Parcă nu poţi să obţii putere mare dintr-un E39 530d resoftat. La diesel nu obţii un câştig mare de putere pentru că sunt generaţii noi de motoare ci pentru că sunt motoare supraalimentate. Eu n-am spus nimic de vreun E60 530d resoftat. Când vei avea tu unul, atunci putem face astfel de comparaţii. :) Cu E60 530d de 231 cp m-am mai dat şi nu am avut probleme. E clar că e păcat să ai o maşină puternică cumpărată doar ca să fii văzut cu ea şi să-ţi arăţi statutul. Şi dacă ai cumpărat-o de nouă, ce? Chiar nu mă/ne interesează. :) Specificaţiile din carte nu sunt ĂŽntotdeauna reale. Pe de-o parte, unele maşini sunt mai dotate iar altele sunt mai puţin dotate. Dacă stai să te gândeşti cât cântăreşte o navigaţie cu toate componentele sale, o trapă, etc. poţi ajunge uşor la concluzia că două maşini identice ca motorizare pot trage diferit. Un exemplu ar fi 335i, o maşină de care se spune că ar trage mai bine fără nici o modificare la motor faţă de timpii din carte. Mai multe reviste auto au scos timpi mai buni decât ĂŽn carte cu E92 335i. Maşina mea are ĂŽn talon 1574 kg, nu cred că face suta ĂŽn 7.6 secunde. Eu am cronometrat-o la 6.8 - 7 secunde. Nu ştiu cât de real este acest timp. P.S: De ce vrei să porneşti o discuţie diesel vs. benzină? Eu m-am saturat de acest subiect, ai un alt topic la dispoziţie pentru acele "discuţii".