Jump to content

Ce benzina folositi?


kst

Ce benzina folositi?  

1407 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

mah, nu stiu.... dar e o initiativa interesanta, tre sa ma mai interesez, si sa vad si cu ce service-uri colaboreaza, in ce conditii se considera defectiunea ca fiind din cauza combustibilului etc. Fata de la statie nu stia mare lucru sa-mi explice cand mi-a dat pliantu cu prezentarea....

 

iti dai seama ca sa-ti schimbi 4 injectoare pe cheltuiala lu' Rompetrol... e ceva... dar bineinteles, ca si la asigurari, probabil exista o gramada de conditii.... poate ma si pune sa-mi fac revizii periodice in service-uri d-ale lor...etc....dar inca nu stiu prea mult, o sa ma interesez si o sa postez....

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

Totusi cum faci dovada ca ai alimentat numai de la ei?

 

 

Este "semnata". Nu trebuie sa faci tu dovada, ti se ia mostra din rezervor. Trebuie sa fie minim 90% carburant Rompetrol.

Link to comment
Share on other sites

Totusi cum faci dovada ca ai alimentat numai de la ei?

Ori iti pun vreun "lacat cu cifru" pe buson ca sa nu poti alimenta din alta parte? <_<

 

primesti un fel de carnetel in care se noteaza alimentarile si se raporteaza la nr de km parcursi!

in cazul in care ceri o reparatie, ti se ia o mostra din rezervor sa se convinga ca e benzol de la ei!

seems fair enough!

Link to comment
Share on other sites

primesti un fel de carnetel in care se noteaza alimentarile si se raporteaza la nr de km parcursi!

 

Eu am eliminat din "contract" acest aspect. De baza este doar mostra ridicata din rezervor. Au acceptat si au semnat. <_<

Link to comment
Share on other sites

deci esti inscris in asta? o sa merg si eu! si deci dovada ca folosesti combustibil doar de la ei e doar proba din rezervor?

super tare, si ti-au dat ceva lista cu service-uri agreate de ei sau tre sa constate reprezentanta defectul masinii?

 

Mi se pare doar o reclama.

 

Ar fi culmea sa te duci cu vreo masina de peste 10 ani si sa spui ca din cauza lor ti-a picat vreun injector sau vreo pompa de combustibil. <_<

 

Poate se refera doar la masinile in garantie.

 

 

pai de ce? o masina de peste 10 ani nu se poate strica din cauza combustibilului folosit in ultimele 90 de zile?

intr-adevar intervine si uzura celor 10 ani....dar si asta se ia in calcul, stai linistit!

La masinile in garantie reparatia se face in cadrul garantiei, de catre reprezentanta, nu?

Edited by Rhaziel
Link to comment
Share on other sites

Nu te costa nimic inscrierea; poti sa te inscrii online, descarci formularul (completat online) si il depui intr-o statie Rompetrol; in prealabil, un angajat al statiei respective iti verifica kilometrajul , semneaza si stampileaza formularul. O sa iti dau (pe seara sau maine dimineata) pe PM "observatiile" personale de pe spatele formularului descarcat, pe care Rompetrol le-a agreat.

 

Defectiunea poate fi constata de orice service autorizat RAR.

Link to comment
Share on other sites

pai de ce? o masina de peste 10 ani nu se poate strica din cauza combustibilului folosit in ultimele 90 de zile?

intr-adevar intervine si uzura celor 10 ani....dar si asta se ia in calcul, stai linistit!

 

Ba da.

Dar se poate invoca argumentul urmator: "Piesele sunt deja uzate, masina prezinta o uzura si un rulaj mare, prin urmare injectoarele au picat datorita uzurii nu datorita combustibilului."

Tocmai pentru ca se ia in calcul, doar nu crezi ca vor plati 25% din costul piesei sau alt procent.

Link to comment
Share on other sites

Ciupanezu: Tu poti presupune ceea ce doresti, dar deja exagerezi. Defectiunea si cauzele acesteia se constata in service autorizat RAR, nu de catre angajatii Rompetrol.

 

Rhaziel: Ai PM.

Link to comment
Share on other sites

Nu te costa nimic inscrierea; poti sa te inscrii online, descarci formularul (completat online) si il depui intr-o statie Rompetrol; in prealabil, un angajat al statiei respective iti verifica kilometrajul , semneaza si stampileaza formularul. O sa iti dau (pe seara sau maine dimineata) pe PM "observatiile" personale de pe spatele formularului descarcat, pe care Rompetrol le-a agreat.

