Jump to content

BMW 530d xDrive 2018


TKD29

Recommended Posts

Un inspector ITP a spus destul de sigur pe sine ca acele dimensiuni pe stalpul masinii, la BMW, sunt generale. Adica includ dimensiunile si pentru 520 si 530 etc.

Clar cateva coincid, altele nu. Iar in ceea ce priveste optiunile(frane M etc) nu sunt corelate cu informatiile de pe stalpul masinii. Poate gresesc...

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Deci, in incercarea de a incheia aceaste contradictii, roti pe 17ââŹÂ intra pe orice model F10 cu exceptia 550i, 550ix si M550dx, aceste 3 modele au discuri mai mari decat toate celelalte modele, nu permit mai jos de 18, 530 si 535 au discuri cu diametrul de 348, pe cand ce e mai jos de 530 au discuri de 330.

Parere personala, pentru iarna merg pe dimensiunea de pe stalp unde am insemnul M+S, pe care producatorul o recomanda ca masina sa aiba rezultate optime, pentru vara merg pe maxim eu personal, dar aici e chestie de gusturi sau confort dupa caz..

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pune jante pe 17 si stai linistit, o janta usoara echipata cu gume mai inguste se comporta mult mai bine pe zapada decat una grea si cu gume late.

 

Sunt multe aberatii scrise mai sus de unii care n-au avut nici macar un pic de chef sa verifice.

 

Diferenta intre franele standard si franele M Sport e asa:

 

Standard: 348X30 fata si 345X24 spate

 

M Sport: 348X36 fata si 345X24 spate

 

Difera grosimea discului fata, 6mm.

 

Mai difera etrierii pe fata.

 

https://www.realoem.com/bmw/enUS/partgrp?id=JD11-EUR-01-2018-G30-BMW-530dX&mg=34

 

Masina se poate echipa cu jante pe 17 dupa cum se poate vedea aici:

 

https://www.realoem.com/bmw/enUS/partgrp?id=JD11-EUR-01-2018-G30-BMW-530dX&mg=36

 

7,5JX17 ET:27 cu 225/55/17.

Edited by dragos1801
Link to comment
Share on other sites

Am gresit mai sus, am citit la repezeala titlul fiind pe telefon si abia acum am vazut ca e vb de G30 si nu de F10, la care nu stiu exact cum sta treaba, cel mai probabil colegul Dragos are dreptate dupa ce s-a documentat.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Intradevar la F10 550i/x si M550dx nu exista optiunea de jante pe 17, doar de la 18 in sus.

 

Pe G30 530dx, e la fel ca si la F10 530dx, exista 225/55/17.

Link to comment
Share on other sites

Pune jante pe 17 si stai linistit.

 

Sunt multe aberatii scrise mai sus de unii care n-au avut nici macar un pic de chef sa verifice.

 

 

 

Boss, ma simt avizat.

 

Eu am mentionat politicos ca am un anumit semn de intrebare cu compatibilitatea celor 17 inch. Bineinteles ca nu am verificat, ca nu am de ce sa verific eu. Verifica proprietarul daca considera sau nu necesar. Am ridicat un semn se intrebare care ar putea fi fondat sau nu, insa pana la a fi acuzat ca aberez e cale lunga. Suplimentar, nici nu prea imi place sa fiu pus la munca, nici seful meu nu indrazneste.

Edited by edit
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Un inspector ITP a spus destul de sigur pe sine ca acele dimensiuni pe stalpul masinii, la BMW, sunt generale. Adica includ dimensiunile si pentru 520 si 530 etc.

Clar cateva coincid, altele nu. Iar in ceea ce priveste optiunile(frane M etc) nu sunt corelate cu informatiile de pe stalpul masinii. Poate gresesc...

Inspectorul itp era varza murata si tu gresesti.

Fiecare masina are dimensiunile admise pt ea, nimic la modul general.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

El se ia dupa “pulica” ala de pe youtube care se da mare cunoscator si inspector itp.

 

Da. Ala cu audiurile lui pe benzina cu quatro cand de fapt el are o japoneza...

Am vazut ultimul video despre E90 - Daca se merita sau nu. A fost asa de prost materialul incat nici nu a avut rost sa ii zic ce si unde o ia pe aratura.

 

Asta e. Sa le sti pe toate e mai rar. Bine e sa deschizi urechea:)

Link to comment
Share on other sites

@nordscleife

 

stiu, e o prostie, motorul meu e de 245/45R18 pe ambele punti si asa a venit masina echipata din fabrica.

 

Mi-a placut modelul asta de jante M pe 19 si de asta mi-am mai luat un set de vara, iar pe cele de 18 le-am pus anvelope de iarna.

Anvelopele pe 19 mai merg un sezon si apoi renunt la aceste roti si le voi vinde, urmand ca sa ma intorc la 245/45r18 atat vara cat si iarna.

pt mine, talonul seriei 5 este prea mic pe jantele de 19 si masina mi se pare ca sufera. stiu, altora le trebuie 21 de inch pt seria 5, insa eu sunt de moda veche

Edited by edit
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Am la F15 pe fata 275/40/R20 si spate 315/35/R20.

Am comandat exact aceleasi dimensiuni de iarna.

Au fost geniale toata iarna, nu-ti fa nici o problema.

 

Aici nu se vorbeste de F15 si ma indoiesc ca 315 sunt "geniale" iarna pe zapada proaspata, in curs de topire sau pe gheata . Nici macar 275 . Tu probabil nu ai ajuns sa vezi zapada de cand ai F15.

"Geniale" sunt 225 pt masina lui .

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Frumoasa masina. Care este consumul urban la agregatul asta?

 

Azi mi-a luat 9.2 l/100, dar nu pot sa zic exact ca nu stau numai in oras cu ea, mai ies si pe autostrada, sate, etc.

Inainte de asta am condus Mazda 6 2.2 din 2009 si lua in oras 8.6-9, avand in vedere ce motor are si confort sunt multumit.

Edited by TKD29
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.