Jump to content

Ce benzina folositi?


kst

Ce benzina folositi?  

1407 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

In ultimele saptamani am avut curiozitatea sa iau de la cateva benzinarii diferite cate 5 litrii sa-i testez in masina mea... inca nu am ajuns la o concluzie clara dar ce am remarcat foarte repede este ca aceeasi canistra la Lukoil are 5.07l, la Agip are 5.32l, iar la Petrom are 5.47l :) (asta in conditiile in care canistra a fost umpluta ochi pana aproape sa dea pe afara de fiecare data)

Ce explicatie ar putea fi alta decat ocaua mica? :lol: :lol:

Chiar ma gandeam cum de Petrom are pretul mai mic... cred si eu ca daca furi aproape 10% iti permiti sa ai un pret mai mic... aparent

 

 

interesant...

 

 

si eu am un bidonas de 6L pentru benzina (nemtesc) si la petrom au intrat 6,2L dupa afisajul de la pompa(pana in gura).m-am dus acasa si ma gandeam ca a crescut bidonul. am luat de la nevasta-mea vasul cu care masoara lichidele cand face papa si ce sa vezi, au intrat fix 6L.asa ca fura astia de la petrom pe rupte.

Link to comment
Share on other sites

@ Babanu

 

Colegu' te rog eu frumos incearca si vezi si de la Rompetrol... ca sunt foarte interesat :lol:

 

MErci frumos

 

Special cu dedicatie am fost astazi de dimineta sa testez... evident ca si Rompetrol este tot o afacere romaneasca si ar fi pacat sa nu fure... nu mult, doar 0.42 litrii la o canistra de 5 litrii :) Imi venea sa scot pwula si sa ma pis pe pompele lor, nu credeam ca in halul asta sa ciordeasca pe fata. Evident ca ala de la tejghea era foarte mirat de descoperirea mea... oare ce sa fie? ce sa este oare? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
@ Babanu

 

Colegu' te rog eu frumos incearca si vezi si de la Rompetrol... ca sunt foarte interesat :lol:

 

MErci frumos

 

Special cu dedicatie am fost astazi de dimineta sa testez... evident ca si Rompetrol este tot o afacere romaneasca si ar fi pacat sa nu fure... nu mult, doar 0.42 litrii la o canistra de 5 litrii :) Imi venea sa scot pwula si sa ma pis pe pompele lor, nu credeam ca in halul asta sa ciordeasca pe fata. Evident ca ala de la tejghea era foarte mirat de descoperirea mea... oare ce sa fie? ce sa este oare? :lol:

 

cum ai facut testul asta ?

Link to comment
Share on other sites

@ Babanu

 

Colegu' te rog eu frumos incearca si vezi si de la Rompetrol... ca sunt foarte interesat :)

 

MErci frumos

 

Special cu dedicatie am fost astazi de dimineta sa testez... evident ca si Rompetrol este tot o afacere romaneasca si ar fi pacat sa nu fure... nu mult, doar 0.42 litrii la o canistra de 5 litrii :) Imi venea sa scot pwula si sa ma pis pe pompele lor, nu credeam ca in halul asta sa ciordeasca pe fata. Evident ca ala de la tejghea era foarte mirat de descoperirea mea... oare ce sa fie? ce sa este oare? :lol:

 

 

Multumesc mult colegu' ... deci " Lukoil are 5.07l, la Agip are 5.32l, iar la Petrom are 5.47l " iar rompetrolu se afla inainte Petromului cu 5,42....

 

Firar mama lor sa fie...

 

Pai eu zic sa filmam chestia asta si sa o dam la Pro TV .... Colegu' eu zic ca e o idee buna daca ii anunti ... si pana mea le zici sa-ti returneze macar banii de benzina pe stirea asta :lol:)

Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

eu sunt curios cum a masurat, ca daca umpli o canistra pana la buza, nu are fix 5 litri de exemplu.

 

Ceva gradat presupun, altfel nu poate fi exacta masuratoarea.

Link to comment
Share on other sites

...

si eu am un bidonas de 6L pentru benzina (nemtesc) si la petrom au intrat 6,2L dupa afisajul de la pompa(pana in gura).m-am dus acasa si ma gandeam ca a crescut bidonul. am luat de la nevasta-mea vasul cu care masoara lichidele cand face papa si ce sa vezi, au intrat fix 6L.asa ca fura astia de la petrom pe rupte.

uite aici, a masurat colegu'

Link to comment
Share on other sites

Imi povestea cineva care a lucrat la o pompa de benzina pe vremea lui Ceasca, ca benzina are calitatea de a se dilata destul de mult la caldura.Spre exemplu cum era atunci daca alimentai dimineata cand era racoare ,incapea mai multa benzina decat daca alimentai dupamiaza cand era mai cald .Acum din cate am inteles rezervoarele sunt tinute la o temperatura constanta ,pentru ca asa ar fi obligati de normative ,dar traim in Romania si nu poti fi sigur de nimic...
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.