am schimbat pe aluminiu am vrut din nou sa schimb pe shadow) si arata perfect cu aluminiu. Ar fi regretat enorm daca aveam shadowline. Mai ales ca dpmdv, rama nemetalica in jurul geamurilor este asemuita masinilor ieftine.

 

Nu as fi luat led premium. Sunt arhisuficiente astea standard. Iti puneai diferenta pana la full piele(1300euro inclusiv tva) si ramaneai cu 200 euro. Nu as fi luat camera pt revers. Cu camera da vezi insa nu stii daca mai sunt 30-40-50 cm pana la obstacol. Ci doar il vezi insa nu stii cat mai poti da cu spatele. Tot senzorii iti spun cat mai poti da cu spatele iar faptul ca nu vezi obstacolul nu e impediment. Eu cand parchez acasa, dau cu spatele la un gard. In timp ce dau cu spatele, imi scot portmoneul din cotiera, cheile de la casa, tigarile. Iar cand tiuie de tot, opresc motorul.

 

Cu cei 200 euro ramasi de la led(1300 cheltuiti pe full piele) si cu banii de la camera, puneai altceva. Eu as fi luat displayul din spatele volanului si cheia cu display si incarcare wireless pt telefon. Then again, sa stai cu cablu bagat in USB si atarnand printre scaune nu e pt seria 5 ci pt seria 1.

 

Ce discount in procente ai primit pe ea?

Edited by edit
  • Like 5
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Faza cu pielea mie mi se pare o chestie si de gusturi... De multe ori este mai practic/util sa n-ai full piele (vara daca a stat masina in soare, in sezonul rece...). Mie mi se pare foarte bine configurata. Iar legat de shadowline mie mereu mi-a dat impresia de bun gust. Liniile cromate,satinate etc. mi se pare ca dau prost pe e46/e60. La G30 parca nu este atat de rau...dar tot shadowline imi place mai mult. Singura chestie pe care n-am inteles`o este limita de CO2, de ce anume ai vrut sa te incadrezi in exact 150g? Edited by All
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Totusi... linia "metalica" aduce a gipsy dupa parerea mea, nu am nimic cu niste grile crom, dar cu crom la geamuri eu asa o vad. Nu pentru a vedea obstacolul(care oricum stii unde e din cauza senzorilor) este buna camera cu reverse...habar nu ai cat de buna este o camera din asta intr-un oras aglomerat cand trebuie sa scoti masina dintr-o parcare laterala si in stanga ta ai o duba si dai incet incet pana vine un ghiolban cu viteza si te gandesti ca te claxoneaza sau ceva...

 

"Full piele" cand aud iarasi parca mi se ridica parul in cap , ma duce cu gandul la anunturile samsarilor, totusi nu sunt niste scaune din VELUR.

Cat despre motor...sunt un adept inrait al dieselului insa as da oricand un diesel pe motorul asta.

 

Nu vreau sa te enervezi sau ceva edit insa cu pielea,camera si motorul nu ai nimerit-o.

 

Cheia cu display...eu o vad doar pentru cei care iubesc sa-si puna cheia pe masa cand se duc la un suc ca sa o vad altii (gispy style).

Incarcare prin wireless...am 23 de ani si nu am incarcat vreodata un telefon la masina si nu mi sa intamplat sa raman fara baterie (si da, am iphone)

Display-ul din spatele volanului...aici poti sa spui ca ai nimerit-o.

Edited by WIN60
  • Like 2
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

e faina configuratia si cred ca va arata super cu ornamentele negru lucios pe exterior data fiind culoarea bluestone. Sa te bucuri de ea si asteptam un review la cald cand va intra in posesia ta.

merci, asa sa fie! am ales mai mult din instinct, ulterior dupa ce au inceput sa vina review-urile pe net toate pe gri erau cu crom sau aluminiu si incepusera sa imi placa si asa

 

Shadow line (AWESOME ALL THE TIME)

 

Ai luat niste optiuni perfecte dupa parerea mea...iar motorul cred ca este dorit de oricine.

 

Sa o stapanesti sanatos de acuma!

merci!

 

Eu mor de ofticat cand vad pe cineva ca si-a comandat motorul asta.

Am 38 de ani, 500.000km si am condus benzina doar la scoala de soferi, o dacie 1310. Apoi inca 5000km pe un harb de fiesta de prin 1994 si 500km pe un A5. Practic, vreo 6000km in total.

