Jump to content

DIY. Recuperare taxĂŁ de poluare.


VrajitoruldinOZ

Recommended Posts

Nu va avea absolut nici o importanta faptul ca ai recuperat taxa.

Timbrul va fi calculat in functie de masina, nu nu de taxa ce ai platit-o la inmatriculare.

"Avantajul" celor ce n-au recuperat-o va fi ca nu vor plati noul timbru pana epuizeaza valoarea taxei ce au platit-o. Daca asta poate fi considerat avantaj.

De platit o vom platit TOTI. :D

Link to comment
Share on other sites

Aveți idee cât dureaZa virarea banilor de la finanțe? Am depus cererea cu hotărârea definitiva pe 6 Decembrie si vad ca nici pana azi nu mi-au intrat banii in cont!

 

Am niște draci pe ei..... Duduia de la ghiseu mi-a zis când am depus actele ca maxim 3 saptamâni durează, acum 2 saptamâni am fost pana la ei si "aceeași" duduie mi-a spus ca 45 de zile trebuie sa aștept.

 

Aveți idee pe cine sa iau la întrebări in cadrul finantelor?! Mă gândesc pana la urma si la varianta de rezerva, sa-i "execut" :))), aberez puțin, mă gândesc ca nu prea am cum... Din păcate :))

Edited by Bogdy66
Link to comment
Share on other sites

Bogdan... du-te la ei sau da un telefon la secretariat si intreaba pe la ce data au ajuns cu dosarele in lucru. Dosarele se prelucreaza in ordinea inregistrarii.

Eu am depus actele in 12 decembrie si in 10 ianuarie am avut banii in mana.

Precis depinde de administratia locala, cate dosare si plati au de efectuat. Legal sunt acoperiti 45 de zile.

 

Daca am vandut masina mai pot recupera banii platiti pe taxa in 2011?

Da. Am si eu un prieten care a facut asta dupa ce a vandut-o.
Link to comment
Share on other sites

Aveți idee cât dureaZa virarea banilor de la finanțe? Am depus cererea cu hotĂŁrârea definitiva pe 6 Decembrie si vad ca nici pana azi nu mi-au intrat banii in cont!

 

Am niște draci pe ei..... Duduia de la ghiseu mi-a zis când am depus actele ca maxim 3 saptamâni dureazĂŁ, acum 2 saptamâni am fost pana la ei si "aceeași" duduie mi-a spus ca 45 de zile trebuie sa aștept.

 

Aveți idee pe cine sa iau la ĂŽntrebĂŁri in cadrul finantelor?! MĂŁ gândesc pana la urma si la varianta de rezerva, sa-i "execut" :))), aberez puțin, mĂŁ gândesc ca nu prea am cum... Din pĂŁcate :))

 

In cazul meu, cererea a fost depusa in 23.11.2012 si banii au fost virati in 16.01.2013.

Link to comment
Share on other sites

se putea sa inmatriculezi si fara sa platesti taxa(nu stiu daca inca se mai poate)

am inmatriculat masina lu tata

iam dat pur si simplu in judecata pe motivul ca taxa nu este constitutionala

cost 11oo ron

durata vreo 6 luni

taxa ma costa vreo 2500-3000 de euro

nu stiu cum a facut avocatul io doar am luat decizia si am inmatriculat masina

Link to comment
Share on other sites

Bogdan... du-te la ei sau da un telefon la secretariat si intreaba pe la ce data au ajuns cu dosarele in lucru. Dosarele se prelucreaza in ordinea inregistrarii.

Eu am depus actele in 12 decembrie si in 10 ianuarie am avut banii in mana.

Precis depinde de administratia locala, cate dosare si plati au de efectuat. Legal sunt acoperiti 45 de zile.

 

Da. Am si eu un prieten care a facut asta dupa ce a vandut-o.

