Jump to content

DIY. Recuperare taxĂŁ de poluare.


VrajitoruldinOZ

Recommended Posts

felicitari! cat a durat pana ai primit acasa sentinta? au facut recurs?

au facut recurs. recursul a fost respins de curtea de apel bucuresti. nu vei primi acasa nimic. trebuie sa mergi tu dupa ce te interesezi daca s a redactat decizia, sa o soliciti la tribunalul unde s a judecat cauza. platesti niste taxe de 8 lei si obtii hotarrea tribunalului prin care ai castigat procesul si o copie a deciziei de respingere a recursului. 2 taxe 2 cereri etc. cand le ai faci o cerere catre finante acolo unde ai platit taxa, fix la locatia aia, ca de ei apartii si te au in evidenta si in cel mult 45 de zile trebuie sa iti dea banii. in cont sau l aghiseul lor. daca mai ai nevoie de informatii sigur ma poti gasi :).

pentru cine nu a reusit inca sa recupereze taxa pot recomnda casa de avocatura care m-a reprezentat pe mine. costul este cam 100 eur plus tva echivalentul in lei curs bnr cred

Link to comment
Share on other sites

au facut recurs. recursul a fost respins de curtea de apel bucuresti. nu vei primi acasa nimic. trebuie sa mergi tu dupa ce te interesezi daca s a redactat decizia, sa o soliciti la tribunalul unde s a judecat cauza. platesti niste taxe de 8 lei si obtii hotarrea tribunalului prin care ai castigat procesul si o copie a deciziei de respingere a recursului. 2 taxe 2 cereri etc. cand le ai faci o cerere catre finante acolo unde ai platit taxa, fix la locatia aia, ca de ei apartii si te au in evidenta si in cel mult 45 de zile trebuie sa iti dea banii. in cont sau l aghiseul lor. daca mai ai nevoie de informatii sigur ma poti gasi :).

pentru cine nu a reusit inca sa recupereze taxa pot recomnda casa de avocatura care m-a reprezentat pe mine. costul este cam 100 eur plus tva echivalentul in lei curs bnr cred

 

 

mersi frumos, e ciudat totusi ca mi-au zis sa astept acasa hotararea .... drept e ca pot cere recurs in 15 zilde daca nu ma insel, ramane de vazut, oricum te mai intreb eu daca am nevoie de alte detalii.

Link to comment
Share on other sites

mersi frumos, e ciudat totusi ca mi-au zis sa astept acasa hotararea .... drept e ca pot cere recurs in 15 zilde daca nu ma insel, ramane de vazut, oricum te mai intreb eu daca am nevoie de alte detalii.

acasa vine doar hotararea d ela tribunal. daca ai castigat acolo o primesti acasa. mai departe finaintele vor face recurs obligatoriu. si fac recurs la curtea de apel d ecare apartii. nu stiu daca brasov are curte de apel. dar curte anu mai trimite nimic la tine. ei dupa redactarea deciziei asta insemnad cateva luni bune, trimit dosarul inapoi la tribunal. si de l atribunal iei si hotararea si decizia. am foslosit termeni diferiti pt instante diferite. tribunal-hotarare-vine acasa, curte de apel-decizie-nu vine acasa :)

Link to comment
Share on other sites

acasa vine doar hotararea d ela tribunal. daca ai castigat acolo o primesti acasa. mai departe finaintele vor face recurs obligatoriu. si fac recurs la curtea de apel d ecare apartii. nu stiu daca brasov are curte de apel. dar curte anu mai trimite nimic la tine. ei dupa redactarea deciziei asta insemnad cateva luni bune, trimit dosarul inapoi la tribunal. si de l atribunal iei si hotararea si decizia. am foslosit termeni diferiti pt instante diferite. tribunal-hotarare-vine acasa, curte de apel-decizie-nu vine acasa :)

 

 

acum am inteles... mersi frumos ! sper sa nu fie nevoie de recurs .... :)

Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor.

