Jump to content

Ce benzina folositi?


kst

Ce benzina folositi?  

1407 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

tocmai am citi 41 de pagini, si concluzia este ca o sa incerc 98+, bagam 101 EFIX parca asa se numeste de la PetromV, mai buna ca 95 dar cam scumpa

99+ la petrom sau carerra 100 la OMV, eu cred ca diferenta dintre ele e doar pretul :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
De ce sa aibe probleme?

 

Asta vroiam si eu sa intreb , dar mi-ai luat-o inainte :)

Din cauza cifrei octanice foarte scazute ( nivel mult sub limita de 95 ) pot aparea detonatii necontrolate in camera de ardere al motorului (rata de compresie in cazul lui e de 10.5!).

Pana aici nici o problema caci knock senzorii identifica baiul si prin urmare ECU reduce avansul aprinderii de unde rezulta o functionare mai stabila dar si un randament de putere mai scazut al motorului. Asta in cazul in care ECU reuseste sa stabilizeze problema, in caz contrar apar erorile de detonare in bord, ceva de genul "cylinder 4 misfire detected" sau asemanator.

 

Benzina de 95 e posibil sa fie inferioara si din punct de vedere calitativ celei de 99+, fapt din care pe termen lung pot rezulta si alte probleme precum senzor lambda busit, injector sau catalizator infundat, depuneri rezultate in urma arderii impuritatilor (+ a good amount of H2O!) in interiorul camerei de ardere si la supape, etc, etc.

 

Pentru mai multe detalii, de citit aici.

 

Bineinteles fiecare face ce vrea cu masina lui, eu personal incerc sa-i dau intotdeauna ce este mai bun in materie de consumabile. Parca dorm eu mai linistit asa.. :)

Edited by attila318i
Link to comment
Share on other sites

Am inteles :)

Pe capacul rezervorului la mine scrie 91 95 98 or higher.

 

Alimentez numai de la Mol,95 sau EVO.Am incercat si 99+ de la Petrom,dar parca merge mai prost decat cu cea de 95 de la Mol.Acum nu stiu ce sa zic....

Edited by alexandru_83
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

parcurg cam 40.000 km/an si conteaza mult pretul benzinei asa ca incerc sa am calitate la pret bun.

eu am folosit de 1 an +99 de la Petrom si e foarte buna.

inainte puneam Evo dar deja e putin cam scumpa.

cu 95 nu prea am curaj sa incerc. acum am pus un plin cu OMV Carrera 95 si am venit de la Lugoj la Sibiu foarte bine.

cred ca raman vara pe Carrera 95 si iarna pe +99. Mol 95 e aceeasi cu Petrom 95 si Carrera 95.

 

apropo, stiti ca presedintele Lukoil Romania a spus ca vor renunta la francize pentru ca i-au prins pe unii vanzand carburant prost ?

aveau statie Lukoil dar bagau si carburant aiurea, clientii crezand ca e calitate.

o fi vrajeala sau nu ?

Link to comment
Share on other sites

Intamplare: De 7 luni de cand am masina pun motorina numai de la petrom.

M`am dus la facultate pe fuga si acolo cand am ajuns am vzt ca nu mai am combustibil sa ma intorc acasa si am pus ceva de la agipu de la fac. cantemir (nu va sfatuiesc sa o faceti), la nici 1 min dupa ce am plecat de acolo mi s`a infundat filtru de particule, bine ca e masina pe garantie si au schimbat filtru fara comentarii sau ceva :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

e 90-ul meu de 1 an de cand il am ..nu a vazut mai mult de 3 ori motorina din peco ........ ii pun numai de prin tiruri ....numai ca o ajut si cu un aditiv... un metabond megasel .....si fuge de papa pamantul ...

la fel am procedat si la fosta masina... un golf 5.....nici ala nu a vazut peco mai mult de 5-6 ori in 100.000 km ..cat am facut eu cu ea .

Link to comment
Share on other sites

e 90-ul meu de 1 an de cand il am ..nu a vazut mai mult de 3 ori motorina din peco ........ ii pun numai de prin tiruri ....numai ca o ajut si cu un aditiv... un metabond megasel .....si fuge de papa pamantul ...

la fel am procedat si la fosta masina... un golf 5.....nici ala nu a vazut peco mai mult de 5-6 ori in 100.000 km ..cat am facut eu cu ea .

daaa'... de ce ii pui motorina de la tir-uri? e mai buna? ..sau mai ieftina??? :twoup:

Link to comment
Share on other sites

Sa ai seria 3 si X5 si sa le alimentezi de prin tiruri este chintesenta romanismului. GG.

Ontopic: pentru benzinar numai Petrom 99 iar pentru tractor OMV premium sau Rompetrol aia mai spalata (nu reusesc sa tin minte denumirile comerciale). Si da, se simtea diferenta intre 99 si ceva generic 95.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.