Plus ca am boala ca masina mea nu trage. Se numeste bmw insa nu trage. O sa fiu, daca situatia va veni, bataia de joc a golfurilor.

 

Configuratia este geniala, clar.

Scaunele sport sunt super bune dpmdv. Nu tari(la jetta de ex parca sunt din lemn), cu sustinere laterala si arata f bine.

Totusi nu o sa insist pe ce imi place, ci invers.

 

Parerea mea este ca o masina din clasa asta fara full piele este ca un miss world care si-a pierdut a doua zi toti dintii.

Aproape inacceptabil fara piele si la seria 3 sau 4.

 

Si eu am avut dilema intre shadow line si aluminiu satinat la exterior si am oscilat mult. Am comandat aluminiu(desi initial shadow si dupa ce am schimbat pe aluminiu am vrut din nou sa schimb pe shadow) si arata perfect cu aluminiu. Ar fi regretat enorm daca aveam shadowline. Mai ales ca dpmdv, rama nemetalica in jurul geamurilor este asemuita masinilor ieftine.

 

Nu as fi luat led premium. Sunt arhisuficiente astea standard. Iti puneai diferenta pana la full piele(1300euro inclusiv tva) si ramaneai cu 200 euro. Nu as fi luat camera pt revers. Cu camera da vezi insa nu stii daca mai sunt 30-40-50 cm pana la obstacol. Ci doar il vezi insa nu stii cat mai poti da cu spatele. Tot senzorii iti spun cat mai poti da cu spatele iar faptul ca nu vezi obstacolul nu e impediment. Eu cand parchez acasa, dau cu spatele la un gard. In timp ce dau cu spatele, imi scot portmoneul din cotiera, cheile de la casa, tigarile. Iar cand tiuie de tot, opresc motorul.

 

Cu cei 200 euro ramasi de la led(1300 cheltuiti pe full piele) si cu banii de la camera, puneai altceva. Eu as fi luat displayul din spatele volanului si cheia cu display si incarcare wireless pt telefon. Then again, sa stai cu cablu bagat in USB si atarnand printre scaune nu e pt seria 5 ci pt seria 1.

 

Ce discount in procente ai primit pe ea?

Sa stii ca nici eu n-am mai condus deloc benzina, doar diesel. Bine, mai putin cand am inchiriat prin concedii. Acum trebuie sa fiu atent sa nu alimentez motorina din greseala, chiar sunt stresat pe chestia asta.

Am vazut ca si tu ai un G30, sa il stapanesti sanatos si sa te poarte fara incidente!

La full led mi-a placut ca sunt mai luminoase si m-a fascinat chestia cu antiorbirea. O sa vad cat de practica e pe drumurile noastre.

Cat despre piele, nu am complexe de genul asta, mi se pare mai practica stofa. Intre timp am vazut si cum arata combinatia asta pe o mostra si parea in regula.

Ar fi mers wireless charging, asa e. Camera mi se pare practica, senzorii nu acopera absolut tot.

Discount 18%, a fost maximum; la F10 ar fi fost mai mare.

Link to comment
Share on other sites

@disclaimer: a nu se intelege ca critic masina

 

Nu este vorba ca shadowline la exterior este de prost gust, nici vorba. Insa ornamentele pot fi confundate cu ramele de cauciuc de la alte masini.

 

Pielea atat iarna cat si vara nu e practica, dar iarasi, seria 7 nici nu o poti avea cu stofa. Stofa nu poate fi asociata cu masini de la seria 5, mercedes E, A6 in sus

In fond, la rolls, unde se urmareste confortul, de ce nu pun stofa?! Ca poate vrea milionarul sa se urce in masina ca atunci l-a taiat capul iar soferul nu a avut cand sa ventileze sau sa incalzeasca interiorul.

 

Cu siguranta limita de CO2 este data de faptul ca gimvarman lucreaza la o multinationala. Este o politica a firmei pt a fi prietenosi cu mediul. O modalitate de a-si face reclama sau poate o aliniere la anumite reguli ale firmei din tara mama. Ikea procedeaza asa.