In legatura cu taxa auto si potrivit cu jurisprudenta instantelor nationale, retineti urmatoarele:

1. In cazul in care taxa a fost achitata potrivit cu OUG 50/2008, se poate cere restituirea acesteia, urmand procedura contencioasa [..]chiar si in cazul in care taxa a fost achitata sub imperiul Legii 9/2012 se poate urma aceeasi procedura, din ratiuni de economie a textului (nu vreau sa fie considerata o forma de publicitate avand in vedere ca sunt avocat) nu redau pas cu pas intreaga procedura, in mare este identica cu cea pusa in discutie de voi mai sus.

2. In cazul in care din diverse ratiuni considerati ca taxa prevazuta de Legea 9/2012 este nelegala, puteti solicita inmatricularea fara plata taxei respective, in acest din urma caz procedura este oarecum asemanatoare, doar partile diferind, in speta va veti judeca in contradictoriu cu Prefectura ....serviciul ...permise inmatriculari. Daca alegeti aceasta cale, trebuie sa aveti in vedere, durata procedurii in faza de fond, respectiv Tribunal, care poate dura intre 1 luna si 12 luni in unele cazuri in functie de judet si de ce nu de cel ce va reprezinta interesele. Spun acest lucru avand in vedere faptul ca majoritatea celor care solicita acest lucru de regula trebuie sa se incadreze in cele 3 luni in care pot circula cu nr rosi, in cazul in care procedura dureaza mai mult stati cu masina pe dreapta, si daca intre timp va plictisiti si platiti taxa procesul ramane fara obiect.

De retinut este si faptul ca hotararea primei instante poate fi pusa in executare imediat ce a fost comunicata de catre instanta de fond in speta Tribunalul, fara a se mai astepta judecarea unui eventual recurs.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

http://www.tvrinfo.ro/taxa-auto-va-fi-restituita-pe-cai-administrative-amenzile-pentru-rovinieta-se-vor-plati-acasa_21682.html

 

oricum, daca e vorba de 4-5 ani ( cum scriu alte articole gen http://ancheteonline.ro/2012/09/guvernul-taxa-din-prima-inmatriculare-va-fi-restituita-in-4-5-ani-de-administratiile-financiare/ ) astia's nebuni, nu sta nimeni atata sa-si astepte banii si poate nici nu-ti dau dobanda dupa toata perioada asta. in instanta cu ei! care are avocat are, care nu, faceti ca vrajitorul ;)

Edited by jazzman
Link to comment
Share on other sites

Rugaminte de aflare raspuns catre florentincristea: Daca s-a facut recurs de catre finante, nu voi primi acasa nimic? adica o copie dupa recursul facut de ei sau instiintare de aflare a datei in care se judeca recursul? Altfel de unde obtin informatii : doar de pe portalul justitiei?

 

Intreb asta deoarece in cazul meu tribunalul mi-a dat sentinta favorabila insa finantele au facut recurs si eu asteptam sa primesc ceva notificari ... cam ce am scris mai sus.

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Eu am facut primul pas ... am facut cerere la administratia financiara Constanta sa imi dea inapoi banii integral, si am primit raspuns in 2 sapt ca am dreptul la restituirea unor sume conform nu stiu cu ce lege daca acel calcul a fost facut gresit. Acum banuiesc ca trebuie sa ma duc cu toate actele si 4 randuri de copii la tribunalul Constanta sa deschid actiunea. Din cei care au rezolvat la Constanta problema ... la ce trebuie sa fiu atent?
Link to comment
Share on other sites

La mine a durat ~14 luni pana la pronuntarea sentintei irevocabile prin care Administratia Financiara e obligata sa imi restituie taxa. 14 luni in conditiile in care avocata s-a ocupat de absolut tot, inclusiv de cererea catre AFP premergatoare procesului.

 

Vineri (05.10) a fost ultima infatisare si se pare ca in 45 de zile de la depunerea cererii de restituire a taxei ( + dobanda + cheltuieli de judecata) se vireaza banii. Avocata zice ca in principiu respecta termenele. Ramane de vazut...

Link to comment
Share on other sites

Update.

