Jump to content

Un vis implinit


C_o_s_m_i_n

Recommended Posts

Da, trebuie. Altfel nu rezista ledurile.

In vechea configuratie, limitarea era doar prin rezistente de putere. Bullshit.

Eu am limitat curentul la 340mA prin led.

BĂŁnuiesc cĂŁ e ĂŽn funcĂžie de led.

Nu conteazĂŁ cĂŁ unghiul de la led de cca 1200, sau ai montat Âşi o lupĂŁ pentru dispersie?

Link to comment
Share on other sites

Curentul/tensiunea le limitezi in functie de led. Daca atata cere, atata ii dai. Eventual pe la 95% din maxim.

Nu conteaza unghiul. Ale mele au 140, dar mai mult 90 tot nu poti valorifica.

Nu am pus lupe. Nu e cazul. Eventual niste oglinzi dedicate, dar deocamdata nu am.

Link to comment
Share on other sites

Producãtorul zice În foaia de cataog 350 mA ºi eu i-am dat 340 mA. Asta vroiam sã ºtiu dacã ºi tu le-ai dat un pic mai mic curentul decât ce zice producãtorul.

Te aºtept oricând, doar un telefon.

Link to comment
Share on other sites

eu aprind ceata cand dau cu spatele ca-s cele mai puternice leduri de pe spate alea de ceata :) cate 3 pe parte...

Deci si tu simti nevoia de mai mult. :rolleyes: Tot E60?

Era loc de 3, dar LMA-ul e proiectat sa livreze 16W pe becul ala...

Link to comment
Share on other sites

probabil poti modifica din soft iesirea aia ... e un pwm ma gandesc... nu am cercetat acest aspect.

poti pune alimentare separata pentru leduri si sa folosesti linia care-ti vine doar ca intrare trigger intr-un releu. atunci poti pune si xenoane :)

 

asa arata la mine ledurile pe ceata :

 

http://kampmeier.com...4/IMG_64671.jpg

 

le vezi de la 10 km :)

Edited by RobyS
Link to comment
Share on other sites

Da, frumos. Era greu sa faca acelasi lucru si pe marsarier... economie de 50E la nivel de producator.

 

Legat de LMA, pe becurile de marsarier e on/off si pe masurate vine 14V. PWM e doar pe ceata.

Problema s-ar pune: daca rezista fizic cipul din LMA aferent iesirii de marsarier, la curentul de aproape 4A. Dar sunt convins ca poate duce mult mai mult, fiind aceleasi cipuri pe toate plecarile iar becurile toate incep de la 21W (cu exceptia astora si a celor de la numar).

 

Si da, pentru putere mai mare, cel mai simplu e sa folosesti firul de marsarier doar ca remote. Iar puterea direct de pe baterie, ca-i aproape.

 

Una peste alta, eu sunt multumit cu 2x2 leduri. Nu mai stiu de cat e siguranta, dar daca-i de 10A, sigur n-am ajuns inca acolo iar ea e calibrata sa protejeze LMA-ul. :)

Link to comment
Share on other sites

Da, rezista.

 

De obicei se pun mai puternice ca si posibilitati de curent mai ales pentru ca cele de curenti mai mari se cumpara in cantitati mai mari deci au pret mai mic :)

 

 

Se pun drivere mici doar acolo unde si cablajul e mic si e risc sa strici cablajul/conectorii in caz de scurt circuit. Nu e cazul aici.

Link to comment
Share on other sites

Și pot fi folosite pe mașinĂŁ, rezistĂŁ la variații de temperaturĂŁ, trepidații, etc. ĂŽn cazul ĂŽn care ai vrea sĂŁ echipezi mașina cu led-uri de 50W, de exemplu, pe proiectoarele de ceațĂŁ?
Link to comment
Share on other sites

Cam orice sursa rezista intre -50 si 100 grade.

Dar la tehnologia actuala, ledurile asa puternice sunt prea mari ca dimensiuni si au nevoie de racire foarte sanatoasa. Din punctul meu de vedere nu merita.

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

Cam orice sursa rezista intre -50 si 100 grade.

Dar la tehnologia actuala, ledurile asa puternice sunt prea mari ca dimensiuni si au nevoie de racire foarte sanatoasa. Din punctul meu de vedere nu merita.

Absolut, nici nu aș putea monta așa ceva la E46 am deschis acest subiect pentru ca sĂŁ aflu lucruri noi.

ExistĂŁ și led-uri roșii și galbene de 3 sau 5 sau 10W? pentru cĂŁ de la cel care am comandat nu știa.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.