Jump to content

Ciupanezu

Members
  • Posts

    27000
  • Joined

  • Last visited

  • Days Won

    14

Everything posted by Ciupanezu

  1. 1. Este normal. 2. http://www.bmwinfo.com/23330.html
  2. Ăn general este bine sĂŁ eviĂži maÂşinile din primii ani de fabricaĂžie. Pe de altĂŁ parte, nu prea am auzit de probleme de fiabilitate la seria 1. Poate te lĂŁmureÂşte un proprietar.
  3. DupĂŁ ce aflii ultimele 7 caractere din numĂŁrul de identificare al maÂşinii pe care vrei s-o cumperi, intri pe www.realoem.com Acolo introduci acele caractere, apeÂşi pe Browse Parts - - - > Engine Âşi acolo vezi dacĂŁ ai curea de distribuĂžie sau lanĂž.
  4. Ăl reciclez. Nu. MĂŁ urmĂŁreÂşte pe diferite topicuri / forumuri.
  5. PoĂži ieÂşi din zĂŁpadĂŁ prin balans Âşi cu o cutie automatĂŁ, am facut asta de mai multe ori.
  6. Ba da Âşi nu este deloc o excepĂžie. :) ExistĂŁ ĂŽnsĂŁ posibilitatea existenĂžei, ĂŽn cazul pieselor auto, a unor linii de producĂžie diferite ĂŽn funcĂžie de sigla sub care se va vinde produsul. Nu cred cĂŁ este o practicĂŁ generalĂŁ ĂŽnsĂŁ ar putea fi valabilĂŁ ĂŽn cazul unor piese.
  7. Din pĂŁcate, kit-ul de pe salesafter.de nu include toate piesele. Cel puĂžin aÂşa Âştiu.
  8. Distribuţia e pe lanţ. Ar trebui să schimbi sonda dacă ţi-a apărut acea eroare.
  9. Mi-am dat seama dar n-am vĂŁzut un motiv pentru acea ironie.
  10. Au pus un ventilator În faÞa maºinii pentru rãcirea motorului când au mãsurat puterea?
  11. Cele originale sunt fabricate de Textar, Jurid, etc. - depinde de maºinã. MulÞi spun cã cele originale sunt mai bune decât cele aftermarket. Eu am folosit pânã acum ATE aftermarket ºi am fost mulÞumit. La urmãtorul schimb voi pune plãcuÞe ºi discuri originale, vreau sã vãd dacã existã o diferenÞã.
  12. PreĂžul reflectĂŁ ĂŽn general calitatea. ExistĂŁ Âşi excepĂžii dar mai puĂžine.
  13. Ciupanezu

    X5 la apa

    Probabil se dĂŁ daunĂŁ totalĂŁ ĂŽntr-un astfel de caz.
  14. http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...c=27553&hl= :) :)
  15. Probabil o cantitate neglijabilã. Rãmâne de vãzut, chiar e interesant.
  16. Păi şi de unde ştii că o parte din aerul de pe traseul principal nu va ieşi prin traseul secundar ĂŽn loc să intre ĂŽn carcasa?
  17. Conteazã ºi cât de permisiv este filtrul pe care-l foloseºti, conteazã ºi carcasa filtrului care a fost proiectatã pentru un anumit debit de aer. Nu prea are sens ce ai spus. :) Tu ai spus cam acelaºi lucru dar cu alte cuvinte:
  18. Mă refer la faptul că rolul debitmetrului este să măsoare cantitatea de aer care intră ĂŽn admisie iar această cantitate variază ĂŽn funcţie de temperatură şi presiune. Nu măsoară presiunea atmosferică, n-am spus asta. Bănuiesc că o admisie este proiectată ĂŽn funcţie de nişte măsurători făcute ĂŽn mai multe condiţii de temperatură şi presiune, nu este făcută după ureche.
  19. Am zis cĂŁ poate debitmetrul lucreazĂŁ ĂŽn niÂşte limite stabilite nu cĂŁ ar avea o limitĂŁ fizicĂŁ proprie. Ăn fond, debitmetrul Âşi sonda lambda sunt necesare pentru a regla amestecul ĂŽn condiĂžii normale, de exemplu atunci când densitatea aerului creÂşte sau scade ĂŽn funcĂžie de temperaturĂŁ Âşi presiune. Nu cred cĂŁ va creÂşte cantitatea de aer pentru cĂŁ ar fi o chestie artizanalĂŁ.. ExistĂŁ motoare cu douĂŁ admisii, de exemplu motorul S62 de pe M5 E39 ĂŽnsĂŁ acolo este cu totul altceva.
  20. Probabil că debitmetrul lucrează ĂŽn nişte limite care sunt considerate normale pentru admisia de fabrică. Deşi nu cred că va intra mai mult aer doar prin adăugarea unui traseu secundar.
  21. Butucul de E39 este de 74.1 mm. Poate gĂŁseÂşti prin Mica Publicitate.
  22. 5.75l. BMW 5W-30 Longlife-04 sau Castrol Magnatec 10W-40.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.