 

Vineri (05.10) am reusit sa ajung la Deva la Tribunal sa vad care este situatia cu dosarul meu. Acolo am aflat ca dosarul s-a intors de la Curtea de apel pe data de 01.08. si de atunci a stat pe acolo. Pentru ca recursul AFP a fost respins, nu aveam ce sa primesc prin posta. Asadar pentru ca au trecut mai mult de 30 se zile de la intoarcerea dosarului la Tribunal am putut sa definitivez sentinta care o primisem deja inainte de recurs. Pentru a definitiva sentinta a trebuit sa fac urmatoarele:

 

1) Am platit o chitanta de 2 lei la casieria Tribunalui

2) Am cumparat timbre judiciare de 0.5 lei.

3) Am redactat o cerere catre Tribunal in care am cerut definitivarea sentintei. "Catre Tribunalul Hunedoara - Deva ....Subsemnatul ..... prin prezenta va rog sa definitivati sentinta din dosarul nr ....."

4) Trebuie sa aveti la voi sentinta(in original) de la proces.

 

Dupa ce am depus toate cele de mai sus, la registratura mi s-a zis ca in 3 zile pot veni sa ridic sentinta definitiva. Pentru ca nu sunt din Deva am rugat d-nele de acolo sa-mi trimita sentinta definitiva prin posta(am lasat un plic scris/timbrat).

 

Degetele incrucisate si verific posta in fiecare zi :D

Link to comment
Share on other sites

Salut,am si eu o intrebare ,am platit taxa de prima inmatriculare la o masina (destul de mare),numai ca eu am vandut masina intre timp.

 

Am inteles ca trebuiesc copii dupa carte si talon,eu nu le mai am,mai am doar chitanta care atesta ca am platit taxa de poluare..

Edited by made in china
Link to comment
Share on other sites

Salut,am si eu o intrebare ,am platit taxa de prima inmatriculare la o masina (destul de mare),numai ca eu am vandut masina intre timp.

 

Am inteles ca trebuiesc copii dupa carte si talon,eu nu le mai am,mai am doar chitanta care atesta ca am platit taxa de poluare..

 

Cand ai platit taxa de poluare a trebuit sa anexezi copii dupa cartea de identintate la dosar, deci teoretic poti face o cerere catre AFP sa-ti elibereze o copie a dosarului. Aceleasi acte cred ca sunt si in dosarul in care se calcula impozitul auto iar acel dosar poate fi in arhiva. Iti mai trebuie si decizia de calcul a taxei de poluare pe langa chitanta.

Link to comment
Share on other sites

Salut,am si eu o intrebare ,am platit taxa de prima inmatriculare la o masina (destul de mare),numai ca eu am vandut masina intre timp.

 

Am inteles ca trebuiesc copii dupa carte si talon,eu nu le mai am,mai am doar chitanta care atesta ca am platit taxa de poluare..

 

 

Eu am facut o cerere la Serviciul de Inmatriculari sa imi dea copii dupa actele din dosar , mi-a trebuit o copie dupa cartea masinii sau talon si o taxa de 5 ron platita la Taxe si Impozite.

Link to comment
Share on other sites

UPDATE (FINAL)!!!

 

Dupa 1 an si jumatate I-AM ARS! :) Luni (16.10) am luat banii.

 

Sentinta finala si definitiva(poza1) am primit-o prin posta miercuri (10.10). Joi de dimineata m-am prezentat la AFP si am recurt restituirea taxei. Am completat un formular cu toate informatiile necesare si am anexat sentinta finala in original (inainte am facut o copie xerox). Sincer m-am gandit ca va dura mai mult timp pana imi vor restitui suma dar spre surprinderea mea am fost sunat vineri si m-au zis sa ma duc luni la Trezorerie sa ridic banii. Ieri m-am dus si fara intrebari suplimentare mi-au dat bani(poza2) :).

Inca o chestie, au calculat ei dobanda la suma care trebuiau sa mi-o restituie, dar e si aici chestie, cica statul acorda doar 80% din dobanda oficiala BNR si am lasat asa, nu am mai comentat.

 

post-15919-0-26615100-1350411745_thumb.jpg post-15919-0-05849400-1350411757_thumb.jpg

 

Rog un admin sa adauge la primul post daca se poate, posturile 116,169,175.

Edited by VrajitoruldinOZ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.