 

Defectiunea poate fi constata de orice service autorizat RAR.

Si daca dai kilometrajul inapoi?

Link to comment
Share on other sites

Merg la ei, fac acel contract, sau ce o fi, fac plinul de la ei, dupa ce se termina fac alte 2-3 plinuri din alta parte, dau inapoi kilometrajul cu 1000km, apoi iar merg la ei, si tot asa...
Link to comment
Share on other sites

Ciupanezu: Tu poti presupune ceea ce doresti, dar deja exagerezi. Defectiunea si cauzele acesteia se constata in service autorizat RAR, nu de catre angajatii Rompetrol.

 

Nu exagerez cu nimic, nu sunt ĂŽnsĂŁ naiv.

 

Este foarte greu sa demonstrezi cĂŁ piesele unei maÂşini vechi de peste un deceniu Âşi cu peste 200 000 km la bord au picat datoritĂŁ combustibilului de proastĂŁ calitate.

 

Pur Âşi simplu pot fi invocate argumentele pe care le-am enumerat mai sus pentru a nu despĂŁgubi un eventual client pĂŁgubit.

 

PĂŁrerea mea.

Link to comment
Share on other sites

Depinde de mai multe aspecte (pricepere, calificare, experienta etc etc). Mai nou, am vazut ca si mecanicii consacrati mai dau rateuri (vezi diagnosticul instalatiei de aer de la masina lui Nony). Nu mai ma mira nimic. <_< Edited by CC23298
Link to comment
Share on other sites

Depinde de mai multe aspecte (pricepere, calificare, experienta etc etc). Mai nou, am vazut ca si mecanicii consacrati mai dau rateuri (vezi diagnosticul instalatiei de aer de la masina lui Nony). Nu mai ma mira nimic. :)

Ăntotdeauna ţi-a fost foarte greu să răspunzi ontopic.

 

Ideea este simplă, sper că nu va fi nevoie să repet:

 

Nu avea cum să vadă exact dacă există vreun por decât prin demontarea bordului, o lucrare de durată.

I-a spus că nu se poate ocupa şi Nony s-a dus ĂŽn altă parte, nu e nici o problemă.

 

Probabil existau alte lucrări mai importante care aşteptau şi a preferat să nu-l amâne.

 

L.E:

Demontarea am facut-o la Alex...era un pic contrariat dar mi-a recunoscut ca nu are cine stie ce experienta reparatii clime...omul e foarte ok, baietii lucreaza bine, bani sa fie.... <_<

 

@CC:

Ontopic: Aşa cum ţi-am spus, eu nu cred chestii de genul ăsta.

Indiferent de service-ul unde se constată defecţiunea, m-aş mira ca o firmă condusă de oameni cu capul pe umeri să acorde astfel de garanţii pentru nişte piese deja uzate.

 

Te-ai lăudat pe toate forumurile că maşina ta a trecut de 300 000 km.

Chiar crezi că dacă te duci cu un injector picat ţi-l vor schimba pe baza acelui contract?

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Depinde de mai multe aspecte (pricepere, calificare, experienta etc etc). ...... (vezi diagnosticul instalatiei de aer de la masina lui Nony).

 

Demontarea am facut-o la Alex...era un pic contrariat dar mi-a recunoscut ca nu are cine stie ce experienta reparatii clime..... <_<

 

Ce coincidenta..... :)

 

 

 

Back on topic: Crezi ce vrei! Piesele mele au oricum garantie worldwide, am schimbat pompa de injectie si injectoarele anul trecut, in toamna. Nu m-am inscris in program ca sa stau la mila si pomana, pur si simplu asa mi-a "venit". Iarta-ma daca am omis sa iti cer voie :bashwall:

 

Nu prea am inteles cum este cu "lauda", dar nici nu imi bat capul cu replicile tale....

Edited by CC23298
Link to comment
Share on other sites

mi se pare o campanie de bun simt si de bun augur ca intotdeauna la rompetrol, in contrast cu preturile exagerate de prin OMV si mai nou PetromV, care, dupa parerea mea, dupa fuzionare vand acelasi bullshit ca Petromul inainte, probabil cu mici imbunatatiri... dar oricum nejustificate in pret!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.