 

 

asta o sa fac :) mersi frumos de sfat ...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
am fost ieri sa ridic banii de la Finante si mi-au zis ca nu sunt bani in trezoreri, ca oamenii nu prea mai platesc taxa si ca nu au de unde, si m-au reprogramat peste doua saptamani, si ca nici atunci nu se stie sigur. O sa insist zilnic pana se satura de mine, ot ca am impresia ca tutele de acolo restituie dupa ureche , ori asteapta ceva motivatie. Stie cineva cui trebuie sa ma adresez pentru a verifica daca exista fonduri la trezorerie? Ma gandesc ca ar trebui sa fie o informatie publica.
Link to comment
Share on other sites

pai tocmai pentru ca ma asteptam sa am probleme de genu, sa ma duca cu vorba.

Great news, dupa 3 zile de vizite constante si sacaieli pe capul tipei de la ghiseu azi am primit banii. Ce e nasol e ca ei asteapta ca alti fraieri sa plateasca taxa ca sa ii poate restitui celor care au castigat in instanta. Sunt foarte multe cazuri in curs de judecare si probabil ca in cate luni o sa fie o avalansa de restituiri, iar bani lipsa.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
La recursul intentat de finante nu ma voi prezenta (din lipsa de timp ), trebuie sa trimit o adresa in scris ? (Daca da, are cineva vreun model?). Sau nu e necesar sa trimit nimic si nici sa ma prezint? In cererea initiala am specificat ca judecarea sa se faca si in eventuala lipsa a mea. Acum insa e recursul la curtea de apel. Multumesc.
Link to comment
Share on other sites

La recursul intentat de finante nu ma voi prezenta (din lipsa de timp ), trebuie sa trimit o adresa in scris ? (Daca da, are cineva vreun model?). Sau nu e necesar sa trimit nimic si nici sa ma prezint? In cererea initiala am specificat ca judecarea sa se faca si in eventuala lipsa a mea. Acum insa e recursul la curtea de apel. Multumesc.

 

Cel mai bine ar fi sa gasesti timp sa te prezinti la recurs, se pot cere acte doveditoare in plus si vei afla prin posta, ceea ce face ca procesul sa dureze mai mult. La proces trebuie sa ceri respingerea actiunii de recurs a AFP. Ai putea depune si o adresa prin care sa ceri respingerea.

Link to comment
Share on other sites

Da, ar fi bine sa ma duc poate, insa nu prea am cum sa ma impart ... :rolleyes: .

Cred ca am sa las lucrurile sa se desfasoare de la sine. Am mai primit si alte sfaturi prin care mi s-a spus ca oricum se va judeca dosarul cu toate informatiile cuprinse deja la dosar si doar a punctelor cuprinse in recursul facut de finante. Si ca am sa pierd citeva ore bune degeaba...

Multumesc oricum!

Link to comment
Share on other sites

Da, ar fi bine sa ma duc poate, insa nu prea am cum sa ma impart ... :rolleyes: .

Cred ca am sa las lucrurile sa se desfasoare de la sine. Am mai primit si alte sfaturi prin care mi s-a spus ca oricum se va judeca dosarul cu toate informatiile cuprinse deja la dosar si doar a punctelor cuprinse in recursul facut de finante. Si ca am sa pierd citeva ore bune degeaba...

Multumesc oricum!

 

Ar fi ideal sa mearga asa, mie mi-au cerut pe langa ce era in dosar dovada ca masina a fost achizitionata dintr-o tara membra UE.

Link to comment
Share on other sites

Salutari, eu am depus dosarul la avocat pe data de 26 noiembrie pentru recuperarea taxei si am avut noroc cu termenul de judecata. M-au programat pe 16 ianuarie 2012. De obicei la primul termen nu se hotaraste nimic dar la al doilea termne se castiga sigur. Avocatul m-a costat 550 Ron cu tot cu taxele specifice pentru dosar si se vor recupera si acesti bani.

 

Am avut in 5 martie a 2-a infatisare la dosar si am castigat. Maine merg la avocata sa ii duc hartia de la banca cu contul ca sa mi se vireze banii direct in cont.

Link to comment
Share on other sites

Ar fi ideal sa mearga asa, mie mi-au cerut pe langa ce era in dosar dovada ca masina a fost achizitionata dintr-o tara membra UE.

 

 

La dosar nu ai avut copie dupa contract de vanzare-cumparare sau copie dupa brief-ul german ? Ce alta dovada ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.