BMWClub: Ce tractiune preferati? - BMWClub

Jump to content

• 14 Pages +
  • « First
  • 12
  • 13
  • 14
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

Ce tractiune preferati?

Poll: ce tractiune preferati? (791 member(s) have cast votes)

tractiune spate sau xdrive

You cannot see the results of the poll until you have voted. Please login and cast your vote to see the results of this poll.
Vote Guests cannot vote

#261 User is offline   calinbmw2000 

• Pasionat
  • Group: Members

Posted 17 March 2018 - 19:21

As prefera noul M5 unde pot sa aleg 4x2 sau 4x4 :pardon:

Dar cum nu imi permit M5 tractiunea spate este ce aleg.
Pt cateva zile de zapada pe an nu consider ar fi necesar sa investesc in xDrive.

Pana la urma pe umed si uscat se aplica aceleas legi.Tot anvelopele sunt cele care fac diferenta.

This post has been edited by calinbmw2000: 17 March 2018 - 19:30

0

#262 User is offline   calinus68 

• Pasionat

Posted 17 March 2018 - 19:26

Diferenta o face conducatorul, indiferent de tipul de tractiune.
1

#263 User is offline   Romulus 

• The insider
  • Group: Admin

Posted 17 March 2018 - 20:03

BMW are mai nou si tractiune fata pe unele modele.

#264 User is offline   m15a 

• Începător

Posted 17 March 2018 - 20:21

View PostRomulus, on 17 March 2018 - 20:03, said:

BMW are mai nou si tractiune fata pe unele modele.

Trist..
1

#265 User is offline   wolfenstein99 

• Pasionat
  • Interests:Masini

Posted 17 March 2018 - 20:55

trist, dar foarte profitabil; si costuri mai mici de intretinere pentru clientii care oricum nu stiu sa aprecieze tractiunea spate.
0

#266 User is offline   Romulus 

• The insider

Posted 18 March 2018 - 07:42

Sunt multi, extrem de multi carora nici macar nu le pasa, dar si mai multi cei carora le pasa doar daca e xDrive. Traim alt fel de vremuri, trebuie sa ne adaptam, nu putem ramane incremeniti in timp.

#267 User is offline   arabu09 

• Senior

Posted 18 March 2018 - 07:58

App de cat le pasa de Xdrive
http://0-100.hotnews...tegrala-xdrive/

O spun ei cei care le vand

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

This post has been edited by arabu09: 18 March 2018 - 07:59

0

#268 User is offline   Romulus 

• The insider

Posted 18 March 2018 - 08:09

La noi exista basme de acum 20-30 de ani, daca nu mai mult, probabil de pe vremea cand tatal meu s-a rasturnat cu o Dacie 1100 cu tractiune spate care nu avea nici un fel de stabilitate iarna, despre tractiunea spate. Pe oricine intrebi, chiar si aici pe forum, oameni care au pretentii ca stiu conduce, ti se raspunde ca xDrive cu fel de fel de argumente, care mai de care mai haioase. Eu nu pot umbrela cu mine tot anul zi de zi, ca poate ploua. Iar de nins, ninge extrem de putin procentual de zile din an, nu avem o clima pentru xDrive. Iar atunci cand ninge, un minim de cunostinte (minim!) te face sa nu ai nici o problema. Evident, pneuri corecte anotimpului si in stare buna tehnica. Ca am vazut oameni cu 4x4 care se asteapta ca pneurile lor all season (no season!) sa faca minuni, fara sa inteleaga cat de importante sunt.

