Jump to content

De ce "fuge" lumea de break?


Recommended Posts

Eu de exemplu daca stiam acum 2 ani ca o sa am un copilas asa de repede sigur mi-as fi luat touring

Cand a ramas nevasta-mea gravida aveam un Smart Fortwo :) (si E28-ul care il lasasem lui taica-miu). Cred ca am facut bine sa schimb masina :lol: .

Link to comment
Share on other sites

Ce mi se pare ciudat, dc nu ma insel, un touring nou este mai scump ca o berlina noua, dar se vinde mai ieftin.

Am vazut si eu pe bmw.ro la car configurator ca un touring e mai scump decat un sedan dar nu stiu de ce...

Din totdeauna a fost asa!

Iata oferta de pret din 2002 pt seria 5 :) .

 

L.E. Are geamuri mai multe, tabla mai multa, d'aia e mai scump :lol: !

Link to comment
Share on other sites

eu unu asa vad treaba: coupe arata mai bine decat sedanul, care este mai dragut decat break-ul. in schimb, break-ul este mai util decat sedanul care este, la randul sau, mai practic decat coupe-ul.

 

eu am ales exact la mijloc, desi acum imi pare rau ca nu am mers pe coupe :) .

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 2 weeks later...
Cu toate ca sunt familist nu-mi plac sub nicio forma,pur si simplu.Orice masina la care i se ridica portbagajul cu tot cu luneta.

http://www.flashpointsocialmedia.com/Area51/Orion/Images/o_rly.jpg

 

Si x5, x6? (M), rs4, rs6, porsche panamera, porsche cayenne, etc. etc. etc. etc.

 

 

Sau chiar un ferrari f430?

http://www.cargurus.com/images/2009/04/01/12/08/pic-47171.jpeg

 

 

Sau un mic enzo?

http://www.supratrucks.com/pictures/Miata/10-11-06/Ferrari-Enzo-Hood-Doors-Open-1600x1200.jpg

 

Sau o multitudine de supercaruri :twoup:)

 

Vezi ca nu trebuie sa fie touring sa se ridice luneta :)

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Ai vreo dovada in sensul ca sunt mai aerodinamice decat berlinele?

 

Tinand cont de faptul ca viteza maxima e mai mica la Touring decat la Limo, te contrazic cum ca ar fi mai aerodinamic Touringul ;)

 

Ai scris MULT mai practice cu majuscule de parca una e coupe si una e basculanta.

Ca arata mai bine, sunt partial de acord cu tine dar e chestie de gust estetic.

Edited by d-rive
Link to comment
Share on other sites

fiecare are gusturile sale, eu nu-mi permit sa comentez decat pt mine.

 

privind CX-ul, intram in fizica, curgere laminara pt viteze subsonice. cu cat e mai lunga curgerea laminara (netulburata), cu atat va exista mai putina rezistenta impotriva curgerii (la inaintare). de asta plafonul la break modern incepe sa se lase putin spre spate, 5-15 grade, nu mult. sa dezlipesca fluidul(aerul) de masina, sa nu faca vortex-ul ( varteju)l de absorbtie prea mare in spate.

s-ar putea sa fie mase mai mari pt touring, n-am timp acu' sa caut, de asta vit mai mica.

Edited by brownshark
Link to comment
Share on other sites

Masa mai mare influenteaza acceleratia si nu viteza maxima atinsa :)

P.S. comentariul meu anterior avea o nota de gluma in ea, sa nu o iei in serios ;)

Parerea mea e ca totusi are o influenta si masa autovehiculului la viteza maxima;ma indoiesc ca un lastun construit din plumb sa aibe aceeasi viteza cu unul construit din tabla de conserva,ambele avand aceleasi motoare si aceleasi caracteristici.

 

App,de ce la touring viteza max e mai mica decat la sedan?

 

Sau mai puteam da exempul cu doua camioane,unul incarcat cu 40 de tone de piatra,altul incarcat cu fulgi de gasca :wacko: ,oare amandoua au aceeasi viteza maxima?eu nu cred;atentie,nu vorbim de aerodinamica,presiunea in pneuri,vant lateral,capacitatea motorului si alte impedimente...pe amandoua le consider identice si in aceleasi conditii.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.