 

Best regards si tie :)

Edited by edit
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Apropo si de chestia asta cu livrarea: pune biciul pe ei. Le ia cateva ore sa iti pregateasca masina. Indiferent cate livrari au, se descurca. Nu accepta mai mult de 3 zile lucratiare din momentul in care masina a ajuns la dealer de la fabrica

 

Ma supara f tare ideea ca nu am si eu 530xi. O solutie era 530i RWD dar chiar nu avea sens pt siguranta si pt mobilitatea pe timp de iarna.

Le-am scris la BMW in germania si i-am intrebat de M powerkit care mi-ar aduce 10% mai multi CP si NM insa nu cred ca este disponibil pe motorul asta al meu. Astept sa imi raspunda. Mi-au cerur acum o saptamana WIN-ul masinii

Edited by edit
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

All, faza cu emisiile e cum zice Edit, e impusa de companie. Face parte din politica de eco friendly, etc. Sau un motiv de limitare a consumului, sau ambele ;)

 

WIN60, sa imi zici si mie cum reusesti fara sa incarci telefonul, probabil nu-l folosesti? Apropos, sunt dependent de waze si nu stiu cum sa fac sa folosesc in coninuare. N-as mai sta cu mobilul agatat in bord.

 

Shadowline arata super bine, am vazut masina azi, o sa pun poze mai incolo. Nu este negru mat, nu are aspect de ieftineala.

 

GreatValue, Edit, m-am enervat prea mult pe tema asta cu livrarea, e mai complicat pt ca e pe corporate, leasing operational, etc.

 

Branevl - merci! De acord ca merge fara xdrive, e insa clar un plus de siguranta, tractiune, etc.

Edited by gimvarman
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salutare si bine ai venit printre posesorii de G30 :) Masina e foarte ok configurata dpmdv. Sa o stapanesti sanatos si fara incidente.

 

Scaunele comfort pentru mine personal sunt un must de acum inainte, chiar daca debifez alte optiuni. Dar stiu cum e cand esti limitat de buget, iar scaunele alea sunt chiar scumpe (plus ca te obliga la piele deci o cheltuiala suplimentara).

 

Misto ca in Romania poti comanda navigatia Professional separat. In Germania poti lua doar pachetul Connected Drive, care costa mult si iti baga pe gat si alarma, remote services si wireless charging...de care poate nu ai nevoie.

 

Legat de briz briz-urile exterioare, trust me...you won't give a shit :) O sa te simti atat de bine la volan, incat exteriorul o sa te intereseze prea putin. Oricum sunt convins ca o sa arate misto culoarea asta cu shadow line.

 

Si farurile adaptive LED cred ca sunt cool, mai ales ca vin cu daylight-ul asta nou, care da agresivitate botului. De cum lumineaza nu mai spun, deja alea standard sunt wow.

 

Abia astept sa iti ajunga, poate ne vedem toti 3 (si cu edit) sa facem niste comparatii live si sa ne jucam la butoane :p

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

merci, Mikken, cu siguranta ne vedem, facem o intalnire G30 :) navi profesional vine si aici cu connected drive la pachet dar se poate anula connected drive; cred ca o fac pentru ca foarte multe servicii nu sunt efectiv disponibile in Romania.

George, am incercat astazi, nu am reusit, exista optiunea de mirroring in idrive. Am mai citit pe forumuri totusi ca nu merge cand e masina in mers. Cand ai testat mergea si in mers?

B-490-RZV - merci, cu siguranta!

Link to comment
Share on other sites

Mi s-a pus sila prea tare pe iphone pt ca sunt atat de multe functii care nu-s disponibile. Eu o sa trec pe Samsung desi sunt atat de inert la schimbari si minse pare ca niciodata nu voi sti sa umblu cu samsung. Mi-am luat wireless charging la masina fara sa imi pun nicio clipa problema ca iphone 7 nu are asa ceva. Plus fff multe chestii pe care le poti face cu Samsung iar cu iphone nu
Link to comment
Share on other sites

Am vazut-o astazi, m-am mai linistit. O saptamana, doua, trec repede. Cateva poze mai jos, cu telefonul mobil.

Nu ma lasa sa mai uploadez. Am sters din pozele mai vechi dar nu s-a actualizat, vreo sugestie?

 

Le-am pus pe imageshack, sper sa se vada

 

https://imageshack.com/a/Bgjl/1

post-24591-0-70718100-1492806361_thumb.jpg

post-24591-0-97944300-1492806509_thumb.jpg

Edited by gimvarman
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.