#269 User is offline   Ionuț_Cosmin 

• Membru
  • Interests:BMW

Posted 20 June 2019 - 20:35

Am votat xDrive. Conduc de vreo 7 luni un 4x4 si pot sa spun ca mi-am promis ca nu voi mai cumpara niciodata 4x2, fie el FWD sau RWD. Pur si simplu simti toata masina conectata la drum si la ce se intampla acolo sub tine cu acest xDrive.
3

#270 User is offline   Myx 

• Veteran

Posted 20 June 2019 - 21:28

Nu stiu ce sa spun , daca mergi 90% in oras , xdrive e cam.inutil ,cari dupa tine ceva kg si un sistem care lucreaza cand ? In curba cu 17km /h . La fel nici nu deranjeaza ,doar consuma mai mult 2 l dupa estimarea mea . Pe afara pot sa spun ca i-am vazut utilitatea , mai ales daca masina e ceva mai puternica dar nu il vad must have . Poti conduce relaxat si in siguranta , la fel de bine te poti face praf si cu xdrive . Soferul e cheia . De multe ori o greseala costa , poate xdrive te ajuta sau nu . E discutabil . Clar e chestie de optiuni si pana la urma putini de aici iau masini noi sa le configureze de la zero . Asa ca luam xdrive mai mult fortati de piata . F rare cele fara x. Eu n-am gasit cand am cautat sau erau f prost echipate , cumva la un anume buget s-a pus si xdrive

This post has been edited by Myx: 20 June 2019 - 21:32

2

#271 User is online   Eugen B 

• Pasionat

Posted 20 June 2019 - 22:44

Citisem undeva o statistica ca apropae 80% din masinile noi livrate in Romania (cred ca acelasi era si procentul de diesel) aveau x drive; am intrebat cativa cumparatori de ce au preferat aceasta optiune, fata de rwd, si majoritatea mi-au mentionat siguranta si sportivitatea. Pot spune, fara a denigra, ca pentru multi siguranta era de fapt puterea motoarelor la kick-down la depasiri la limita, iar sportivitatea .....era reprezentata de acceleratii in linie dreapta. Eu personal cred ca pentru bmw acest xdrive a fost un exercitiu de marketing foarte reusit, deoarece au reusit sa convinga foarte multi cumparatori sa achizitioneze o optiune utila doar in 5% din situatiile din viata reala.

Nu neg superioritatea tractiunii integrale, insa eu am simit-o intr-un test pe un circuit omologat la volanul , succesiv, a unui clio rs, bmw 325 rwd e30 fara nici o asistare, si la volanul unui mitsubishi lancer evo integral.....in conditii de viata normala, xdrive nu e un must have.E plin de cretini cu x drive, 4matic, quatrro, samd care fac depasiri la limita, si alte tampenii, in care sistemul de tractiune integrala nu are nici o semnificatie. Cei mai habotnici mi se par cei ce detin wv, sau skoda cu tractiune integrala, aia se cred regii soferilor si au cea mai tare masina ce lasa in urma bmw cu rwd si sac de nisip in spate...la fel, relatez experiente personale.
0

#272 User is offline   Injectoru'6 

• Membru

Posted 21 June 2019 - 00:09

La inceput cand cautam masina vroiam musai XDrive ca asa spuneau toti. Absolut toti ca masina fara XDrive nu face doi bani si ca iarna o ti parcata.
Din intamplare am gasit masina asta cu optiunile dorite si in buget care este RWD. Norocul meu as spune.
Am trecut cateva ierni, am mers la munte pe zapada, am mers pe ploaie si nu am avut nicodata sentimentului de nesiguranta. Ba chiar odata am tras eu mai tare de volan pe drum cu mazga dar masina s-a redresat singura. Sistemele si-au făcut treaba.
Acum ca veni vorba ma gandesc cu groaza ca o sa vina vremea sa schimb masina si o sa imi fie greu sa gasesc una RWD.

This post has been edited by Injectoru'6: 21 June 2019 - 00:10

0

#273 User is offline   lauras033 

• Nou venit
  • Pip

Posted 21 June 2019 - 12:45

RWD. E mai tare in curbe, se mai simte senzatia aia de condus. La inceput mi-a fost un pic teama iarna, mai ales ca am citit multe legende pe net despre tractiunea spate. A fost OK,a mai fatait din cur cand am calcat pedala si chiar am scos masina din nameti fara s-o pun pe burta.. Asa ca votez RWD.
0

Share this topic:

• 14 Pages +
  • « First
  • 12
  • 13
  • 14
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users

www.bmwclub.ro trafic.ro